Fiat Albea 1.2 t4 blue ayar denemeleri

Konusu 'TOMASETTO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve alusta tarafından 8 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. alusta

alusta LPG-C03b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    93
    Merhaba power43, Kütahya ile alâkan var mı?
    Kontrol etmesine edeceğim de ne nedir? Nerededir? tam hakim değilim. - 62 gaz ısı değeri hiç değişmiyor. Sensörü bulayım, söküp bakarım. Selamlar.

2. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Basinc sensoru diye bir sey vaf onu diyorsunuz herhalde. Kiti vd programa asiba degilim, bilsnler daha iyi cevaplar. Idare ediyorsa iyi ancak bi tank degisimi de az para degil. Minimum 300-400 lira var. Yarin obur gun bir regulator arizasi cikarsa bir o kadar da ona harcarsiniz. Tabi sikinti varsa en olmadi benzinde binersiniz en azindan bir muddet ki bu fiyatlarla artik acik da kapandi gibi. Arac-lpg su an stabilse cok da kurcalamayin. Kolay gelsin.

3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Geçen seneye kadar vardı şimdi Merzifon'dayım.
    Muhtemelen gaz ısı sensörü bozuk. sıcak motorda ayar yapıyoruz ısı sensörü bozuk oluğunda soğuk motorda geçişte silkeleme gaza ani basmada kelkime yapar. ,
    Bu sensör regülatörün gaz çıkış hortumu üzerinde filtre üzerinde veya enjektör kütüğü üzerinde olması lazım.

4. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Şu resimdeki ayarlarda görünen değer. https://i.hizliresim.com/jQ3PnG.png

5. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    power43, sensöre uygun bir zamanda bakacağım. Söylediğin olumsuzlukların hiç biri olmadı.
    Havacısın anlaşılan..

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    269.dönem hava er eğitim tugayı :) Kütahya ve havacı kelimelerinden gençliğim geldi aklıma.;)

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Benzinde kullandıktan sonra, gaza geçmeden durum yukardaki gibi.

8. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Aslen Trabzon'luyum lakin, Kütahya benim doyduğum memleketimdir. Tugayın ayazını yedin mi, çeliklenir, bir daha hastalık yüzü görmezsin!

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tugayın soğuğunu değilde radarın soğuğunu 9 sene çektim iyi bilirim. Ama bana inanın Merzifon' da daha çok üşüyorum.

10. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Merhaba, bir kaç gündür, aracın ayarları ile oynuyorum. Önce ısı sensörlerini değiştirdim. Basınç değerleri uygun görünmediği için map sensörünü yeniledim. Lamda sensörünü de aktif edip sorunsuz bir ayar yaptım sanırken, aracın çalışması hantallaştı. Gaz yememeye ve rolantide sarsıntılı çalışmaya başladı, enjektör "açık yük" hatası verdi. Eski ayarlara dönünce rahatladı. Lamda sensörünü devreden çıkarttım. Fakat bu sefer basınç saptı.
    Rölantideki
    Bu ayarlarla giderken 3000 devir civarı ikaz verdi ve benzine geçip aşağıdaki hatayı verdi.

Eski ayarlara alınca ise basınç değerleri değişti.
    Regületör üzerinden denedim, basınç değişmiyor.
    Tavsiyelere açığım. Selamlar.

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    MAP sensörü yanlış muhtemelen. Ayarlarından doğru olanı seçin. 0.99 yazan regülatör basıncı o zaten normal daha aşağısı olmaz. Mutlak basınç regülatör gaz basıncı eksi MAP basıncı . Daha önceki resimlerde olması gerektiği gibi olmalı

12. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Muhtemelen hata orada. Çünkü yenilemiştim. Eskiyi takıp tekrar Bakacağım. Selamlar.

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Eskiyi takmadan önce yeniye uygun MAP sensörü seçin yazılımdan. Daha önceki fotolarda sensör seçim yeri görünüyor

14. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Zaten tek seçim var. 6400 map veya etkisizleştir şeklinde. Değişikliği, basınç ayarları istediğim gibi olmayıp, yüksek olduğu için yaptım. Map sensörleri birbirinin aynı, fark yok denince uygun fiyatlı mimgas sensör aldım. Fakat uymadı galiba. Tavsiyelerine uyacağım, teşekkürler x-calibur.

x-calibur bunu beğendi.
  15. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    İyi akşamlar,Sayın x-calibur. Sorun map sensöründen yana imiş. Lakin sensörde değil, soketteymiş. Eskisi, yenisi tak çıkart, olmadı. Bir ara değerlerin değiştiğini, tekrar kaybolduğunu görünce de kabloyu kıvırıp zorlayınca herşey normale döndü. Yani kusur soketin dibindeki kablolardaki kırılma veya gevşemeden kaynaklanmış. Tamir imkanım olmadığı için, sıkıca bantlayıp sabitledim. Bir süre böyle binip, kalibrasyon yapacağım. Sonucu yazarım.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hadi geçmiş olsun ama bir an evvel kalıcı çözüm yapmakta fayda var, Allah muhafaza yolda giderken falan sıkıntı yapabilir. Kazasız belasız sürüşler dilerim

17. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    İyi geceler.Kalıcı çözüm soketteki kopuk-kırık kısmı lehimlemek. Bunu şu sıra beceremem. Lakin deli bağlar gibi sıkıca bağladım, kıpırdayacak hali kalmadı. Zorlanmadıktan sonra sıkıntısı olmaz gibi.
    Kazasız belasız sürüş temenninizi bütün sürücülere sunuyorum. Selamlar.

18. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Bu gün nozul alıp 2.0 delip taktım. 4 nozul 10 TL matkap ucu 2,35TL etti 12,35TL. Nozulları taktım, çalıştırdım, gaza geçince tak stop! Tekrar denedim, aynısı. Nozul çok büyük geldi herhalde, araba tepki veriyor deyip, söylene söylene söküp eskileri takmaya kalkışınca enjektör kablolarını takmadığımı gördüm.
    Kendime güldüm ve kızdım. eleştirdiğimiz ustalar da aynen böyle bir şeyleri eksik bırakmıyor mu?
    Akabinde regülatör üzerinden basıncı biraz düşürdüm.
    Fazla z0rlamadım: Buralarda birilerinin "elde kalır" dediğini hatırladım, tırstım. Alfa-ofset doğrusu ve harita üzerinden gidiyorum.
    Yine de bir ara kurcalayacağım. Şu an gayet düzgün ayarlar elde ettiğimi zannediyorum.
    Bir ara görüntü eklerim.
    Hele komşuların bizim arabaya da bir bak demesi yok mu, tam keyiflik; al kabloyu bakalım dediğimde seninki var ya diyorlar.
    Bu gidişle usta olacağım. Selamlar.

19. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Buraya bir bilgi ekleyeyim. Tomasetto T4 regülatörde Saat yönüne çevirince basınç azalıyor, tersine çevirince artıyor.

Sayfayı Paylaş