1.8 Lancer Wentgas LPG Ayarlarım

Konusu 'WENTGAS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve ::ZaFeR:: tarafından 11 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. ::ZaFeR::

::ZaFeR:: LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    7

Benzin
    LPG

Bir de oto kalibrasyon yapayim dedim.Değerler bu duruma geldi.

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    temel olarak iyi durumda, obd aktif olduğundan asayiş berkemal, ama çarpanlar yüksek. bu nedenle gaza yüklendiğinizde süreler çok artıyor, üst devirlerde yakıt yetersiz kalıyor.

önerim basıncı 1.5 bar yapmanız.

1.5 bar yaparsanız, çarpanlar oldukça düşecek, gaza yüklendiğinizde yaşanan kesilmeler bitecektir.

basıncı araç LPG de çalışırken, regülatör üzerinden 1.5 bar a çıkartın, sonra sıfırdan kalibrasyon yapın.

OBD aktif olduğundan gerisini o halledecek zaten.

Bunları yaptıktan sonra yani 1.5 bar yaptıktan ve yeni kalibrasyondan sonra, tam gaz durumunda LPG enjeksiyon süresi kaç ms oluyor bakmamız lazım.

Motor en fazla kaç devir dönebiliyor?

::ZaFeR:: bunu beğendi.
  3. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Çarpanları nasıl değiştiriyoruz.Usta hepsini seçip bi tuşa basıp belli bi değer yazıp yükseltip düşürebiliyordu ama.

Regülatör baya ulaşılması zor bi yerde duruyor gibi ama bakalım dediğiniz gibi LPG'de çalışırken basıncı yükseltmeye bi çalışayim.Tam gaz için masaüstünü kaydeden bi program bulsam iyi olacak.

Motor max. 6000 devir dönüyor.

Aracı ilk aldığımda enjektörler 2 ohm olarak ayarlıydı.Sonra takan usta 3 0hm'a ayarlamamızı söyledi.Basınçla beraber LPG ayarını da 2 ohm'a getirsem iyi olur mu ?

4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    çok önemli değil 2 yada 3 olması, o sadece kullanılan enjektöre göre kalibrasyon sırasında kullanılacak referans değerleri söylüyor, ilk kalibrasyon sırasında kullanır sadece o bilgiyi. sonra tabloda yazan rakamlara göre enjektörü çalıştırır.

tam gaz süreleri görmek için çok yüksek devire çıkmaya gerek yok bu arada, boş bir yol bulun, 30-40 km ile giderken, gaza sonuna kadar basın, süreler artacak zaten. 2000-3000 devirde de olsanız en yüksek süreyi görürsünüz.

çarpanları değiştirmeye sizin ihtiyacınız çok yok, kalibrasyon ve sonrasında OBD düzeltecek.

ama genede nasıl yapılıyor: map tablosunda tek veya çok sayıda hücreyi seçin ve enter a basın. açılan menüde en alttaki seçenek seçili hücreleri % olarak, kutucuğa yazdığınız değer kadar değiştirir. negatif yazarsanız azaltır.

basıncı yükseltmek zorunlu bu arada, bir çözüm bulunur illaki.

5. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Anladım.CVT şanzumanda gaza sonuna kadar bastığımda devirde sonuna kadar çıkıyor zaten.Şekil A1(Araba benim değil :D )

Ama kısa bi video çekip koymakta fayda var o zaman.Artık bu hafta içi müsait bi zamanımda regülatörün basıncını açıp bi ayar yapayim.

6. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    basıncı artırmanın yanında gaz verirken zenginleştirmeyi pasif yapmanızı öneriyoruz.
    Enjektörleriniz kaliteli olduğundan buna hacet kalmayacak.

7. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Anladım.Yapacağım işler
    1.Basıncı yükseltmek
    2.Dediğiniz şeyi iptal etmek :)

Tabi regülatörün olduğu yere elim girerse :D

8. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Dediğiniz ayarları yapma fırsatım olmadı daha bazı özel sebeplerden dolayı.Ama arabayı en son kullandığımda yine,diğer konuda bahsettiğim arabanın normal şekilde giderken gazda sarsıla sarsıla gitmesi olayı tekrar başıma geldi.Benzine alıp tekrar LPGye geçince sorun ortadan kalktı.Acaba diyorum regülatör mü sorunlu ?

9. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Söylenenleri yapmanızı öneriyoruz.

10. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Bugün sonunda fırsatını bulup basınç arttırabildim.Daha öncesinden sanayiye bir arkadaşın arabasının LPG filtresini değiştirmeye götürdüğüm Lovato/Prins bayisine sorunumdan bahsettim.Bana kablonla gelirsem bi el atarız dedi.Ben de bugün sabahtan gittim yanına.İlk iş kabloyu bağlayıp gaz zenginleştirmeyi iptal ettim.Daha sonra LPG tesisatını kontrol ederken,enjektörlerin manifold bağlantı borularının bükülmüş halde olduğu farkettik ve onları düzelttik ve sonrasında basıncı 1.40 bar civarına getirdik.Sonrasında otomatik kalibarasyon yaptık ve değerler yaklaşık olarak -10 derece civarında düştü.Fakat işin garip yanı memlekette LPG filtresini takarken ,filtreyi ters yönde takmışlar onu düzelttik :D Şimdilik sorun çıkartmadı gibi ama bakalım biraz kullanınca belli olur.
    Müsait zamanımda ekran görüntüsü ve videosunu buraya koyacağım inşallah

11. Uğur ÖCAL

Uğur ÖCAL LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    Resimleri incelerken hızlı yakıt kesme-yavaş yakıt kesme isimli % değerli yerlere rakamlar girdiğinizi gördüm, bu seçenekler ne için kullanılıyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

12. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    OBD li sistem olduğu için o değerleri eku kendisi veriyor. Düzeltme değerleri.

Uğur ÖCAL bunu beğendi.
  13. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Bugün kabloyu bağlayıp biraz dolandım arabayla.Bir kaç tane ekran görüntüsü aldım.Video da çektim fakat eve geldiğimde kullandığım programın azizliğine uğradım.Bozuk bir şekilde kaydetmiş videoyu.Ama bozuk videodan anlayabildiğim kadarıyla tam gazla gaz enjektöleri max 13.50 ms civarlarına geliyor.Müsait bi zamanımda tekrardan video çekip koyacağım buraya ama

Bunlar ekran görüntüleri

Bu da bozuk videodan yakaladığım bi değer :/

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    çarpanlar hala yüksek gibi, basıncı 1.5-1.6 bara kadar açabilirsiniz.

bu arada yol testine çıkıp, gaza tam basmadan map değerinin 0,9-0,95 olduğu noktayı (enjeksiyon süresi değerini) tespit edebilirmisiniz?

yani gaz pedalına bastıkça map değeri artar, yavaşça basın bi taraftan map değerine bakın, map 0,9-0,95 olduğu anda, map tablosundaki hareketli yuvarlak nokta hangi satırda duruyor, onu tespit edin.

15. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Regülatöre açıkcası pek güvenemiyorum ama yine de basıncı yüksetlmeye çalışayim müsait bi zamanda yine.Adam akıllı bi video çeksem daha faydalı olacak sanırım.

16. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Aklıma gelmişken sorayım.Basıncı dediğiniz değerlere getirdik yine de zengin karışık varsa.Nozzle'larda işlem yapmamış gerekecek mi ?

17. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Senin sistem obd li sen bu detaylara girmene gerek yok. Obd den gelen veriler ile carpanlarin hep uygun degerde olacaktir. Basinci biraz daha acip rolanti lpg enjeksiyon suresi 3.5 ms olarak ayarlaman yeter.

Birde yol testine cikip gaza tam basmadigin ama map degerinin 0.90-0.95 bar oldugu benzin ms degerini tespit edersen buna gore tabloda manuel bir islem yapabiliriz.

18. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    Kafaya göre tekleme olayım nadiren olsa da devam ediyor.Bu haftasonu tekrardan Prins bayisine gidip oradaki arkadaşla beraber basıncı 1.5 bar'a çıkarttık ve tekrardan kalibrasyon yaptık.Ekran görüntüleri bunlar

Batman'dan Gercüş'e gidene kadar ( yaklaşık 60-65 km) araba tekleme vs yapmadı.Gercüş'e geldikten sonra Midyat'a ( 20 km ) gittim.Arabayı tekrar çalıştırdım ve hafif bi bayır çıkmaya başlarken arabam yine tekledi.LPG-Benzin gecişi yaptım araba düzeldi.Bayırdan düzlükten çıkınca yine aynı sorun oldu.Yine geçiş yaptım ve geri kalan yolu sorunsuz şekilde gittim.
    Regülatör'ü değiştirmeye karar verdim.Benim arabama göre acaba hangi regülatörü önerirsiniz. ?
    Batman'daki Atiker bayisine gittim.Gidip sorunu mu bi de onlara anlatayim dedim ama adamlara Wentgas ile Atiker'in parçalarının aynı olduğunu anlatamadım.Kolay gelsin diyip çıktım oradan.

Bugün sonunda sorunsuz şekilde video kaydedebildim

19. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    8 ms satirindaki degerleri 10 ms ve altindaki tum satirlara aynen uygularmisiniz?

20. ::ZaFeR::

Beğenilen Mesajları:
    7
    8ms'in sonraki değerlerin hepsini 8ms olarak mı ayarlayalım yani ?

Sayfayı Paylaş