AKL SIRALI SİSTEM LPG AYARI Palio1.2 16v 80BG

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Uğur ÖCAL tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Uğur ÖCAL

Uğur ÖCAL LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    Merhaba arkadaşlar. Öncelikle kablo için msc elektroniğe teşekkür ederim.
    Aracım 2006 Palio 1.2 - 16V - 80BG modelidir. AKL sıralı sistem
    Aracımı aldığımdaki ilk lpg ayarlarında tüketim, benzin lpg geçiş, performans olarak hiç bir sorunum yoktu. 90-100km hızlarda kullandığımda yol bilgisayarı ortalama tüketimim 5.1-5.5 litre arası gösteriyor ve gerçek lpg tüketimimde 6-6.5 litre arası oluyordu.
    Uzun bir yolculuğa çıktım ve markaya dikkat etmeden gelişi güzel depomu doldurdum. Yolculuk sonrası sabahları benzinden gaza geçerken rolantide yaklaşık 3-4 saniyelik teklemeler başladı. Motordaki bu düzensizlik hafiften de olsa ilk 1-2 km boyunca hissediliyor, sonrasında ortadan kalkıyor. Hava ister 3 ister 20 derece olsun, geçiş ısısı 30-40 derece olsun sonuç değişmiyor. Rolantide devir stop edecek kadar düşüyor sonra toparlıyor. Hatta motor ısınınca lpg ye geçiyorum yine sonuç aynı.
    1.Usta : Ayardan dedi, oto.kalibrasyon yaptı, yolladı.
    Sonuç: Sorun devam ediyor. Sanırım LPG yi fakir ayarladı, çünkü bu sefer 90-100 km hızlar yol bilgisayarı ortalama tüketim 7-8 litre göstermeye başladı.
    2.Usta :Ayardan dedi, oto.kalibrasyon yaptı, yolladı.
    Sonuç: Sorun devam ediyor. Bu seferde zengin karışım durumu olduğunu düşünüyorum. Yol bilgisayarı değerleri aynı şartlarda 4-4.5 litre arası göstermeye başladı. Önceleri sevindim az yakıyor diye ama pompada işin öyle olmadığı ortaya çıktı.
    3.Usta : Nozulları değiştirdi, oto.kalibrasyon yaptı, yolladı.
    Sonuç: Sorun devam ediyor. Yol bilgisayarı değeri uzun yolculukta 4.5-4.6 çıkıyor. Düşük hızlarda 1.vitesten 2ye atıp gazı bırakınca motor yerinden çıkacakmış gibi aracı ileri geri sallıyor, gaza basıp hafif hızlanınca kesiliyor. Bu arada aracın üzerinden çıkan nozullar 1.8
    Şu an aracımda lpg deyken gaz pedalının ilk 1-2cm lik kısmı ölü gibi oldu. Benzindeyken rolantide çok hızlı bir şekilde gaza basıp bırakıyorum devir 2600-2800 lere çıkıp iniyor, Lpg de ise 2000-2200 lere anca çıkıyor.
    Artık usta işinden vazgeçtim. Yaklaşık 10gündür devamlı okuyorum ve artık bu ayar işi rüyalarıma bile girer oldu. Tam 400km dir aracımı benzinde kullanıyorum. Sadece aşağıdaki video için kısa süreli lpg ye geçiş yaptım, halen benzinde kullanmaya devam ediyorum. Aşağıdaki videoda aklıma takılan iki husus var. 1. Üst üste bindirme süresi 0-2 arası ayarlanıyor olması (sanki 10a kadar ayarlanabiliyor diye biliyorum)ve lambda değeri benzinde sıfıra yakın lpg de 1 olması. Zahmet edip okuyacak videoyu izleyecek arkadaşlar değerli görüşlerinizi bekliyorum.

2. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bu arada arkadaşlar üstüste bindirme süresini ustalar sıfır ayarlamıştı, ben kabloyu takınca 5-10 yapmaya çalıştım ama maksimum 2 yapabildim.

3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    videoda değerleri okuyamıyoruz.
    Eğer ekran kayıt programı(camtasia gibi) kullanıyorsanız kayıt seçeneğini mpeg olarak ayarlamanız gerekir.
    Aksi halde görüntü net çıkmayacaktır.

4. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Affınıza sığınıyorum lütfen yanlış anlamayın, ben şimdi tekrar baktım. 720p ye kadar kaltesi yükseli videonun. Acaba kalitesini yükseltip deneyebilir misiniz.? Bende görüntü çok ayrıntılı bir şekilde gözüküyor.

dr.arrican bunu beğendi.
  5. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Acil olarak map reset yapıp yeniden kalibrasyon yapmalı ve değerlere bakmalıyız.

6. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Nozullarımı küçülttüler, otomatik ayar yaptılar. Bu değerler öyle elde edildi. Acaba 1.8 nozulları tekrar taktırıp ayar yapsam daha iyi sonuç alınmaz mı.? Yada en iyisi siz söyleyin, aracıma uygun nozul ve basınç ne olmalı.?

7. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Nozulları 1.8 yapmalısınız öncelikle.
    Biz 1.8 mm diye biliyorduk.
    Nozul büyüyecek
    map reset yapılacak
    tekrar kalibrasyon yapılacak
    Yüksek ihtimal sorun kalmayacak donanımsal bir sorun yok ise tabi.

8. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Yarin sabah 1.8 leri tekrar taktirip map reset ve otomatik kalibrasyon yapıcam. Bu arada basınç 1.10 gösteriyor. Bu değer uygunmudur?

9. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Uygundur.
    Çıkacak map tablosuna göre tavsiyede bulunacağız.

10. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bugün nozullara baktırdım, aracın üzerindeki nozulların üzerinde 1.8 yazıyor. Yani usta benm 1.8 leri söküp yeni 1.8 takmış.
    Takılan nozulları konrol ettik, üzerindeki yine 1.8 yazıyor. Bende ustanın söktüğü önceki enj.dede 1.8 yazıyor. Map reset ve kalibrasyon yapıldı. Videoyu aşağıda ekliyorum. Ayar sonrası programda nozul ölçüsü yine küçük çıkıyor.

11. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Belki hatalı yapıyorumdur diye özellikle videoyu ayar yaparken başlattım. GAz pedalı elektronik olduğu için maalesef rölantide belli devre sabitleme imkansız gibi. Önce 2500-3100 arası bir devre sabitlemeye çalıştım, gaz vermeyin yada kesmeyin dediği yerde de yine ayağımı sabit tutmaya çalıştım. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

12. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Kalibrasyon esnasında devir biraz fazla mi oynamış bana mi öyle geldi? Emin olamadım.

Uzmanlar daha kesin bilgiyi vereceklerdir ben gözüme carpani söyleyeyim. Lpg enjeksiyon süreleriniz biraz yüksek. Basınç arttırmak ya da nozullari biraz daha büyütmek gerekecek gibi.

13. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Gaz kelebeği elektronik, rölantide devir sabitlemek çok zor. Pedala sabit bir şekilde bastığım halde motor devri habire yükseliyor. Daha fazla yükselmesin diye 2-3milim ayağımı çekeyim diyorum bu seferde hoop düşüşe geçiyor.. :((

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Basınç,Enj.süreleri her şey normal fakat map değerleri çok yüksek.
    Basıncı 1.20 yapma imkanınız var ise denemenizi istiyoruz.

15. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    1.20 yapıp durumu paylaşirm.

16. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Kalibrasyon öncesi sabah ilk gaza geçiş tam bir faciaydı, sanki motor yerinden çıkacak sandım, bu durum 5-10 saniye sürdü ve sonrasında gaz-benzin geçişleri sorunsuzdu.
    Öğleye doğru ayar işine başladım, basıncı 1.20 ye çıkardım, map reset ve oto kalibrasyon yaptım. Değerler yine yüksek çıktı ve hala enj küçük diyor. Bilgisayar bağlı 5-6 dakika kullandım, 5000 devir civarı benzine geçmeye başladı. 4000 sorası %2 artırdım ama sonuç aynı. Ani gaza yüklemelerde silkeleme var. LPG ms 23-24 ü gördüğü oldu. Bana kullanım sırasında gaz basıncı 1.00-1.40 arası oynuyor gibi geldi. Rica ediyorum sizden, Baştan sona ekran videosu aşağıda. Merakla beni yönlendirecek bilgiler vermenizi bekliyorum.

17. bbygt

bbygt Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    akl programından araç konfigirasyonu > geçiş menüsünden eküyü sıfırla seçeneğini denediniz mi. bence baştan sıfırlayarak bi ayar yapın.

18. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Videoyu biraz inceledim. Lpg enjeksiyon süreleriniz hem rölantide hem de yükte iken oldukça yüksek. Bunu düşürmenin bir yolu basınç açmak, diğer yolu nozul büyütmek. Yükte iken basıncta bir miktar düşme var. Regulator eski ise ondan olabilir. Kayda değer bir düşme mi ondan da emin olamadım. Yükseldiği yerlere gelecek olursak araç benzine geçtiği noktada yükseliyor ki bu zaten normal. Regulatorun konumu radyatör seviyesine göre nasıl? Ara ara sıcaklıktaki dusmeler gözüne carpti.

Bir de diğer ayarlarını yapıldığı sayfaların görüntülerini paylaşır mısınız?

19. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Evet bazen işe yarıyor.
    Deneyebilirsiniz.

20. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Fırsat bulabilirsem bu gün eküyü sıfırlayıp tekrar otomatik ayar yapıcam. 1.20 Basınçta diğer ekran görüntülerini ekliyorum. İncelerseniz sevinirim. Benim asıl merak ettiğim husus yüksek değerler yine düşmezse, mantıklı olan basıncı 1.20 üzerinemi çıkarmak olur, yoksa nozulları 2.00 yapmak mı.?

Sayfayı Paylaş