AFR CİHAZI KULLANARAK LPG AYARI YAPMAK !

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve tafo0911 tarafından 19 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. tafo0911

tafo0911 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Görüyorum ki bazi firmalar artik afr cihazi ile ayar yapmaya başlamiş.
    Siz bu konuyla ilgili ne dusunuyorsunuz? Lpg kaynakli sorunlar azalir mi?

2. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Genel kanım tabiki imkan varsa veya makul ücretler karşılığında yapılırsa hava yakıt karışımını ideal şekilde ayarlamak iyi olacaktır ancak bu ayar tam gaz durumunda motora giden karışımın sağlıklı hazırlanmasında daha etkili diye biliyorum yanlışım varsa düzeltecek arkadaşlarımız vardır. Bununla beraber aracınızla drag yarışlarına katılmıyorsanız eğer LTFT ve STFT degerlerini sağlıklı bir şekilde takip edip bunlara göre rolanti ve yol ayarı yapabiliyorsaniz bence gereksiz.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  3. Safaks

Safaks LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    67
    Ben ltft ve stft degerini 0 a yakin ayarlayinca araba gitmiyor. Torque degerleri yanlismi okuyor anlamadim. Tam gaz sirasinda biraz zengine kaydirirsam yani +3 5 arasi ayarlarsam araba daha iyi gidiyor. Torque daki afr ne kadar dogru acaba? Afrye bakarak ayar yapsam afryi kac gibi ayarlamak gerekir ki ? Deneye deneye 0 a en yakin sekilde ayarladim. Ama arac gitmeyince artik yolda giden sekilde ayar yapar oldum. En iyi giden sekildede stft +5 +8 arasi oluyor. Ltft ise halen sabit 0.8

4. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Benzinde ki değerler ne ise ona göre ayarlayın hocam.

powerkırk3 bunu beğendi.
  5. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Trimler (+) degere kaydikca yakıt fakirleşir. Sen yakıtı fakirleştirince daha iyi yanma oluyor demekki senin performansta ona göre artıyor. +/ - 5 degerleri trimlerde kabul edilebilir degerler zaten ne fakir ne zengin diyebilirsin. Ltf degerin zaten cok iyi degismeyecek şekilde performansa yönelik ayar yapabilirsin. Torque deki afr etkisiz sanal değer gerćek değer değil. Afr cihazı olmadan gerçek değerleri göremezsin. Oksijen sensörünü söküp yerine onu bağlıyorlar içeri ekranını koyup yol ayarı yapıyorlar.
    Ben 10 kere ltf yi sıfıra yaklaştırıp stfyi 5 ler gezicek şekilde ayarladim benim çoğunluk artıya kayar ama zamanla illaki yine kaydi. Kimi zaman eksilere kimi zaman artılara. Bir sürü kontroller yaptım vakum kaçağı aradım oksijen sensörünü kontrol ettim hiç bir sorun yok.Takılmıyorum bende artık aşırı fakir veya zengin olmayacak şekilde kontrol ediyorum arada.

6. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Zengin demisim yahu fakir pardon :) aynen oyle sifira yaklascak sekilde ayarliyorum gunden gune degisiyor. Bazen + ya kayiyor. Bazende - ye. Fakire kaydiginda araba daha iyi gidiyor. Benzinde de bakiyorumda stftn +4 lerde yuruyor araba. Bende ona yakin bi ayar yaptim biraktim. Her gun ayara cikiyordum. Yaktigim gaza mi yanarsin. Harcadigim zamanami. Ltft su anda 0.8 de degismicek sekilde biraktim. Yola ciktim arabanin gitmeyen yerlerini biraz daha fakire kaydirdim biraktim simdi. Dedigin gibi bende surekli bir sorun aradim ama sorun yok arkadas biz sorunluyuz. Artik torque e baglamiyorum arabaya :) ara ara kontrol edicem ellesmicem artik. Afr gostergesine hic dikkat etmiyim o halde. 15 50 de calisiyor tam gazda 14 20 lere dusuyor. Tabi degerler gercekse. Birde torque un profil ayarinda arabayi benzinli yada lpgli secenigini deistirince stft okumasi ve afr okumasi degisiyor sanki. Siz hangi profilde kullaniyorsunuz?

7. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Senin mesaji okuyunca torqueyi açıp bir daha inceledim bir kaç şey tespit ettim.
    1. Benim afr göstergesinde hiç değer yok seninkinde değişken değerler veriyor diyorsun. Ben benim arabayı baz alarak sanal değerdir dedim ama senin oksijen sensörün araç ecusune afr değeri verecek teknolojiye sahip olabilir . Bazı araçlarda gösteriyordu senin değerlerde doğru olabilir araç neydi bu arada ?
    2. Yakıt tipi benim LPG seçili ama benzin seçip denemedim hiç.
    3. Kabaca 1 lt yakitin yanmasi icin 15 kg hava lazim derler.sabit deger 14.7 / 1 dir lpgde 15.50 / 1 olarak ayarlarlar. İlk çalışmada 15.50 deger görmüşsün zengin çalışır ilk marşta motor sonrasinda normale yakın olmuş. Ayar yaparkende degerler degisiyor mu?

8. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Degisiyor. Lpg ayar yaparken haritayla oynadigimda afr de ona gore yukselip alcaliyor. Arac seat leon. Calisiyor gosterge buyuk iylhtimalde dogrumu onu kestiremedim. Aslinda dogruda okuyor gibi. Aslinda bi 30 50 km kullanip sonra ayar yapmak daha saglikli olucak sanirim. Ilk calistirdigimda stft -20 lerde calisiyor. Afr de 15 90 felan oluyor. Benzine aldigimda afr direk 14.70 lere dusuyor. Stft de +4 felan oluyor. Gazda araba isindikca anca bu degerlere geliyor.

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Kim yapıyor are ile merak ettim :)

10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Torque da AFR denen gösterge oksijen sensörüne göre hesaplanan değer profilde benzin dersen 14.7 yazar lpg dersen 15.5 yazar yani o değer hesaplama ile alakalı. Afr sensörü varsa aracınız da onu diğer o2 sensörlerinden okuyabilirsiniz 3.2 vb sensör cinsine göre. Mesela benim arabada Toyota 2011 model avensis te afr sensörü ve o2 sensörü mevcut. Sizin arabanın donanım bilgisine bakın. Ama torque daki afr hesaplanan bir değer gerçek değil

leoncu, powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  11. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Üstadım agzına sağlık kafamdaki soru işaretini aydinlattin. Sonuç olarak torque deki afr yi misal tüketimi baz alarak hesaplanan bir deger olarak kabul edebiliriz yani sanal bir deger. ;)

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Evet ama yinede araç sensörüne göre hesaplanan bir değer
    https://torque-bhp.com/wiki/Air_Fuel_Ratio(Measured)

cavit yordam, leoncu ve powerkırk3 bunu beğendi.
  13. tafo0911

tafo0911 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Youtube'a her gun montaj videosu koyan istanbullu bir firma. ;):) Nedense bana videolari pek samimi gelmiyor ya, neyse.....

14. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    üstadım aynı araç bende de var. afr yi okuyabiliyorsun?

15. dyt.syt.yvz

dyt.syt.yvz LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    Yeni nesil araçların üzerindeki oksijen sensörlerinin wideband olduğu söyleniyor. Zaten iki çeşidi var narrow (dar) band ve wide (geniş) bant olarak. Üzerinde wideband O2 sensörü olan araca yeniden AFR için wideband sensör bağlamanın mantığı olmadığını düşünüyorum. Eğer üzerindeki O2 sensörü wideband ise aracın ECU sundan AFR yi okuyabiliriz. Belki Torque bu konuda yetersiz kalıyor. Anlık AFR yi görebilen arkadaşlar hangi program ile yapıyor bunu acaba ?

16. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    Benim torque de okuyor ama ne kadar dogru bilemedim.rolanti 14.6 gaza basinca 13.03 vs degisiyor.bu degerler benzindede ayni lpg dede asagi yukari yakin degerler.afr ile alakasi yok kanimca :)

dyt.syt.yvz ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    mesel
    mesela bizim araçlarda 2 oksijen sensörü var. 1. 0- 1v arasında 2. si 0-5v arası gösteriyor. buradan geniş band oksijen sensörü olduğunu çıkaramaz mıyız?

18. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670

torque de okunan değer çöp ilgisiz. bu videoda ortalarda adam değerleri okuyor ve afr anlık değişiyır.

powerkırk3 bunu beğendi.
  19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Toyota Avensis te 1. Sensör AFR SENSÖRÜ 2.si HEATED OXYGEN SENSOR.
    TOYOTA TECHSTREAM ile yada Toyota elm scan programı ile okunabiliyor. Torque da gösterge ekle kısmından OXYGEN İle alakalı yerlerde yeşil olan 0 5v arası genelde 3 lü volt değerinde olanı

20. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Lpg sektöründe güzel gelişmeler olmuş. Sozkonusu bayi gerçekten afr ile ayar yapıyor ama sadece kendi montajlarına.

Sayfayı Paylaş