Alfa Romeo 2.0 TwinSpark için ayar

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve fatihmehmet tarafından 15 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. fatihmehmet

fatihmehmet LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Öncelikle merhabalar,

Bu işe gönül verip bizleri bilgilendirdiğiniz ve hayır dualarımızı aldığınız için tesekkür ve tebrik ediyorum.

Murat hocamın tavsiyesiyle AKL sistem LPG montajı yaptırdım. Aracımı obd2 destekli sanıyordum ama ne yazıkki değilmiş.

Araç Alfa Romeo 156 2.0 2004 model 150 hp. Benzin sarfiyatı belimi büktüğü icin montajı Çarşamba günü gerçekleştirdik.

Tavsiye üzerine enjektorler Romano ve regülatör daha büyük sekilde montajlandı. Montaj fotoğraflarını da ekleyeceğim en kısa sürede. Fakat nozul ölçüleri 2 mm olarak montaj edilmiş.

Montaj sonrası usta ile yol ayarına çıktığımızda rolanti de benzin ms 3,5 , LPG ms 5-6arasında değişiyor. Bunun daha düşük olması gerektiğini belirttim ama usta rölantide düşürsek dengesizlik olacağını soyledi. (3 mm nozul söylediğimde onu 200 hp üstü Araçlara takıyoruz demişti)

Yola çıktığımızda dip gazda benzin ms 13-15 arası LPG ms 17-18 arasında. Yine bu buradan edindiğim bilgilere gore fazla. Daha 350 km yol Yaptım LPG ile. Ustaya gidip nozullari 3 mm deldirip LPG ms'yi 3-4 arasına mi getirtmeliyim? Rölantide gercekten bi dengesizlik olur mu bu durumda? Henuz LPG kablomu temin edemedim. Haftasonundan sonra temin edeceğim inşallah.

Benzin LPG farkını şuan icin az da olsa hissediyorum fakat önceliğim motor saglıgının iyi olması tabiki.

Biliyorum fotografsız konu biraz havada kalıyor ama en kısa zamanda kablomu temin edip görüntüleri ekleyeceğim.

Bunun dışında bir de LPG ayarını wideband ile yapmak var. Temin edeceğimi sanmıyorum ama program üzerinden yaptığımız ayar motor saglıgı icin yeterli midir? Kısaca wideband ile ayar yapmak şart mıdır?

Tesekkür ediyorum.

2. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    @maycicek @Destek

Sizlerden alacağım talimatlar doğrultusunda yolumu oluşturacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Selam hocam.

Nozzle 3 mm olması hem uygun hem de romano enjektor hizli tip dusuk omajli olduğu için hiç sorun olmaz rolantide dahi.

Motor sağlığını etkileyecek en büyük sorun tam gazda oluşan fakir karışım durumudur, bunu da görüp düzeltmek için kullanacağımız araç wideband eksoz gaz analiz cihazıdır.

Maalesef hiç bir LPG servisinde yok bu cihaz, olsaydı duyardık bir şekilde :)

En kolay yol ikinci el alıp ayar için kullanmak ve sonra satmak :)

4. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    @maycicek

Hocam çok teşekkürler her platformda yardım ediyorsunuz :)

Wideband işini bir sonraki aşama olarak bütçeyi duzelttikten sonra düşünüyorum. Bugun konuları kurcalarken biraz kafam karıştı.

Şimdiye kadar hep ms süreleri üzerinden ayar yapılır diye biliyordum. Şimdi ltf stf değerleri üzerinden yapılıyor diye okudum. Ltf stf ayarlarını yapıp bu sefer de ms değerleri tutmayanlar olmuş.

Benim şuna kafamdaki planı yazayım doğru yoldaysam veya değilsem siz müdahele edin :)

1- Nozullar 3 mm yapılacak.

2- Kalibrasyon yapılarak LPG enjektor süreleri rölantide 3-4 arasına çekilecek.

3- Tam gaz da 15 ms'yi geçmeyecek. (Bu rolanti ayarını yapınca kendiliğinden olacak mı? Buraya nasıl müdahele edileceğini bilmiyorum.)

4- Elm327 ile bağlanıp laptop üzerinden ltf stf toplamı kadar düzeltme yapılacak.

5- ELM327 ile bağlanırsam araç obd2 destekliyor anlamına mı geliyor burda kafam hala karışık. Alfa forumunda sorduğumda aracın desteklemediğini ögrendim. Ama elm327 ile bağlananlar da var araca.

Obd2 destekliyorsa zaten ayar işim çok daha sağlıklı olacak ama bu aracın destekleyip desteklemediğini bir türlü bulamıyorum. Kitapçıkta sadece 2.0 JTS motorların EOBD özellikte oldugu yazıyor. Yani bendeki desteklemiyor. Ama elm327 ile de baglanilabiliyor.

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Nozzle 3 mm yapıp sonra kalibrasyon yapilinca rolantide ve tam gazda oluşan LPG sureleri düşecek zaten

Aracinizin obd2 nin standart protokollerini destekleyip desteklemediğini elm327 cihazı +/android telefona yukleyeceginiz programlarla netlestirebileceksiniz.

Eğer elm327 ve telefon ile araca bağlanırsa, obd2 destekli LPG kitindedir çalışacaktır.

Standart protokol olmadan araca özel yazılımda elm327 ile iletişim.kuruyor olabilir.

ELm327 sadece bir adaptör esas olay yazılım ve iletişim protokolleri.

Sizin araca ozel bir yazılım varsa ve lft + sft değerleri gorulebiliyorsa o programı kullanıp, LPG programında ayarlara müdahale edilebilir.

Önemli olan lft ve sft değeri görebilmek.

Ben 95 model vectramda araca ozel cihaz ve yazılım ile bu değerleri görüp ayarlarımi yapabilmistim.

6. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    LPG kablom bugün geldi. ELM327'i bulamadım kayıp şuan. Rolanti benzin, Rolanti benzin-lpg, Dip gaz 1-2-3, Ayar kısımları (Map'a bakmayı unutmuşum.)
    Far sis klima açık lpg ve benzin değerlerini ekledim.
    Nozul büyütmeye henüz gidemedim. Yorumlarınızı rica edebilir miyim? @Destek @maycicek
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Tam gazda 0.85 map değerinde bile LPG suresi 20 MS üstünde, map değeri biraz artıp 0.9-0.95 e geldiğinde sure hepten artacak

4500-5000 devir üstü enjektor tamamen açık kalır ve bu şekilde yüksek enjeksiyon suresi ile çalışmak enjektorunde ömrünü kısaltır teorik olarak.

Bu nedenle çok vakit kaybetmeden nozzle büyütüp basınca dokunmadan, enjeksiyon surelerini dusurmeniz gereklidir.

8. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    Tekrar merhabalar,

Nozulları 2.5 mm olarak deldirdim. ( 3.0'a lpgci karşı çıktı tabloyu açtık baktık 150 hp için 2.5 mm olduğunu görünce zorla ikna oldu.)

Resimleri yüklüyorum. Elm327'i kaybettim. Yenisini alana kadar en azından öncesine göre sağlıklı olsun istiyorum. Sanırım bu sefer de zengin karışımda kalıyor araç.
    Yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: Montaj fotoğrafı ekledim bir adet. Enjektorlerin yönleri önemli mi bilmiyorum ama bana garip geldi. Ne dersiniz?

rolanti.jpg rolanti 2.jpg rolanti.jpg rolanti 2.jpg

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 2 Mayıs 2016
  9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Araç benzinde çalışırken de goruntu lazım.

O zaman bir yorum yapılabilir.

10. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Dip gaz değerleri güzel gibi benim rolantıde 3.50 tam yükte 13 lpg ms düşünürsek değerler benzer gibi. Zaten enjektör de romano iyi bir ayarla sizin cihaz benzindeki gücüne kavuşur.
    Araç turbolu galiba tek turbolu mu çift turbolu mu

11. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    @RomanoyaAyarVerenAdam

Yok hocam atmosferik 2.0 150 hp araç. LPG den daha az ms süresine sahip olması garip geldi :)

12. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Öyle olur zaten. Lpg ms süresi benzinde hep fazladır ;) atmosferikse değerler güzel gibi ms süreleri icin konuşursak. Ama obd olaydı en düzgün ayarlara ulaşma sansımız olabilirdi

13. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    @RomanoyaAyarVerenAdam

Obd'yi kaybetmişim yenisini alana kadar öncekine gore sağlıklı olsun istedim. Ben yanlış soylemisim hocam. Dip gazda LPG ms süresi benzine göre daha düşük. Nozullari 2.5 yaptırınca boyle oldu. Oncesinde benzinde 16-17 ms iken dip gazda LPG de 20 leri buluyordu. Simdi benzin 15 civarı LPG 12-13. Bu normal midir?

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Normal.

Benzinde rolantide goruntu lazim yorum için.

15. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba,
    Ecu sıfırlama yöntemi ile ecuyu sıfırladım. 50 km benzinde kullandım. Hem performans olarak harika hem de yol bilgisayarı 7.8-10 arası kullanıma göre.

Sonra LPG'ye alarak 130 km yol geldim. LPG'ye geçene kadar yol bilgisayarı 7.8 iken suan 10.6 oldu ki şehirlerarası bir yoldu. Kışa girmeden evvel bu problemle karşılaştım ve hala devam ediyor. LPG'de şehiriçi yol bilgisayarı 12'nin altına düşmüyor. LPG ilk takıldığında ve onceki yine ayni marka aracımda boyle bir problem yoktu.

@maycicek @RomanoyaAyarVerenAdam

Benim araca torque hicbir yöntemle bağlanmıyor. Ltft stft Okumanın hicbir yöntemi yok cok araştırdım bulamadım.

Sizden cok özür dileyerek bana tane tane yapmam gerekeni söyler misiniz? Çok can sıkıcı bir durum oldu benim icin. Söyleyeceklerinizi yarın hemen uygulamak istiyorum.

Tesekkür ederim.

16. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    Kablomu bağladım, arac ısınana kadar 15 dk benzinle sürdüm sonra ayar yaptım. Ekran kaydeden bir program ile kaydettim ama eve çıktığımda saçma sapan ekranın sağa sola kaydığı bir kayıt oldugu icin fotograf paylaşamıyorum.

Benzinde rolanti 3.8 ms
    LPG de rolanti 3.5-.3.6 ms hemen hemen aynısını yaptım. Aracı kuzen kullanırken yolda bir benzine bir LPG ye alarak değerleri esitlemeye çalıştım. Bu sırada gaz pedalı hep sabit idi belirli açılarda. 8 ms satırını kopyalarak 10-12 vs yapistirdim.

Yine istediğim sonucu almis degilim. Unutmadan belirteyim map reset ve otomatik kalibrasyon yapmadım. Niçin yapıldığını ve nasıl olması gerektiğini bilmiyorum.

Aracım icin ecu reset islemi yaptığımda (45 dk aku kutup bası sokulup kontak ac kapa 15 dk çalıştır 10 dk kapat vs gibi) arac inanılmaz bir performansta oluyor. Özlemişim. Öyleki kardesim bile arabaya ne yaptın diye soruyor. Bu işlemden sonra yol bilgisayarı ortalaması 7.8 bassam bile 9.8 fakat LPG ye alınca sakin kullanımda bile ortalama 12. Sonrasinda tekrar benzine alsam bile ecu sıfırlama işleminde oldugu gibi performans düzelmiyor.

Sizden ricam bana yol göstermeniz. Ltf stf okuyamıyorum. Bağlanan bi program yok. En basiti ms esitleyeyim diyorum ama yine memnun degilim. Ne yapmam gerekir? Wideband ile ayar imkanım da yok. Gerekirse artık başka sehre gidip ayar yaptıracağım cünkü bu konu cok canımı sıkıyor. LPG montajını yapan usta ise her şeyin normal oldugunu söylüyor.

17. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu işlemler sırasında hem benzinde hemde LPG de çalışırken BENZİN ENJEKSİYON SÜRESİ ne bakıyorsunuz değil mi? Eşitlemeniz gereken süre BENZİN ENJEKSİYON SÜRESİ, LPG ENJEKSİYON SÜRESİ değil

18. fatihmehmet

Beğenilen Mesajları:
    0
    Evet benzin enjeksiyon süresine bakıyorum hep. Zaten benzine geçince LPG enjeksiyon süresi olmuyor. Ayak sabitken aç kapa yaparak ayar yaptım. Fakat hala neden ecu reset yapınca araba mükemmel LPG'ye geçince vasat anlamıyorum. Sonra tekrar benzinde sürsem de düzelmiyor illaki ecu reset gerekiyor.

19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ecu resetten kastınız LPG ecusu değil herhalde dimi?
    Aracın ecusu resetlenince iyi olmasının sebebi arabanın kayıtlı ltft lerinin silinmesindendir. Demek ki LPG de ayarınız çok kötü ve bu tüm ltft değerlerini bozuyor. Obd cihazı ile bağlantı kuramadınız herhalde dimi

20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Birde ekran görüntüsünün birinde neredeyse dip gaz yapmışsınız ama devir 800 lerde araba rolantide ve yolda giderken LPG yazılımında okunan devir arabanın devri ile aynı mı kontrol edin

Sayfayı Paylaş