AKL LPG AYARI OTOMATİK KALİBRASYON PROBLEMİ

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve bbbolat95 tarafından 23 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. bbbolat95

bbbolat95 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Herkese merhabalar.Aracım 1998 Corsa B Gsi 1.6.Mart ayında lpg montajı yaptırdım Kit akl nin obd desteksiz kit fakat enjektörlerim 1.9 ohm romano ve regülatörüm 1500mbar romanonun regülatörü.Yakıt tüketimim 7- 7.5 litre arasıydı.Mart ayında bile ankara soğuk olur şimdilere göre.Şuan ise tüketimim 10 litreyi buldu ve kullanım şeklim hala aynı.Lpg ciler havaların soğumasıyla bağdaştırıyo fakat bi problem olduğu açık olarak ortada.Dün kablom geldi ve ayarlarıma baktım öncelikle eski ayarı kaydettim.Sonra başladım otomatik kalibrasyona ancak bitmek bilmedi bende durdurdum.Bugün ECU'yu resetledim mapi resetledim ve tekrar otomatik kalibrasyon yapmak istedim fakat yine bitmedi ve durdurmak zorunda kaldım ve öylece bıraktım aracı.Akşam çıkıp bi tur attım bi problem teşkil edicek bişey gözlemlemedim fakat aracı kalibre edemiyorum ve yardımcı olmanızı istiyorum.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    görüntü olmadan nasıl yorum yapacağız.

Mustafaaa bunu beğendi.
  3. bbolat95

bbolat95 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Şubat 2017
  4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Kalibrasyon tamamlanamaması, oksijen sensorunun hassasiyetini yitirip zamanında tepki verememesinden kaynaklanıyor olabilir.

Sadece map reset yapın, daha sonra rolantide çalışan ısınmış motorda gaz benzin geçişi yaparak benzin MS değeri ne kadar değişiyor gözlemlerin

Değişim varsa tüm haritayı seçip, yüzdesel olarak arttırma ve azaltma yapıp, benzin MS değerini gazda ve lpg de esitlemeye çalışın.

5. bbolat95

bbolat95 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Tamamdir bugun tekrar deneyecegim ayrica Kalibrasyonun bitmeme sebebi arac sabit gazda durmuyor +-300 rpm oynuyor benzindede gazdada o yuzden bitmiyor olabilir.Bu problem hangi oksijen sensorunden kaynaklanie.Filtre borusu uzerindekimi yoksa eksoz manifolduna bagli olanmi?

6. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Eksoz üzerinde bulunan oksijen sensör(ler)i.

7. Uğur_E

Uğur_E LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhabalar... Konu benzer olduğu için yeni konu açmadım buraya yazdım.
    2013 model i20 1.2 (43.000 km)aracıma AKL lpg kiti (obd siz) montaj yaptırdım. Nozle 1.6 mm ve akl 3 ohm enjektör takıldı. Aracı bir aydır kullanıyoruz ve yakıtının fazla olmasından bir kaç ayar yaptırdım ama değişen bişey olmadı.
    Bu siteden biraz bilgi edinince ayarı kendim yapmak için yeni akl lpg ayar kablosu (lpgkablo.com dan) aldım.
    Âyar yapmak için 10 km benzinde kullandıktan sonra otomatik kalibrasyon yapmak için starta bastım belli bir yerde kaldı ve ilerlemedi. Bende map reset yaparak map üzerinde yüzdelik artırmalarla benzin ms değerini sabitlemeye çalıştım hem gazda ve benzinde. 2.7 lerde. Tabı burada değerler 190.. 200 leri buldu. Fotoğraf çekemedim. İstenirse hazırlaya bilirim. Aracı kullanırken araç yol bilgisarındaki değeri (LT/100) baz alarak düzeltmeler yaptım hatta 2000 devir sonrasını farklı değerlere ayarladım. Konu benzer olmasından dolayı buraya yazdım. Yeni konu açmadım.
    1. Otomatik kalibrasyon neden yapamadım... uygulamada eksik yaptığım birşeylermi var...
    2. Ms değerini 2.5 e düşüremedim. 2.7..2.8e kadar indirebildim. Nozle 1.6 küçük mü geliyor... 1.8 mm denesek ms 2.5 lere gelir sanırım tabi burada yakıt tüketimi düşer mi?
    Teşekkür ederim.

8. speedystop

speedystop Active Member

Beğenilen Mesajları:
    38
    Siz sanırım olayı yanlış anlamışsınız. Aracın benzinde çalışırkenki benzin enjeksiyon süreli ile gazda çalışırken benzin enjeksiyon süresi eşit olmalı. Benzin enjeksiyon süresini gaz enjeksiyon süresine eşitleyemezsiniz. Benzin enjektörleri çok hızlı çalışır bazı kitler hariç o hıza piyasa enjektörleri yetişemez. Üstatlar daha iyi bilir ama benim forumdan öğrendiklerim bunlar. Benzin enjeksiyon süresinin 2 katını geçmesin birde rölantide 4 ms altında olsun yeterli gaz enjeksiyon süresi.

9. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiğinizi anladım. Bu enjektörlerle gaz enj düresini benzine eşitlemem mümkün değil doğru söylüyorsunuz. Benzin enj süresini hem gaz hemde benzinde sabit kalmasına önem gösterdim. Ama gaz enjeksiyon süresini 4 ün altına düşüremedim yani yapabildiğim en alt noktaya getirmeye çalıştım. Aslında sıkıntım başta oto kalibrasyon yapmaktı ve sonrasında bu ayarları yapmaktı. Yapamayınca sadece map reset ve bu map harita üzerinden ayar yaptım...

10. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Burada belirttiğiniz gaz enj süresini 1.6 mm nozle çapını büyütmem mi gerekir acaba....

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Şubat 2017
  11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Evet nozul büyütmeniz gerek fakat bunu haritaya bakarak soyluyoruz. Yukarda başkasına ait harita ile sizin harita arasında empati kurmaya çalışın:)

12. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Teşekkür ederim. Nozle'ları 1.8 mm ile değiştirip deneyecem. Oto kalibrasyon prosedürü nedir, nasıl yapılır? Önce ecu ve map reset yapmak gerekiyor mu?

13. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Map reset önerilir.
    Komutları takip etmeniz yeterli.

Sayfayı Paylaş