ATİKER GRAND - mazda 323 1999 bj 1.8 2000-3000 tekleme ve map topu sorunu

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve süleymanastina tarafından 14 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. süleymanastina

süleymanastina LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    16
    sayın @x-calibur yardım için teşekkür ederim ilk ayar mesajındada yazmışsınız ben onu görmedim kusura bakmayın
    bu haftasonu dedikleriniz ile ilgileneceğim
    benzin enjeksiyon sürelerini aynı devirde gazda ms süreleri ile oynayarak aynı sürelerde tutmaya çalışacağız
    peki size ve tüm forum üyelerine sorayım bu ayar ne ayarı ?
    kalibrasyon sonrası bunun ne kadar faydasını görürüz yine stft ltft değerlerini göremiyoruz tabi ;

x-calibur bunu beğendi.
  2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu sizin kitte mevcut değil malesef.

3. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    daha hassas bir ayara benzettiğim için merak etmiştim
    haftasınu dediklerinizi yapacağım ilk önce otomatik kalibrasyon ile başlayalım hatta bu sorada uzaktan yardımda alabilirim

Son düzenleme: 20 Aralık 2017
  4. burkiii

burkiii Guest

Arkadaşlar, sorun afr ölçümleri veya enjeksiyon sürelerini ölçmekle çözülemez. Araç benzin buharı depo dönüşlü değil direkt yakıt olarak kullanıyor. Bu bakımdan 3000dd lerde benzin enjeksiyonu veya afr standarttan dışarı çıkmaz. Gözü kara fakirleştireceksin yada o buharı depoya vermenin yolunu bulacaksın. Gibi...

5. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    Sayın @burkiii çok teşekkürler dediğiniz mantıklı verdiğiniz önerileri değerlendireceğim peki bizim map topu normal benzinde iken de böyle o extra gelen benzinden ötürü mü bu aşağı yukarı gidiyor bunu başka araçlarda görmedim araştırdığım kadarı ile

6. burkiii

burkiii Guest

O konu ayrı, incelemek gerekir. Map sensörün arızalı ise zaten değişmeden ayar yapmaya çalışmak mantıksız.

7. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Mazdada zayiflama kismini -15 veya -20 yaparak denermisin.

8. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    Eksi değer girmeyi denedim koyduğum - işareti silip normal değer giriyor 5,10,15 denedim bir etkisi olmadı daha farklı değerler gireceğim

9. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    bir mazda ustası ile görüştüm yorumlamasını istedim tüpdende anlıyordu biraz ;
    emme subablarımın sıkı olabileceğincen bahsetti emme dengesiz olduğu içinde top yerinde durmaz dedi bakalım kontrol edeceğiz banada mantıklı geldi aslında bizim araçların subab ayarları biraz karışık kapakçılar yapıyor o yüzden yılbaşından sonraya kaldı
    bende bu sıırada bujileri daraltıp biraz daha azaltmaya çalışacağım

10. burkiii

burkiii Guest

Benzinde sıkıntımı var? Eksozda patırtımı var benzindeyken? valflerle oynayacakmış. Oldu ya değiştirmeye karar verdiniz orjinal olmaz ise çok başınız ağrır. Bu arada valfler orjinal lifterlerle değişmeli bu kısım tavsiye.

11. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    @burkiii bunların hiç biri yok performans kaybı var yakıt tüketimi artması var birde kablo ile bağlandığımızda bu top oynaması var ,
    birde bir şey değişmez sadece subab ayarı yapılacak değişirse şimler değişir herhalde bende subab ayarı ilk defa yaptıracağım ustam çok iyidir orjinal olmasada en iyi malzemeyi kullanırız,
    sente de kontrol edilecek her şeye bakılacak ocak ayı ortalarında şimdi sakin sakin kullanıyorum ;)

12. burkiii

burkiii Guest

Aracın 16v benim bildiğim motor ise ustanı değiştir. Bu motora subap ayarı yapılmaz zaten hidrolik lifterler otomatik yapar ayarı.

13. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    ustam değişmez malesef :D
    ne yaparsak workshopdan yapıyoruz zaten yanlış bir şey yapmıyoruzki 100.000 kmde bir yapılır diyor kaynaklar.
    hem sökülünce filer çakısı ile belli olan bir şey boşluk ayarları yerinde değil ise yinede kendisi ayarlar deyip kapatmayız ;)
    forumumuza buyrun gelin sizde mazdaya hakimsiniz
    http://www.mazdagaraj.com/

14. burkiii

burkiii Guest

Ben açıklamasıyla birlikte yazdım zaten (benim bildiğim motor ise demiştim) mazdada bin çeşit motor var aynı yıl aynı kasa olduğu halde bile. Demek oluyorki aracında hidrolik itici mevcut değil.

15. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    16v benim bildiğim deyince bende 16 valflere neden olmasın diye dedim. :D Yanlış anlamışım Her neyse her otu araştırıp yapıyoruz bunu da öyle yapacağız :D ben artık bir ek çare olarak da takmamayı hedefliyorum Yen'i yılda bu bakımlar yapılırken daha detaylı bilgilerle gelirim bir şey sökülmeden ben görmeden tam sistemini anlamıyorum illa dokunacağım :) şimdilik görüşmek üzere herkese kazasız sürüşler

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Arkadaşımın 1.6ie tiposunda aynı sizinki gibi ara devirde al ver sıkıntısı vardı sistem eski zovolilerdi baya uğraştırdı ama silkeleme yaptığı devri fakirleştirerek sorunu çözmüştük 3 yıl olmuştur aracı hala arkadaş kullanıyor.. iyi yıllar dilerim.

17. burkiii

burkiii Guest

Sanırım pek nadir bulunan Astina aracın. Güzel bir cihaz, sanada kazasız belasız sürüşler işAllah.

18. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    herkese merhabalar
    aracımda bir iki hata tespit ettik gerekli düzeltmeleri yaptık bunlar nelerdi
    -motor şase kablosu geçtiğimiz dönemde kaza yapmıştım motordan şaseye değilde öylesine bağlamış kaportanın bir yerinden başka denk gelen bir deliğe bunu olması gerektiği gibi bağladık,çok şükür daha kötü sonuçlanmadan tespit ettik bazı araçlarda beyin yakabilirmiş bu durum.
    -arac cihaza bağlantı vuruntu sensörü hatası vardı bunu sildik biraz sürdük denedik tekrar gelmedi e buda avansı ayarlayan sesnsör buda etkenlerden biri hatta belkide bu sebeblerden en önemlisi bir süre sonra tekrar bağlayacağız kontrol amaçlı
    -boğaz muhtemelen ilk temizlendi çünkü ihtiyaç oldukça hava ayarı açılmış neredeyse sona gelmiş boğraz temizlendi hava ayarı yapıldı
    -sente subab sentesi kontrolü yapıldı bıralarda sorun çıkmadı çok şükür
    bu düzeltmelerden beri aracımı benzinde kullanıyorum bir hayli düzelme var gidişinde resmen iktiriyormuşuz arabayı
    ama konunun başındaki map topunun hareket etmesi durumunu kontrol edemedi
    bunuda tez zamanda deneyip sizlere aktaracağım inşallah problemimiz düzelmiştir ki rahat ayarımızı yapabilelim
    herkese iyi günler

powerkırk3, x-calibur ve Cliosymbol bunu beğendi.
  19. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    yalnız şöyle bir hata alıyorum bunu nasıl çözebilirim
    p1080 HARİCİ RÖLE -ŞASEYE KISA DEVRE diye hata var bunun zararı ne olur nasıl çözebilirim ?

20. süleymanastina

Beğenilen Mesajları:
    16
    merhabalar herkese yaşadığım ms topu ani düşme probemi devam ediyor ama ben bunun normal olduğunu düşünmeye başladım
    şu mazdada fakirleşme bölümünü okuduktan sonra ;
    @maycicek böyle bir durumla karşılaştınızmı hiç
    ms topu gaza basıp hızlanırken yazıda tarif edildiği gibi hareket etmekte ,konunun başında bir video mevcut ama ben yinede bunun için bir video hazırlayacağım ama ekrandan video kayıt programı tavsiyesi alabilirmiyim
    ? 352dfb262f89773febc2bb48827b4460.jpg

Sayfayı Paylaş