ALDESA - Fiesta flair ayar tutturamama.

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve Serdar gemici tarafından 28 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Arkadaşlar iyi akşamlar. Ford fiesta aracımda aldesa sıralı lpg takılı. Ayar tutmadıpı için kablo satın aldım ve 1aydır ayar mevzusu ile uğraşmaktayım. Kısaca sorun aracı otomatik kalibrasyon yapıyorum enjeksiyon bes ve ges ortalama eşitleniyor (bes 2.6 ges 2.4) ama araç yolda devirlenmesi geç oluyor yani et gibi. Biraz mapdan değer arttırıyorum bes 2.0 lara düşünce araç anca toparlanıyor. Torqueile baktığımda ltft stfl oranlarına bakınca +15 lerde fakir karışım diyorum maptan açıgorum bes baya bir düşüyor 1.9 buda ayar programıma göre baya bir zengin karışım ama elm de fakir görünüyor. Bunun sebebi ne olabilir. O2 sensöründen şüphelendim ama emin değilim. Programda devir sanal dediğimşzde devir gösteriyor devir kablosu yanlış yerden alıyor ondan olabilir mi? Yardımlarınız için teşekkürler. (Kit aldesa galaxy ecu obd yok)

2. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    bes ile ges eşitlemeniz gerektiğini nereden duydunuz?

3. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Bes = benjşnde iken benjin enj. Süresi
    Ges= gazda iken benjin enj. Süresi hocam. Bu mantıkla yazdım

4. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Gaz enjeksiyon rolantidw 3, 6 civarı

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam aldesa enjektörlerin görünüşleri atiker kırmızı enjektörlere benziyor. Teknik teğidiniz var mı 4.5 msn nin altında çalışabileceklerine dair. Yoksa ya basınç yüksek ya nozul büyük...

6. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Hocam bu problemden dolayı aldesa uyumlu 2 ohm albien enjektör taktım. Nozul 2.0 mm

7. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Her iki enjektörde rolantide tüm ayarları oturtuyorum tamam diyorum ama tola çık karşıma fakir karışım çıkıyor. Açıyorum gazı bu sefer rolantı astronomik zengin ıluyor dengesizlik var bu işte. Maptan oynyorum rolanti aralığı (2.5 ms 800 devir) 80 lerde iken haritanın diğer bölgeleri 110 oluyor buda oransız değil mi?

8. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Merhaba, regulator basinci ne kadardir? Gorsel koymamissiniz. 1.2, 1.3 gibi yuksekse dusurun biraz. Ya da 2 mm nozul da buyuk geliyor olabilir.

9. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Regülatör basıncını 1 bar da iken de 1.20 bar ikende aynı ayar sorunu verdi. Bugüne kadar 2 barda kullandım. Akşam üstü 1.2 yapayım belki düzelir ( aldesa 1.2 barı tavsiye ediyor) dengesizlik biraz azalsada yine rolanti ile yol çok farklı

10. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    1.8 mm nozulda gaz enj. Süresi 4.6- 4.7 civarı oluyor ama araç yine aynı şeyleri yapıyor.

11. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    2 bar basincla nasil yuruyordu ki o araba? o_O
    O ms olmasi cok onemli degil. 3.6'ya indireceksiniz diye bir sey yok. Sizin ges diye verdiginiz degerin 2 kati da olabilir. Onemli olan arabanin duzgun calismasi. Mumkun oldugunca da az yakmasi. Muhtemelen ayar bir sekilde yapilamamis.
    Gorsel ekleyemiyor musunuz?

x-calibur bunu beğendi.
  12. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Benzin enjeksiyon süresi ile gaz enjeksiton süresi arası teorikte %30 fazlasına kadar uygun değilmi. %30 hesaba göre nozul çapı uygun. Rolantide Benjin enjeksiyon sürem 2.7 gaz enjeksiyon sürem 3.6 civarı

13. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    2 kata kadar. Tabii yakin olmasi daha iyidir ama Onemli olan sizin bes-ges dediginizi olabildigince yakin tutturabilmek.

14. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Hocam pardon 1 bar basınta kullandım. Telefonun acizliği kusura bakma. 2 bar değil.

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Görsel istiyoruz hem benzinde hem lpg de
    Ayrıca %30 diye birşeyi ben ilk kez duyuyorum LPg rölanti zamanı lpg enjektörlerinin fiziki yeterliliği ile alakalıdır mesala brc olursa 2 msn valtek olursa 4.5 msn

16. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Enjektör valtek hocam. Sizin dediğininize göre nozul çapı küçülecek. Elimde 1.9 nozul var birde onu deneyeyim. Ama eski enjektörümde 1.8 mm nozul vardı yine aynı sorunum vardı. Rolanti çok zengin yol fakir.

17. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Eyvallah.
    Denildigi gibi bir iki uc gorsel ekleyin, her ayardan, benzin, lpg, gecisler vs. belki basit bir sey de olabilir.
    Aldesa yaziliminda nasil bilmiyorum da, atiker gibi harita numaralandiriliyorsa atikerciler anlar ondan. :rolleyes:
    Bende mimgas var; onda da sari kutucuk eslestiriliyor falan, oyleyse, yine bakilir.
    Tabii kitte baska bir sikinti yoksa...

18. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
  19. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Degülatörden giden hortum bende baya bir uzun 60 70 cm vede enjektörden manifolt arası 4 hortum 30 cm. Muhtemelen sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Önce hortumları kısaltıp tekrar ayar yapayım bakalım nasıl bir değişikşik olacak.

20. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hortumları kısaltmanız tabiki de faydalı gaz pedalının tepkisini düzeltir (uzun hortumda yakıt silindire geç gidiyor)
    Siz nozulu ilk önce 2 mm yapın basıncı kalibrasyon sonrası rölanti lpg süresi 4 ila 4.5 arasında olacak şekilde yavaş yavaş ayarlayın
    eger 4.5msn ye için basıncı çok arttırmak gerekiyorsa 2.2mm nozul yapmanız gerekicek sonra benzin zamanı rölantide lpgde en az değişecek şekilde tabloyu komple ayarlayın sonra yolda her 1000 dvde gaz benzin gaz yaparak gaz pedalında ayanız sabit kalacak şekilde benzin zamanı en az değişecek şekilde ayar yapın.
    İşin teoriyi nozul/basınç ne kadar iyi ayarlanırsa tabloda/haritada o kadar az sapma oluyor

x-calibur ve Cliosymbol bunu beğendi.
  21. Serdar gemici

Serdar gemici Member

Beğenilen Mesajları:
    44
    Hocam ters oldu galiba 2mm nozulda 3.6 ms. Eğer 4.0 ms ye yükseltmem gerekirse nozul çapı 1.9 veya 1.8 olması gerekmiyor mu?

Sayfayı Paylaş