BRC PLUG&DRIVE LPG yolda ince ayar denemesi LTFT STFT DEĞERLERİ

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve osamanos tarafından 22 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu gibi durumlarda RÖLANTİ de hem BENZİN hemde LPG LTFT STFT değerlerinize bakın. KArşılaştırma yapın. Bu karşılaştırma size aracınızın durumu hakkında çok fazla detay verebilir

2. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Benzin ve lpgde ayri ayri denedim. Benzinde lpgnin tam tersine hareket ediyor. Ornegin lpgde stft +10civarindaysa benzinde -10 civarında

3. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ltft ne durumda oluyor lpg de? Rölantide stft +10 civarında ise rölantide bekleyince ltft yi bir miktar yükseltir ve ltft yükselince stft düşmeye başlar. İşte siz bu denge noktasını bulunca brc yazılımında rölanti ayarını ltft miktarı kadar ayarlayın artı yada eksi ne ise. Artı ise artı eksi ise eksi yüzde şeklinde

4. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    hocam az önce dediğiniz şekilde 15 dakika kadar lpg'de rölantide beklettim. STFT düşmeye başlayıp dengeyi bulduğunda LTFT 11e kada yükseldi. daha sonra ince ayardan yüzde 9luk artı düzeltme yaptım. STFT eksi düzeltmeler yapmaya ve LTFT sıfıra yaklaşmaya başladı. ancak bu sefer de benzin enjeksiyon süreleri benzine göre gazda baya düştü. benzine aldım bi süre bekledim STFT artı hareket yaptı LTFT'yi yükseltmeye çalıştı. benzinle yine ters düştüğü için herhangi bir değişiklik yapmadan çıktım. bu arada sabah yüzde 5lik artı bir düzeltme zaten yapmıştım.
    bir de uzun süre benzinde rölantide bekletip denemek istiyorum.

Son düzenleme: 3 Haziran 2016
  5. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    x-calibur hocam yaptığınız yorum doğru. az önce aracı benzinde 10 dakika rölantide çalıştırdım baktım LTFT değerleri normale döndü. bende brc map ayar sensörü de var onu takıp rölantide otomatik ince ayarı çalıştırınca yüzde 10luk düzeltme yaptı ve o şekilde kaydettim. LPGde de zaten yüzde 10 civarında LFT sapması vardı. yani illakki ayar sensörüne gerek yokmuş ama ikisi de olunca birbirinin sağlamasını yapıyor.

6. yu-cell

yu-cell New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Arkadaşlar benim araçta bir de map sensoru için olması gereken soket yok baktım bulamadım sadece bilgisayar bağlantı soketi var

7. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Brc my11 ise olması gerekiyor. Yoksa ayar yapılmaz. Yanlış hatırlamıyorsam sequent24 modelinde map sensörü kitin içinde var. O yüzden soketi olmayabilir. My11 de ise kitte map sensörü yok. Sadece ayar sırasında takılıyor.

8. yu-cell

yu-cell New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Sequent 24 olup olmadığını ya da sensörün olup olmadığını nereden anlayabilirim? Kabloları epey takip ettim yok çünkü.

Edit: Az önce motora baktım aracın kendi sensörüne lpg sisteminden bi kablo bağlanmış sanırım orjinal Map ı lpg ye tanımışlar bu işe yarar mı?

Son düzenleme: 4 Haziran 2016
  9. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    tabi iş yarar o şekilde yapılabileceğini okumuştum

10. yu-cell

yu-cell New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    O halde ben bi kablo alsam yeter değil mi?

11. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Yeterli olur

12. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    selam arkadaşlar son yaptığım ayarı sizlerle paylaşmak istiyorum. aracı yolda kullanırken vitesi boşa atınca LTFT değeri yükseliyordu. bunu öncelikle sürüş konforu menüsünden cut offtan rölantiye dönüş ayarını artırarak düzeltmeye çalışıyordum. x-calibur hocamın uyarısıyla vitesi boşa atınca okunan LTFT değerinin aslında rölantideki LTFT değeri olduğunu öğrendim. yine x-calibur hocamın tavsiyesiyle rölantide bir süre bekleyerek LTFT değerinin belli bir değere yükselmesini ve STFT'nin de sıfır civarında belli aralıkta durmasına kadar bekledim. LTFT 10 civarına kadar çıktı. yani yüzde 10luk artı bir düzeltme gerekiyordu rölanti ince ayarında. ayar map sensörüm de olduğu için işlemi map sensörü kullanarak yapmak istedim. aracı önce 10 dakika kadar benzinze rölantide çalıştırıp LTFT - STFT değerlerinin sabitlenmesini bekledim. değerler sabitlenince stop edip map bağlantılarını ve ayar kablosunun bağlantısını yaptım. aracı çalıştırıp brc programının ince ayarlar menüsünde rölantide ince ayarı tıkladım. program ince ayarı kendisi yapıyor. yüzde +10 luk bir düzeltme ile program ince ayar işlemini tamamladı. yani elm327 bluetooth cihazıyla torque pro porgramından okuduğumuz LTFT-STFT değerlerine bakarak ayar yapmış olasak yine rölanti ince ayarında yüzde 10luk bir artı yönde düzeltme yapacaktık.. ayar map sensörü kullanarak da işlemin sağlamasını yapmış olduk. şu anda rölantideki LTFT değeri sıfıra daha yakın seviyede ve az bir miktar da ekside yani birazcık zengin çalışıyor araç. LTFT değerleri -5+5 değerleri arasındaysa normal olduğu söyleniyor.
    bir süre de yolda LTFT değerlerini kontorl edip ona göre yolda ince ayar işine gireceğim. neler yaptığımı tekrar yazarım.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  13. cavit yordam

cavit yordam LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    18
    Aracın kendi sensörüne lpg sisteminden bi kablo bağlanmış sanırım orjinal Map ı
    Eger bu şekilde ise ayarlardan map sensörünü seçmeyip oem olarak seçip kaydederseniz ma1 ayar sensörüne gerek kalmıyor.
    İhtiyacı olan varsa elimde brc map1 ayar sensörü var 100 tl.ye kargo hariç verebilirim

14. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    bundan önceki mesajımda yazdığım gibi rölantide sapmış olan LTFT değerlerini rölantide ince ayar yaparak düzeltmiştim. rölantide LTFT düzeldi ama bir süre sonra gördüm ki bu sefer de yolda LTFT değerleri sapmaya başladı. LTFTdeki değer kadar ince ayarlardan yoldaki ayarı -5 kadar azalttım ve şu an tam istediğim gibi oldu. x-calibur hocamın dediği gibi oldu. rölanti ayarı yol ayarını da etkiledi. yol ayarında da düzeltme yapmam gerekti. şu an değerler tam istediğim gibi umarım bir bozulma olmaz.

x-calibur bunu beğendi.
  15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Maalesef Brc nin yeteneği sınırlı kalıyor.

İki kutucukla ayar yapmaya zorlanıyor :)

O yüzden Brc de obd destekli kıt kullanmak daha da zorunlu

16. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    hocam o yüzden olacakki BRC de artık OBD li kit çıkardı sequent32 adıyla. biz my11le kaldık ayarla uğraşıyoruz :D aslında my11'in yazılımsal olarak altyapısı OBD'ye uygun ama neden OBDli değil diye düşünürdüm.
    sürüş konforu menüsünden daha çok müdahale edilebiliyor diye biliyorum ama o menüyü kullanmak istemiyorum. biraz karışık geliyor bana.

Son düzenleme: 8 Haziran 2016
  17. cavit yordam

cavit yordam LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    18
    Brc sequent32 de maalesef obd ıı li değil Rolanti ayarıyla oynadığınızda yol ayarıda bozuluyor.

femre bunu beğendi.
  18. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    BRC'nin yeni kiti OBD'li diye biliyorum. BRC'nin sitesinden bakabilirsiniz.

19. osamanos

osamanos Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Evet dediğiniz gibi rölanti ayarı yapınca yol ayarı da bozuldu ama yol ayarinda da düzeltme yapınca düzeliyor. Elm cihazınız varsa işiniz kolaylaşıyor. Ayar mapına bile gerek kalmıyor.

20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Yok hocam Brc de obd adaptasyonu yok hiç bir kitinde

Sayfayı Paylaş