Benzinde LTFT ve STFT ve AFR hakkında

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Hasan Şahin tarafından 4 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Hasan Şahin

Hasan Şahin LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    26
    Arkadaşlar herkese merhaba, lpg ayarlarımı tam 0.08 olacak seviyede bitirdim fakat benzine aldığımda ltft ve stft toplamı +9 , +10 civarı çıkıyordu aracı benzine aldım 150 km kullandım ve kaydettim rölantide +1 civarı olmasına rağmen hareket halinde neden yüksek çıkıyor ?

AFR baktığımda benzinde 14.6 14.7 çevresinde dolanıyor. Mazda skyactiv de orjinal sensör wideband kullanıyor o yüzden bu veriler doğru diye kabul edilebilir mi ?

Verilerle ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Asıl sormak istediğim ise;
    a) madem benzinde yüzde 10 artırıyor araç yakıt trimlerini, bende lpg ayarı yaparken yüzde 10 zenginmi ayarlamalıyım haritadaki değerleri?

b) aracın benzindeki ltft ve stft değerlerinin ne olduğu önemsenmeden , araç lpg de iken okunan ltft ve stft değerlerine göre mi yapmalıyım ayarları ?

Lpg kiti; Lovato EXR direkt enjeksiyon.

Son düzenleme: 4 Aralık 2017
  2. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    bu program ile afr tahmini değer gösterirgenelde hassas değildir yanıltıcıdır.
    araç sıcakken mi bu değerler.
    Araç ısınmadan değerlerde oynama olabilir.benzinde de olsa durum budur.
    son olarak tüm bunlara rağmen bu şekilde değerler varsa motorun çalışma ilkesi de bu olabilir.Yeni bir teknoloji sonuçta motor çalışma prensibinde değişiklik yapılmış olabilir

Hasan Şahin bunu beğendi.
  3. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Araçta benzinde iken + yönde fakir karışımla çalışma eğilimi var ise mutlaka hava kaçağı kontrolü yaptırın, benim de başıma geldi, manifolt üzerindeki vakum giriş nozulunun dibinde çatlak oluşmuş, bir süre kendini belli etmedi ama ilerleyince araba teklemeler yaptı, ateşleme sistemi komple yenilendi sonuç yine aynı, en sonunda kaçak olduğu teşhisi konuldu ve şu an düzeldi. manifolt bağlantı noktalarına sabunlu su ya da balata spreyi sıkarak bakıyorlar.

leoncu bunu beğendi.
  4. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    O zaman aracın benzindeki ltft ve stft değerlerinin ne olduğu önemsenmeden , araç lpg de iken okunan ltft ve stft değerlerine göre mi yapmalıyım ayarları ?

5. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam zaten benzin haritasını kopyalarak lpg harıtası olusturuluyor.burdada benzın ltft stft si uygunsa lpg ayarı yapıyoruz.mesele benzındekı ltft stft yı bozmadan aynı ayarı lpg dede her devırde her yukte ayarlamak.cok afaki degerler olmadıkca tutturması biraz zor gibi.yalnız sızın aracta ya benzın mapı lpg den dolayı bozulmus ve yahut vakum kacagı var gibi gorunuyor.benzınde normal calısmayan aracın lpg ayarıda zaten yapılamaz.

6. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    Direkt enjeksiyon kitte oto kalibrasyon diye bir menü yok, Obd var fakat sadece ltft ve stft yi gösteriyor düzeltme yapmıyor.

leoncu bunu beğendi.
  7. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam zaten obd o degerlerı gormeyı saglıyor.gerı kalanı manuel ayarla bız yapmalıyız.obd duzeltmesı oto adaptasyonda zaten ufak tefek bellı bır lımıte kadar duzeltme yapıyor.

8. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    Benim cevabını bulamadığım soru şu :) araç benzinde yüzde 10 fakir çalışıyor, tak alıyorum lpg ye, 0.08 mükemmel çalışıyor, yeniden alıyorum benzinde araç yüzde fakir çalışıyor. Bende diyorumki, lpg haritasında 0.08 ayarladık tamamda niye benzine alınca +10 oluyor ?

leoncu bunu beğendi.
  9. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855

benzın pompası arızalı olabılır.dediğiniz gibiyse ayarla alakalı değildir.benzın fıltresı desem cok etkısı olmaz ama pompaya bence bır baktırın derım.

10. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam aslında işin açığı sıkıntı yoksa yani çekiş gidiş ve arıza lambası yoksa yakıtta ıyıyse hıc ellemeyın.saglam pompadanda eder bu ustalar :)

Hasan Şahin ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Aracınız benzinde %10 fakir çalışıyora ltft+stft= +10 dur lpgye alınca doğru ayar yapıldığından ltft+stft=0.08 dir tekrar benzine alındığında benzin %10 az geldiğinden gene ltft+stft= +10 dur ben gariplik göremedim

Hasan Bey bizim okuduğumuz ltft stft değerleri yakıt zamanlarındaki düzeltme miktarları. Aracınız benzinde %10 fakir çalışmıyor Benzin zamanlaması %10 arttırılarak düzgün motorun çalışması sağlanıyor .Mesala bunun sınırı %25 olsun .%25 oluncaya kadar araç kendini tolere edicektir. %25 e ulaşınca arıza lambası yanacak bir hata kodu oluşacak .Enjektörler karbon clean istiyor olabilir benzin pompasının basıncı düşmüş olabilir benzin regülatörü bozulmuş olabilir v.b. bence siz hiç ellemeyin durduk yere masraf açmayın leoncu arkadaşıma katılıyorum

Hasan Şahin ve leoncu bunu beğendi.
  12. erol60

erol60 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    havalarin sogumasiyla benin -2.3olan ltft +8 cikti bu neden cikar normalmidir.

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    regülatör basıncı aynı değerde mi

14. erol60

erol60 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    regülatör basinci ayi degerde tlft 10 cikinca bende benzin ecusuna reset attirdim teshis cihazi ile araci 2 gundur benzinde kulaniyorum ltft 00 dan su anda +8lere geldi benzinde bu degerler... daha lpg gecmedim.

Sayfayı Paylaş