AKL SIRALI SİSTEM LPG AYARI Palio1.2 16v 80BG

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Uğur ÖCAL tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Uğur ÖCAL

Uğur ÖCAL LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    İşte bende de sorun tam olarak bu. Oto kalibrasyonda değerler çok yüksek çıkıyor. Tüm tabloyu seçerek rölantide gaz veya benzinde çalışırken benzin süreleri değişmeyecek şekilde ayarlıyorum ama yinede ani yüklenmelerde silkeleme, tekleme oluyor. Benzindeki sürüş performansına yaklaşamıyorum. Yukarıda oto kalibrasyona ait görsel paylaşmıştım, dikkat ederseniz değerler yüksek, aynı şartlarda ustanın manuel yaptığı ayarda ise 3.50-4.50 satırlarından sonra değerler bayağı düşük. Anladığım kadarıyla benim araçta rölanti devri olan ilk 2,3 satır oto kalibrasyonla ayarlanabiliyor ama sonrası oto kalibrasyonda hep yüksek çıkıyor.

2. By_emre

By_emre Active Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Şimdi dostum ben kendi aracıma ayar yaparken menüye geliyorum mapı resetleyip oto kalibrasyonu açıyorum deviri 2500-31000 arasında tutun diyor 2300-2500 gibi sabit tutuyorum 4-5 saniye sürmüyor direk bitiyor kalibrasyon (en iyi kalibrasyon en erken bitendir) sonra gaz benzin geçişi yapıyorum fakirdeyse tabloyu tıklayıp +10 değer ekliyorum tamamdır. başka hiç karelere ellemiyorum değerler yüksek olduğunda peki sıkıntı var mı ?

3. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    sizden tek farkım ben devri 2800-3000 gibi sabit tutmaya çalışıyorum. Diğer herşeyimiz aynı, rölantide sürelere, zenginleştirme, fakirleştirme... Yol testine çıkınca ise ani yüklenmelerde silkeleme, tekleme sorunları ve performans kaybı oluyor. En son gittiğim usta önce bizim gibi oto kalibrasyon yaptı, süreleri eşitledi, yola çıktık kullandık sorunları gördü. Merkezi arıyorum diyerek bir yeri aradı ve bu motorda oto ayarla sonuç alamayacağız manuel ayarlayalım dedi. Sonuçta ayarı işe yaradı, tekleme silkeleme gitti, performans benzine yakın oldu ama ben kabloyu takıp baktığımda rölanti devirinde benzinden gaza geçinde benzin enj sabit kalmıyor. Bunu sabitlemek için sadece ilk üç dört satıra müdahale ediyorum süreler sabitleniyor, bu seferde ani yüklenmelerdeki sorunlar tekrar başlıyor....

4. By_emre

By_emre Active Member

Beğenilen Mesajları:
    30
    Yer olarak nerde oturuyorsunuz ? il ilçe olarak

5. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ordu merkez ama doğru ayar için 200-300 km gitmeye razıyım.

6. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Dün akşam üst üste 4-5 kez oto kalibrasyon yaptım, yine sonuçlar aynı. Bir şey fark ettim, oto ayar sırasında araç gaza geçince ayağım sabit olmasına rağmen kendiliğinden motor devri yavaş yavaş düşüyor. Rölantiye kadar düşerse stop ediyor ve ayar yarıda kalıyor. Rolanti devrine kadar düşmeyip 1000-1200 lerde kalırsa oto ayar uzun sürsede tamamlıyor. Bu husus oto ayar sırasında araç gaza geçince başlıyor. Eğer motor devri düşmesin istiyorsam ufak ufak gaz vererek motor devrini sabit tutmaya çalışıyorum ve bu şekilde oto ayar çabucak bitiyor. Sizce değerlerin yüksek çıkması bununla ilgili olabilir mi?

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Ugur bey bir deneme daha yapalim, kalibrasyonu manuel olarakta yapmak mumkun.

Map1 tablosunda map reset var. O butona tiklayinca harita ongorulen degerlere gelecek.

Map reset yapip, rolantide iken benzin lpg gecisi yapip, benzin enjeksiyon suresindeki degismeye bakarsiniz.

Buna gore tum haritayi secip benzin enjeksiyon suresini esitleyecek sekilde haritadaki degerleri degistirirsini.

Degisikligi % sel olarak uygulayin.

%3-%5-%10 gibi.

Rolantiyi esitleyincede 8 ms satirinda yazan degerleri, 10-12-14 ve sonrasindaki tum satirlarda ayni olacak sekilde gerekli degisiklikleri yapin.

Map reset sonrasi 1 ekran resmi
    Rolantide benzin suresini esitlemek icin degisiklikleri yaptiktan sonra 1 ekran resmi.
    8 ms deki degerleri alt satirlara kopyalayinca 1 ekran resmi rica edicem.

Bunlari yapip surus testine cikip duruma bakin.

dr.arrican bunu beğendi.
  8. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    İnananın
    İnanın bana o kadar kafa yordum, düşündüm ama şu dediğinizi yapmak hiç aklıma gelmemişti.. İlk fırsatta dediklerinizi yapıp size bilgi vericem. iyi çalışmalar.

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Uğur Bey, son durum nedir?

dr.arrican bunu beğendi.
  10. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Sonuç ne olacak diye merakla takip ettigim bir konu.

mahirK bunu beğendi.
  11. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Maalesef vakit bulup söylediklerinizi yapamadım. Allah izin verirse yarın sabah halledicem ve size bilgi vericem. ilginiz için teşekkür ederim.

12. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    :) Çözümü bulunamasa da birilerinin hiç karşılık beklemeden benim sorunumla ilgilenmesi, şu siteye her girdiğim de yüzümde bir gülümsemeye neden oluyor.

Map reset Benzinde ekran görüntüsü. Benzin ms 2.60-2.77 arası geziyor.

Map reset sonrası Lpg de ekran görüntüsü. Benzin ms 3.20-3.35 arası geziyor.

Süreleri eşitlemek için yapılan ayar sonrası benzinde ekran görüntüsü. Benzin ms 2.60-2.78 arası geziyor

Süreleri eşitlemek için yapılan ayar sonrası Lpg de ekran görüntüsü. Benzin ms 2.60-2.77 arası geziyor

Sonuç : Rolantide süreler eşit, düzgün çalışıyor. Yol testinde 2bin devir gaza ani yüklenmelerde vuruntu silkeleme.... ne ararsan var.
    10ms deki değerleri aynen aşağısına kopyaladım değişen bir şey olmadı.
    Ani yüklenmelerdeki sorundan kurtulmak için 3.5ms sonrasını -15, -20 arası fakirleştirmek gerekiyor. Yani tablonun başı ayrı sonu ayrı oluyor. Bu şekilde ani yüklenmelerdeki sorunlar kalkıyor, performans bir nebze daha iyi oluyor.
    Son olarak bir durumu daha paylaşmak istiyorum. Araç rölantide Benzinde çalışıyor, benzin ms 2.60-2.70 arası geziyor. Genelde fan devreye girip durduktan sonra bakıyorum benzin ms leri 2.50-2.60 arası çalışıyor. Bir süre sonra bakıyorum benzin ms yine 2.60-2.70. Belki çözüme katkısı olur diyerek paylaşmak istedim. iyi çalışmalar.

13. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    uğur bey, dayımın aracını ayarlıyordum herşey nomal yüklenmelerde silkelenme ne arasan var idi sorun ise bujinin birtanesi tırnak krmış bujiler ve buji kablosu yenilenince lpg de çanavar gibi kaldı
    benzinde hiç bir sıkıntı yok idi !

14. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    buji değişeli de 15 gün anca olmuştu buji kablosunu takan kisi kabloyu oturtamamış arada bir temas ediyormuş buji kablosu nuda yakmış tavsiyem bir kontrol edin

15. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Aracı benzinde de kullanıyorum ve hiç bir sorun yok, performansı inanın 1.2 araca göre bayağı iyi. Lpg de de üstte yazdığım gibi 3.5ms sonrasını -15, -20 arası fakirleştirirsen sorunlar büyük ölçüde gidiyor, ama performans tam anlamıyla benzindeki gibi olmuyor. Bu arada lpg enj, filtre ve bujileri değiştireli en fazla 2bin km olmuştur. Değişiklikten öncede durum aynıydı. Bobin ve bobin kablolarını değiştirelide 15bin km felan olmuştur.

16. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Tabloyu fakirleştirince ani yüklenmelerde sorun kalmadığını söylüyorsunuz. Sanırım sizin araç ani yüklenmelerde boğuluyor. OBD cihazı yoktu değil mi?

17. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Mahir Bey kırılan bujinin tırnağı nerede? ;-)

18. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Kablosuz baglanti obd baglantisi icn bi cihaz vardi. Adı elm gibi biseydi sanirim. bir tane alip, telefona torque yükleyip bakarm, ayari öyle yaparim dedim, ama benim araca olmuyomus.

19. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bu a
    Bu arada birşeyi düzeltmek istiyorum. Tablonun tamamını değil, 3.5 ms üstünü fakirleştirince silkeleme, vuruntu olayı gidiyor. 2.0 2.5 3.0 ms.leri benzin ms leri sabit kalsin diye fakirleştiremiyorum. Tablonun 2.0-3.0 ms arası yüksek, 3.5-18 ms arası düşük değerler oluyor. Bu durumda performansta bir nebze düzeliyor.

20. bbygt

bbygt Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    haritaya baktığımızda 170 ve 210 lu değerler görüyorsunuz. 170 ile 210 arasında 40 fark var yani %20-30 lik zenginleşme. siz gaza bastığınızda haritadaki 210 lu bölümlere denk geldiği için ve zengin karışım olduğu için silkeleme ve teklemeyi yapıyor olabilir. bence haritanın tamamını 170 civarına ayarlayın 210 lu 190 lı kısımları seçerek 170 e düşürün haritanın tamamı yaklaşık aynı değerde olsun bi deneyin derim.
    araç benzinde çalışırken 2,70 lerde benzin enjektör süresi.
    haritanın tamamını aynı sayılara ayarlayarak 2,70 leri yakalamaya çalışın.

Son düzenleme: 19 Nisan 2015

Sayfayı Paylaş