AFR CİHAZI KULLANARAK LPG AYARI YAPMAK !

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve tafo0911 tarafından 19 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    hocam afr konusunda birşey takıldı aklıma, siz de afr ile ayar yapıyordunuz diye soruyorum.

afr cihazı ile ayar yapmada amacınız stokiyometrik oran neyse onu tutturmak (open loop hariç).
    Örneğin araç hızlanırken veya yükteyken (open loopa sokmadığımız sürece) hep oranı koruyacak şekilde mi ayar yapılıyor?

Belki araç ecusu belli yük ve değerlerdeyken başka bir oranı yakalaması için (hafif zengin mesela) yakıtı ayarlıyordur, ama lpg ayarı yapılırken hep ideal oran tutturulmaya çalışılacak. Eğer böyle yapılırsa performans düşüklüğü ve yakıt haritasının bozulması gözlemlenmez mi?

Soru saçma olabilir, mantık yürütünce böyle bir çıkarıma vardım. Ayar yapan biri olarak sizin görüşünüzü sormak istedim.

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bir düzeltme yapayım, dıştan bağlanan cihaz ile 1. Öncelik open loop ayarı, close loop ta da bakılır.

maycicek bunu beğendi.
  3. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    afr ile ayar yapıldığında stft 0'a denk geliyor mu?

4. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    STFT hangi zamanda? Open loop halinde zaten yakıt düzeltmesi olmadığı için direk 0,close loop ta stft nin sıfır olduğunu hiç görmedim. Artı eksi 0.8 1.6 dolandığını gördüm kendi aracım da. Sıfır stft ve sıfır ltft mükemmel yanma demek, maşallah

powerkırk3, maycicek ve leoncu bunu beğendi.
  5. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam o gördükleriniz bende hayal :D stft +20 e kadar yolu var bazen -15 felan ama arıza lambası cekiş olaylarında sıkıntı yok ltft de -4,8 civarı hıc dokunmadım dokundukca batıyor bazı araclara bakıyorum ltft cogu zaman sabıt benımkınde asenadan beter :D

Cliosymbol, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  6. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    O O
    O zaman lpg programından ayar yapmakla afr cihazıyla yapmak arasında bir fark kalmıyor gibi. Açıkçası tam olarak işin artısını anlayamadım.
    Ben nerdeyse hiç openloopa girmiyorum lpgde, o zaman kendi adıma gerekli değil diyebilirim.

Peki openloop afr sine nasıl karar veriliyor? Her araçta farklı olması lazım bu değerin. Benzinde gazlayarak mi ogrenılıyor?‎

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Peki bu stft değerleri senin ltft yi zamanla yükseltip azaltmıyor mu?

powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bende çok open loopa girmiyorum zaten, bu yüzden de pek open loop ta ne oluyor ne bitiyor ilgilenmiyorum :D lpg open loop çevresi harita değerleri nasıl ise o şekilde duruyor.
    Lpg programında yavaş ve hızlı yakıt düzeltme görünüyor ise close loopta düzenleme yapabiliyorsunuz hatta elm cihazı var ise obd bağlantısı ile de bakabilirsiniz. Ama open loop olayı adı üstünde açık döngü bu süreçte araç ecu su ne geldiyse yakıyor düzeltme falan yapmıyor ya işte dıştan takılan afr cihazı ile o kısımları ayarlıyorlar. Araç ecu sundaki sensör değerlerini görebiliyor iseniz sizde yapabilirsiniz ilave cihaza gerek kalmadan.
    Cihazları bilmiyorum ve nasıl yöntemleri kullanıyorlar bilmiyorum.

leoncu ve powerkırk3 bunu beğendi.
  9. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855

hocam şöyle soleyım.yol testıne cıkdım ltft den ayar yapmak ıcın.atıyorum -20 okudugu kısımı yuzde 10 azaltıyorum daha sonra ltft 35-40 lara fırlıyor :D zamanla duzelıyor ben anlam veremıyorum sorunda yok ama normalde ltft dusurmesı gerekmezmı stft bakarakda ayar yapmaya kalksam yapamam cunku anlık rolantıde bıle -+15 ler 3 ler vb sekılde degısıyor.mesela 3 vıtes 2500 devırde ltft ayak gazdayken -5 ise gazdan ceker cekmez ltft -20 lerre cıkıyor :) ama stft 0 oluyor.

10. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    aracı hergun 12 km kullanıp elm ıle kontrol ettıgımde ltft -1,6 bazen -10 bazen -6 bazen -0,8 gıbı sonuclar cıkıyor hıc bır zaman aynı degerı sabıt tutmadı.1 kere oldu oda yaklasık 2 ay aynı ayarda bındım -10,8 de sabıt kaldı ve ust devırlerde 3000 devır sonrası hep 0 cıkıyordu.stft de ozamanlar -+ 10 gecmıyordu ama bır - bır + deger oluyordu

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Gaza tam basarsanız open loop a geçer motor.

Afr ayarı

1. Motor sağlığı
    2. Performans için gerekli.

x-calibur, powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    1000 devirde bile olsa.

powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  13. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    tamgazda top hep asagılarda kalıyor 8 ms altında.ve arac hep o aralıkta ılerlıyor harıta .rakam ltft 0,8 ılerledıkce devır yukseldıkce vıtes degıstırmeden max +10 nu buluyor sonra kesıcı.ama sızın 8 ms sonrasını kopyala yapıstır olayı on numara bence arac tam gazda hep orda gidiyor.

14. ersin310

Beğenilen Mesajları:
    75
    Tam gaz yapmıyoruz diyelim. Araç güçlüyse eğer, sakın kullanımda tam gaz ihtiyacı olmuyor. Bu sebeple genelde girmiyoruz openloopa

15. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Hocam ltft stft bazı marka araçlarda tam tersi. Yani artı zengin karışımı, eksi fakir karışımı gösteriyor. Sizde de böyle bir durum olabilir. Hatta yazdığınıza göre sizde ters diyebiliriz.

Bir de Ltft bazı araçlarda tek iken, bazı araçlarda her devir için farklı ltft tutuluyor. Vag grubu araçlarda ise rölantide ve rölanti harici diye iki adet ltft değeri var. Gaz verdiğinizde yükteki ltft yi görürken, ayağınızı gazdan çektiğinizde rölanti ltft sini görürsünüz.

x-calibur ve leoncu bunu beğendi.
  16. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam ona bakdımda 1-2 ltft olayına olmadı.obd2 den bakılıyor vagcomda.dıger menuden lambda degerlerınde cıkmıyor.bcb motor leon arac tersmı acaba bunlardakı ltft ?

17. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    AFR ayarının tam olarak nasıl yapıldığını tane tane anlatabilecek biri var mı? Benzinde 1 litre yakıtın yanması için gerekli olan oksijen miktarı 14.7 kg lpg de bu değer kaç olmalı? AFR ayarından önce neler yapılmalı daha faydalı olabilmesi açısından. Bir de atiker fast için konuşayım ben lpg ile benzin eğrisini üst üste getirdim afr ayarı yaparken bu eğri ile oynamam gerekicek doğru mu ve bunun sonucunda bu 2 eğri bir birinden farklı olucak doğru mu ?

18. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Vag grubu araçlarda aynı. Eksi değer zengin karışımı, artı değer fakir karışımı gösteriyor.
    Vagcomda engine kısmında 032 grupta ilk kutu rölanti ltftsini ikinci kutu yükteki rölantiyi gösterir.

leoncu bunu beğendi.
  19. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam zengin + fakir - demek ıstedınız galıba :) yukardakı mesajda ters olabılır demısdınız.

20. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Vag grubu vw audi seat skoda araçlarda
    - zengin
    + fakir
    demektir.
    Bazı uzak doğu kore japon araçlarda tam tersi olabiliyor.

leoncu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş