BRC Squent SDI stft ltft değerlerim - ayar tavsiyeleriniz?

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve adeministrator tarafından 12 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. adeministrator

adeministrator LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    12
    Merhabalar,

BRC Sequent kitimde aşağıdaki değerleri alıyorum. Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    İlk defa mı kayıt aldınız? Lpg de kaç km dir kullanıyorsunuz?

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Değer ler fena degil.. gayet iyi bile denilebilir.

4. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    İlk defa kayıt aldım. 46.000 km'dir biniyorum. Araba passat 2.0 fsi. Lastiği patlasa abi lpg var bunda diyorlar. Tamirciliği öğrettiler. LPG ayarını da öğrenmek istiyorum.

x-calibur bunu beğendi.
  5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Aslında yanlış sordum kusura bakmayın,lpg de uzun süre kullanıp mı kayıt aldınız demek istemiştim. Değerler gayet güzel maşallah tabi dediğim gibi uzun süre lpg de kullanıp kayıt aldıysanız.

6. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Estağrullah üstad. Aslında ben de biraz yanlış anlattım; evet takılalı 46.000 km oldu ama fsi motor olmasından dolayı ön yargılarla savaştım. Ne zaman arabaya birşey olsa ya önce lpg'ye sonra fsi olmasına bağladılar. Önce Vas5054 alıp aracın arızaları kendim bulmaya ve testlerini kendim yapmaya başladım. Sonra gerek BRC'nin yetkili servisinden bile gerekli desteği alamadım. Konya'daki BRC servislerin arabama uzaktan bağlanmalarına izin vermediler. Bu süreçte Çorum Özençler Otogaz, Ankara MaviDenizler ve FarukSevgili dışında destek bulamadım. En son geçen yıl ya da ondan önceki yıl buradan lpg kablosu aldım. En son bu ölçümü yapmadan önce aracımda rölantide tekleme problemi vardı. Tabi ki yine LPG'ye, fazla kilometreye vb gitti. Özençler Otogaz'dan Mehmet'i aradım uzaktan bağlanıp daha önce yol ayarı yaptığı Passat CC 2.0 fsi'a ait ayarları attı arabaya. Sonra yolda ufak tefek ince ayar yaptı ama ODB cihazım olmadığı için lpg programının arayüzünden okuduğu değerlere göre yaptı ayarları.
    Şu an yapılan ayarların üzerine 700 km uzun yol yaptım. Araç max 8000 devirlik. Özellikle 3000 devirden sonra yağ gibi kayarken 3000 devir altında sanki çok iyi çalışmıyordu. Bir de ani gaza yüklenişlerimde motor sanki tekleyip/silkinip (başka bir şey de olabilir) ondan sonra devirleniyordu. Olmazsa yeniden bir log alıp tekrar bakarım.
    Arabada nelerin arızalı olup olmadığını iyi kötü bulabiliyorum ancak lpg ayarlarından anlamadığım için bir yerde tıkanıyorum. Her zaman Uzaktaki servisleri de arayamıyorum; Özençleri'i ilk aradığımda şehir dışındaydı, döndükten sonra bakabildik. Bir de BRC'nin merkez teknik servisi dahil Özençler hariç tüm servisler bu kitte yol ayarının gereksiz olduğunu savunuyor dolayısıyla elim kolum bağlanıyor.
    FSI/TSI enjektörlerin silindir içinde olmasından ve ateşlemenin hassas olmasından dolayı bir sürü sensörle donatılmış. Enjektörler tıkanmasın/yanmasın diye arada benzin püskürtüyor. Yine cut off'a düştüğünde 4 saniye benzin püskürtüyor.
    Şu ince ayar konusunu da öğrenirsem tam bomba olacak.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Maalesef aynen dediğiniz gibi kimse taktıktan sonra ilgilenmiyor.takana kadar herşey canım cicim taktıktan sonra sen yoluna ben yoluma diyorlar. Hem arabaya lpg takıyorlar hemde bize takıyorlar :) Allah razı olsun neyse ki işini doğru düzgün yapmaya çalışan esnaflarda var.
    Hocam bildiğim kadarıyla brc de iki ayar yeri var, rolantide ve yükte diye. Ve yine bildiğim kadarıyla vw grubunda 2 ltft değeri okunuyor rolantide ve yükte diye. Yanlış ta biliyor olabilirim. Forumda @cavit yordam abim var, arabamız aynı marka model olduğu için başka forumdan da tanıştığım. O baya bu brc ayar olayını öğrenmişti. İnşallah yardımcı olabilir size.
    İlk size kaç km dir kullanıyorsunuz dememin sebebi de stft nin oynak olmasından dolayı idi. Stft baya oynak, ama ltft değerleri çok iyi, belli bir süre daha kullanırsanız ltft bu stft lere göre daha da değişir gibi. Birde aslında önemli olan arabanın benzinde kullanımında durumunu görmek. Benzinde de uzun süre kullanıp bu stft ltft değerlerine bakarsanız en azından arabanın mekanik hava vb aksamlarında sıkıntı varmı anlarsınız. Benzinde durumu bilmeden lpg ile ilgilenmek biraz arabayı kandırmak oluyor bana göre. Vagcom ile ltft sıfırlama imkanı var ise uzun süre kullanmaya da gerek kalmadan benzin ve lpg durumunu gözlemleyebilirsiniz.

adeministrator bunu beğendi.
  8. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Vagcom ile bu değerleri sıfırlama var mı bilmiyorum ama bir kaç ustaya sordum odis ya da vas pc ile stft ve ltft değerlerini nasıl görebilirim diye; adamlar "o ne?" dedi. hal böyle olunca sanırım kutup başı sökmem gerekebilir:) Arabanın bakım zamanı yaklaşıyor. Bakımlarını yaptırıp deneyeyim diyorum. Değerlerimin son hali şöyle oldu:

Bu haliyle bana sıkıntı verir mi? Benzinde de deneyeyim.

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Yok hocam sıkıntı olacak kadar kötü değil, siz kullanmaya devam edin zaten siz kullandıkça herşey oturacak zamanla stft değerleri eskisi gibi dağınık çıkmayacak falan filan :) Sıkıntı etmeyin iyi güzel maşallah

10. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Engine bölümüne gir. Hataları sil. Hataları silince normalde vagcom ltft ve stft değerlerini sıfırlar. Bazen çakma kablolar sıfırlamıyor. Onun için vagcom ile öğrenilen değerleri sıfırlayabilirsiniz. Engine --> adaptation (kanal 10)--> 00 gir ve save et. (hatta menüde Delete learned values gibi bir seçenek de çıkabilir) bundan sonra boğaz kelebeği adaptasyonu yapman gerekebilir.

vagcom yoksa, akü kutup negatif başını sök, 1-2 saat sonra tekrar tak. o da sıfırlayacaktır.

adeministrator ve x-calibur bunu beğendi.
  11. adeministrator

Beğenilen Mesajları:
    12
    Silecek hata gözükmüyor :) Acaba aynı işlemi odis ile yapsam yine sıfırlar mı? Onda kaydedilen Delete Learned values seçeneğinin çıkacağını sanmıyorum ama. Konya'da benim bildiğim çalışan ve orjinal benim elektrikçide var o da 7. sürüm falan. Yurtdışından, avrupadan ve İstanbul'da bu işten anlayan/güvenilir;) birilerinden alınan ve çalışmayan vagcom'ların kurulumlarını en son ben denedim çoğu yerde:)

En son 100 km benzinli kullanımda ve benzinde aracın verileri aşağıdaki gibi gelişti. @x-calibur Acaba stft'deki bu değişimler ateşleme sistemi veya aracın bakımı yaklaştığı için de olabilir mi?

Loglar içerisinde Engine RPM(rpm),Intake Manifold Pressure(psi),Fuel Trim Bank 1 Long Term(%),Fuel Trim Bank 1 Short Term(%),Fuel Trim Bank 2 Long Term(%),Fuel Trim Bank 2 Short Term(%),Air Fuel Ratio(Commanded):)1),Air Fuel Ratio(Measured):)1),Engine Load(%),Engine Load(Absolute)(%) değeleri mevcut.
    LPG Torque Log: https://drive.google.com/open?id=0B7m8TlllkzKFU2duaVdxYWJSNlU
    Benzin Torque Log: https://drive.google.com/open?id=0B7m8TlllkzKFcHZTRlRqOHZUV2c

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Devire göre bakınca böyle karman çorman çıkması normal, ben genelde x eksenini record a göre bakıyorum. LTFT zamanla yukarılara çıkmaya başlamış mesela. Bu arada sizin araçta 2 bank var yada 4 tane sensör var,ltft2 stft2 de mevcut.
    Dediğim gibi devire göre bakma grafiklere mesela çoğu yerde gazdan ayağını çektiğinde eksi yönde büyük stft var , gaza ilk basmaya başladığın anlarda büyük artı yönde stft değeri var. normal yani. benzinde de aynı şekilde olması lpg de sorun olmadığını gösterir. kullanmaya devam et hocam ama sanki zamanla fakire doğru düşeceksin gibi, ilk başlarda zengin gibi duruyordu ama şimdi kullandıkça araç yakıtı arttırma yönünde işlem yapıyor.

Sayfayı Paylaş