BMW 3.18is lpg sorunlarım

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve tayfungulmez tarafından 20 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. tayfungulmez

tayfungulmez LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    Şöyle sorayım. Benzin zamanı en az değişecek şekilde demek ne demek?
    Nasıl anlarız?

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam söyle benzin zamanlamasını referans alıyoruz. benzin zamanı benzinde 3.5msn diyelim.
    Gaza geçildiğinde diyelimki benzin zamanı 3.2 msn ye düstü. Ozaman lpg fazla geliyor arac zengin calisiyor diyoruz haritanin tamamini seçip anlattigim sekilde (3.5-3.2=0.3 buda asaği yukari %10) -10 girip tamam dedigimizde tüm tablodaki rakamlar %10 azaliyor dolasi ile motora giden lpg miktarıda azalıyor hemen benzin miktarına bakıyoruz artmış mı 3.5 msn yaklaslasmıs mı diye . Tersi durumda degeri normal girin tüm haritadi degerler artar bu seferde benzin zamanı azalır.

3. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Tamam çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık. Ancak çok yeni olduğum için göstergeyi okuyamıyorum. Mesela gaza geçildiğinde benzin zamanlaması hangisi yeşil nokta mı? Nerede bezin zamanlaması yazıyor? Şu an ezbere gidiyorum yaptıklarımda :)

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tablodaki noktanin amaci o an kullanilan çarpanı gostermek siz Benzin enj.(ms) kırmızı yazan yere bakacaksınız hocam.
    Noktanın amacınıda soyleyeyim mesala sadece sabit hızda 3000 devir de map tablosununu duzeltmek istiyorsun ozaman noktanın oldugu satirı benzin zamani enaz degisecek sekilde ayarliyorsun iftar vakti anca bu kadar yazabildim kolay gelsin

x-calibur ve tayfungulmez bunu beğendi.
  5. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Herkese hayırlı bayramlar,

@powerkırk3 bayrımınız mübarek olsun. yardımlarınız için teşekkür ederim. dün akşam biraz kurcaladım ayarları benzin gaz farkını resimlerde ekliyorum. buna göre nasıl hareket etmeliyim?

Benzin

LPG

Şimdi bu geçişteki benzin enj zaman farkından mı bahsediyoruz?

6. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Benzin map im de aşağıdaki gibi.

Bu site de mesajları düzenleme seçeneği yok mu? Girdiğim mesaja ilave yapamıyorum :)

7. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bakın aracınız benzinde çalışırken BENZİN ENJEKSİYON ZAMANI (BES) 3.74ms LPG de çalışırken BES 3.37ms. Şimdi olayın mantığı şu, her 2 yakıt türünde de BES e bakıyoruz, BES BENZİNDE çalışırken kaç LPG de çalışırken kaç şeklinde. Süre LPG de daha yüksek ise araç daha fazla yakıt istiyor demektir deyip harita ekranındaki LPG de çalışırken ki topun olduğu yeri ve çevresindeki kutuları ARTTIRIYORUZ , tersi durumda AZALTIYORUZ. Bu arttırma azaltma ne kadar olacak sizin sistemde deneme yanılma yöntemi ile olacak birşey. Yüzde 5 arttırıp duruma bakarsınız, azmı geldi çok mu geldi diye yukarıdaki mantık ile yorumlayıp ona göre müdahalade bulunursunuz.
    Örnek fotoları yorumlar iseniz BENZİNDE BES 3.74 LPG DE BES 3.37 , yani yakıt fazla geldiği için süre düşmüş siz de yakıtı haritadaki değeri azaltarak azaltıyorsunuz. Peki neresi bu devir kaç 820-860 gibi yani haritada 1000 kolonu BES kaç 3.74 3.37 haritada 3 3.5 ms satırları 166 olanlar seçip azaltma yapacaksınız mesela 160 yapın durumu yukarıdaki mantığa göre yorumlayıp düzeltin. Amaç LPG deki BES i BENZİN deki BES e eşitlemeye çalışmak

Son düzenleme: 26 Haziran 2017
    cavit yordam ve tayfungulmez bunu beğendi.
  8. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    çok teşekkürler hocam. Peki benim fotoğraf üzerinden gidersek; rolanti deki fark lpg de %10 civarı zengin yakıt gidiyor demektir. rolanti civarını %10 azalttık istediğimiz sonuçları elde ettik demek.

Peki ya üst devirlerde nasıl olacak? 4000 devir de de benzin ve lpg deki benzin farkına bakıp o şekilde haritayı güncellesek olur mu?

Yoksa bahsettiğiniz düzenleme sadece rölanti için mi geçerli?

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sizinde bayramınız mürarek olsun.
    Hocam benzin map i dediğiniz aslında lpg map i. Map deki tüm satır ve sütunları Mause sol tuşu ile işaretleyin enter a basın açılan pencerede oran/yüzdeği şeçip rakam olarak -10 yazıp tamam a basın. Amacımız benzin zamanını gazda 3.7 ye yaklaştırmak..

tayfungulmez ve x-calibur bunu beğendi.
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet üst devirler için düz yolda sabit ayarlamak istediğiniz devirde aynı ayar yöntemini kullanabilirsiniz..

tayfungulmez ve x-calibur bunu beğendi.
  11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Mantık hep aynı hocam, tüm devirlerde ve yüklerde aynı mantıkla hareket ediliyor. 2 kişi olsanız siz topu bir yerde sabit tutarken birisi aracı LPG ye alıp benzine alıp bu mantık ile hareket ederek ayarlayabilir. Yol ayarı denen şeyde bu,ama bir başınıza bu iş zor. Sizin kitte bu şekilde benzine alıp LPG ye alıp bakmak gerekiyor maalesef.

tayfungulmez bunu beğendi.
  12. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    @x-calibur , @powerkırk3

Allah razı olsun. yol ayarı için problem yok kardeşim bilgisayar mühendisi :)

Hatta bu ayarı klima ve farlar açıkken yol testi şeklinde yaparım. daha düzgün olur diye düşünüyorum?

İyi bayramlar.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Allah cümlemizden razı olsun,
    Klima yada farların açık olması sadece topun yerini değiştirir hocam, yük yani satır daki ms değeri değişir. Rolantide topun farklı yerlere gitmesini ve bu şekilde durduk yere ayarlama işlemini klima soğutma son fan hızında en soğuk dereceye getirerek ve de ışıkları açarak topun değişik yerlere hareket ettiğini görebilirsiniz. Ve her topun değişik kutulara gitmesinden faydalanarak bu mantıkla ayar yapabilirsiniz. Hareket halinde siz zaten gaza basacağınız vede vitesleri değiştireceğiniz için klima açık yada kapalı olması çok etkili olmaz ha topu çok hareket ettiremiyorsanız o zaman kapatıp açabilirsiniz. Ne kadar çok kutucuk ayarı o kadar iyi bir ayar demek.

tayfungulmez ve powerkırk3 bunu beğendi.
  14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Mantığı iyi kavrayın hocam, ben ilk zamanlarda neydi şu muydu bu muydu deyip doğru başlayıp ters bitiriyordum :) her zaman BES bakılacak ve Benzin deki BES REFERANS alınacak LPG deki BES süresi fazla ise topun olduğu yer ARTTIRILACAK, süre az ise AZALTILACAK ve benzindeki BES e eşitlenmeye çalışılacak LPG BES süresi hepsi bu kadar. Bu işlemler zaman alacağı için düz ve trafiği çok olmayan bir yol olması faydalı olur. Çünkü bir benzin bir lpg değişip duracaksınız. Bunu bilgisayar dan yapın habire düğmeden değiştirmeyin. İyi bayramlar

tayfungulmez ve powerkırk3 bunu beğendi.
  15. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    İstanbul park bana yakın orda her 1000 devirde pc den gaz benzin geçişleri yaparak bes ni dengeleriz. Sadece biraz vakit alacak okadar :)

Teşekkürler, iyi bayramlar...

x-calibur bunu beğendi.
  16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam birşey merak ettim sizin kitiniz obd li bir kit mi? Atiker obd bağlantısı olan kitlerden mi?

17. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Bilmiyorum ki. 2012 yılında takılmış. Atiker safe fast. Faturasında yazar mı?
    Veya nerden anlarız?

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Çok bilgim yok maalesef belki obd bağlantılı kittir diye düşünmüştüm. Atiker de maşallah baya marka model var

tayfungulmez bunu beğendi.
  19. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Tekrar merhaba,

Mevcut ayarlarımı değiştirmeden bayramda ki kullanımlarımı kontrol ettim. Şehir içi performanslı kullanımda 36 krş, otobanda az trafikli ve klima açık olarak aracım 23 krş yaktı.

Bu değerler eskiden olsa 42krş - 35krş arası değişirdi.

Ayrıca artık lpg de iken klima çalıştığında stop etmiyor. Sadece geçişte bir bocalama var. Devir saati nerdeyse 500 devirin altına iniyor gaz verince stop etmeden kurtarıyorum. Bu geçiş ayarı nasıl düzelir?

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
    @powerkırk3, @x-calibur, @Necmi Işıklı, @RomanoyaAyarVerenAdam

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  20. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tayfun Bey teşekkür ederiz artık sizde bizler gibi öğrendiklerinizle başkaları da yardımcı olabilirsiniz sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız..
    Klima geçişindeki problem için sıcak motorda rölantide klima açıkken tabloda topun bulunduğu satırı daha hassas ayarlayabilirsiniz.
    Hatta ve hatta lpg enjeksiyon süresini 4 ila 4.5 arasına düşürebilirseniz ayarlar daha da ideal olur ama bütün ayarları tekrar yapmanız gerekir. Bunu için basıncı 1.1 bara kadar arttırmayı (1.1 barı geçmemelisiniz çünkü sizdeki kitte basınç düzenlemesini yazılımda 1.2 bara kadar yapabiliyor.) ve/veya nozul büyültmeyi deneyebilirsiniz . Zaten siz de tecrübe ettiniz ideal yakıt oranı ile tasarruf ve performans elde ediliyor. Ve şunu da söyleyebilirim lpg süresi ne kadar 4 msn yaklaşırsa yol testinde map tablosundaki düzeltme oranları o kadar az oluyor.

Necmi Işıklı ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş