Fiat siena 1.2için bilgi ve yardım

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve cell_master tarafından 12 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. cell_master

cell_master LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    2
    İyi günler. Bugün sitenizden bugün ALK lpg ayar kablosunu satın aldım. Bulunduğum ilde bu işle ilgilenen kaliteli usta olmaması nedeniyle işe kendim el atmaya karar verdim.
    2001 model fiat siena 1.2 motor 75bg 8v aracım var. 1 ay önce lpg takıldı ve istediğim randımanı alamadım.
    Araca yol ayarı yapılmadı iki defa bıraktım aracımı ama her seferinde farklı şekilde aldım aracı. Araçta AKL sıralı sistem log dönüşümü var. En son bıraktığımda enjektörleri daha büyüğünü taktığını söyledi. Üzerinde kaç mm nozul var bilmiyorum ve bunu usta ile görüşmeden nasıl öğrenebilirim? Enjektörlerin üzerinde 3 ohm yazıyor. Araç rölantideyken sarsıntılı çalışıyor, sürekli düşüp stop tan son anda kurtarıyor. (Bu son yaptığı ayardansonra oldu daha öncesinde yoktu9
    Kendim cep telefonu teknik servisiyim programlama vs bilgim var. Sizden öğremmek istediğim şey bu araç için uygun enjektör ve nozul ölçüsü nedir bunu öğrenmek.İlk önce nelere dikkat etmem gerekli olması gereken değerler nedir tecrübelerinizden yararlanak bana yardımcı olursanız sevinirim.
    İyi çalışmalar.

2. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    3 ohm dediği enjektor calisma hizi o normal. Enjektorlerin uzerinde hortumlarin takili oldugu sari parca var onlar nozul. Sizin araciniz icin 1.8 mm uygun olacaktir. Lpg ekran goruntulerini atin bi bakalim neler yapabilecegimize.

3. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Nasib olursa yarın gelecek ayar kablom. Bugün siparişini geçtim. Geldiğinde palaşacağım burada.
    İlginize teşekkürler.

4. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Dün akşam çok fazla vaktim olmadı ufak bir göz attım.Araçta 3 ohm enjektör takılı programdan 2.8 seçili imiş onu düzelttim. 2001 siena nın obd çıkışı olmadığı için yakıt kesme değerlerini göremiorum. Obd için kullanılan soket bu modellerde Fiat ın yaptığı işgüzarlıktan farklı. Enjektör süreleri böyle idi,lpg enjektör süresi benzin enjektör süresinin 2 katından fazla idi ve devirde dalgalanma yapıyordu.Bende deneme yanılma yapmak istedim önce yakıtın az geldiğini düşünüp ordaki değerleri arttırdım bu sefer enjektör süreleri farkı dahada açıldı. Bende değerleri düşürdüm şu an iki katından biraz daha düşük seviyede rölanti için.

Yol için pazar günü ancak müsait olacağım. Bana önerebileceğiniz bir ipucu yada kolaylık varmımevcut imkanlar ile. (not araçta 1.8 nozul takılı)

5. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    3 ohm sectikten sonra map reset yapip tekrardan kalibirasyon yapin. Sonra hic mudahale etmeden hem lpgde ekran goruntulerini atin hemde benzindeyken.

6. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Peki akşam söylediklerinizi uygulayacağım.Eve geçene kadar benzinde kullanayım değilmi hocam.Birde otomatik kalibrasyondan bahsediyoruz değilmi

Son düzenleme: 14 Aralık 2016
  7. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Benzinde kullanin daha iyi olur. Otomatik kalibirasyon yapin. Degerlere bakalim. Motor tam isinmis olsun.farlar ve kalorifer kapali olsun.

8. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Baglanti yapinca hemen benzinde ekran goruntusu alin. Snrada kalibirasyon sonrasi alin.

9. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Söylediklerinizi yaptım ve rölanti çalışmasında bi sıkıntı gözlemlemedim yanlız şöyle bir şey var.Benzinde iken bir sorun yok Lpg ye geçtiğimde sanki (tofaş kuş serisindeki şık şık şık ses olurya sibop ayarsız olduğunda) bu ses gibi bi ses çıkmaya başlıyor. Map resetten sonra oluşan bir durum bu.
    Resimleri sırasıyla tek tek ekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dün akşam benim yapmış olduğum ayar.

Sonrasında Map reset attım ve benzindeki map durumu bu

Reset sonrası Lpg Map görüntüsü

Otomatik kalibrasyondan sonra Benzin Map görüntüsü

Otomatik kalibrasyondan sonra Lpg Map görüntüsü budur.

Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

10. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    O şıkır şıkır ses enjektörün sesidir. Daha öncede vardır fakar fark etmemiş olabilirsin. Sizin usta sanırım 1.8 nozulları delmiş biraz büyütmüş gibi gözüküyor. Zaten görünüm sekmesine bakıınca büyük kısımın ortalarında olduğunu görürsünüz. Ama enjektör ms değerleriniz güzel görünüyor. Eğer ki rolantide sorun yoksa ve sabahları benzinden gaza geçerken stop etme olayı olmazsa böyle kullanabilirsiniz bence. Aracınız cok hafif fakirde çalışıyor.
    Şuanda tek yapmanız gereken araç lpgdeyken map haritasını komple seçip benzin ms si 2.50 olana kadar map haritasının üstündeki okla haritayı artırın ama haritayı komple seçmeyi unutmayın.

Son düzenleme: 14 Aralık 2016
  11. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hocam şimdi markete gidip geldim ve araç Lpg de hiç gitmiyor yığılıp kalıyor.Stop ediyor yüke bindiğinde.Rolantide çalışıyor ama.Bende resetlemeden önceki ayarı geri yükledim.(Yani ilk resim) Şu an yürüyor lpg de.
    Aracı son götürdüğümde enjektörleri büyüttüğünü söylemişti sanırım nozulları dediğiniz gibi büyüttü.
    Şu an nasıl bir yol izlemeliyim?

12. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Arac fakir karisimda daha öncede yazmistim. Haritayi yukseltmeniz gerekiyor. Ayrica map refarans araliklari 13 ms ye kadar dusurulmus bunda duzeltmek lazim.

13. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Yarın tekrar kalibrasyon yapıp söylediklerinizi yapacağım.Peki fakir karışımı nereden anladık veya zengin karışıma geçerse bunu nasıl anlayabilirim ne olduğunda arttırmayı durdurmam gerekiyor?

14. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Map refarans degerlerinide degistirmek lazim. Sizin benzin ms 2.50. Bu deger lpgde yukselirse fakir. Alcalirsa zengin. Sizin arac suan biraz zengin. Musait zamanda uzaktan baglantiyla yardimci olabilirim yapamazsaniz.

15. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Olur hocam yarın söylediklerinizi yaparım.Eğer işin içinden çıkamaz isem yardımınızı isteyebilirim.

16. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hocam akşam 7 civarı çıkıyorum işten yardımınız gerekirse nasıl haberleşebilirim sizinle. Hangi programı kullanıyorsunuz teamwiever mi farklı bir programmı hangisini hazır edeyim?

17. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Bugun nobetciyim hocam. Yarin yardimci olabilirim.

18. cell_master

Beğenilen Mesajları:
    2
    Kadirmania arkadaşımın yardımıyla güzel bir ayar tutturduk. Sağolsun kendisi işin mantığını anlattı bana. Pazar günü yol ayarı yapacağım nasip olursa.

Yardımların için tekrar teşekkür ederim kadirmania.

kadirmania bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş