ATİKER SAFEFAST LPG AYARLARIM VE SORULARIM

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Seslenti tarafından 17 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam sen büyüksün büyük adamsın bizi de kendinide arabanıda kurtardın Allah senden razı olsun ellerine sağlık.:);)o_O
    Da bu ayarı ben bilmiyorum amacı neymış ki bunun calısmasını anladım ama...
    Neyse azminiz daim olsun.aracınızı güle güle kullanın.

Seslenti bunu beğendi.
  2. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147

Farkındayım konuyu fazla uzun tuttum :oops: ama, aynısı olmasa da benzer sorunu yaşayanlar veya deneme yanılma yapmak isteyen olup da buraya denk gelirse diye her aşamayı yazdım evet uzadı ama umarım birilerine faydalı olur.

Normal bir insan full grupda tüm sorunlarım düzeliyordu o şekilde büyük ihtimal bırakırdı ama ben normal değilim sanırım ayrıntıya takılıyorum :) neden sıralıda olması gereken ayarda çalışmıyor asıl sorun buydu benim için, birde farklı konularda uğraşmak hoşuma gidiyor :) En basitinden Kocaelide başıma gelen olay ayrıntıya takılmasam 600 lira civarı olan parçayı boştan yere değiştireceklerdi, oysaki kablonun üstü soyulmuş ;)

Sizlerde bıkmadan usanmadan gerekli gereksiz tüm sorularıma cevap verdiniz tekrar teşekkür ederim :) AMA ;

Henüz benden kurtulamadınız :cool: daha yapmam gereken denemeler var :) mesela daha ufak nozulda ne olur büyük nozulda ne olacak uzun yolda ne olur yakıtı nasıl etkileyecek, tez konusu gibi oldu ya :)

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Estağfirullah lâtife yaptım biz tesekkür ederiz. Hiç birimizde olmayan bilgiyi tecrübeyi ettiniz.

x-calibur ve Seslenti bunu beğendi.
  4. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Bugun aracin debriyaj setini, aks kafalarini, on kapak contasini (ust kapak degil) vs degistirdim. Aracin cekisi baya fark etti, bilgisayara baglayip degerlere bakayim dedim.

Yukarida bahsettigim gibi lpg enjeksiyon suresini 4ms altina dusmeyecek sekilde ayarlamistim. Bugun baktigimda benzin enjeksiyon suremin 2.2. ms degerine dustugunu farkettim. (1.7mm nozul takili) arac cok zengin calisiyor nozullar buyuk geliyor.

Benzindeki enjeksiyon suresi olan 3ms bes degerini yakalamak icin minimum lpg enjeksiyon suresini 3ms degerine dusurmem gerekti bu durumdada lpg enjektorleri hizli calistirinca rolanti Allah ne verdiyse al ver yapmaya basladi.

Simdi bu mantikla lpg enjeksiyon suremi 4ms degerine besi de 3ms degerine getirmek icin nozullari kucultmem gerekiyor ancak 1.5mm yoksa dahami kucuk alsam karar veremedim.

Burada 1.8mm altinda bulamadigim icin internetten alacam o yuzden sizce hangi boyutunu alayim ?

x-calibur bunu beğendi.
  5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Basıncı 1 bara harita değerlerini düşürünce etkili olmuyor mu?

Seslenti ve powerkırk3 bunu beğendi.
  6. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Basinc 1 bar su anda, lpg minimum enjeksiyon suresini 4 ms yaptigimda haritayi dusursemde 0 yapsamda hic bisey degismiyor.

Benim anladigim elle minimum sure girdigimde sistem enjektorlerin o surenin altinda calismasina izin vermiyor.

Eger lpg enjeksiyon suresini 3ms girersem benzindeki bes suresini yakaliyorum ama rolanti al ver olayi basliyor, yigilma yapiyor ve sabahlari ayagimi gazdan cekince stop ediyor

1.7mm nozulda bes 3ms olsun dersem lpg suresi 3.3 ms oluyor.

Bu mantiklada bes 3 ms iken lpg suresi 4 ms olmasi icin nozullu ufaltirsam sorun duzelecek gibi ama

1.7 mm de bes 3 ms iken lpg 3.3 ms oluyorsa kac mm nozul takmaliyimki bes 3 ms oldugunda lpg suresi 4 ms civari olsun.

Daha once 1.6mm takmistim lpg suresi 3.6ms civari idi simdi 1.5 taksam olurmu 1.4 mu alayim karar veremedim.

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    1.3 motor 4 silindir bir araçta lovato k tipi enjektör de seçenekler direk 1.8mm nozul den başlıyor. Acaba sizin ayarlarda yada sistemde bir sıkıntı olabilir mi?

8. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Kablo soyulmasindan sonra tum tesisati komple kontrol ettirdim, lehimlerde vs sorun bulamadilar.

Enjektorleri degistirdim sifiri ile eski enjektorlerde de lpg enjeksiyon suresi ayni idi.

Normalde atiker kirmizi enjektorlerin min calisma suresi forumda da ve daha once sizinde soylediginiz gibi 4 ile 4,5 ms arasi seklinde ama benim enjektorler 3.3 ms civari calisiyor.

Olmasi gereken 4 ms civari yakalamak icin nozul kucultmem lazim degilmi ?

Ben bunu program uzerinden elle ayarliyorum ancak bu durumda yakit fazla geliyor bes suresi dusuyor, lpg enjeksiyon suresini elle 4 ms ayarladigim icin yakiti haritadan azaltamiyorum. Enjeksiyon suresini dusurdugumde rolanti al ver yapio stop ediyor.

Su durumda yani lpg suresi 4 ms ve bes suresi 2.2 ms iken zengin calisma haricinde sifir sorun var.

O yuzden nozulu kucultup lpg suresini elle girmeden dusurmeye besi de olmasi gereken degere getirmeye calisiyorum.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hala full grup mu seçili?

10. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    hayir sirali secili ve lpg suresi 4 ms iken sifir sikinti. (Besin 2.2ms olmasi zengin calisma haricinde)

benim full grupta sorun olmamasinin sebebide, ful grup secili iken lpg enjeksiyon suresinin yuksek olmasiymis.

Siralida lpg enjektorleri 4ms civari calistiridigim an rolanti vs sorunu olmuyor.

Benim bu ve onceki enjektorler de benzindeki besi ayni yaptigimda lpg suresi 3.2 ms civari hizli calismaya basliyor ve sorunlar peydah oluyor.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    2 gun once 1.5mm nozullari taktim su anda lpg enjeksiyon suresini elle sabitlemeden hersey yolunda.

Benzindeki enjeksiyon surem ile lpgdeyken benzin enjeksiyon surem otomatik kalibrasyon sonrasi haritaya hic dokunmadigim halde birebir ayni.

1 bar basinda ve sirali secili iken

Lpg enjeksiyon surem ise 4ms ile 4.20 ms arasinda.

Ne rolanti sorunu ne yigilma sorunu, ne gecislerdeki irkilme sorunu hicbisey kalmadi.

Rolanti sorunu (benim arac icin) lpg enjektorlerinin rolantide min calisma suresi olan 4 ms altinda calismasindan kaynakliymis.

Lpg enjeksiyon suresi 3.8 ms altina dustugu an rolanti alver yapmaya basliyor :)

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  12. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Arabada yapacak bisey kalmadi ya bisey dikkatimi cekti :)

Forumda her denk geldigim resimde, sirasiyla regulatorden - filitreden sonra enjektor kutugune hortum giriyor, buraya kadar benimde ayni forumdaki resimlerde enjektor kutugunun diger tarafindan bir hortum daha cikiyor, bende ise bu tarafa kor tipa gibi bir vida ile kapali, normalmi o tarafdan cikan hortumun amaci ne nereye gidiyor :)

leoncu bunu beğendi.
  13. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    enjektör tipine göre t atıp herhalde ıkı taraftan lpg verıyordur enjektorlere.benımkınde tek gırıs dıger ucu kapalı.

Seslenti bunu beğendi.
  14. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    yada gaz sıcaklıgını olcen bır sensormu var acaba onamı gıdıyor arastırdımda tam bilgi bulamadım :)

15. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Bende bulamadim :)

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. soman

soman Active Member

Beğenilen Mesajları:
    66
    Bende orada LPG map sensörü var.

leoncu bunu beğendi.
  17. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Regülatörden sonra filtre konması saçma

powerkırk3 bunu beğendi.
  18. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    İcimden bi ses is cikacak diyor :)

Ekli Dosyalar:

powerkırk3 ve soman bunu beğendi.
  19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    :) Yok hocam ya,hepimizinkisi o şekilde, gaz basıncı nereden ölçülüyor bilmiyorum , regülatör üstünde ise ve sonrasında böyle bir filtre tıkalı falan ise basıncı düşürür diye düşünüyorum. Ondan saçma geldi bana, aslında gaz dolum ağzından sonra ve tank sonrası filtre olsa daha iyi olur gibime geliyor. tüm sistemi korur en azından. Ama Destek bir ara bu şekilde olduğunu sıkıntı falan olmuş herhalde vaz mı geçilmiş ne demişti.

powerkırk3, leoncu ve Seslenti bunu beğendi.
  20. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    ozaman filitrenin yeri dogru olmasa bile dogru :)

peki enjektoru kutugunun diger tarafindan ne bagliyolar normalde biliyormusunuz ?

x-calibur ve leoncu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş