Benzinde Yüksek LTFT2 değeri?

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve adeministrator tarafından 20 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. adeministrator

adeministrator LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    12
    Merhabalar,
    Daha önce forumda lpg ayarlarım ile ilgili başlık açmıştım. (http://www.mscsi.net/destek/konu/brc-squent-sdi-stft-ltft-degerlerim-ayar-tavsiyeleriniz.1527/) Bayram için memleket, düğün vs derken biraz sert, devirli 500 km kadar yol yaptım. Sabah ilk çalışmada biraz tekleyip benzin kokuttu. Sonra üzerine yine 800 km civarında bir uzun yol daha yaptım. Bu defa sabah iyiece teklemeye, rölanti devri oynamaya ve arıza ışığı yanıp sönmeye başladı. Yalnız ilk kontakta böyle yaparken, arabayı durdurup tekrar çalıştırınca arıza ışığını söndürmüş, 3. çalıştırmaya ise teklemesi de gitmiş oluyordu. Sonra 1000km civarında bir uzun yol daha yaptım bu defa rölantide oynamalar da başladı. İlk iş bujileri değiştirdim. 1 tanesi çok kötü olmuştu. 2. ve 3. silindirdeki yanma kesikliği geçmeyince bobinlerin yerini değiştirdik yine aynı silindirlerde hata veriyordu bobinleri eledik. Boğaz kelebeği temizlendi ki zaten yeni temizlenmişti rölanti dalgalanması geçer gibi oldu. Üzerine yeni benzin aldım 600km kadar benzinde devirli bindim. 2 ve 3. silindir yanma kesintileri geçti. bu arada emme manifoltunda ucu yarılmış 2 hortum bulduk onları değiştirdik. arabanın klimada gaz yemesi biraz düzeldi. P2179 hatası veriyordu genelde. onu da vermez oldu. Yalnız rölantide dalgalanmalar yine başladı ve hala çiğ benzin kokusunu vermeye devam ediyor.
    İşin garibi ilk başta benzinde hatalı çalışıp lpg devreye girince motor kendini topluyordu. Artık yavaştan lpgde de yapmaya başladı. Rölantide tekleme devam ediyor.
    200 km binmediğim bujileri bugün söktüğümüzde 1 ve 3. silindirin zengin çalıştığını gördük.
    Verdiği hata kodlarının ortak noktası:
    • Benzin basıncı, Benzin enjektör işeme/tıkanıklığı
    • Emme manifoltunda vakum kaçağı
    • Hatalı MAP/MAF sensörü
    • Kompresör basıncında düşüklük
    • EGR valfinin tam kapanmaması sonucu vakum kaçağı
    • Karter havalandırması nedeni ile vakum kaçağı
    • PVC valfi arızası nedeni ile vakum kaçağı
    • Egzoz hava kaçağı (kontrol edildi, yok)
    • Kalatik konvertör tıkanıklığı (değişeli 3500 km / 2 ay oluyor)
    • Katalitik konvertörden sonraki oksijen sensörü
    • EVAP sistemi (kanister valfi) benzin havalandırma sistemi sızdırması sonucu vakum kaçağı
    • Tüm sistemler kontrol edildi ve Bank 2 ye ait oksijen ve AFR sensörü motorun normal veya zengin çalıştığını gösteriyorsa emme manifoldu PCM ünitesi esas suçlu olarak değerlendirilebilir.

İşin garibi katalitik konvertör kontrolünü benzer bir teklemeden yaptırmış ve egzoz manifoltundaki 2 konvertörün de un olduğunu görmüştük. O zaman katalitik öncesi ve sonrası oksijen sensörlerinden hata veriyordu. Ama kalalitik konvertör değiştiğinden bu yana sadece 1 kere hata verdi.
    Malesef KONYA'da bunlara baktıracak usta bulamadım. Elleri boş bile olsa bakmak istemiyorlar. Hemen motor yapasıları geliyor. Al şu motoru rektefiye et desen hepsi atlayacaklar. Ya da sat diyorlar. Bu haliyle satmak içime sinmez. Alan da beddua eder.
    Adamlara LTFT / STFT anlatamıyorum; öyle boşluğa bakar gibi bakıyorlar. OBD kayıtlarını aldım. Özellikle LTFT1 normalken LTFT2 %25'te. Emme manifold basıncı fazla yani normal zamandakinden yüksek gibi. Bu değerleri burada anlayanlar olduğu için burada sormak zorunda kaldım. İşin içinden çıkmakta zorlandım. Üstadların yardımlarını bekliyorum.
    Şu anki: https://drive.google.com/open?id=0B7m8TlllkzKFSkhoWERDT3VHN3M
    Motor normal çalışırken ki: https://drive.google.com/open?id=0B7m8TlllkzKFcHZTRlRqOHZUV2c

2. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
  3. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    Umarım çözülür karmaşık fakat cok basit bir yerden de çıkabilir ariza gercekten anlayan yok su fsi tsi lerden ben mpi motora blok ölçümü yapin dedim vag uzerinden roostechte adamlar neler neler yapıyor bize birer vag birer de lpg kablosu şart.

4. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    öğrenmişler papağan gibi: "fsi sorunlu sana 1.4 tsi alalım" zaten tsi fsi'nin turbolusu. mantık aynı mantık. sadece daha yeni; bunlar kadar yaşlanmadı. Yabancı forumlardan da takip ettiğim kadarıyla tsi'ler de sorunsuz değil. Hatta yurtdışı tsi vardı bugün ustada üst kapağı çatlatmış...
    50.000km önce buna benzer sıkıntılar yaşamıştım. Ustalar denemelerine rağmen bobin kaynaklı olduğunu bulamamışlar bana beyin ya da motor yaptırmayı teklif etmişlerdi. Servise verdim; bobinler değişince düzeldi:)
    LPG işini hiç karıştırmıyorum; lastiği bile patlasa lpg'ye bağlıyorlar:D

5. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    Aynen dusun ki benim 1. Sensor arizaliydi yetkili serviste vas a baglamayan usta kalmadi cat de sorun var dediler yahu dedim o kadar egitim aliosunuz bunda 2 sensor var cat den sonra cat deki en ufak sorunu kodu ile bildirir dedim elli tane kod var cat le ve cat oncesi manifolt ile ilgili ve hepsi obd protokollerine göre her aracta standart ngk marka o2 sensor aldim 20 tl ye taktirdim elm 327 ile sondurdum lambayi 8 aydır isiktan eser yok cekis ve tasarruf artti kör ucustan kurtuldu arac servise de aynen aktardım bu durumu çıt yok lpg ayarim ankarada yapilmisti kimseye el vurdurmuyorum lft sft takip edip geziyorum lft degerim 4.7 ile 6.7 arasi sabit 150 km de bir degisiyor. Her hafta 400 km uzun yol yapıyorum klima acinca lft 1.2 lere dusuyor ama sft cok degsiken her devirde farkli durmuor yerinde hep eksilerde viteste iken de rolantide iken de su valteklerden kurtulacam yakinda kablo da alacam bakacam becerebilecek miyim

6. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Geçmiş olsun,

Benzin.csv de değerler gayet normal gibi, tabii yine uzun bir kullanım sonrasında kayıt alındı ise. Ama diğer kayıt bir garip, farklı bir telefondan yada torque ayarından mı log kaydı yaptınız? Benzin.csv deki değerlerin çoğusu orada görünmüyor. STFT2 gibi. Sizin LTFT1 de sıkıntı olmadığı için tüm genel sistemde bir sıkıntı yoktur diye tahmin ediyorum, BANK2 denen kısımda vakum kaçağı yada o banktaki silindirlerde bobinlerde bujilerde bir sıkıntı varmı bakmak lazım. Yani benzin pompası vb eksoz vb gibi ortak olanlarda sorun olsa LTFT1 dede sıkıntı olurdu.

7. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Evet telefon aynı ama rom farklı. Ama torque ve ayarları aynı olması lazım belki eklemeler yapmış olabilirim. 1 ve 3. silindir bujilerinde zengin yakmadan dolayı kararma var. Pazartesi kompresör ve benzin pompası başınçlarına bakılacak.

8. karatech

karatech Member

Beğenilen Mesajları:
    48
    Emme manifoldunu söküp subapların durumuna baktınız mı hiç? Direk enjeksiyonlu araçların genel problemi emme tarafindaki subaplara yakıt püskürtülmediği için kurum oluşması. 57 bin kilometredeki GDI aracıma LPG taktırdım, emme subapları üzerindeki kuruma inanamadım. Subapların kollarında fındık boyutunda kurumlar topaklanmış. Youtube'da bu konuda bir çok video mevcut. Bir foto çektim ama pek iyi çekememişim, vaktim olunca eklerim.

adeministrator bunu beğendi.
  9. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Aklımda aslında ama vakum kaçağı kontrolü bile yaptıramazken onu söktürmek baya zor olacak. 170bin km görmüştüm kurum vardı ama çok fazla denilemez. Biraz temizlik yapmıştık o zaman. PCV valfinden de şüpheleniyorum: Yağ dolum kapağını açınca deli gibi hava çekiyor motor ve baya sarsılmaya başlıyor.

10. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Yağ dolum kapağı açınca deli gibi hava çekmesi çok normal. Yağ ölçüm çubuğunu bile çekseniz aynı şekilde olur. Sizin sistemde komple yerlere bakmayın.dediğim gibi ltft1 de kötü durumda olurdu komple sistemi ilgilendiren parçalarda. Siz ya bank 2 oksijen sensörüne yada bank 2 ye giren kısımlara bakın

adeministrator bunu beğendi.
  11. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Kompresör basınçları ölçüldü tabiki iyi çıktı. Bu defa sadece 1. Silindir zengin yakmış olarak gözüküyor.

Sayfayı Paylaş