AYAR İMKANI VERMEYEN KİTLER...

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG TAVSİYE MARKAYA GÖRE' forumundadır ve Ercüment Bosut tarafından 28 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Merhaba;
    Sağdan soldan görüp anladığım kadarıyla Prins, BRC vs. gibi bazı markalar LPG kablosuyla müdahaleye imkan vermemeye başlamış...
    Benim gibi henüz aracına LPG kit taktırmamış ancak arayışta olup da, ileride kendi ayarlarını yapmak isteyenler için hangi markaları seçip seçmeyecekleri konusunda derli toplu bir başlık açmak istedim.
    Bu konuda forum yönetiminin katkılarını rica ediyorum.

2. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    cevabı kendiniz vermişsiniz. Brc, Prins, landirenzo son seri evo vs. artık dış müdahaleye izin vermiyor. onun dışında hemen her kit kabloya son kullanıcıya ayat için müsade ediyor ama şimdilik!
    yıllar sonra bu işler de muhakkak değişecek servislere bağımlı kalacağız diye düşünüyorum

Ercüment Bosut bunu beğendi.
  3. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Lpgde asıl iş montaj ve servis destegi tabiki kaliteli malzemede önemli ve bilgili servis elemanları. Aracınızın motor gücünü marka modelinide yazarsaniz daha işinize yarar bilgiler edinebilirsiniz.

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ercüment Bey aracınıza hangi kit-lerin uygun olacağı belirledikten sonra seçimi daha iyi yapabilirsiniz

Ercüment Bosut bunu beğendi.
  5. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Yanıt için teşekkür ederim, şahsen ben de muhtemelen gidişat dediğiniz yönde olacak diye düşünüyorum ancak bu durumda ya servislere adam akıllı eğitim verilerek sonradan müdahaleye gerek kalmayacak şekilde kusursuz ayar yapmaları sağlanacak, ya da programlar cracklanarak yine eski düzen devam edecek...
    Fakat gerek mesleki, gerekse de yaşam deneyimlerim bana ilk seçeneğin pek de mümkün olamayacağını öğrettiğinden, yine herkes kendi başının çaresine bakmaya çalışacaktır...
    Ha, burada üretici firmalar ilerleyen süreçte ECU yazılımlarını daha mükemmel ve sezgisel duruma getirirler ve manuel müdahaleye gerek kalmaz belki diyeceğim ama, bu da fazla iyimserlik olacak çünkü o aşamaya gelemeden önce elektrikli araçlar devreye girmiş olur.

Araç 2013 Fiesta Titanium x 1.4 ve bir tane de almaya niyetlendiğim ama henüz marka, model ve yakıt türüne karar vermediğim 2. bir araç daha olacak. Belirtmiş olduğunuz kalitede kalifiye servis elemanlarının olduğunu pek düşünmediğimden kendi işimi görmek üzere müdahaleye imkan veren kitlere de bu nedenle bakıyorum zaten. Koskoca İzmir'de bir wide band afr ile open loop ayarı yapan yok mesela, yapandan geçtim ne olduğunu bilen yok. Bulmuşlar kolayını, 4-4500 devirden sonra geç benzine tamamdır. Sırf bu yüzden bir tane alıp kendi ayarlarımı yaptığım gibi, boş vakitlerde başkalarının ayarlarını da yaptıracaklar sonunda. :mad:
    En son benzinli aracımı 12 yıl önce satıp dizele geçmiştim ve o zamanlar mikserli karbüratörlü analog sistemlerle rahatça oynuyorduk, şimdiki gelişmiş sistemler daha iyi tabii ki ama işte ille de kalifiye eleman sorunu...

Esasında Prins ve BRC'de güzel kitler var ama işte elleşemiyoruz, keşke TÜV sorunu olmasa da ayar imkanı veren güzel bir ECU yanında Matrix/Keihin ya da en kötü Dymco gibi bir takım enjektörle gönlümüze göre bir kit toplayabilseydik. :D

6. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Her tür öneriniz için şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar.

7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Benim bildiğim muayenede enjektörlerin ne olduguna bakmadan sadece regülatörün seri numarasını kontrol ediyorlar. Regülatör de seri numarası okunamayacak sekilde montajını yaptırırsanız hafif kusur oluyor.

8. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Evet öyleymiş, bir kaç gün önce öğrenmiştim ben de ancak, bu defa da aldığımız hazır kitin içindeki enjektörler ya da ECU'ya 2 kez para ödemiş olunacak... Bakalım, belki benim istediğim enjektörlerle kit takmayı kabul eden bir bayi bulurum.

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet bu konuda montajcı önemli...

10. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Bence obdli romano 2 ohm enjektörlü atikar grand taktır hem maddiyat açısından iyi olur hem istedigin gibi kurcalarsın ayar yaparsın sistemin montajini iyice arastirip kendi dogrularini anlatip basinda yaptirirsin vs. Brc derdim ama kurcalayamazsin. Lovatoyuda arastir derim kaliteli kittir.

11. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    lovato bence de piyat performans kiti. keşke lovato alsaydım diyorum :rolleyes:

12. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Epeydir araştırıyorum ve Lovato benim de aklıma yatıyor. Bu hafta bayilere giderek, istediğim enjektör kombinasyonunu ve manifoldu sökerek delmeyi kabul edebilecek birine montajı yaptırmayı düşünüyorum.

Cliosymbol bunu beğendi.
  13. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Birde her markanin uyumlu oldugu kitler var diye duymustum misal honda brc kite daha adapte diye forduda bir arastirin bakalim ne çıkacak hocam.

14. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Görebildiğim kadarıyla tüm ECU yazılım ve ayar ara yüzleri üç aşağı beş yukarı hep birbirinin aynı ve bu durumda ortaya koyulan + farklar malzeme kalitesi ve esas figür olan enjektörler oluyor ki, bana göre dandik olan yavaş ve gürültülü, üstelik verimsiz elektromekanik selenoid enjektörler yerine, Matrix gibi teknoloji harikası pnomatik olanları tercih ederim.

Cliosymbol bunu beğendi.
  15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Rölanti benzin enjeksiyon süresi 3 msn den kısa olan araçlar daha iyi enjektörleri olan sistemler de iyi sonuç veriyor
    Ne kadar kaliteli de olsa lavotonun 4.5 msn lik enjektörleri her araca tabiki de uymuyor

Cliosymbol bunu beğendi.
  16. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    o kdar yavaşmıydı lovato enjektörleri. bunu bilmiyordum. kalite olarak bana brc den bi tık aşağıda atikerden de üstte yer alan f/p markası gibi gelirdi hep. lovatonun enjektörleri değişme zamanı gelmiş anlaşılan o_O

17. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    3 ohm luk olanlaridir o 2 ohm.olanları varsa onlar kalitelidir.

Hsn63 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş