ARAÇLARA GÖRE NOZUL ÇAPI SEÇİMİ, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve beyazit60 tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Çok fazla bilgim yok hocam ama sonuç olarak arabanın HP si mevcut motora göre söyleniyor.yani mevcutta var olan sıkıştırma oranı da göz önüne alınıyor. Yüksek sıkıştırma oranı yakıt ekonomisi sağlar yüksek Hp sağlar. Seçimi yaparken maksimum Hp ye göre yapılıyor. Zaten ruhsatta ve arabanın teknik verilerinde yazan Hp maksimum olanı oda belli bir devirden sonra ortaya çıkıyor. Enkektör maksimum Hp deki yakıt ihtiyacını karşılayacak şekilde seçilince zaten diğer Hp leride karşılar.
    Enjektörler aslında baya basit bir sistem olsada düzgün çalışması çok fazla değişkene bağlı. Mesela tüm teknik veriler 12v a göre yazılıyor normal araçlar için. Eğer araç bu 12v yi sağlayamıyor ise ecusu arızalı yada araç elektrik sistemi arızalı ise sıkıntılı çalışıyor. Nozülü enjektörün destekleyemeyeceği şekilde büyütmek, regülatör basıncını arttırmak tüm LPG sisteminin çalışma düzenini bozuyor.

vedovedo ve Cliosymbol bunu beğendi.
  2. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    sıkıştırma oranını şunun için söyledim. araçlar benzinle çalışması için tasarlandıkları için girecek benzin hacmi ile giren lpg hacmi farklı. bu da farklı oranda silindir içinde uygun yakıt karışımını etkiliyor. dolayısıyla silindir hacmi lpg dönüşümünde aynı kaldığı için sıkıştırma oranı girecek yakıtın oranında etkili oluyor. yüksek sıkıştırma oranına sahip mazda motorları gibi motorlarda bu düzensizlik daha bariz yaşanıyor gördüğüm kadarıyla.

Cliosymbol, x-calibur ve vedovedo bunu beğendi.
  3. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Dediğim gibi çok teferruatlı bilgim yok, ama o Mazda olayını yazılımda hallediyorlar herhalde bazı yazılımlarda özellikle Mazda fakirleştirme diye birşey var bu sizin dediğiniz sebepten dolayı yapılmış olabilir.
    Bugün baya bir enjektör olayına bakındım Google da, yeni nesil peak and hold enjektörler 2 3ohm olanlarda düşük açılma ve kapanma süreleri var. Pulse width diyorlar bu peak and hold, açılma zirve bekleme ve kapanma süresi toplamına. Minimum LPG enjektör süresi bu süreden düşük olduğunda araç zenginde çalışıyor çünkü enjektör tepki verene kadar kapanma zamanı geliyor. Lovato Kp enjektör için 1 bar işletme basıncında bu 4.5ms demiş. Buradaki 1 bar regülatör basıncı değil aslında. Manifold basıncı da devreye giriyor. Bu yüzden regülatör basıncı MAP basıncı önemli. Rolantide ısınmış motorda minimum LPG ms ine çok dikkat etmek lazım. Sizin videolarda mesela dikkat edin gazdan ayağınızı çekip benzin ms 1.7 lere falan düşünce yani haritada en yukarı 1.satır civarında stft çok fazla eksi yapıyor. zengin karışım oluyor bunun sebebi LPG enjektörü süresinden kaynaklı. Bir bilgi daha yazayım mesela basıncı değiştiriyoruz ya çıkan gaz debisi değişimi Q2/Q1=√(P2/P1) e eşit örnek olursa 1 bar basınçtan 1.2 bara çıktık diyelim yeni debi %9.5 fazla oluyor yani yaklaşık%10 fazla yakıt gönderiliyor

powerkırk3, Hsn63 ve Seslenti bunu beğendi.
  4. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    Güzel bilgiler edinmişsiniz. Paylaştıgınız için teşekkürler. Bu bizim gold un enjektörlerinin hızlarını bikiyor misunuz? Benim regülatör basıncını 1 bar a indirince lpg ms leri 4 ms yenin üstune çıktı. Olması gereken neyse ona göre ayarlayalım. 1.1 bardayken 3.5 ms civarındaydı.

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Bilmiyorum hocam, maalesef teknik bilgileri paylaşmıyor bu firmalar sitelerinde. Siz video kayıtlarına ltft stft değerlerine göre karar verin. MAP harita düzenlemesi yapın keyfinize bakın:) ek bir ilave zaten LPG yetmediği zaman benzin takviyesi yapıyor bu yazılımlar;)

Hsn63 bunu beğendi.
  6. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    Gerçekten mi? Yani ayarlardan belli devirlerde benzin takviyesi kapalı olsa dahi yine de yollar mı benzin?

7. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    bende diyorum benzin gosyergesindemi sorun var benzin cok cabuk azaliyor diye

8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Evet yolluyor hatta benim yazılımda LPG yetersiz ise benzin takviyesi yap diye bir seçenek var. LPG taktırdığım zaman usta demişti İtalyan kitlerin hepsi LPG yetersiz ise benzin takviyesi yapar diye. Birde isteğe bağlı şu devirde şu yükte benzin takviyesi yap var ama o ayrı.
    Yav aslında biz şunu unutuyoruz, biz bu lpg ye tasarruf olsun diye geçtik, bu yüzden abartı devirlerde basmamak lazım.yani bizim tasarruf mantığımıza ters hareket ediyoruz. Uzun ömürlü kullanmak istiyor isek fantezi yapmamak lazım.:D

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    O kadar çok azalmaması lazım. Sizin araba benzin göstergeyi mekanik şamandıradan mı ölçüyor. Bazıları dijital ölçüyormuş.harcanan benzin şu deyip ona göre gösteriyormuş. Bu şekilde ise lpg yi de benzinden sayıyor olabilir.

10. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    mekanik digital degil, cok aman aman oynama yok ama benzinde dogru duzgun calismadigi halde genelde uzun yolda dusuyordu, ben gostergenden biliyordum, birsey daha ogrendim benzin takviyesi yaptigini :)

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Bende sürekli yazılım açık geziyorum. Düşük devirlerde 3500 4000 devirler de yüksek yüklerde top hep yeşildi, geçen aylarda tatile gittiğimde 5000 devir yada 5500 devir üstü 6 yada 8 ms falandı herhalde haritanın sağ kenarlarında bir baktım top bi yeşil bir kırmızı oluyor oradan çaktım mevzuyu. Genelde devirli kullanmam arabayı, hep vites yükseltirim. Benzin takviyesi seçenekleri kapalı olduğu halde.

12. Muhammed

Muhammed New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba.
    LPG konusunda yeniyim. Hatay da Milano marka ile ilgilenen kimse bulamadım.
    Araç 1999 model Mazda 323f 1.8 motor.
    LPG enjektörleri yeni. Lakin rolantide dalgalanma veya stop etme ve 2000 devir sonrası tekleme vuruntu yapıyor.
    Aracı aldığım şahıs usta küçük enjektör taktı dedi. Benim bu sorunum enjektörün küçük olmasından mı kaynaklı yoksa kalibrasyon mu ne yapmam gerekiyor.

13. Gokselyky

Gokselyky New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Atiker grand yeni takıldı , birçok kez ayar denedik , nozullar da değişti bu ayarlarda , fakat sadece lpg enjektörüne bağlı olan nozullar 1'8mm 2,0mm , 2,2mm şeklinde ama hiç birinde motora bağlı olan nozullar değişmedi, sadece lpg enjektörüne bağlı olan değişti 4 adet , motor kısmında olan nozulların değişmesi gerekirmi ydi, motora girenler standartmıdır yoksa , motora girenlerin değişmemesi yakıt artırımı yada çekiş sorunu yaşarmıuız , teşekkürler

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    merhaba .onlar değiştirilmiyor.
    manifolta takılan hortum takma aparatı sadece , içleri standart ve geniş ...

15. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Aynı kit benim aracımda var acaba gaz basıncı ve vakum bilgisini görebiliyormusunuz
    Bilgisayara bağlayınca

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Merhaba, yetkiliyle gorusup kablonuz var mi sorun, imkaniniz ve kablo varsa herhalde vardir, edinin, zaten bulundugunuz yerde de kimse yokmus, baglanip goruntu yollayin ki nedir ne degildir daha iyi anlasilir.
    Kucuk enjektor dedigi muhtemelen kucuk nozuldur. Sokebiliyorsaniz nozullari sokun, misal 2 mm.lik matkap ucunuz varsa dar deligine sokun olcun.
    Sebep icin ne yazilsa afaki. Kolay gelsin...

17. erdi19

erdi19 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0
    S.a herkeze kolay gelsin megan 2 1.6 115bg aracim 48 bin kmde yeni nesil zavoli sirali sistem takildi 30 derece gaza gecior yolda giderken motor sicak ayagimi gazdan cekince one vuruntulu sekilde yigilior benzinde sorun yok nozullar 1.8 den 2.0 yapildi gene ayni simdi 2.2 yapildi ama basinc ile oynanmadi sizde nozul secimi ve basinc kac olmali bu sistem basinci yuksek sevior diorlar brc ile ayni diorlar sizin oneriniz nedir.

18. Gokselyky

Gokselyky New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba , ustanın nozul değişimi hakkında şöyle bir iddia sı var , örneğin nozul 1.8 ken harita değeri yükselir , 2.4mm takılırsa hariita değeri düşer , her ikisindede aynı yakıt tüketir , yakıtta değişiklik olmaz diyor , doğrumudur

19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Doğrudur...
    Ama 2.5 nozul da üst devirlenme iyileşir çekir artar rampalarda yığılma azalır.

20. TOLGA SÖYLETİR

TOLGA SÖYLETİR Member

Beğenilen Mesajları:
    59
    2006 model 1.6 toyota corolla 110 hp nozul çapı nedir ?

Sayfayı Paylaş