AKL SIRALI SİSTEM LPG AYARI Palio1.2 16v 80BG

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Uğur ÖCAL tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. bbygt

bbygt Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    birde programda karb. değişikliği bölümünde gaz verirken zenginleştirme bölümünü (-) ye tıklayarak en alta getirin bakalım.

Uğur ÖCAL ve dr.arrican bunu beğendi.
  2. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Zaten ani yüklenme dediğiniz zamanlarda topa dikkat ederseniz bir anda aşağılara doğru iner. Onun için 3,5 ms üstünü fakirleştirince böyle oluyor. Araç
    kaç modeldi?

Bu durumda şöyle bir deneme yapabiliriz. Mahir bey her enjeksiyon süresi satırı için ayrı ayrı benzin ms eşitlemesi yaparak iyi bir ayar yakaladığını söylemişti. Siz de deneyebilirsiniz. Düz bir yolda 5. vitese alın ve haritadaki top tüm süreleri gezecek şekilde gaza basış pozisyonunu değiştirin. Her birinde gaz/benzin geçisi yapıp süreleri gözleyin. Eşit olmayan yerleri eşitlemeye çalışın. Bir taraftan da ekran görüntülerini video olarak kaydederseniz işiniz daha kolay olur. Araç dururken videodan bakıp haritaya müdahale edebilirsiniz.

Bir de böyle deneyelim.

3. Uğur ÖCAL

Uğur ÖCAL LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ara
    Araç 2006 palio 1.2 1v 80BG. Aracı kullanırken benzin sürelerini takip etmek çok zor. Çok hafif bi eğim, rüzgar, gaz pedalı ndaki milimetrik farklar... süreleri rölanti devrinde ki gibi sabit bir değerde bulmak neredeyse imkansız gibi.

4. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    2006 modelse elm sizin araca da uyumludur diye dusunuyorum. recep beye sorar misiniz?

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    2006 model araçta elm327 çalışması gerek, çeşitli ilan sitelerinde makul fiyatlara var.

alıp denemek lazım.

ilk başta dediğimiz gibi şu anda çarpanlar yüksek, ama sorun tam olarak bu değil, yüksek süre, devir yükseldikçe performansın düşmesine sebep olur bu araçta ise mekanik bir problem olsa gerek.

daha önce konuşuldumu hatırlayamadım ama gaza bastığınızda basınçta dalgalanma oluyor mu? oluyorsa ne kadar?

dr.arrican bunu beğendi.
  6. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Ya araçta ya montajda bir problem var bence de. Ayar ile çözülebilecek gibi değil. Bu araçta 1,5 bar basınçta 2,5 mm nozul ile beklediğimiz rölanti sürelerine ulaşıldı. Pek normal değil. Rölantide bu değerleri yakaladık ama bu ayarla yüksek sürelerde çok zengin kalıyor olabilir diye aklımdan geçiyor. Ani yüklenmelerdeki silkeleme sorunu haritadaki yüksek süreleri fakirleştirince düzeliyormuş. (Araç boğuluyor gibi). Siz ne dersiniz?

Uğur ÖCAL bunu beğendi.
  7. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Önceden çektiğim videoları inceledim. Rolantide basınç 2.33 görünüyor, kullanım sırasında ani yüklenmelerde basınç 2.24 lere felen düşüyor.

8. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Yani inanın parasından felan vazgeçtim, yakınlarımda sorunu çözecek bir usta maalesef yok. Ustanın biri ayar yapıyor süreler maksimum 215 leri felan buluyor ve adam hiç sesini çıkarmıyor, kimi tüpde benzin gibi performans bekleme diyor, bazısıda herşey normal diyor....... En son satıp kurtulacam.
    Ustanın yaptığı ayarın resmini koyuyorum bu ayarda rölanti değerlerini zenginleştirmek gerekiyordu. Performans ve yakıt tüketimi iyi sayılırdı.

Kabloyla bağlandığımda rölantide benzin süreleri eşit değildi. Eşitlemek için aşağıdaki gibi yaptım. Performans çok az geriledi ve ani yüklenmelerde araç hızlanmaya başlamadan hafif silkeleme yapıp öyle hızlanıyor.

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    acaba enjektörlerdemi sorun var, rölantide ortaya çıkmıyor, yüklenince çıkıyor.

bide bunu deniyelim

enjektörleri tek tek devreye alın, her seferinde 1 lpg - 3 benzin enjektörü aktif olsun.

bu şekilde tüm enjektörleri bir deneyin, kullanımda farkeden birşey olacak mı bakalım.

10. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Enj. tek tek devreye alarak sürelerini kontrol etmiştik. Hepsi aynı çalışıyordu. Yinede içim rahat etmedi ve buradan bi takım enj aldım değiştirdim. 1000 km anca olmuştur. Yukarda ustanın ayarına ait resim koydum. Ustanın ayarındaki tek sıkıntı rölantide çalışırken fakir ve fan açılıncada fakir olmasıydı. Bir sonraki resimde yaptığım müdahalede gözüküyor. Benim müdahalemle yine ani yüklşenmelerde silkeleme başladı. Belki resimlere bakıp bana ayar noktasında bir yol gösterirsiniz. Zira artık sorunu tamamen çözme noktasında umudum kalmadı.

11. engin061

engin061 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    2
    bu ısı düzenlemesi her araç için geçerlimi bendeki aynı burdkai gibi değişiklik yapmam gerekirmi :)

12. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bendeki sıcaklık düzeltme ayarları aşağıdaki resimde ki gibi. Kalibrasyon yaptığımda gaz sıcaklığı 60 dereceymiş, onun için 60 derece 0 düzeltme gözüküyor.

13. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
  14. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Son durum hakkında bilgi vermek istiyorum. 2-3 gün arayla araca bağlanıp bilgileri kontrol ediyorum ve her dafasında rölanti devri zengin çıkıyor. ilk başlarda 2.50ms değeri 182 de benzin ms leri eşit oluyordu, sonraki bağlantılarımda bu sayıyı 180'e, 178'e ,176'ya ve en son dün bağlandığımda da 163 e düşürmem gerekti. Nedenini anlamadım ama aradan 2-3 gün geçince yaklaşık 200km yol gidiyorum ve aracın normal olan rölanti değerleri bu seferde zengin çıkıyor. Şuan için ayarlı map tablosunu aşaıda eriyorum. Map tablosuna müdahale dışında birde GAZ VERİRKEN ZENGİNLEŞTİRME ayarını 4/3 kıstım, kısmadan önce en sonda gözüküyordu. Şuan için ani yüklenmelerde vuruntu sorunu yok, yol bilgisayarım benzindeki gibi değerler gösteriyor, performans olarak benzine bayağı yaklaştım. Artık bi kaç gün sonra tekrar bağlanıp ayarları kontrol edicem bakalım. Umarım yine rölanti değerleri zengin göstermez.
    Şuan aklımdaki tek soru bu şekilde kullanmamın motora zarar verip vermiyeceği ? herkeze iyi çalışmalar.

15. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    banada en iyi ustalar orduda dediler :) bi tane giresunda(eynesil) varmiş ben ona gitmeyi düşünüom yakında trabzondan cok giden varmiş orya.. trabzondaki ustalara sakın geleyim deme :)

16. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Benm montaj Eynesil :)) Ben aldığımda lpg vardı, eynesilde takılmış, sorunlarla alakalı ben hiç eynesile gitmedim. Belkide çözüm ordadır. Ustalar iyi ama yeterli bilgiye sahip değiller malesef.

17. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    istersen numarasini vereyim ara sor yardimci olurlar, armadan gitme cok kalabık orasi dışardan giden cok insan var :)

18. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Teşekkür ederim yukarıda son ayara ilişkin foto koydum. Şuan performans on numara oldu ve ani yüklenmelerde aynı benzinli gibi ileri atılıyor araç. Silkeleme vuruntu gitti. Şuan için tek sıkıntı map tablosundaki ilk 3 satır ile devam eden satır değerlerini bağımsız ayarlamam. ilk 3 satırı rölantiye göre, devam eden satırları ise yolda kullanarak ayarlıyorum. Genelde 90-100 arası kullanırım, bu hızda map tablosu 6.oo satırında oluyor. Yol bilgisayarı benzinde kullanırken 90-100km arası kullanımda ne gösteriyorsa lpg de de onu göstertmeye çalışıyorum. Tabi bunu tespit için 20-30 km lik bir yolu hem lpg ile hem benzinle gidiyorum :). 6.00 satırını halledince diğerler satırlarıda, oranlarını daha önce hesaplamıştım ona göre hesap makinesiyle bulup tek tek yerine yazıyorum.

19. Uğur ÖCAL

Beğenilen Mesajları:
    5
    Herşey çok güzel, şükür kurtuldum ayar işinden derken bu sabah ışıklarda rölantide beklerken birden motor sesi hırrr hırrr hırrr diye kesik kesik ses çıkarmaya başladı. Sanki hafif gaz verip çekiyor, gaz verip çekiyor. Bu gaz verme devir çubuğunu hareketlendirmiyor, yada devir çubuğunda hissedilecek bir oynama olmuyor. Bilgisayar olmadığı için bağlanıp bakamadım. Yaklaşık 2-3 km gittikten sonra tekrar durdum ve düzelmişti. Fikri olan varsa lütfen paylaşın arkadaşlar.?

20. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Tekrar yaparsa aynı anda benzine alıp dener misiniz?

Uğur ÖCAL bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş