2003 1.6 16v Golf 4 Lambda Sensör Arızası LPG'DE OKSİJEN SENSÖRÜ ARIZASI

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Serhat Sönmez tarafından 9 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Merhaba forumda yeniyim umarım konuyu doğru yere açmışımdır. 2003 1.6 16v Bcb motor Golf 4 Pasific Sahibiyim. BRC Lpg var. Eski sistemmiş ustanın söyledigine göre. Aracı aldığım günden beri Lambda (Egzoz Gazı) Arızası var Devirde oynama Stop etme vs. yok ayarlarımı daha yeni yaptırdım fakat araca hafif düşük devirde (Örn: 3 vites 1500 devirde) tam gaz verdiğimde çok belli olmuyor fakat silkeleme yapıyor ve bu beni rahatsız ediyor. Lambda sensörü arızası kronik deniyor. Bunun kesin çözümü var mıdır? Varsa ne yada neler yaptırmam gerekiyor. Birde yakıt sarfiyatı fazla gaz ayarı düzgün dedikleri halde, lambda ile ilgisi olabilirmi? Saygılar.

2. femre

femre New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Basit ucuz bir OBD2 arıza tesit cihazı ile aracın arıza kodunu okutun. Buraya yazın, yorum yapalım. Oksijen sensörünüz sağlam olabilir. Arıza olduğuna dair bir kanıt göremedim.

Serhat Sönmez bunu beğendi.
  3. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    aracınız kaç km'de? oksijen sensörünün ömrü 150-160 bin km'dir.
    Genelde sorun; kötü lpg ayarına bağlı olarak aşırı ısınmadan oksijen sensörünün ısıtıcısının bozulmasından kaynaklanır. Sonrasında mecburen değiştirmek zorunda kalırsınız.

Size önerim, aracınızdaki hata kodunu tam olarak öğrenin. Sonrasında hatayı sildirin ve aracı 100 km kadar sadece benzinde kullanın. Eğer hata almaz iseniz sorun lpg ayarınızdadır. Belki bahsettiğiniz silkelenme sorunu da geçebilir.

Fakat silkelenmenin sebebi, lpg'den ziyade, MAF (Hava Akış Metre) sensörü olabilir. Boğaz kelebeğinin kirli olması olabilir. Yine ateşleme sisteminizin, özellikle bujilerinizin sorunlu olmasından kaynaklı olabilir.

Durum müsaitse, uzun süredir değiştirilmemişse eğer bujilerinizi değiştirin. Kısa süre önce değiştirdiyseniz gerek yok. Standart bujinin ömrü 30bin km'dir. Fakat LPG'li araçta, LPG yanma sonucu benzine göre daha yüksek ısı açığa çıkardığı için bujinin ömrü daha kısa oluyor.

Boğaz kelebeğini bu işin ehli birilerine söküp temizlettirin, sonrasında muhakkak Boğaz Kelebeği adaptasyonu yapılmalı.

Bu ikisini yaptıktan sonra aracı benzinde bir süre kullanın, durumu kontrol edin. Hata alırsanız, hata koduna baktırın. Hatayı da burda paylaşırsanız daha net yorum yaparız.

MAF sensörü de ihtimaller arasında fakat MAF sensörü sadece özel MAF sensörü temizleyici spreyler ile temizleyebilirsiniz ya da tanıdık bir parçacıdan alıp araca takıp deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse, iade eder eski sensörü tekrar takarsınız.

BatuhanK ve Serhat Sönmez bunu beğendi.
  4. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    çok ilgisi var hocam başıma geleni anlatıyım egzoz orta kısmını deyiştirmeye gittim egzozcuya oksijen sensörü alt kısımda kalıyor fişini çekmiş adamlar takmamışlar o gündne beri yakıtım aşırı arttı 40 kuruş Net olarak neden neden diye ugraşırken tanıdık ustamız var bi sokalım dedik arıza varmı bir baktımki oksijen sensörü hatası var ve başladım araştırmaya Yakıtı etkiledigi yazıyordu her yerde bende bozuk sanıyorum :(( Arabayı lifte kaldırdım sensörü sökim dedim birde ne göriyim sensörün fişi sökülü hemen fişini taktım arızasını sildim gezdim bir daha baktım arıza varmı diye yok sonra denemeler yaptım gezdim tozdum vsvs Yakıtım şak diye düzeldi normale

Birde sökülü iken en ufak belirti yokidi bendede teklemedir stop etmedir devirde oynamadır hiçbiri yokidi. yakıtım fark etti sadece İnternettten okudum yazılara göre lambda sensörü bozuk calışmıyor ise değerini 0 olarak görüyormuş ve yakıtı zenginleştiriyormuş cok yakmasının sebebide bu heralde.

elkmuh, powerkırk3 ve Serhat Sönmez bunu beğendi.
  5. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Şuanda 159.000de araç ve 1 hafta önce aldım dolayısı ile geçmişinde oksijen sensörü değiştimi bilemiyorum. Alır almaz gaz ayarına baktırdım benzin sarfiyatı yüksek denildi ateşleme zayıf denildi ve kendim buji ve bobinleri değiştirdim. Boğaz kelebeğine herhangi bir işlem yapmadan sadece adaptasyon yaptım tüm arıza kodlarını temizledim. Tekrar gaz ayarına gittim ve değerler gayet iyi dediler. Fakat silkeleme sorunum hala devam etmekte. Cihaza bağladığımda lambda sensör arızası gördüm diye hatırlıyorum yarın tekrar bağlayıp tam olarak arızayı ve arıza kodunu yazayım. Muhtemelen sensör değiştireceğim ama Maf ve Boğaz kelebeğini de listeme aldım. Fakat sıralamayı nasıl yapmak gerekir? Ilk lambdayı mı değiştirmeliyim yoksa ilk boğaz kelebeği ile maf'a mı bakayım?

6. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    • Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yarın ilk iş cihaza tekrar bağlayıp sorunun tam nedenini not almak olacak sonrasında da muhtemelen Lambdayı değiştireceğim.
    • Lambda sensöründe marka olarak ne önerirsiniz peki varmı bir bilginiz bu konuda orjinal markası nedir bilmiyorum çünkü volkswagene biraz yabancıyım da

7. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Hocam lpg kablosu alırsanız güzel olur değelerinize bakmaktada fayda var en iyi ayar kendi yaptıgınız ben piyasadaki lpg cilerin anladıgını sanmıyorum anlıyanlar var onlarında işine gelmiyor ugraşmak Kolay işlere bakıyolar.arkadaşımın aracındada oksijen sensörü bozuktu stop edicek hale geliyordu onda mesela yakıt fazla idi benim gibi Sensörü düzelttik düzeldi sorunlar. Arızalı gösteriyorsa sensör tabiki ilk sensörü deiştirin Bogaz kelebegi felan deiştirmeyin hemen en son odur Ama temizlik yapabilirsiniz sadece balata spreyi sıkıpta biz öyle yapıyoruz

8. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Bosh orjinal tabiki ama benim arkadaşımın arabasına delphi aldık fiyatından ötürü bir sorun yaşatmadı. Gerisi sizin kararınız :)

elkmuh ve Serhat Sönmez bunu beğendi.
  9. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Tamamdır ozaman ilk yarın tekrar bi cihaza bağlayıp hangi sensör olduğuna bakayım tekrar bilgi vereyim sizlere, size zahmet yorumlarınızı esirgemeyin her bilgi şuan benim için faydalı çünkü

10. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ben biraz orjinalciyim gücüm yeterse tabiki orjinal olanı tercih etmek mantıklı . Boschda universal olanları sıkıntılı oluyor gibi bir yazı okumuştum forumlardan birinde. Motor koduna göremi almak gerekiyor peki?

11. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    tabi hocam motor koduna göre zaten parçacılar motor koduna göre bakıyorlar

elkmuh bunu beğendi.
  12. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    ama lpg kablonuzu almayı ihmal etmeyin değerlerinizi görelim :) lpg cilere para saçmaya gerek yok burada yardımlaşıyoruz çözüyoruz

elkmuh bunu beğendi.
  13. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Tamamdır. Teşekkür ederim yardımınız için. Gelişmelerden tekrardan bilgilendireceğim.

14. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Kabloyu nereden temin edebilirim ve ne tür bir kablo tercih etmem gerekiyor o konuda herhangi bir fikrim yok çünkü :) Lpg ayarlarını bireysel olarak kendim hiç kurcalamadım :)

15. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    İlk olarak siz bizimle arıza kodunu paylaşın. Sonrasında arızayı sildikten sonra biraz benzinde dolaşın. Benzinde sorun devam ediyor mu bakın.
    Hata almıyorsa, sorun lpg ayarıdır.

LPG ayar kablosu alın ve ayarınızı kendiniz yapın. Araç rölantideyken, benzin enjeksiyon süresine bakan ustalardan kaçının. Piyasadaki lpg'cilerin %99'u bu şekilde malesef. LPG ayarına kesinlikle ve kesinlikle yolda iken bakılır. Sadece rölanti ile iş bitmez.
    Benim aracım da VW Bora. Sizin golf'ün sedan hali :) motorlar benzer. araç yükte iken lpg ayarına bakmak gerekiyor. Sadece rölantiyle ayarı bitirince, araç yükte iken genelde fakirde kalıyor. işte o noktada emission hataları ortaya çıkıyor.

Hata almaya devam ederse, o zaman hataya göre konuşalım.

elkmuh bunu beğendi.
  16. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Dogru dediginiz hocam lpg ciye gidiyorsunuz rolantide ayar yapıyor bitti diyor çok görüyorum her yerde böyle Ama lpg cilerin uyanıklıgı diyebilirim ben buna Obd sistemi vsvs bahsetmiyorlar bilmeyene ucuz bu bu sistemi takalım diyolar ve takıyolar halbuki 100-200 tl farkı var obd li sistemin

17. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Tamamdır yarın o halde arıza koduna bakıp sizi bilgilendireceğim :) Benim ayarımda %99a dahil olan ustalardan biri tarafından bahsettiğiniz şekilde yapıldı. Arıza kodunu sildim daha önce fakat benzinde kullanmayı denememiştim tekrar silip onuda deneyip net bilgi vereceğim. :)

18. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Boğaz kelebeğini siz siz olun, balata spreyi tiner vb. şeyler ile temizlemeyin. Bu iş için ya özel boğaz kelebeği temizliği için satılan spreylerden alın. Ya da izopropil alkol bulun, onunla temizleyin.
    Aksi halde boğaz kelebeğini bozup çok zararlı çıkarsınız. yine izopropil alkol ile MAF sensörünü de temizleyebilirsiniz.

19. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Temizleyip iyice kurttuk bir sorun yaşamadık dediginiz dogru aslında özel temizlik spreyleri daha iyi olabilir Biz ucuza kaçtık :)

20. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Bosch marka alabilirsiniz. Piyasada genelde kaliteli olarak Bosch var. Genelde 250 lira civarında aracınızın şase numarasına göre uygun olan parçayı verirler. Ben kendi Bora'ma bosch taktım, herhangi bir sorun yok. Yetkili serviste 480 tl idi. (Dolar 2,80 TL iken)

Bosch haricinde yine kaliteli olarak DENSO ve NGK var fakat piyasada pek yok malesef.

21. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    lpg ayar kablonuzu bu hizmetin sağlayıcısı olan www.lpgkablo.com sitesinden alabilirsiniz.
    Hangi kablo diyorsanız , mesaj atmanız ecu ve soket resmi göndermeniz yeterli.

Universal Bosch lar sıkıntılı bilgisi doğru değil. Parça kodu aynı olan bütün Bosch marka sensörler aynı banttan, aynı kalitede çıkar.
    Parça kodu değişik kullanılınca sıkıntı çıkabilir.

Sayfayı Paylaş