ARAÇLARA GÖRE NOZUL ÇAPI SEÇİMİ, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve beyazit60 tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    merhaba,

ekran resimlerini akşam çekip yarın atarım inşallah. malesef lft ve sft değerlerini göremiyorum, aracımın obd bağlantısı yok bmw ye özel diagnostic ile bağlanıyor.
    neden fazla yaktığını öğrenmem için yapmam gereken bir şey varmıdır acaba? bir önceki aracımda aynısının manueliydi şuanki otomatik. ama önceki aracım 20 tl ile 55km gidiyordu. ama bu araçta hiç göremedim bu km leri.
    programa bağlandığımda benzin enjeksiyon sürelerim benzinde 6ms, gaza eçtiğimde 5.5 lere düşüyor, gaz enj. süremde 6ms gözükyor. gaza bastığımda gaz enj. sürem max 25ms lere çıkıyor bu normal değil sanırsam.

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    evet normal değil araç lpg geçince benzin süresinin çok az değişecek şekilde turuncu çizigiyi ayarlamanız lazım (benzin süresi azaldığına göre aşaya indirmelisiniz)
    Asıl ayar da ise lpgde tam gaz süresinin benzin süresini geçmemesi gerekiyor basıncı 1.10 dan büyük değilse nozul ları 2.5 mm alın veya matkap ucu ile gelişletin takın . Regülatör basıncını üzerinden arttırarak gazda gaz süresi 4 ila 4.5 msn oluncaya kadar tekrar ayarlayın kalibrasyon yapın bütün bu ayarları ısınmış motorda yapmalısınız
    Ama biz genede resimleri görelim ezbere olmasın

3. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    cevaplarınız için teşekkürler, ben yarın ekran resimlerini çekeyim ona göre konuşalım o zaman. fakat anlayamadığım iki şey var:
    1: gaz ms ile benzin ms araç gazda çalışırken aynı mı olması gerekiyor yoksa gaz ms, benzin ms den küçük mü olması gerekiyor.
    2:regülatör basıncını tam olarak nasıl öğrenebilirim? araç benzinde çalışırken sağ üst köşede regülatör basıncı 0.60 larda, gaza geçtiği zaman rolantide sabit 1 bar civarı ama gaza bastığımda 1.20-1-30 lara çıkıyor.
    regülatörüm geçen hafta sıfır takıldı sanayide ama takan çocuk kutudan aldı taktı direk. fabrikadan basınç ayarlı olarak mı geliyor acaba, üzerindeki alyan vidayı oynamaya gerek varmıdır?

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    1: İdeali rölanti gaz süresinin benzin süresi ile aynı veya biraz yüksek olması ama her enjektörler o kadar hızlı değil atikerin kırmızı enjektörleri 4 msn altında rölanti düzensizliği yapıyor .
    2: Regülatör basıncı araç gazda çalışırken sağ üstte map yazan değerin üstündeki değer . Gaza bastığınızda basıncın en fazla 1.10 dan fazla yükselmemesi lazım. fabrikadan ayarlı geliyor .
    Ama bir şeye dikkat etmek gerekiyor ayağınızı gazdan çektiğinizde enjektör zamanları sıfırlandığı anda basıncın yükselmesi normal bir durum . (cut off )
    Siz parametreler kısmını gazda ve benzinde harita kısmının resimleri atın beraber bakalım

5. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    ben o zaman bu akşam nozul ölçüsüne bakmaya çalışayım ve resimleri çekip buraya atayım.
    atiker 3 ohm kırmızı enjektör var aracımda.

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. Ahmet Yılmaz

Ahmet Yılmaz New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba. Yakıt ile baş edemiyorum. Atiker fast. Usta dertler harika diyor. Ama 10_11lt/100km şehir içi. En fazla7-8lt olsun. 1.6 ti vct 105psi Ford BMax Powershift. 2013 model. öncelikle nozl çapı ve kontrol etmem ettirmek gereken ne var. Yardimci olursanız sevinirim. Benzinden hiç farkı yok. 12-13lt/100km benzin di zaten. Sabit 24 litre ile 198-205 km gidiyorum. Full dolduruyorum, 200de bitince tekrar dolduruyorum. Farklı yakıtları denedim. İlk montajda 240km gitmiştim. Sonra sonra düştü. 47500km de tüp takıldı. Şimdi 54binde. Tüp takılalı 5 ay oldu.

7. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    1.4 75 bg aracım şuan bu degerleri yakalıyor 10-11 lt bence gayet normal hava suan soguk yazin 9 lt civarı yakiyor. Sizin arac 103 bg birde.

yahya ve powerkırk3 bunu beğendi.
  8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Lpg benzine göre tüketim miktarı %15 litre bazında civarı fazla olur zaten .
    Asıl tasarruf lpg nin litre fiyatından kaynaklanır. Aracınızın tüketimi benzinle parelellik gösteriyorsa yapacak birşey yok. Fakat lpg performansindan memnun değilseniz lpg ekran resimlerini paylaşırsanız forumfaki arkaşlarla yardımcı olmaya çalışırız.

yahya bunu beğendi.
  9. Ahmet Yılmaz

Ahmet Yılmaz New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Anladım. Teşekkür ederim.

10. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    merhaba,

dediğiniz gibi aracın değerlerinin ekran görüntülerini çektim. nozul ölçüm 1.8 miş dün akşam baktım.

https://i.hizliresim.com/pGO7Ya.jpg
    https://i.hizliresim.com/kX52YD.jpg
    https://i.hizliresim.com/NOjybX.jpg
    https://i.hizliresim.com/a174BQ.jpg

aracım bu değerlere göre 20 liraya 20 km gidiyor. regülatör değişmeden önce 28km yi görüyordum ama artık onuda göremiyorum çıldırmak üzereyim.
    arabanın gazda çekişi çok güzel benzinden farkı yok ama çok yakıyor. birde gaza çeyrekten azcık fazla basıyım hatta çeyreğin yarısı kadar çeyrekte değil, gaz 25mslere çıkıyor çok saçma.

11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Lpg tam gaz süresinin 23 msnlere çıkmasının sebebi basıncin düsmesi. rolantide basınç p1 1.16ken 5500 devirde 0.55 kadar düşüyor. Bu durama depoda bitmekte olan lpg de sebep olabilir. Siz en az yarım depo gaz alip tektar tam gazda basınç düsüyor mu kontrol edermisiniz (1.1 altına inmesin) düşüyorsa regülatör arizali degismesi gerekiyor diyebiliriz. Regülatörün durumu netleşsin nozul konusuna daha sonra bakalım.

12. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    regülatörüm sıfır değişti geçen hafta ama evet bu resimleri çektikten 2km sonra gazım bitti 20 kmde.
    basıncı programda ilk sekmede kaç bara ayarlamam doğru olur sizce? şuan 1 barda 1.10 yapsam bir fark görürmüyüm. gerçi 1.10 iken oto. kalibrasyon yaptığımda enjektör rekorları küçük uyarısı veriyordu. 1 barda kalibrasyon yaptığımda hiç uyarı vermiyor.
    barı 1.10 yapıp nozulları büyütsem gaz ms benzin msye eşit olurmu sizce.

13. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    birde gazın depoda az olması yakıtı etkilermi acaba? buda kafama takılan bir konu. gaz az oldukça basınç yeterli gelmediğinden aracın gaz ms 25lere çıktığından fark ediyor olabilme ihtimali söz konusumudur?

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    1 barda 2.5 mm nozul sizin aracınıza tam olur (nozul büyük uyarısı bile verebilir önemli degil) Ama dediğim gibi sıfır olduguna güvenmeyin regülatörü kontrol edin.

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet olur. min basınc degerini 0.70 ayarayın . ilkinden gaz erken biter 1 depo ile menzil birazda kısalır ama daha iyi olur.

yahya bunu beğendi.
  16. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    pekii ben regülatörü nasıl kontrol edebilirim? kolayca anlaşılan birşeymidir bu. şimdi takan ustaya gitsem hiç bişey yok der bakmaz bile biliyorum.

17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    (Yazmıştım) Siz en az yarım depo gaz alıp tektar tam gazda basınç düsüyor mu kontrol edermisiniz (0.9 altına inmesin.)

18. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    dediklerinizi deneyeceğim çok teşekkürler ilginiz ve alakanız için.

diyelimki ben gazı aldım tam gazda basınç düşmüyor ise gaz ms benzin ms ile aynı olursa ayarlarım sorunsuzmu demek oluyor üstadım.
    birde ben 2.5mm nozul taksam tasarruf sağlarmı bana yakıtta?

19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Aracın lpg de daha performanslı olacağı kesin tasarruf ise performansla beraber bir miktar olacaktır. Çünkü gaz pedalına daha az basacaksınız.

20. yahya

yahya New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    cevaplarınız için çok teşekkür ederim. dediklerinizi dikkate alacağım.

powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş