ATİKER FAST LPG AYARI VE YÜKSEK DEVİRDE YIĞILMA SORUNU

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve bugra011 tarafından 12 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. bugra011

bugra011 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hocam öğle saatlerinde kafama çok takıldı yolda bikaç şey denedim şöyle anlatayım;

Bluetooth OBDII cihazıyla test sürüşüne çıktım, silkeleme sırasında 4 nolu silindirdeki ateşleme bobinin ateşleme yapamadığını gördüm. silkeleme geçince ateşleme yapıyor fakat dediğim gibi silkeleme anında ateşleme yapamıyor ve saçmasapan değerler ortaya çıkıyordu. bende bobinden kaynaklıdır ve değişmesi gerekir diye düşündüm ve bari lpg basıncını ayarlayayım dedim. basıncı ayarladıktan sonra tekrar kalibrasyon yaptım. Şu an basınç 1 bar civarında duruyor. Motor tamamen sıcakken yaptım bu işlemleri. Şunu da ekleyeyim, basınç 0,85 lerde iken depo tam dolu olmasına rağmen ani gaz verince gaz bitmiş gibi uyarı verip benzine atıyordu. bunu birkaç kere yaptı ve bende min basıncı 0,65 e çektim ama kararım doğru mu sizce? bir zararı olur mu arttırmalı mıyım yoksa daha da düşürmeli miyim? Bugün iş dönüşü biraz benzinde ve gaz da kullandım hatta bazı yokuşlarda devirli ve ivmeli kullanmaya çalıştım ama hiç silkeleme olmadı. O sırada mail geldi foruma cevap yazıldı diye :) yazınızı okuduğumda aklıma zengin karışımdan ve ya düşük basınçtan dolayı kararlı şekilde ateşleme yapamıyor mu acaba sorusu geldi açıkçası? ama silkeleme şimdilik gitti gibi basıncı ayarlayıp kalibrasyon yapınca. eve gelince tekrar bilgisayar bağlantısı yaptım ve aşağıdaki grafik ortaya çıkmıştı.

Bu grafikte düzeltmeyi ne şekilde yapabilirim? sanırım zengin karışım durumu eskisine nazaran daha az ama yine var.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Sabırla sorularımı cevapladığınız için tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    lpg zamanları gayet güzel haritayı oturtmak için
    sol baştan önceki msj da anlattığım şekilde
    5 . sarı noktayı 3 aşaya
    6 . sarı noktayı 6 tuş aşaya
    7 . sarı noktayı 10 aşaya
    en sağdakini 10 tuş aşaya alın
    min basınç 0.65 olabilir sıkıntı olmaz
    kolay gelsin

bugra011 bunu beğendi.
  3. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hocam tekrar merhaba,

Yazdıklarınızın ışığında bugün biraz zaman harcayarak ve yol yaparak, hatta yolda kablo sürekli bağlıyken ince ayar yapmaya çalıştım ve sanırım oldu. Ekran görüntüleri aşağıdaki gibi.
    Fakat ayardan sonra ekran görüntülerini alırken LPG basıncının depoyu yeni fullemiş olmama rağmen 0,96-0,98 civarında olduğunu farkettim ve regülatörden allyan ile 1,10-1,11 civarında ayarladım ve ekran görüntülerini aldım. Yani ayar yaparken basınç 0,96 iken ayardan sonra 1,10 a ayarladım. Sormak isteğim 3 soru var;

1 - Ayarı LPG basıncı 0,96 da iken yapıp eğriler çıktıktan sonra basıncı 1,10 a çıkardığım için tekrar kalibrasyon yapmalı mıyım veya benzin/lpg çizgilerini silip tekrar eğrilerin çıkmasını ve çakışmasını sağlamalı mıyım?
    2 - NGK marka lazer iridium LPG bujisi almayı düşünüyorum, sanırım Türkiye'deki en iyisi bu, fakat araca veya lpg sistemine olumlu veya olumsuz etkisi olur mu? Düşünceleriniz nelerdir?
    3 - Bujileri değiştirirsem tekrar kalibrasyon yapmalı mıyım veya benzin/lpg çizgilerini silip eğrilerin çıkmasını ve çakışmasını sağlamam gerekir mi?

Yucel9603 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. cafer

cafer LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    168
    Ngk lazerline kullanan biri olarak zararı var mı bilmiyorum.fakat bobinleri koruduğu ve düşük voltajda yüksek ateşleme yaptığı ve gövde kalkani sayesinde bobin ısınmasını engellenmesi bir gerçek.yakit düşmedi aynı.ama rölanti de LPG de olan hafif bir dalgalanma kesildi.benzindeki gibi rölanti stabil.alt devirlerde çekiş iyileşti.2 çeşit ngk var benim bildiğim bir lazer iridyum serisi birde lazerline LPG serisi ben lazerline serisi aldım tanesi su aralar 80 90 TL civarı.sahte olanlarida varmış dikkat etmek lazım.uzun vadede parasını çıkaracağı kesin 100 bin km ömürlü imiş.

bugra011, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tekrar merhaba. Artık siz işi kaptınız.diğer ustalar kızacak ama o kadar uğraşmışsınız emeğiniz boşa gitmesin siz tekrar kalibrasyon yapmayın. Sadece turuncu çizgiyi komple aşa yukarı ayarlayarak rölanti benzin zamanlamasını ayarlayın. Çizgiler ayrılırsa ona göre ayarlarsınız.
    irityum buji tecrübem olmadı cafer arkadaşımız açıklama yapmış. Daha önce soranlara ustalarımızın tavsiyesi ile orijinalinden şaşmayın diyorduk.
    benim tavsiyem 2 yağ değişiminde bir orijinal bujileri değiştirmeniz
    Aracınıza takılabilecek tam uyumlu istediğiniz tip buji varsa siz bilirsiniz ama cafer arkadaşın dediği gibi çok da bir şey farketmiyor muş.
    (Hatalı lpg ayarında fakir karışımda silindir içi olması gerekenden çok ısındığından buji ömürleri kısalmakta direk ateşleme bobini bağlı araçlarda aynı şekilde bobinlerin de daha fazla ısınmasına ve ömürlerinin kısalmasına yol açıyor )

alusta, bugra011, leoncu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Eyvallah hocam,

Kurcalaya kurcalaya ve ondan daha önemlisi sizin tavsiyelerinizle elimden geleni yapmaya çalıştım.
    Sizin tavsiyeleriniz olmasaydı ben o çizgilerin noktaların ne anlama geldiğini bilmeden zaten dokunmazdım hiç grafiğe.
    Tekrar tekrar teşekkür ederim. aracın rolantide titremesi büyük ölçüde gitti, yolda gidişi oldukça değişti, hatta benzin ve lpg de bir fark kalmadı diyebilirim.
    Başta siz olmak üzere bilgi tecrübe ve tavsiyelerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim tekrar.

Buji konusunda kaliteli oldukları için NGK yı denemeyi düşünüyorum. uyum konusunda problem yokmuş. Kendi sitesinden aracımı seçince tavsiye ettiği ürünü sipariş vereceğim sanırım.

Ardından lpg ve benzin çizgilerini silip 50-100 km benzinde kullanacağım sonrasında aynısını LPG de yapıp ayar yapmaya çalışacağım.
    Bujiler konusunda yorumlarımı da sizinle paylaşıyor olacağım.

Tekrar herkese çok teşekkür ederim. ;):rolleyes:

7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Bugra Bey rolanti titremesi icin buyuk ölçüde gittini belirtmişsiniz ama ben birsey daha hatırlatmak istiyorum . Isınmış motorda rolanti gaz suresi ni 4 msn ve hemen üzerinde olucak sekilde basıncı denleyin çünkü 4 msn nin altında rolantide hafif aralıklı devir dalgalanmasına sebep olabiliyor. Aracınızı kazasız belasız kullanmanızı dilerim

bugra011, x-calibur ve leoncu bunu beğendi.
  8. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hatırlatmanız için tekrar teşekkür ederim, ayarlamaya çalışacağım en kısa zamanda,
    Sağ olun var olun, iyi ki varsınız ;):)

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  9. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Bendeki rölanti dalgalanması su şekilde idi.30 sn 850 devir 30 sn sonra 5 sn 800 e düşüş 5 sn sonra tekrar 850 devir bu döngü devam ediyordu.ngk nin lazerline LPG bujisini yaktıktan sonra oda kayboldu.buji takmadan önce opetten yakıt aldın mı dalgalanma yapmıyordu.isin garip tarafı rölanti yi fakir ayarladikca daha stabil çalışıyordu.eski ayara alıp LPG ngk buji yaktıktan sonra oda kayboldu

bugra011 ve powerkırk3 bunu beğendi.
  10. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    ben her zaman orjinal subap taraftarıyım. ne idüğü belirsiz markasız çelik diye yutturulan subap tan bence çok iyidir.
    hafif zengin karışım +obd düzeltmesi en optimum ömür ve performansı getirir bence

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hocam ngk laserline lpg bujisini aldım. Bugün biraz geç geldi kargo. Evde tork anahtarım olmadığı için yarın iş yerinde takıp deneyeceğim. Ngk nın sitesinde alüminyum alaşımı kapaklı motorlar ve 14 çap buji için 25-30 Nm tork önermişler. Bende 29Nm ile sıkayım diyorum. Bununla ilgili bi tavsiyeniz var mı? Bu arada aracıma hiç böyle ayar yapılmamıştı daha önce. Şu an çok şükür son derece memnunum resmen uyuyan devi uyandırdık. Önce hafif yokuşta dip gazda devir yavaş bir şekilde artıyordu. Şimdi düzde benzinle dip gaz yapmış gibi çıkıyor aynı yokuşu. Çok ciddi bir performans artışı var. ;)

cafer, x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  12. cafer

Beğenilen Mesajları:
    168
    Sonuçları bekliyoruz

13. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    @cafer İnşallah en yakın zamanda paylaşacağım.

@powerkırk3 hocam.

Anladığım kadarıyla bu turuncu çizginin üzerindeki noktalar eğrileri yukarı aşağı oynatıyor fakat en baştaki ve en sondaki noktalar neyi ayarlıyor acaba??

Ayrıca daha önce önerdiğiniz şekilde şu anda lpg enjeksiyon süresini 4ms nin hemen üzerinde bir türlü ayarlayamıyorum. O şekilde yapmam için regülatör basıncını 0.88 - 0.9 lara kadar düşürdüğümde ancak 3.9-4 ms leri görüyorum. Zaten ayar vidası da daha fazla düşürmeme izin vermiyor. Sona dayanmış oluyor.

Ayrıca regülatör basıncını 1-1.05 civarına ayarlayıp çizgileri yine tam çakıştırdışımda bu sefer turuncu çizgi başlangıç noktası 0.9 civarında oluyor. Bildiğim kadarıyla bu çizgi 1 - 1.4 arasında olmalı ama benimki dediğim gibi 0.9larda.

Birde en son ayarları tamamladıktan sonra depoyu fulledim yakıtı test etmek için. Normalde benim simit tüpte şimdiye kadar depoyu fulleyince ilk ışık 100km yaptıktan sonra sönüyordu şimdi 75-80km de ilk ışık söndü. Yani sanırım yakıtta biraz arttı.

Tüm bu basınç, çarpan çizgisi başlangıç noktası, lpg enjeksiyon sürelerini olması gereken optimum seviyelere çekmek için nozülleri 2.2 veya 2.3 yapsam nasıl olur sizce? Araçta şimdikine göre bu yazdıklarıma olumlu etkisi olur mu?

Bu arada bu ayarları hiç yapmadan önce standart 1.8 nozül vardı ben onları söküp lpg servisinden 2 set 1.8 nozül alıp 1 setini 2.5 diğer seti de 2.2 yapıp 2.5 yaptığım nozülleri takmıştım. şu an elimde 2.2lik bir set nozül var yani. Bunları takıp denesem ne gibi bir etkisi olur bu durumlara sizce??

Son düzenleme: 20 Aralık 2017
  14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Anladığım kadarıyla bu turuncu çizginin üzerindeki noktalar eğrileri yukarı aşağı oynatıyor fakat en baştaki ve en sondaki noktalar neyi ayarlıyor acaba??

Sadece çizginin başlangıç ve bitiş noktalarını belirtiyor yeşille maviyi üst üste oturtunca onların pek bir önemi kalmıyor

Ayrıca daha önce önerdiğiniz şekilde şu anda lpg enjeksiyon süresini 4ms nin hemen üzerinde bir türlü ayarlayamıyorum. O şekilde yapmam için regülatör basıncını 0.88 - 0.9 lara kadar düşürdüğümde ancak 3.9-4 ms leri görüyorum. Zaten ayar vidası da daha fazla düşürmeme izin vermiyor. Sona dayanmış oluyor.

Rölantide 2-3 snde bir çok hafif dalgalanma (ibreyi hareket ettirmeyen fakat sesden anlaşılacak kadar az) yoksa uğraşmayın öğle kalsın

Ayrıca regülatör basıncını 1-1.05 civarına ayarlayıp çizgileri yine tam çakıştırdışımda bu sefer turuncu çizgi başlangıç noktası 0.9 civarında oluyor. Bildiğim kadarıyla bu çizgi 1 - 1.4 arasında olmalı ama benimki dediğim gibi 0.9larda.

Stag 300 kitabında 1 in altına inmesini tavsiye etmiyor kalibrasyon bitiminde nozul büyük basıncı kontrol edin uyarısı alabilirsiniz ama önemi yok ben 0 şekilde 30000 km den fazla yapmışımdır.

Birde en son ayarları tamamladıktan sonra depoyu fulledim yakıtı test etmek için. Normalde benim simit tüpte şimdiye kadar depoyu fulleyince ilk ışık 100km yaptıktan sonra sönüyordu şimdi 75-80km de ilk ışık söndü. Yani sanırım yakıtta biraz arttı.

araçlarda 3000 dv/dk kadar (close loop deniyor ) Yakıt kontrolü aracın kendi ecusu tarafından ltft ve stft de okunan düzeltme oranında kontrol altında tutuluyor yani 3000 devire kadar arıza lambası yanmadan kullandığınızda fazla yakmaz (lambda sensörleri ve katalitik konvertörün sağlam olduğunu var sayarsak) ltft stft değerleri yakıt fazla ise eksi yonde az ise artı yönde artar o kadar.
    3000 dv den sonra ecu yakıtı gene ölçer ama düzeltme yapmaz hafızasındaki kayıtlı yakıt koşullarına göre zamanlamaları ayarlar. (open loop deniyor)artı veya eksi %25 fazla değer değişikliği varsa sadece arıza lambasını yakar. Fast sistemin avantajı yakıt oranlarını grafiksel verebilmesi bu sayede tablo veren sistemlere kıyasla 3000 devirden sonra daha güzel ayar imkanı oluyor. Sizdeki yakıt miktarı artışı 3000 devir üstü kullanımlarda önceden fakir beslenen iyi çekmeyen aracına asıl gereken yakıtın verilmesi sonucu oluşan farktır derim.

2.5 nozulda sıkıntınzı yok ise bence ellemeyin ama değiştirmek istiyorum derseniz 2.3 mm de deneye bilirsiniz basıncı da ona göre ayarlarsınız

araç sizin, bildiğimiz kadarı ile bilgide bizden deneyin sonuçlarını değerlendirin

alusta ve x-calibur bunu beğendi.
  15. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Herkese tekrar merhaba,

Kablosuz ayar cihazı aldım ve 2-3 haftadır hem cihazı hem aracı test ediyorum diyebilirim.
    öncelikle akü kutup başının birini söküp gece boyu aracı iç lambalar falan açık şekilde bıraktım.
    ardından lpg ve benzin eğrilerini silip aracı yaklaşık 600 km şehir içi, şehirler arası karışık şekilde aralıksız benzinde kullandım.
    benzinde kullanırken yüksek hız ve devirlerde ve normal hızlarda ve devirlerde kullanarak benzin haritasının iyice çıkmasını sağladım.
    2,3mm nozülleri takıp basıncı 1,1 civarına ayarlayınca lpg enjeksiyon süreleri 4,0-4,2 arasına geldi ve sanırım ideali de bu.

Fakat sorun şu ki;

LPG eğrisi ile benzin eğrisini birbir çakıştırmama rağmen bir süre sonr lpg eğrisinde sapma oluyor.
    Örneğin eğrinin bi kısmı fakire kaçıyor. o tarafın çarpanları ile oynayıp düzeltiyorum. birbir çakışıyor ve bir süre sonra aynı yer bu sefer zengine doğru sapıyor.
    Ne yaptıysam sorunu halledemedim. Artık takıntı derecesinde araçla tabletle ve kablosuz ayar cihazıyla gezer oldum.
    ayrıca şunu da fark ettim. benzinde kullanırken anlık değerleri gösteren nokta benzin çizgisinin birebir üzerinde olmuyor yukarısında geziniyor sürekli.
    fakat çizgiler tam çakıştığı sırada lpg nin anlık değerlerini gösteren nokta lpg cizgisinin tam üzerinde hareket ediyor.
    yani çizgiler tam çakışık olsa bile aynı enjeksiyon sürelerinde benzinde iken manifold basıncı daha yüksekken lpg de manifold basıncı bir miktar daha düşük oluyor.
    bu bir problem mi?

özetleyecek olursak,

1-LPG eğrisini benzin eğrisiyle tam çakıştırdıktan sonra bölgesel olarak veya tamamının hafif yukarı aşağı oynaması normal mi?
    normal değilse problem nedir ve nasıl çözülür?

2-Enjeksiyon süresi sabit iken manifold basıncının lpgde daha düşük olması bir problem mi?
    eğer öyleyse sorunun kaynağı ne olabilir?

Bu konularda bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum.
    Sizlerden cevap bekliyorum.
    Dediğim gibi resmen takıntı oldu. ön yolcu koltuğumda minibook gezdiriyorum. araca biri bineceği zaman arkaya oturtuyorum ve gözüm de hep bilgisayarda.
    lütfen bu sorunları çözmemde yardımcı olun.
    Herkese şimdiden teşekkür ederim.

16. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Hocam ayninsorun bendede vardi. Ben ltft ve stft degerlerine göre ayar yapiyordum. Cizgiler cakistiktan 1 hafta sonra bir bakiyordum biri altta biri üste falan. En son saldim çayıra dedim bir türlü olmadı. Ama ltf ve stfyr göre yol.ayari yapsam olabilirdi. Yapamadim. Yalniz 1 ay önce bakim yaparken hava filtresini aracın orjinal filtresi olarak aldim taktim o günden beri ltf ve cizgiler çakılı kaldi. Sen ltf ve stf ye göre yol ayari yapabiliyorsan dene sonra filtre yada baska bisey sana fikir verebilir.

bugra011, x-calibur, leoncu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam sıkıntı yok takıntı yapmayınız kullanın gitsin. Hatırlatmak gerekirse fast sistemdeki gibi çarpan ayarlama çoğu sistemde yoktur
    Sistem elimde olmadığı için manifolt basıncındaki değişimi kontrol edemiyorum ama önceden dikkatimi çekmemişti.
    Üst devirlerdeki yığılma problemi nasıl oldu.

bugra011, x-calibur ve leoncu bunu beğendi.
  18. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    benzinde öncelikle rölantide , sonrasında ise yükteyken ltft ve stft değerlerine bakın. Aracınız benzinde iken LTFT +2 ile -2 arasında mı geziyor buna bakın. Eğer bu değerlerin dışına çıkıyorsa +10 veya -10'lara dayanıyorsa aracınızda anormal bir durum vardır. mesela manifold contasından veya başka bir yerden hava alıyorsa ltft +15'lere dayanır, sabit bir ayar tutturmanız imkansız olur.

Bunun haricinde lpg eğrisi sürekli bir yere sapıyorsa, aklıma ilk olarak sıcaklık düzeltmesi geliyor. Sıcaklık düzeltmesinin ayarlı olup olmadığına bakın. her ayarınızda lpg farklı bir sıcaklıkta ise sürekli ayar değiştirir durursunuz. ben bu sıcaklık düzeltmesinden zamanında çok çektim. sonradan öğrendim de sorunum kalktı ortadan.

bugra011 ve x-calibur bunu beğendi.
  19. bugra011

Beğenilen Mesajları:
    23
    Hocam LTFT STFT ye göre nasıl ayar yapıldığı konusunda ve yazılımı konusunda en ufak bir bilgiye sahip değilim. Yardımcı olursanız memnun olurum. Tüm filtrelerimi ve bakımlarımı aracım 2007 model olmasına rağmen serviste yaptırıyorum. çünkü yaklaşık 4,5 sene önce tahminimce lpgden dolayı zarar gören subapları değiştirmek için servis 3000 TL istemişti ben dışarda 1500 civarı bi fiyata yaptırdım fakat şimdilerde motor yağ eksiltiyor. külbütör kapak contasında bile sızıntı vardı değiştirdik. en son silindir kapak contası da terletiyor dediler, ayrıca yan sanayi silindir kapak contasından dolayı yağ eksiltme ihtimalinin %95 olduğunu söyledikler. motorun açılması kapağın taşlanması silindirlerin ölçülmesi falan 2000TL yi gözden çıkar dediler.
    silindirlerde ovallik çıkarsa ve sorun daha derine giderse max 7000 TL ye kadar gider o zaman da yeni tip motor var onu takarız daha iyi olur dediler :D bende korkumdan servise gidemiyorum bu aralar :)) ha bu arda defalarca orjinali ile serviste değişmesine rağmen vvt-i gergi oringinden sürekli yağ damlıyor.

Hocam üst devirdeki yığılma tamamen ortadan kalktı ve bujileri de NGK LPG bujisi ile değiştirdikten sonra 2,3mm nozül ile 1,1 bar ve 4,0-4,2 lpg enjeksiyon süresinde sarsıntı ve devir dalgalanması ortadan kalktı çok şükür. Sadece rolantide elektriksel yüke sebep olacak birşey olursa, örneğin radyatör fanının çalışması, dörlülerin açık bırakılması gibi durumda devir dalgalanması ve titreme oluyor. ona da servis alternatörde sıkıntı olabilir bakılması lazım dedi. Allah sizden razı olsun sayenizde canımı sıkan yığılma tekleme silkeleme sorunlarından kurtuldum.

Hocam LTFT STFT değerleri için hoBDrive diye bir mobil uygulamakullanıyorum. bu sabah il rolantide çalıştırdığımda rolantide soğukken program LTFT 14 ün üzerine çıktı diye koskocaman uyarı verdi. motor ısındıktan sonra baktığımda ise benzinde ve rolantide ltf stf değerleri %10-%15 arası değişiyor. ışıklarda beklerken LTFT 12,5 a sabitleniyordu. yük altındayken de değerlerden biri %7-8 lerde geziyor. diğeri 0-1 arası oynuyor. lpg de bu değerlere yakın diyebilirim. yukarıda bahsettiğim yağ sızıntılarını da dikkate alırsanız sorun tahmininizce neden kaynaklanıyor olabilir?

20. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Hocam senin aracın çoçukluğuna inmek lazım. ;)

Sayfayı Paylaş