AKL LPG AYARI OTOMATİK KALİBRASYON

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Uğur_E tarafından 6 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Uğur_E

Uğur_E LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhabalar... 2013 model i20 1.2 (43.000 km)aracıma AKL lpg kiti (obd siz) montaj yaptırdım. Nozle 1.6 mm ve akl 3 ohm enjektör takıldı. Aracı bir aydır kullanıyoruz ve yakıtının fazla olmasından bir kaç ayar yaptırdım ama değişen bişey olmadı.
    Bu siteden biraz bilgi edinince ayarı kendim yapmak için yeni akl lpg ayar kablosu (lpgkablo.com dan) aldım.
    Âyar yapmak için 10 km benzinde kullandıktan sonra otomatik kalibrasyon yapmak için starta bastım belli bir yerde kaldı ve ilerlemedi. Bende map reset yaparak map üzerinde yüzdelik artırmalarla benzin ms değerini sabitlemeye çalıştım hem gazda ve benzinde. 2.7 lerde. Tabı burada değerler 190.. 200 leri buldu. Fotoğraf çekemedim. İstenirse hazırlaya bilirim. Aracı kullanırken araç yol bilgisarındaki değeri (LT/100) baz alarak düzeltmeler yaptım hatta 2000 devir sonrasını farklı değerlere ayarladım.
    1. Otomatik kalibrasyon neden yapamadım... uygulamada eksik yaptığım birşeylermi var...
    2. Ms değerini 2.5 e düşüremedim. 2.7..2.8e kadar indirebildim. Nozle 1.6 küçük mü geliyor... 1.8 mm denesek ms 2.5 lere gelir sanırım tabi burada yakıt tüketimi düşer mi?
    Yardımlarınız için şimdidwn teşekkür ederim.

2. Erdi

Erdi LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    1.6 mm nozul bence düşük, keşke ekran görüntüleri alsaydınız değerlere göre yorum yapmak daha iyi olurdu.

3. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Teşekkür ederim. Ekran görüntülerinin fotograflarını buraya ekyelecem.

4. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Şubat 2017
  5. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Kullandığım program versiyonu 6.1.3.528 ve burada ecu programlama pasif durumdadır. 6.0.3.3 versiyonu yüklüydü ve bu programda oto kalibrasyon yapamamıştım.
    Resimlerdeki değerlendirmelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

6. Erdi

Erdi LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    Benzindeyken ekran görüntüsü paylaşmamışsınız, ben profesyonel değilim bu konuda forumda üstatlarımız çok, yorumlayacaklardır. Benim görüşüm nozullar küçük geliyor değerler çok yüksek. Nozul büyütmek gerekiyor ideal ayarlara ulaşmak için. Fakat aracınızın fazla yakması konusuna etkisi olacağını düşünmüyorum. Ben 50 farklı ayar denedim belki şimdiye kadar 3 farklı nozul ölçüsü ile, aracım hep aynı yakıyor sadece performans değişti.

elkmuh ve powerkırk3 bunu beğendi.
  7. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    Hocam nozullar ile yakıtın deişmiyor malesef Sizinde fark ettiginiz Performans stabil çalışma saglanıyor nozullar ile ve oto kalibrasyonda dogruya yakın değerler cıkıyor nozulların tam ise. Gaz enjeksiyon süresini şimdi yorumlamak çok yanlış olur çünkü atiker sistemlerde 3.5 ms lpg süresi lovato sistemlerde 4.5 ms lpg süresi öneriliyor akl yi bilmiyorum bilenler cevaplayacaktır

8. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Obd bağlantısını yaptırın lpg ecunuz destekliyorsa tabi. Yakıt tasarrufu için değil motor sağlığı için ayar yapın. Zaten motorun bir limiti var yakıtı ayarla düşürmeniz mümkün degil.
    Valtek tipi kırmızı enjektörlerin min açılma süresi 2.8 ms daha aşağıya düşürmeniz zor. Elm cihazı edinirseniz ltft ve stftye göre ayar yaparsınız daha kolay olur.

elkmuh bunu beğendi.
  9. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Oto kalibrasyon yapamadım. Direk map reset yaparak map üzerinden ayar yaptım.
    1. Oto kalibrasyon için starta bastım ama az bir ilerleme sonrası durdu. Öyle kaldı ilerlemedi. Oto kalibrasyon neden yapılmadım. Acaba önce ecu resetlemem mi gerekir..
    2. Map reset yaparak map üzerinden ayar yapmak doğrumu sizce..
    3. Bu nozleları prins ile değiltirsem değerler nasıl olur... ms değerleri ve yakıt düşer mi....
    4. Obd olayı için kesinlikle motor sağlığı için gerekiyor. Dediğiniz gibi elm cihazı sadece değerleri görmek için yeterli olur mu...
    Cevaplarınız için teşekkür ederim...

10. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    3. Enjektörleri prins enjektörleri ile değiştirilmesi..

11. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Görüntüler aynı zaman diliminde benzin ve gazda iken....

12. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    İlk resimde batarya voltajı düşük çıkmış...?

14. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    lpg üzerinden gösterilen batarya voltajı çok tutarlı olmuyor sanırım.

ben kendi VW Bora aracımda VAGCOM ile bakıyorum, 13,5 V civarında oluyor, LPG programında ise 12V civarında gösteriyor. sanırım lpg ecu'su batarya voltajını düzgün ölçemiyor.

Destek ve powerkırk3 bunu beğendi.
  15. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Evet size katılıyorum. Lpg programında bu farklılığı sık sık görüyorum. Genelde 13.6 gösteriyor. Ama voltajda böyle dalgalanmalar olurmu bilmiyorum.

16. Argun

Argun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    Benim aracımda da akl powerfast obd kit var. Ayarların basıncın düzgün . Bir isteğim olacak enjektörün resmini çekebilirsen senin ki akl 3 ohm ahc olabilir. Daha önce bende obdsiz alk idi ecuyu değiştirdim obdli yaptırdım. önceden ilk çalışmada silkeleme vardı sorunum kalmadı. OBD yi aktifleştirdiğinizde yüzdelik olarak iyileştirme yapıyor. Enjektöre gelince bizim enejktör çok sesli çalışır fiyatı uygundur kısa ömürlüdür. Kirli gazdan etkilenmez. Karasız çalışma aralığı yüksektir obd olunca bunu dengeliyor. Bide araba lpgsiz çalışırken zaten benzin enjektör ms si 2,55 ms, lpg bu devir baz alarak değer oluşturuyor senin amacın lpgdeyken oluşan benzin ms sini benzinde çalışırken ki benzin ms eşitlemek tüm devirlerde. Prins enj. daha uzun ömürlüdür, daha karalıdır ve sessizdir ama pahalıdır. Prins akl uygulaması yok diye biliyorum fakat ilerde dymco veya hana enjektör takabilirsin uygulamaları forumda mevcuttur. Valtek enjektörler bizim araçlar için yeterli açılma hızını sağlar.

Bu arada benim aracım 1.4 atmosferik otm. benzin 3,60 lpg 5.42 daha düşüremiyorum. fakat yakıtım lpgden önce şehir içi 0.50 kuruşken şimdi 0.28 kuruşa biniyorum.

17. Uğur_E

Beğenilen Mesajları:
    1
    Argun merhaba, yorumlarınız için teşekkür ederim. Akl 3 ohm ahc olup olmadığını ve Ahc farkı neler etkiler tam bilmiyorum. Enjektörlerin resmini aşağıda veriyorum.[​IMG]

18. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Ahc enjektörün strok mesafesi daha büyük, minimum açılma süresi fazla dolayısı ile birim zamanda geçen gaz daha fazla. ahc - atiker high capacity'nin açılımı. Enjektör kütüğünde ahc yazıyor sizinkinde. Valtek kataloğuna göre enjeksiyon süresi standart valtek enjektörlere göre daha uzun bu enjektörde.

19. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
  20. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    1- Acil nozul büyütmeniz gerekir.
    2-Değil. İllaki kalibrasyon yapmak lazımdır. Kalibrasyon tamamlanmıyorsa sorun var demektir. Ne kadar kısa sürede tamamlarsa o kadar iyi demektir.
    3-Prins enjektörler sizin kitinizin toplam maliyetinden fazla. Dymco önerebiliriz. Yakıt değişmez. Performans ve verim artar.
    4-Elm327 aracınızı destekliyorsa kullanabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş