1.6 8v 102hp bse motor mimgas ayari

Konusu 'MIMGAS LPG AYARI VE MIMGAS LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Safaks tarafından 1 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Mimgas @ersahca arkadaşımız da da var bu konuda baya tecrübeli kendisi

2. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    ustalar basınç çok yüksek diyor. benim araç 1.15 teydi onu bile 1 e düşürttüler.

3. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Evet ayni programi kullaniyoruz.
    Bu basinc boyle olmamali. Nasil gidiyor bu araba boyle duzgun duzgun. :rolleyes:

Safaks bunu beğendi.
  4. Safaks

Safaks LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    67
    Basinc cok yuksek olunca ne oluyor ? Arabanin gidisinde vs memnunum bir sikintim yok. Ama dusurmek gerekirse dusurmeyi denerim. Dusurursem ne olur dusurmezsem ne olur. @ersahca. Tsk ederim bu arada.

5. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Valla degerleri attim size. Ltft -0.8 de stft te ise oynak -10ada geliyor +2 3 lerede. Hatta biraz daha fakire cekmeyi dusunuyordum. Ltft 0 a yakin olunca cok ellemektende korkuyorum. Bu arada araba gayet guzel gidiyor. Tekleme gaz yememe zor calisma gibi hic bir sikintim yok. Sadece arabanin sesi degisti sanki. Motor rolantideyken lifter itici sesi geliyor gibi geliyor. Ama bunun lpg ayariyla alakasi varmi bilmiyorum.

6. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    1-1.1 bilemedin 1.2 falan civarinda olmali. Calisma araligi bu sekil. Yani basinc fazla, duzgun calismamasi lazim. Benim regulator bozukken 1.9lari goruyordum ve ilk geciste stop ederdi. Regulator cortlamisti. Yani sizinki kac yasinda bilmiyorum da sizinki de gidici gibi sanki.
    Dusurun de bu sefer de nozullari buyuteceksiniz heralde...
    Ayarlardaki basinc 0.5i 0.65 yapin, sicakligi 45 falan yapin, kendiniz bilirsiniz de ben 1600 devirde geciriyorum, sizinki 800 de onu da ayarlayabilirsiniz, gecis 300 u 240 falan yapilabilir.
    Bu ltf stft ltft islerinden pek anlamiyorum, obdyi baglayamadik bizim kiza. :rolleyes: iyi diyorsaniz iyidir de dedigim gibi, diger arkadaslar da bilir bu basinc bu regulatoru bozuk degilse bile muhtemelen bozacaktir.
    Bir de ilk gecisteki basinca bakin baglandiginizda. Ilk geciste tam kaca kadar cikiyor? Dedigim gibi benim bozuk regulatorum 1.9a kadar cikip 1.6lara iniyordu. Ses subaplardan geliyordur heralde. :rolleyes:

Safaks bunu beğendi.
  7. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Sonunda kendi programimdan kullanan birini bulduguma cok sevindim. :) Aslinda regulatorum gecen sene degisti. Degistikten sonra hic bir fark hissetmedim. Belki 1 1.5 senedir bu regulatorle kullaniyorum. Programdaki ayarlardanda cok bisi anlamadim. Tamamen deneme yanilma yontemiyle kullaniyorum. Gecis ayarlarinida acikcasi cok ne ise yaradigini bilmiyorum. Oyle deneme yanilmayla tahminen ayarladim. Siz nerde ikamet ediyorsunuz bilmiyorum ama bahcelievlerde mimgas servisine gidiyorum. Gittigimde oto kalibre yapip sorun yok bu arac boyle calisiyor deyip gonderiyorlar.

8. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Forumu nerdeyse bi kac haftadir alt ust ettim.

@maycicek @mert66 ustadlarin yazilarida ayni benimki gibi. Mert arkadasimizinda araci ayni motor. Sizleride bu konuya alsam bana nasil yorum yaparsiniz. Simdiden tskler.

9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Ben istanbul'da degilim. Genelde oyle yapip, parayi alirlar malumunuz. Bosa kablo almadik. :rolleyes: bu programda oyle atikerdeki vb gibi haritadan bilmem ne degerini dusur, yok yukselt gibi seyler yok. Belli basli zamazingolar var iste. O gecis ayarlarini deneme yanilmayla nasil anlarsiniz? Degistirin mesela gecis i 30a programda sag altta gaz butonuyla benzine alip gaza gecirin hissedersiniz degisimi. Size gore en iyisi hangiyse oyle birakirsiniz.
    Kalibrasyona gelince benimki hic tutmadi bugune kadar; alfa offset hep manuel yaptim.
    biraz kullandikca cozersiniz.
    Bir de benim kit diger mimgas programlarinabaglanmiyor, denemediyseniz onlari da deneyin. Baglanirsa farkli ayar zamazingolari da var.
    Bu lovatolar farkli sanirim.
    Misal, atiker falan kullananlara bakin.

Safaks bunu beğendi.
  10. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Isin asli gecis ayarlarini degistirip benzin gaz degistirmedim. Baktim problem yok ellemedim. Ama dediginiz gibi denemek lazim. Bendede diger mimgas programlari calismadi. Sadece bu calisiyor. Digerleri portu goruyor ama baglanmiyor. Pek bi ayar yok dediginiz gibi. Ayari yapip oturtuyorum. Bir sonraki gun yola cikiyorum stft degerleri dahada yukselmis. Neden oyle oluyor anlamadim. Birde seyi merak ediyorum. O grafikteki 0 1 2 3 4 5 noktalari neyi ifade ediyor. Onlari devir bandi olarak dusunup assagi yukari kaydirip denedim ama pek ise yaramadi. Aslinda ise yariyorda etki ediyor zengin karisim fakir karisima ama istedigimi yapamiyorum.

11. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Lovatonun basinc araligi 1.50 1.60 bar falan olmasi lazim yani sistem o sekilde kurulmus. Ama seninki o aralikta stabilmi arastirmak lazim.

Safaks bunu beğendi.
  12. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Yok ustad. Bu basinc olmamasi lazim.

Safaks bunu beğendi.
  13. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Alla alla basinci regulatorden kisarsam nozzle capida degistirmem gerekicek dimi? Iste o isten korkuyorum ben.

14. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Yani...

Safaks bunu beğendi.
  15. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    Hocam korkacak bişey yok onda. Altı üstü pirinç malzeme. Ben 2 kez genişlettim. En kötü çok büyuk delerim yenisini alır takarım dedim. 20-30tl bir fiyatı var. Hatta geniş bile delseniz lehimle doldurup yeniden delme şansınız var. Yani eger sistem daha rahat çalışacaksa deneyin derim. Zaten bu siteye yolunuz düştuyse artık geri dönüş yok gibi;)

ertan ve Safaks bunu beğendi.
  16. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Dizustu bilgisayarim yok. Ha deyince ayara girisemiyorum. Inanin sirf bu is icin nerdeyse pc alicaktim:) o yuzden cok ellemekten korkuyorum. Kaynanaya gittigimde kayinconun pcyi alip ortaliktan kayboluyorum. Nerdeyse onun icin geliyorum sanicaklar. :) Dediginiz gibi biz ince detayci arkadaslar icin hastalik bu. Stft ltft degerlerini gormesem inanin arabamda sorun yok deyip kurcalamzdim. Ama simdi aldik zehiri bikere:) Bilgisayar buldugumda alyanla basinci dusurmeyi denicem. Bakalim ne olucak. Dediginiz gibi en fazla yenisini aliriz. Gecen sene bir regulator degisimine 250tl verdim. Enjektorleride kafam rahat olsun diye degistirdim onada 250 tl vermistim. Simdi bu sitede takildikca anliyorum ki guzel bi kazik yemisiz.

Cliosymbol bunu beğendi.
  17. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Birde bu grafikteki 0 1 2 3 4 5 noktalari neyi ifade ediyor. 1 noktasini 1000 devir gibi tahmin ettim ayar denedim ama tutmadi :)

18. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Sizin cd nin icinden kilavuzu cikmadi mi? Vardir. Onu bir inceleyin ecotech diye de gecebilir, ayni, benzer yani. O, 1, 2 ... ile alfa offset ayarlarini yapiyoruz,o sirada ms.ler iniyor ya da cikiyor. Iste kilavuzda aciklamalari var; misal, zenginse sunu soyle ayarla, alfadan yap gibi.

Safaks bunu beğendi.
  19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Basinci da biliyorsunuz herhalde sicak motorda yapiliyor.

Safaks bunu beğendi.
  20. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Yok bilmiyordum soylediginiz iyi oldu. Motoru isitip oyle denerim. Cd den cikan klavuzda ofset vs yaziyor ama cok anlamadim. Deneyerek ogreniyim dedim ama istedigimi yapamadim. Biraz daha okumam lazim.

Sayfayı Paylaş