BRC Enjektör Kronik Enjektör Kaçırma/İşeme Sorunu

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve tuner tarafından 20 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. tuner

tuner LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    12
    Merhaba arkadaşlar,

Evdeki araçlardan bir tanesi A12XER motorlu(1.2, 86bg, 4 silindirli) 2012 model Chevrolet Aveo. Buna 2014 Aralık'ta araç 21.000 km'de iken Ankara Mocan Otogaz'da mavi renk enjektörlü MY'11 kiti taktırmıştım. Şu anda araç 46.000 km'de, yani LPG ile 25.000 km yol yapmış durumda.

Takıldığı andan itibaren araçta, sabahları ilk çalıştırmada titreme, boğulma, tutuk çalışma sorunu var. Mocan'da Aydın ustaya LPG'nin ilk takıldığı zamanlarda(yani garanti dahilindeyken) bu enjektörler herhalde işeme yapıyor sabah araç boğuluyor diye söylediğimde, Aydın usta sorunun aracın benzin pompasından/benzin filtresinden kaynaklandığını söyledi. Ben de "Opel motoru işte bir şekilde ufak sorunlar çıkarıyor" diye bağrıma basıp, sorunun üstüne gitmedim. Neticede araç sabah ilk çalıştırmada pürüz yaratıyordu ama ilk 30 saniye dışında araçta halen bir sıkıntı yaşamıyordum. Halen de bahsettiğim şekilde araç kullanılmaya devam ediyor.

Neyse çok uzattım. Gel zaman git zaman, şimdi kendime yeni bir araç daha aldım.(Aveo duruyor yanlış anlaşılma olmasın) Ona LPG montajı için Ankara'nın duayen LPG ustalarından biri ile görüşmeye gittiğimde, Aveo ile gitmiştim. Muhabbet Aveo'da BRC var noktasına gelince, ben Aveo'yla ilgili hiç bir şey demeden; usta BRC'lerin enjektöründe kronik gaz kaçırma sorunu var dedi. Ve motor kapalıyken enjektörün manifolda giden gaz hortumunu söküp, gaz dedektörüyle enjektörü inceleyince; gerçekten de gaz kaçağı olduğu tespit edildi. Yani aracın motoru stop konumunda iken, LPG enjektörleri gaz kesici sonrasında sistemde kalan gazı manifolda basıyor. Aracın sabah çalışması esnasında oluşan sorunun nedeni, neredeyse 2 sene önce Mocan'a belirttiğim gibi enjektörlerin işemesiymiş. Hem de bu kronik bir sorunmuş.

Bu arada, aracın tüm LPG bakımları Mocan'da vaktinde yapıldı, ama aracın garantisi de bitmiş vaziyette. Müsait bir zamanımda Mocan'a gideceğim, enjektörlerin ve zamanında yaptığı beyanların arkasında umarım dururlar. Son durumu yine buraya yazacağım. Kaliteli diye diğerlerine göre bir dünya para verdiğin kitin, enjektörlerinin kronik sorunlu olması gerçekten içler acısı.

Bu aracın ecusuna 2A yetkili servisleri dışındaki müdahaleyi engelleyen, 2A virüsü henüz enjekte edilmedi. Eğer tüm şartlar ortada iken BRC ve Mocan bu enjektörlerin arkasında durmaz da, benden enjektör değişim ücreti talep ederse; Dymco enjektör ile kendim enjektör değişimini yapıp, BRC LPG ayar mapını sisteme dahil edip, BRC LPG ayar kablosu alarak kendi başımın çaresine bakıp BRC servisleri ve yedek parçaları ile yollarımı ayıracağım. Gelişmeleri buraya yazacağım.

Esasen sizlere sormak istediğim, bu kronik BRC enjektör kaçırma/işeme sorunu konusunda sizlerin de bilginiz var mı? Bu sorunda enjektörün tamiri mümkün mü ve tamirden verim alınır mı?

Bir de babamın aracında da BRC MY'11 var ve ona 2A virüsü enjekte edilmiş durumda. Aveo'nun enjektörlerinin arkasında durmamaları durumunda, onu da BRC servislerine bir daha sokmak istemiyorum. 2A virüsü bulaşmış bir ECU'nun, bu virüsten temizlenmesi için ne yapılabilir?

Uzun bir yazı oldu, şimdiden vakit ayırdığınız ve cevap verdiğiniz için teşekkürler.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba, sorun hakkında genel olarak bilgimiz var fakat sıfır montajda bu sorun olduğunu hiç duymadık. Zamanla oluşan bir sorun.
    Tamiri mümkün değiş değişimden başka çare mevcut değil.
    Şu anda ecu yu komple silip yeniden programlamak mümkün diye biliyoruz. Fakat onuda engelleyecekleri bilgisi vardı.

3. tuner

Beğenilen Mesajları:
    12
    Teşekkürler hocam, tamirinin mümkün olmaması kötü oldu.

Ecuyu silip yeniden programlamayı, kabloyla kendim yapabiliyor muyum?

4. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    İlginç bir konu olmuş işiniz biraz zor gibi kolay gelsin takipteyiz

5. tuner

Beğenilen Mesajları:
    12
    Bugün Mocan'a gittim arkadaşlar. Hem regülatörüm, hem de enjektörlerim arızalıymış.

Garanti bittiği için 2A Mühendislik bu değişimi üstlenmiyor. Ancak müdahalenin garanti süresi içinde yapılmamasında kusur bayiye ait olduğu için Övünç Bey değişimi kendi üstlendi ve bayramdan sonra sorunlu parçalar ücretsiz olarak değişecek. Övünç Bey'e ve Mocan'a teşekkürler.

Değişimden sonra tekrar bir güncelleme yaparım.

6. Bayram

Beğenilen Mesajları:
    76
    İki yılda brc marka hani İtalyan işi olan iyi marka bildiğimiz hem regülatör hem enjektör arızası çok ilginç

7. tuner

Beğenilen Mesajları:
    12
    Evet hocam gercekten ilginc. Ama iki yilda bozulma degil de, uretim hatasi gibi gorunuyor benim durumum.

8. Bayram

Beğenilen Mesajları:
    76
    İki üretim hatası sizde ortaya çıkmış biraz şanssızlık ozaman

9. cavit yordam

cavit yordam LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    18
    Bende 2014 kasım ayında brc my11 taktırmıştım.Otuzbin km olmuş taktıralı şu anlık bir problemim yok. İki arızada sizi bulmuş ilğinç bir tesadüf geçmişolsun.

10. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967
    Benzer bir problem bende de var. 2A İzmir bayisine birkaç defa gittim pinpon topuna çevirdiler. Yok servise gidin yok lpgden değil benzindeyken yapıyor zaten vs vs.

Yazın daha fazla oluyor kışın hisettirmiyor. Muhtemelen ilk çalışmadan zengin karışıma giriyor ve boğuluyor araç. İşeme problemini öğrendiğim iyi oldu, haftasonu bende kontrol ettireceğim gaz kaçağı olup olmadığını.

Sizin durumda bir gelişme varmı ?

11. tuner

Beğenilen Mesajları:
    12
    Henüz aracı götürmeye fırsat bulamadım hocam. Aracı muhtemelen önümüzdeki hafta bırakacağım.

Yalnız işeme sorunu kendini kışın daha fazla belli eder. Çünkü soğuk havada silindirdeki LPG düzgün yanmıyor.

12. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Benzer bir sorun bende de var, sabahları sarsıntılı çalışıyor araç, aynı sorunu sıcak motoru stop ettikten 2-3 saat sonra çalıştırınca da yapıyor. sızıntı olsa geç çalışma olur diyor ustalar , ayarlara baktırdım ltft -1 +3 arasında geziyor, usta aracın benzin haritasına müdahale edeceği kadar kötü bir değer değil bu dedi, sorun ayar mı fiziksel mi sizce?

13. adeministrator

adeministrator LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    12
    bende de brc turuncu enjektör var. bosch car service'te usta bir kaç defa dedektör ile aradı. regülatörden değil ama enjektörlerden kaçırıyor dedi. brc servisine gitim bizim enjektörler işemez direkt verir o da motoru stop ettirir istersen kontrol ettirelim dediler. Köpüklü su ile kontrol ettiler gerçekten kaçırmıyordu. ancak birşey farkettim; araç normal çalışıyorken map sensörünün basıncı 4 psi civarında iken artık sabahları 12 - 13psi civarında oluyor ve bu basınç 3-4psi değerini görmeden ilk çalıştırmada sarsıntı, ses ve siyahımsı duman kesilmiyor. basınç düşünce araç rahatlıyor. Acaba gerçekten kaçırıyor mu?

14. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Arabanın kendi MAP sensörü mü? Turbo falan mı var? 12 13 psi basınç genelde tam gaz basınca oluşur. Ya MAP sensörü bozuk yada boğaz kelebeği falan açık kalıyor

15. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Arabanın kendi map sensörü. boğaz kelebeği açık kalsa bile araç ilk çalışırken frene bir kaç kere bastığımda manifold basıncı normale dönüğü için araç yine kendini buluyor. Frene basmazsam bir kaç dakika rölantide kafayı yiyip duruyor.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Westinghouse ta mı bir problem var ki? Frenler nasıl? 12 13 psi yaklaşık 1 bar araba çalışmazken okunabilecek yada tam gazda okunabilecek bir değer. Araba çalışıp manifoldda vakum oluşturunca 3 5 psi arasında olur rölantide. Manifold da oluşan bu vakum frenlerde de kullanılır. Vakum kaçağı var ve geçici bir süre oluyor sizdeki durumda yani boru kırık çatlak yada çıkma olayı yok.

17. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Frenlerim iyi gibi. Frene manifolttaki basıncı düşürmek için basıyorum. basınç düşünce araba normale dünüyor. Siyahımsı duman da atınca zengin karışım aklıma geldi. Acaba diyorum regülatör ile enjektörler arasında kalan borudaki gaz manifolta doluyor da ondan mı oluyor?

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG tankının oradaki vanadan kapatıp benzinde kullanın,bakın bakalım dediğiniz şartlarda MAP basıncı kaç olacak? Normal değerler de ise sıkıntı regülatör gaz kesici veya enjektör kaynaklıdır gerçi başka parçada kalmadı geriye :)

adeministrator bunu beğendi.
  19. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ben bugün sabah sarsıntılı çalışma olayını çözmeleri için servise bıraktım aracı. Ustanın dediğine göre hiçbir araç benzin ve gaz gibi iyi farklı yakıtı aynı anda yakamaz, mutlaka geç çalışma olması lazımmış, ancak bende tık diye marş alıyor sarsıntı sonrasında başlıyor, tekliyor, karışım hatası gibi duruyor bakalım. Afr ayarı yapan grupla iletişime geçtim ama malesef brc bayi dışında müdahaleye izin vermediği için yaptıramadım. Keşke atiker grand taktırsaydım hem ucuz hem de ayar opsiyonu genişti, şimdi uğraş dur işin yoksa.

20. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Üstad arabayı stop etmeden önce aracı benzine alırsam sıkıntı yapmıyor sabah ve basınç normal gösteriyoro_O Kafam karıştı.

Aracın seyir halindeyken veya rölanti devri normale döndükten sonra başka bir sıkıntısı var mı? Seyir halinde gaz kesme, kerkinme, çekişten düşme vb

Sayfayı Paylaş