ATİKER FAST LPG AYARI VE YÜKSEK DEVİRDE YIĞILMA SORUNU

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve bugra011 tarafından 12 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. bugra011

bugra011 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    23
    Arkadaşlar merhaba,

Aracım 2007 model Toyota Corolla HB 110BG VVT-i motor.
    Ayar sırasında LPG basıncının 1,34 civarında olduğunu gördüm nozul capı da 1,8mm.
    Birkaç gün önce forumda gezerken basıncın 1-1,1 civarı olması gerektiğini gördüm ve bende 1,1 civarına ayarladım.
    Sonra kalibrasyon yaptım ve kalibrasyon sonrası ekran görüntüleri aşağıdaki gibi.
    Daha önce 1,34 basınç ve 1,8mm nozul ile bir problemim yoktu fakat enjektörlere zarar vermesin diye sistemi olması gereken basınç değerlerine alayım dedim.
    Ayrıca LPG de daha önce subap yediğim için LPG yi çok az fakir ayarlayın demişlerdi bende o yüzden çok az fakir ayarlamaya sürekli özen gösteriyorum.
    Kalibrasyon yaptıktan sonra nozul çapına bakmak için nozülü söktüm taktım bu arada nozulun dibindeki o-ring resmen erimişti ben de uygun o-ring bulamadığım için aynı şekilde geri taktım.
    Ardından yola çıktığımda her gün çıktığım yokuşu çıkarken 4-5 bin devir civarında araç inanılmaz şekilde yığılmaya başladı, gaza dibine kadar basmama rağmen 3500 devire kadar düşünce tekrar gaz yemeye başlıyor. bu durum ilk defa başıma geldi ve çok canımı sıktı.
    Son olarak ayar sonrası eğrilere bakmak için aracı bilgisayara bağlayınca da 1,1 e ayarladığım basıncın 1,2 nin üzerine kendiliğinden çıktığını farkettim.

Lütfen yardım edin.
    1. Öncelikle ayarları lütfen yorumlayabilir misiniz.
    2. Böyle yığılma bir anda neden olur?
    3. Ayrıca aracıma en uygun nozül çapı ne olması gerekir?
    4. Nozulün dibindeki o riglerden nereden bulabilirim?
    5. Regülatör kendi kendine neden böyle basınç yükseltir?
    LÜTFEN YARDIM EDİN, YOKSA EN SONUNDA DEPODAN ARABANIN HERTARAFINA BORU ÇEKİP GAZI AÇIP YAKACAĞIM BU ARABAYI:mad:o_O:rolleyes:

Kalibrasyon sonrası görüntüler yukarıdaki gibi.
    Aşağıdakiler de yaklaşık 50 km (10km benzin + 40 km lpg) yol yaptıktan sonraki görüntüler.

[​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 12 Aralık 2017
  2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam nozulları 2.5 mm ayarlatın veya kendiniz matkap ucu ile açın . tekrar kalibrasyon yapın Rolanti gaz süresi 4.5 msn civarında olucak sekilde basincı ayarlayip tekrar kalibrasyon yapın.Orinkleri sanayideki hırdavatçilarda bulabilirsiniz. kalibrasyondan sonra max basinc degerini degistirmeyiniz min basinç degerini 0.70 ayarlayın. Kolay gelsin.

bugra011 ve x-calibur bunu beğendi.
  3. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    powerkırk3 hocam öncelikle çok teşekkür ederim.

İş yerinde kendim kolaylıkla büyütürüm nozülleri o sorun değil de o ring için belli bir ölçü var mı hocam? yani hırdavatçıya ne diyeceğim o-ring i isterken?
    LPG kaçırır diye korkumdan rastgele birşey almayayım dedim.
    Ayrıca rolanti gaz süresinin 4,5 olmasını sağlayacak şekilde basınç ayarını nasıl yaparım? Basınç için en ideal değer nedir?
    Asıl en önemli soru bu söylediklerinizi yaptığımda yığılma problemim gider mi?
    GERÇEKTEN BU YIĞILMA ÇOK CANIMI SIKIYOR.
    Benzinde şahlanan araba gazda resmen ölüyor. :eek:
    Ekran görüntülerindeki durum için yorumunuz nedir?
    2,5 nozül çapı olunca yakıt artar mı ayrıca?

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Nozulu sökün o ringi alın sağlam teflon sarıp yerine takıp öğle alamaya gidin
    Basıncı regülatör üzerinde ortasındaki allen yerinden yavaş yavaş ayarlanacak .ideali 1 dir ama 1.1 -1.15 de olur.
    evet yığılma sorunu düzelmesi lazım
    Çarpan turuncu çizgisi güzel ayarlanmış yeşil ve mavi çizgiler üst üste gelmesi çok güzel
    Yakıt aracınızın benzinde problemi yoksa yakıt artmaz hatta çekiş arttığı için iyi olur.
    kolay gelsin.

bugra011 bunu beğendi.
  5. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Nozzle en az 2.2mm basınç 1 yada 1.1 bar.
    ısınmış araçta kalibrasyon yapın.

subap yiyen adama hafif fakir karışım ayarlayın diyen zihniyet neyin kafasında onu da ciddi merak ediyorum şu an

Yucel9603, bugra011, Cliosymbol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    hocam eğrinin sonuna doğru benzin ve lpg eğrilerinin birbirinden bu derece hızlı ayrılması neyi ifade eder?
    nasıl düzeltilebilir?

subaplar hakkındaki yorumunuz nedir?
    lpg nin ısıl değerleri benzine göre yüksek olduğundan fakir karışım önermişlerdi. bana mantıklı gelmişti fakat siz böyle deyince aklım karıştı açıkçası.
    birdaha benzer sıkıntı olmasın diye Al-Mg alaşımı orjinal subap yerine çelik subap taktılar.
    sizce yanlış mı? serviste motor kapak contası değişecek yakın zamanda. açılmışken orjinal subap taktırsam lpg de yine benzer sıkıntı olur mu?
    aklım karıştı açıkçası :confused::oops:

7. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Fakiri de zengini de zararlı ama fakiri daha zararlı. Oring bulması kolay, sanayide sorsanız hemen söylerler, siz normal şekilde gidin orada sağlam oringi ölçüp hemen verirler siz ölçmeye kalkmayın çünkü ölçmesi baya zor kumpas olması lazım birde el alışkanlığı.

bugra011 bunu beğendi.
  8. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hocam aslında kumpasım el alışkanlığım ve teknik anlamda daha birçok imkanım var fakat malesef hiçbir oring sağlam kalmadığından ortada ölçülecek bişey kalmamış o_O:( aslında o yüzden soruyorum.

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    İç çapı zaten nozül üstünden ölçerler oring kalınlığını da en azından sağlam bir parça varsa ondan ölçüp verirler diye düşünüyorum. Hiç olmadı lpg ci bir dükkandan alabilirsiniz.

bugra011 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Yesilin maviden aşağıda olduğu yerler lpg nin fakir ustunde oldugu yerler zengin karısım anlamına geliyor. Sıkıntı yapmıyorsa yoksa bence subap degistirmeyin.

bugra011 bunu beğendi.
  11. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hocam tekrar merhaba.

1 sene kadar önce başka bir problemle ilgili çözüm bulamamıştım ve atikerin müşteri hizmetlerini aradım. Onlar da bana atikerin bölgemdeki teknik servislerden sorumlu olduğunu söyledikleri birinin numarasını verdiler o kişi de uzaktan bağlantıyla bazı şeyler yaptı ve en son kalibrasyondan sonra 1.34 civarında çıkan max basıncı 1.45 e çekti ve 0.65 çıkan min basıncı da 0.45 e indirdi. Özellikle min basıncı niye bu kadar düşürdüğünü sorduğumda depodaki gazı daha fazla kullanabileceğimi yani 35 lt gazdan 33-34 lt kullanabileceğimi ve herhangi bir zararı olmayacağını söylemişti. Ben de madem öyle dedim ayrıca atikerin merkezinin önerdiği yetkili kişi olunca güvendim ve ayarlarımda bu civarda tutmaya çalıştım. Sadece son zamanlarda min basıncı 0.5 in altına indirmemeye özen gösterdim. Siz de max basıncı kalibrasyondan sonra değiştirmeyin min basınç değerini 0.7 ayarlayın demişsiniz. Merak ettiğim şu;

Min basıncı 0.45-0.55 arasında ayarlamanın ve kalibrasyon sonrası çıkan max basıncı yükseltmenin bir zararı olur mu? Olursa ne gibi sakıncası veya sakıncaları olur?
    Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    max basınç aslında kalibrasyon anındaki lpg ecusunun okuduğu basınç. yükseltip azaltıldığında lpg yi zenginleştirip fakirleştiriyor.Haritadaki referans aldığımız çarpan çizgisi ile benzin zamanın uyumsuzluğuna sebep oluyor.
    min basınç ise gaz biterken aracın fakir kalmasına çekişten düşmesine gaz yememesine sebep oluyor .Evet bir miktar menzil azalacaktır ama tüketim aynı kalacaktır
    Onlar müşteri odaklı hareket ediyorlar biz ise bu forumda motorların lpg ile daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması için tavsiyeler veriyoruz.

bugra011, x-calibur, leoncu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Eyvallah hocam,

Dediğiniz gibi ben de aracımın motorunun uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını istediğim için sizlerin değerli görüşlerinizi ve yorumlarınızı almak ve bilgilenmek istiyorum.
    O yüzden de bu forumdayım ;)
    Bugün 20 TL ye 8 adet 1,8 nozül aldım lpgciden (1,8 den başka yoktu çünkü) dediğiniz gibi 4 ünü yarın işyerinde 2,5 a büyüteceğim, 4 ünü de yedeğe atacağım ve tavsiyelerinizi harfiyen uygulayıp sonuçlarını da sizinle paylaşacağım.

Tüm tavsiyeleriniz ve sabırla verdiğiniz cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim. :);)

14. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Selamlar,
    Aracimizin devamli lpg ile kullandigimizda ne olacagini arac muayene istasyonlarinda lpg-benzin-lpg-benzin-lpg porporlayan araclari izleyerek gorebiliriz. Bos gununuzde gidin, gozlemediyseniz en azindan bir kere gozleyin...

Bircok forumdaş gerekli pek cok tavsiyeyi vermis zaten, bende soyle tavsiye sunayim; aracinizi mumkun mertebe benzinle de kullanmaya calisin. :) mutlu surusler.

15. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Öncelikle günaydın hocam,

Dediklerinizi harfiyen dün uyguladım. Kalibrasyon sonrası görüntüler aşağıdaki gibi.
    Sabah da denemek için işe arabayla geleyim dedim ama araç canımı sıkmadı desem yalan olur.
    Öncelikle dün gece ayar yaparken motor tam sıcak değildi. Sadece sıcak motorda rolanti 640 rpm civarında oluyordu. Bende motorun biraz ısınıp rolantinin 640 rpm e gelmesini bekledim. lpg basıncını regülatörden düşürdüm ve en düşük 1 bar a düştü. vida sona dayandı. o sırada da lpg enjeksiyon süreleri 3,8-4 ms arasındaydı. basıncı arttırınca enjeksiyon süreleri de düştüğünden vidayı sona dayayıp 0,98-1,02 bar arası ayarladım. enj. süreleri 3,8-4 arasında kaldı en yüksek. Bu arada LPG çok yoktu depoda 20-25 km anca götürür diye tahmin ediyordum. min basınç 0,5 civarındaydı kalibrasyon sonrası 0,64 çıktı dediğiniz gibi 0,7 ye ayarladım. Sabah benzinden gaza geçince gaza biraz yüklendim gaz bitti :D
    Ardından her zaman gaz aldığım opet/aygaz a uğradım gazı aldım. Yokuşta 4 bin devirden sonra yığılan araba bu sefer 5200 devirde aynı şekilde yığıldı. yolda giderken gazdan ayağımı çekip birkaç saniye sonra gaza sonuna kadar yüklenince araç 2000 devirde olmasına rağmen sanki gitmek istemezmiş gibi yığılma ve titreme yaptı ve sonra bir anda gaz yedi ve şahlandı. aynı durum tüm vites geçişlerinde de oluyor. vitesi 3200 devir civarında bir üst vitese alınca devir 2700-2800 e düşüyor ve hemen ardından tekrar gaza yüklenince aynı şekilde sanki araç gitmek istemezmiş gibi yığılma ve titreme yapıp bir süre sonra şahlanıyor. Bu da ani hızlanmalarda ve sollamalarda çok ciddi problem oluyor.
    Her neyse sabah iş yerine gelip aracı bilgisayara bağladığımda gece 1 bar ayarladığım basıncın 0,86 olduğunu lpg enjeksiyon sürelerinin 4,3 ms lere yükseldiğini ve benzin ve lpg eğrilerinin saçma sapan birbirinden ayrıldığını gördüm. en son resimde de bu açıkça gürülüyor.

bu sorunlar haricinde nozülleri büyütmeden önce rölantide dalgalanma problemi vardı. ve rölanti çok düştüğünde araç müthiş derecede titriyordu. nozülleri büyüttüksen sonra rolanti sorunum bıçak gibi kesildi. ayrıca yığılma+titreme yapmadığı zaman aracın gidişinde ve hızlanmasında olumlu yönde bariz bir düzelme farkettim.

Fakat yukarıda yazdığım problemlerle ilgili ve basıncın sürekli değişmesi ile ilgili ne yapmam lazım lütfen yardım eder misiniz

Son düzenleme: 15 Aralık 2017
  16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tekrar merhaba. Basıncı tekrar 1 ayarlamadan önce aracın silkelemesi gidermek için ne yapılması gerektiğini anlatayım.
    Haritadaki Yesil lpg çizgisini mavi benzin çizgisine turuncu çizgiyi sekillendirerek ayarlamak gerekiyor .yesil cizgi mavi cizginin üzerinde oldugunda lpg zengin altinda oldugunda fakir oluyor. Motor yesilin yuksek oldugu yerlerde boğuluyor oyuzden isteksizlesiyor. Turuncu cizginin uzerindeki sari nokraları sol tıklayin yukarı asaya yon tuşları ile
    2.noktayi 3 tus yukari
    4. Noktayı 3 tuş asaya
    5. Noktayı 8 tus asaya
    6. Noktayı 12 tus asaya
    En sagdakini ise 12 tus asaya alin
    Yesil sil kutusundan yesil cizgiyi silin araci kullanirken yesil cizgi tekrar olusacak sag tikla yeni nokta olusturabilirsiniz yesili yukari almak icin alt hizasındaki sari noktayı yukarı asaya almak icin asaya alin.cizgi kullandikca sekillenecek unutmayin siz bu anlattiklarimi bu basincda prova edin sonra basinci 1 ayarlar kalibrasyon yapar cizgileri ust uste tekrar getirirsiniz

Yucel9603, bugra011, leoncu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Regulatör basıncını sabitlemek için ayar vidasıyla oynadiktan sonra bir 5-10 km yol yaparsan basinç yerine oturur aksi halde sen 1 e ayarladım sanarsın ertesi gün 1.20 olur düşürdüm dersin 3 tur çevirirsin ertesi gün bir bakarsın 0.80 olmuş. Sonuna kadar çevirmeyip 1 veya 2 tur çevirip dedigim sekilde kullanarak takip etmelisin. Tecrübeyle sabittir.

bugra011, powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu dediğin maşallah benim regülatör de geçerli değil herhalde çünkü ne kadar ayarlarsam sıcak motorda lpg de çalışırken o şekilde kalıyor. Hiç değişmiyor. 1 ayarlayıp 1.05 olur belkide 1.20 olması biraz sıkıntı

19. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    aynen bendekide o şekilde oldu.1.00 ayarladım 0,90 na düşmüşdü.1,05 ayarladım 1,12 civarına cıkdı dahada ellemedim :)

bugra011, Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  20. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Üstad atiker regulatörde oldu benim sıfır alıp montajını kendim yaptım. Vidaya attırdığın turla alakalı bence. Misal sen ekrandan 1 turda 0.05 bar artti veya azaldı olarak görüyorsun vidayı 4 tur attirip basinci ornegin 1.20 bara cikarayim diyorsun biraz yol yapip geldinmi bir bakiyorsun olmus 1.40. Ben çözdüm artik bir tur attirip kullaniyorum ertesi gün kontrol edip ihtiyaca göre bir daha ayarliyorum. Gerci 1.00- 1.03 çakılı bıraktım ne zamandir ellemiyorum. Ölüyü fazla kurcalama hesabı.:D

bugra011, leoncu ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş