2004 Lada Niva LPG Kiti Önerisi

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG TAVSİYE MARKAYA GÖRE' forumundadır ve ersin310 tarafından 16 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    merhabalar,
    bu forum sayesinde lpg konusunda çok şey öğrendim, şimdiden teşekkür ederim. yeni taktıracağım kit için de tavsiyenizi almak isterim.

volvo s40 aracıma BRC taktırmıştım, işçilik ve kit çok iyi ama ayar işi hep problem. kablo da alamadım, uyumsuz olduğu için, sürekli git-gel yapıyorum lpgcilere. şimdi lpg sırası lada nivada. 2004 model, 50bin km de, lpgsiz bir niva aldım. aynı sorunu yaşamadan daha düşük bütçeli bir kit bakıyorum. uzun zamandır forumu takip ettiğimden aklımda 2 alternatif var:

1. Atiker fast
    2. AKL powerfast OBD

aslında atiker faste daha sıcak bakıyorum, ucuz ve grafikle ayar şekli basit gözüküyor. ayrıca ac stag ecu daha fazla ayar imkanı veriyor yazılıyor ama 3-5 yeri aradım, takan bulamadım, hepsi safefast diyor. bir de ileride enjektörleri değiştirirsem bu kit hana, dymco vs. çalıştırabilir mi?

AKL için de OBD olduğu için mantıklı geliyor, ama lada sonuçta bu destekler mi bilemedim:) ayrıca aeb ecudaki ayar şeklini açıkçası hiç beğenmiyorum, baya uğraştırıcı duruyor hücreleri ve topu takip edip ayar yapmak.

biraz uzun oldu ama, sizin yorumlarınız nedir, ne önerirsiniz? ayrıca beylikdüzü tarafında önereceğiniz usta olursa sevinirim. şimdiden teşekkürler.

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Akl powerfast obd öneririm.

Beykent oto sanayide ayotogaza

Okan bey (mühendis), bahri usta bulun onlar gerekeni yapacaktır.
    İşlerinde gayet iyiler gönül rahatlığı ile tanidiklarima öneriyorum.

Kendim 2 araca taktırdım, yakın çevremde 7-8 araç oldu, her taktıran memnun kaldı.

Obd nin çalışıp çalışmayacağını obd test cihazı takip söylerler (çalışacaktir yüksek ihtimalle)

3. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    teşekkür ederim, ayotogazı önerdiğinizi daha önceden bildiğim için oradan fiyat aldım direkt.

test cihazıyla kontrol edilebildiğini bilmiyordum, iyi oldu bu. olur da obd çalışmazsa yine de powerfast önerir misiniz?
    fast için görüşünüz nedir, dymco vb. enjektörleri çalıştırabilir mi? çünkü powerfast ile nereden baksanız 300-400tl fiyat farkı da olacaktır aralarında.

4. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
  5. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    OBD'nin yerini bulamayınca ben de bu siteden bulmuştum, hatta aracı aldığım arkadaş 'niva da beyin mi varmış' diye çok eğlenmişti:)

elm ile obd ye bağlanıyorum, onda sıkıntı yok. bazı araçlarda obd bağlantısı sorun oluyor diye okumuştum, bu anlamda çalışır mı diye emin olamadım.

6. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    az önce istanbuldaki bilinen ve önerilen bir yer ile görüştüm, birden fazla marka kit montajı yapan bir yer. söyledikleri şu 'lada olduğu için sadece microfast obdsiz öneriyoruz, diğerleri sizin araçta sorun çıkartıyor'. ne diyeyim şimdi:)

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Çalışır, 93 model 200e mercedese fast sistem + Gold 2 ohm enjektör takmistik kuzenin arabasında.

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Elma baglaniyorsa problem yok obd li kit çalışır.

x-calibur bunu beğendi.
  9. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    merhaba tekrar,
    lpg konusundaki fikrim netleşti ancak benzinde hala düzgün çalışmadığı için bekletiyorum.

oksijen sensörü sorunlu diye orjinali ile değiştirdim, ama değişen birşey yok. araç hala open loopta, nadiren closed loopa girip çıkıyor, sebebini anlayamadım. elektrik bağlantıları ve soket aklıma geldi, onlarda bir sorun görünmüyor. sanırım eski sensörde de sorun yokmuş, 13 yıllık olduğu için değiştiği iyi oldu gerçi. voltaj 0,45-0,46 da sabit. neden olabilir, önereceğiniz bir çözüm var mıdır?

10. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Obd ile tps gaz kelebeği sensor verisini gorebiliyormusunuz?

Sağlıklı çalışıyor mu tps?

11. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    TPS te bir sorun gözükmüyor, olması gereken değerleri okuyor bence, dikkat etmem gereken bir değer var mı?

şuanda 2 güncel hata var:
    P0302- 2. silindir tekleme: buji ve kabloları orjinali ile değiştirdim, yine geçmedi. bobini de yenileyip bakacağım. hem lpg için de iyi olacak.

P0134- O2 sensor circuit no activity detected. asıl sorun burada işte, birşeyler aracın closed loop a girmesine engel oluyor, kabloları tekrar kontrol edeceğim. başka bir sensör mü neden oluyor acaba, bilemedim.

bir de gittiğim usta kendi cihazıyla obd ye bağlandı, hata olmadığını söyledi. ben ikna olmayınca egzos değerlerini ölçtü, cihaz üzerinde tüm değerler yeşil aralıkta çıktı ama değerleri göremedim. bakalım nasıl çözeceğiz bu işi. çünkü bu şekilde lpg takıp ayar yapmak, karbüratörlü araçta vana açıp kapamaya benzeyecek..

12. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Atiker fast programı kullanmak isterseniz Nanofast kit taktıracaksınız.
    Fast diye sorarsanzı kımse bilmez. Fast sistem tarih oldu.

13. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    bilgi için teşekkür ederim, bu konu kafamı karıştırmıştı zaten. o halde son durumda adlandırmayı şöyle anlıyorum:
    microfast = safefast
    nanofast = fast

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Elm327 bağlayıp

1. O2 sensorun voltaj değerini izlemenizi lazım, min 0.1-0.2 maksimum 0.8-0.9 volt olacak şekilde sürekli değişen dalgalanan voltaj değeri olmalı.

Olmuyorsa sorun var.

TPS genelde 0-5 v değeri olur.

Gaz pedalı dokunmazken 0v a yakın, tam basınca 5v a yakin olmalı.

15. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    önceki mesajda yazdığım gibi voltaj değeri sıkıntı zaten. voltaj neredeyse hiç oynamıyor, 0,45-0,46v sabit duruyor. sensör çalışmıyor sanmıştım ama yenisini takınca da aynı değerleri göstermeye devam ediyor.

16. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    merhabalar tekrar,
    hem geldiğim noktayı paylaşmak, hem de ileride benim gibi lada da ltft-stft okumaya çalışan bir gariban olursa diye durumu güncellemek istedim:)

son olarak aracın hep openloopta kalması ile ilgili @maycicek TPS konusunda uyarmıştı. rolantide bakınca ara ara -0,4 yazdığını gördüm, bozulmuş olma ihtimaline karşı yenilemek istedim. nivada TPSi sökmek için boğaz kelebeğine kadar sökmek gerekiyor, bahaneyle hem TPS değişti hem de boğaz kelebeği temizlendi. çok kirliymiş ayrıca, rölanti bir nebze düzeldi.

şuana kadar yaptıklarım: buji, kablolar, bobin, TPS, oksijen sensörü değişti, boğaz kelebeği temizlendi, kalan tüm sensör bağlantıları kontrol edildi.
    sonuç: hala openloop :) en azından lpg ye hazır hale geldi diye avunuyorum.

benim araçtaki immobilizer iptal edilmiş, görüştüğüm 2 lada ustası, bunlarda immobilizer iptal edilince obd den doğru veri okuyamazsın diyor, komple yeni ecu ve immobilizer gerekliymiş. belki de bu sebeple openloop ta.

ileride yeni ecu alabilirim belki ama şuan acele etmiyorum. obd işi olmayacaksa da, nanofast taktırıp geçeceğim. orta şeker bir ayarla yürüteceğiz. artık bir sonraki güncelleme umarım lpg takılıp kablo alınınca gelecek.

Sayfayı Paylaş