Fiat Egea 1.4 Lovato Obd2 Sistem Ayar

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Şenol ÖZTÜRK tarafından 24 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Selam Aleyküm arkadaşlar, Aracım Fiat Egea 1.4 motor, 95 Beygir-70 KW, Sistem: Lovato C- Obd2 Nozul:1.8mm. Öncelikle aracın çekişinden memnun değilim, Yakıt fena değil 1 Litre Lpg ile 110 km hız ile 12,8 Km gidiyor. Mevcut sistemle devammı edeyim, yoksa orjinal nozul 2 MM veya üzerindeki nozulları 2.2 ile matkap ile delip 1 bar ile kalibrasyon mu yapayım. Sistemin Performansı için değerli ustalardan öneri bekliyorum.

2. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Aracın benzinde ve Lpg Rölantide Çalışması

3. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    buda Lpg kusura bakmayı resim yüklemeyi unutmuşum:):)[​IMG]

4. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Merhaba nozulu 1.9 veya 2 mm buyultup deneyebilirsiniz. Direkt 2'den baslayin icinize sinmiyorsa. Daha ustune gerek yok gibi gorunuyor. Yakit normal. Yalniz kitin bilenleri daha iyi cevap verir, şu haritadan da duzeltme falan yapilabilir herhalde. Kolay gelsin...

Şenol ÖZTÜRK bunu beğendi.
  5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ve aleyküm selam,gayet güzel rolantide ki durum. Diğer ekranları da paylaşabilirmisiniz?

6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Lavoto enjektörlerinin min çalışma süresi 4.5 msn değil miydi sizin aracınızdaki rölanti gaz süresi 4.7 siz nozulları 2 mm yapın basıncı duruma göre değerlendirirsiniz.
    Yakıt düzeltmeye görede yol testinde map ayarlarsınız
    Performans için se nozul hortumlarını daha eşit ve kısalta biliyorsanız biraz yardımcı olur..

Şenol ÖZTÜRK ve x-calibur bunu beğendi.
  7. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    ilginize teşekkür ederim, bende denizlide 2002- 2010 yıllarında görev yaptım, değişmiştir şimdi... bugün aslında benzin ve lpg de tam gaz enjeksiyon süresini deneyecektim ama hava yağışlı en kısa zamanda diğer resimleri yüklerim

x-calibur bunu beğendi.
  8. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    sağol, işe nozulları 2 mm yaparak başlayayım

powerkırk3 bunu beğendi.
  9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Değişti maşallah ama hala daha bana güzel gelmiyor:)
    Diğer ekranlardan derken F1 F2 ve diğerleri gibi demek istemiştim. Merak ettim ayarları nasıl diye, birde şu anda nerede ikamet ediyorsunuz?

10. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Edirnedeyim, ama imkan olursa yaza ege seyhatim olacak, nasipse uğrayacağız denizliye, yarın diğer ekran resimlerini ve tam gaz ms yüklerim, iki yıl obd'siz atiker kullandım, myçiçeğin yardımlarıyla sorunsuz linaya 3 yıl binerek sattım, şimdi yeni küheylanım Egea ben sizden detaylı şekilde lft ve sft'ye göre yol ayarını öğrenmek istiyorum,

powerkırk3 bunu beğendi.
  11. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Murat Bey; sistemi 1 bar 2 mm nozul ve 3,5 ms gaz enjeksiyon süresi üzerinemi kuralım, yoksa 1 bar- 2.2 mm nozul ve lovatonun minimum enjektör süresi olan 4.5 ms gaz süresi üzerinemi kuralım, videolarınızı izledim ilk montajda basınç sizde 1.40 daha sonra 1 bar ve gaz enjeksiyon süresi 4 ms altına sanırım, lovato K enjektörler 4.5 ms altına sağlıklı çalışıyormu yönlendirmenize göre yarın nozulları deldirip 1 barda kalibrasyon yapacağım. Daha sonra hava müsait olursa yol ayarı yapmak istiyorum

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    :) O 1.4 olanları LPG süresini benzin enjeksiyon süresine eşit yapacağım diye yanlış anladığım şeyden dolayı uğraştığım zamanlardan kalma :)

Regülatör basıncını 1 bar a ayarlayın hocam, nozül çapınıda dediğiniz gibi lpg enjeksiyon süresi sıcak motorda rölantide klima havalandırma ışıklar vb yük bindirecek şeyler çalışmıyorken 4,5ms altına düşmeyecek şekilde ayarlayın. Bu 4.5 ms altı LOVATO KP enjektörün açılma ve kapanma süresi toplamı, bunun altındaki değerler kapanmamasına sebep olur. Zaten bu sürelerde stft düzeltmesi eksilere düşmeye başlıyor. Benim araba Toyota Avensis Valvematik rolantideki benzin enjeksiyon süresi 2 ms lerde bazen altına da düşüyor 1.8 1.9 gibi işte o zaman lpg enjeksiyon süresi düşüyor.

13. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    1 bar basınçta sıcak motorda yapılan kalibrasyon 2mm çapındaki nozul ile 4.5 ms gaz değer verirmi, del çıkar olayı olmasın diye soruyorum,mevcut sistem 1.16 bar, 1.8 nozul ile 4.7 gaz ms veriyor, lovato nozul tablosuna baktığımda benim araç gücü 70 KW silindir başına düşen birim değer 17.5 çıkıyor, tablo 17'ye kadar 2 mm nozul ölçüsüne eşit 2.1 yapsam nokta atışı olurmu

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Nozüllerde çapın debiye etkisini bilmiyorum hocam, hızda değişiyor alanda değişiyor çünkü. Minimum 4,5 ms, pek buna yakın dolanmamak lazım derim ben

powerkırk3 bunu beğendi.
  15. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Sistemi 1 bar- 2mm nozul- 4.5 ms gaz enjeksiyon üzerine kuruyorum, tadilatı tamamlayıp sıcak motorda kalibrasyonu yaptıktan sonra değerleri paylaşırım, yol ayarı için tüm viteslerde yarım ve tamlı devirlerdemi (2000- 6500 arası) kullanacağız, yedek şöför olmadığı için aracı kendim kullanıp ekran kayıt proğramı aldıktan sonra map üzerinde tavsiyeleriniz üzerinden değişiklik yapsam olurmu..

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Evet bu şekilde yapabilirsiniz, ne kadar çok kutu üstünde sabit kalırsanız o kadar iyi olur. Diğer f1 f2 f3 vb gibi ekranların da görüntüsünü atın.

17. Şenol ÖZTÜRK

Şenol ÖZTÜRK New Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    herkese hayırlı akşamlar, hafta sonu yağışlı olması ve işlerim nedeniyle nozul işini hafta içine bıraktım, bandicam proğramını windos 10 kuramadım, başka ekran kaydı olarak kullanılan proğram tavsiyesine ihtiyaç var, ayrıca bugün benzin tamgaz 12 ms, lpg 16 ms olarak ölçtüm, değerler hakkındaki yorumlarınızı rica ederiyorum

Sayfayı Paylaş