ATİKER SAFEFAST LPG AYARLARIM VE SORULARIM

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Seslenti tarafından 17 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Deneyin. :rolleyes::rolleyes:

powerkırk3 bunu beğendi.
  2. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    1.5 mm veya altı nozul bulamadım netten sipariş vereceğim yine :)

Bu akşam bişey fark ettim.

Ful grupda : 2mm nozul takılı iken map haritasında ms değerleri 1 'den başlayıp 13ms ye kadar devam ediyor ;
    Normal Sıralı : 1.7mm veya 1.6mm nozul takılı iken 2 den başlayıp 18 ms ye kadar devam ediyor.

Aradaki tek fark lpg ms değerleri :
    sıralıda lpg ms değeri 3,60-4,00 ms arasında iken
    ful grupda 5,00 5,5 ms arasında oluyor

Lpg ms yenin yüksek olmasının ne zararı var aracın gidişi veya ekişinde hiçbir değişiklik yok. Benzin ms değerleri benzinde ne ise o yol ayarıda yaptım.

Birde şöyle örnek vereyim:

1,7 mm nozulda sıralı seçili vaziyette, lpg ms değeri rolantide 3,70 ms iken
    1,7 mm nozulda full grup seçili vaziyette lpg ms değeri 6,80 - 7,00 ms olarak görünüyor.
    ama aracın çekişi gidişi vs aynı uzun yolda rampada vs denedim hiçbir fark hissetmedim.

Ekli Dosyalar:

• 17mm.JPG
      17mm.JPG
      Dosya Boyutu:
      101,1 KB
      Görüntüleme:
      28
    • 2mm.JPG
      2mm.JPG
      Dosya Boyutu:
      97 KB
      Görüntüleme:
      28
  3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Kaç çeşit var senin seçeneklerde? Full grup sequential, semi sequential şeklinde 3 çeşit mi? Yarı sıralı seçenek varsa onu seç, ne full ne sıralı yarı sıralı senin araba.

leoncu ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    programda full grup, mj sirali ve sirali secenekleri var, mj sirali yari sirali sanirim ama sirali ile hic bi fark yok.

Benim asil takildigim lpg ms olayi, lpg ms full grupda yuksek, bu sekilde yuksek olsa ne olur ? Lpg ms olayi tam neyi etkiliyor, benim bastan bu yana ogrendigim benzin ms degeri buna gore ayar yapiyoruz hep, lpg ms degerine takilmamak mi lazim acaba ?

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Programı ingilizce yapınca ne yazıyor? Mj sıralı ilk defa duydum. Farkı vardır mutlaka, full grup ta 4 enjektör birden çalışır, sizinkisi full grup değil.
    Lpg ms süresine ben pek takılmıyorum :rolleyes: 1.5 yada 2 katı benim lpg enjeksiyon süreleri

6. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    mj sequential yazıyor :) bunda da kalibrasyon yapınca aynı map haritasını aynı sorunları veriyor, ben bir fark göremedim.

küçük nozullarda fulgrup seçili iken otomatik kalibrasyon yapsa aslında, herşey yoluna girecek 2mm nozulda iyi ama işte yakıtı arttırıyor :) sakal bıyık hesabı. Son birkez 1,5 mm nozul deneyecem bakalım

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Mj sequential farklı birşey herhalde nette artınca tartarini kılavuzu böyle birşey diyor.
    Screenshot_20171217-213005.png

Seslenti ve powerkırk3 bunu beğendi.
  8. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Yuksek devirde benzin enjeksiyon zamanlarina gore secin demis,

Yuksek devirde ve arac yukteyken enjeksiyon sureleri kararsiz ise mj sirali yi secin demis .

6 bin devirde denemem lazim :)

powerkırk3 bunu beğendi.
  9. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    1.5mm nozullarla da siralida verimli sonuc alamadim. Benden araci full grupda kullanmaya karar verdim.

2.0mm nozullar ve full grup ayar ile uzun suredir denemeler yapiyorum.

Full grupda rolanti stop etme, sabahlari ilk gaza geciste sarsinti vs olmuyor.

Full grupda 2.00 mm altinda nozul taktigimda LPG enjeksiyon surlerim 7ms ustune cikiyor. (Dez avantaji nedir pek bilmiyorum ama )

2.00 mm nozulda 1.05 bar basinc ile LPG ms degeri 5.25 ms civarina dusuyor.

su anda 1.6mm nozul ve siralida ki ayarla, 2.00mm nozul ful grup ayar ile yakit tuketimleri hemen hemen ayni.

Tavsiye edilen Lpg ms degeri olan 4.5 ms ye ye dusurmek icin basinci mi yukselteyim, nozullari 2.2mm olarak biraz daha buyuteyim, yoksa hic dokunmasam mi ? :)

10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Yuksek lpg yuksek devirlerde yetistiremiyor. Su an iyiyse hic ellemesen iyi bence ama illa da kurcalayacaksan nozul buyutursen bogadabilir. Olmadi soguk motorda bogabilir vs. testsiz bilemezsin aynen hepsini denedigin gibi. Basima geldi oradan biliyorum. Dusmuyorsa illa 4.5'a dusecek diye de bir sey yok; benzinden 2 kat kadar makul. Nasildi senin enjektorler bilmiyorum ya dusursen calisacak mi o da var. o_O Arac iyiyse vur kirbaci. :rolleyes: Ama deneyeceksen dene tabi. :)

powerkırk3 ve Seslenti bunu beğendi.
  11. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Enjektorler kirmizi atiker ahc 3ohm

Su anda benzin enjeksiyon surem 2.90ms (benzindeki ile ayni)
    lpg ms degerim 5.25ms.
    Basinc 1.05bar

Ben aksam bi ara basinci yukselteyim bakalim nolcak :)

12. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Forumda lpg isi ayarlari ile ilgili bir konu gordum, bizim kitte 1.1.4.0 versiyonunda varmis sonrasinda kaldirilmis, bendr o versiyonu bulup indirdim.

Resimlerdr gorulecegi uzere yeni versiyonda olmayan ozellikler var bunlar ne ise yariyor acaba ?

Dusuk basincta benzin : 0.5 bar diye bi yer var burasi ne ise yariyor?

Yakit ayirma diye bi alan var, hemen altinda gaz enjeksiyon min acma sureai var 3.4 ms diye burasi ne use yariyor.

Birde bu isi ayarlarini nasil yapiyoruz ?

Ekli Dosyalar:

• 3.PNG
      3.PNG
      Dosya Boyutu:
      189,8 KB
      Görüntüleme:
      27
    • 1.PNG
      1.PNG
      Dosya Boyutu:
      668,5 KB
      Görüntüleme:
      30
    • 2.PNG
      2.PNG
      Dosya Boyutu:
      808,8 KB
      Görüntüleme:
      28
  13. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Kendi sorularımın birkaçını çözdüm :)

Dusuk basincta benzin olayı depoda ki gazın bitip benzine otomatik geçmesi ile ilgili sanırım, hep diyordum gaz bitince aracı stop edip bekledikten sonra 3km civarı tekrar lpg de gidiyor diye bununla alakalı sanırım :)

Isı ayarlarını forumda bulunan bir arkadaşın yapmış olduğu excele göre ayarladım, br kaç gün test edeceğim. (yeni versiyonda neden kapattılar acaba? )

gaz enjeksiyon min acma suresi ise enjektörler ile alakalıymış, daha öncede sormuştum ama cevap alamamıştım, mesela ben atiker ahc 3ohm seçip kalibrasyon yaptıktan sonra lpg enjeksiyon sürem 3,40ms altına düşmüyordu, burada sabit kalıyordu, bu enjektörün min çalışma süresi bu şekilde girilmiş yeni versiyonda görünmüyor ama bu eski versiyonda değiştirilebiliyor.
    atiker new 2,8 ohm seçtiğimde bu süre 2,6ms olarak görünüyor, atiker ahcf ise 2,9ms olarak görünüyor, eski versiyonda istediğim gibi bu süre ile oynayabiliyorum.

Sadece yakıt ayırma olayını çözemedim, yani emin olamadım burayı işaretlediğim de saniyelik lpg ms değeri 0,00 oluyor, sanki benzine geçip hemen lpg ye geri dönüyor gibi ama mantığı ne henüz çözemedim.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  14. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Kastamonudan kocaeliye geldim 800 kusu km yol yaptim kocaeliye 70 km kala arac 2500 devire dusrugu anda gaza basinca tekleme yapmaya basladi, kocaeliye gelsigimde 1. Veya 2. Vites kalkislarda asiir tekleme yapiyor.

Bilgisayara bagladim aylardir 1.10 bat civari olan regulator basinci 1 bara dusmus.

Bundan dolayi olmus olabilirmi, gec oldugu icin basinc ile oynamadim. Yada neden yapabilir.

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam Gaz depoda bitiyormuydu

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Böyle durumlarda regülatör üstünden değilde yazılımda basınç düzeltmesi ayarı var ise oradan ayar yapın. Tıpkı sıcaklık düzeltmesi gibi.
    Yukarıda mesajında 1.png kısmı basınç düzenlemesi bak oradan arttır

Seslenti ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Azalmisti, ama daha once hic yapmamisti bu sekilde.

bu yakit ayirma dedigi basinc duzenlemesimi oluyor, kapaliydi orasi ama, nasil yapiyoruz ayari oradan value alanlarina deger girince neyi etkiliyor, tam olarak mantigi nedir acaba ?

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Başka bir yerde varmı basınç düzeltmesi sıcaklık düzeltmesi gibi olacak belki benim dediğim yer değildir. Baksana bi başka ekranlarda basınç ile alakalı yer var mı diye

19. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Tekrar baktim sicaklik ve basinc duzeltmesi diye bi yer yok.

Sadece eski versiyonda sicaklik duzeltmesi var, onuda bi konu vardi oradaki excele gore yapmistim.

Bu tekleme yapmasi, basincin dusmesinden kaynakli olabilirmi ?

Birde yolda depoyu fulledim gisterge isigi 2 tane gosterdi, stop edip calistirdim benzin lpg yaptim 4 u birden yandi, o ara bisey oldu galiba

20. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Ondan da olabilir, yolda aldigin gazdan bile olabilir.

Seslenti bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş