Gaz Sıcaklığı

Konusu 'ZAVOLI ALISEI LPG AYARI VE ZAVOLI ANLATIMLARI' forumundadır ve dr.arrican tarafından 21 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Merhabalar.
    Aracımda lpg ye geçince sarsıntı ve devir düşmesi hatta kimi zaman stop etme sorunu vardı. Bilgisayara bağladım. Lpg ye geçiş sıcaklığı 30 derece ve geçiş gecikmesi 5 sn idi. Geçiş sıcaklığını 40 dereceye geçiş gecikmesini de 10 sn ye çıkardım. Biraz düzelme oldu ama tamamen düzelmedi.
    Enjeksiyon zamanları da durduk yerde sapıtmış. Havaların soğumasından kaynaklanmış olabilir mi?
    Tekrar kalibrasyon yaptım. Geçişteki silkeleme büyük oranda düzeldi. (Yarın sabah soğuk ilk çalıştırmada belli olacak geçip geçmediği.)

Kafama takılan bir şey var. Araç ilk çalıştığında regülatör ısısı 14 derece gaz sıcaklığı 8 derece idi. Regülatör 40 derece civarlarını geçtikten sonra gaz sıcaklığı yükselmeye başladı. Lpg ye ilk geçişte hala gaz hala 8 derece idi.

Araç tam ısındıktan sonra regülatör sıcaklığı 85-90 derece iken gaz sıcaklığı 50-55 derece civarlarında seyrediyor. Bu durum normal mi? Lpg ye geçişteki titremenin sebebi bu olabilir mi?

Montaj

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    bilmiyorum daha önce hiç konusu geçtimi ama çarpanlarınız yüksek yani LPG enjeksiyon süresi.

İlk önce, basıncı değiştirmeden nozzle ları 3 mm yapın (enjektörler nozzle lı olarak biliyorum) ve ardından tekrar kalibrasyon yapın. Aracınız 2.4 Accord du hatırladığım kadarıyla, piyasadaki diğer motorlara göre daha yüksek devirlere çıkıyor, bu nedenle enjeksiyon sürelerini düşürmek önemli. Bunu mutlaka halletmelisiniz.

Daha sonrada OBD arıza tespit cihazı kullanarak LFT ve SFT değerleri (yakıt düzeltmelerini) inceleyip, haritada gerekli düzeltmeleri yapmanız lazım.

Muhtemelen enjektör küçük olduğu için sadece kalibrasyon sonucu benzine göre uygun olmayan LPG çarpanları atanıyor, uzun süreli kullanımda benzin ecusu bu değerlere göre hareket etmeye başlıyor, sonrasında benzinde çalışma, benzin-LPG geçişi sorunları gibi klasik sorunlar yaşanıyor.

Öncelikle nozzle büyütmenizi öneriyorum. Sonra ELM327 gibi bir cihaz ile Fuel trim değerlerine bakmak lazım.

3. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Merhaba maycicek.
    Araçta arıza lambası yanıyordu zaten fakir karışım mevcuttu. İşim biraz acele olduğu için otomatik kalibrasyon yapıp çıktım. Çıkan enjeksiyon süreleri bu. Kalibrsyondan önceki değerleri görseniz gözleriniz açık kalırdı :) Araç lpg de iken benzin enjeksiyon süresi 4 lerde geziyordu :)
    Lpg enjektörlerini dymco ya da hana ile değiştirmek istiyorum. Ondan sonra ince ayar ve nozul işine gireceğim. Hangisini önerirsiniz?

Elimde elm327 mevcut zaten geçen aylarda msc elektronik aracılığı ile temin etmiştim. İnce ayar konusunda sizi daha sonra bolca rahatsız ederim.

Sıcaklık hakkındaki görüşünüz nedir? En alttaki fotoğraftaki sarı parça sanırım gaz sıcaklığını ölçüyor değil mi? Montaj yeri uygun mu?

4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    gaz sıcaklığı son aşamada normal değerde.
    Başlangıçta eğer orantısız artma söz konusu ise sensörü değiştirebilirsiniz fakat sorunun kaynağı kesinlikle bu değil.
    Sorununuz fakir karışım ile alakalı gibi duruyor. Eğer pan enejktör var ise basıncı yükselterek yakıtı yeterli seviyeye çıkarmanız mümkün.
    Pan enejktörlerde nozullar kütükten çıkarıldıktan sonra ayar tutmuyor. Nozul çapı ile oynama şansınız mevcut değil demektir.
    Enjektör olarak Dymco öneriyoruz.
    Omajı daha düşük ve daha uzun ömürlü.

5. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Orantısız artmadan kastınız ne bilmiyorum ama ani bir artış söz konusu değil.
    Bu günkü gözlemime göre araba çalışmadan önce regülatör 14 derece gaz 8 derece idi. Regülatör yaklaşık 40 dereceyi geçtikten sonra gaz sıcaklığı yükselmeye başladı ve yavaş yavaş yükselerek 50 derece civarına geldi.

6. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Basınç ile alakalı olabilir evet. Çünkü geçen kış sezonu boyunca basınç 1.4 barda idi hiç sorun yaşamamıştım. Yazın 1.2 bar civarına indirdim. Havalar sıcakken herşey normal gözüküyordu fakat havalar soğuduktan sonra özellikle sabah ilk çalıştırmada araba gaza geçtiği anda stop edecek duruma geliyor hatta bazen ediyor da.

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    basıncı neden düşürdünüz :)

madem pan enjektörlerde nozzle a müdahale önerilmiyor ve enjektör değiştirmeye niyetiniz var dymco sarı etiketli enjektörleri alıp montajlatın.

Bu enjektörler, 4 silindir, yüksek hacimli ve güçlü ve yüksek devir çeviren motorunuz için en uygun seçenek olacaktır.

Düşük açma kapama süreleri ile sorunsuz ve yüksek performanslı kullanırsınız.

8. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Forumda basınçla ilgili her konuda önerilen basınç 1,1-1,2 bar olduğu için düşürmüştüm :) Destek uzaktan yardımla bağlandığı zaman da düşürüp denememi önermişti ;-)

9. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
  10. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Map değerlerine bakarak önerilmiştir.
    Eğer her kalibrasyonda map değerleri değişiyorsa ya basınçta sorun vardır ya da enjektörlerde.

11. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Her kalibrasyonda map değerleri küçük farklılıklar ile bilrlikte değişik çıkıyor.

12. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Kalın yazı ile belirttiğiniz değerlerin nasıl inceleneceği, bunlar ile ilgili düzenlemelerin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirici bir yazı veya konu mevcut mu forumda? Bu hususlarda küçük bir bilgilendirme rica edebilir miyim?

13. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    ilk önce gaz sürelerini düşürmek gerekiyor.

tabloda 12ms değeri karşılığı atanan çarpanlar 165-175 arası değişiyor.

12ms karşılık gelen çarpanları 100-110 civarına gelene kadar, basıncı 0.1-0.2 bar arttırın ve sıfırdan kalibrasyon yapın. birden çok büyük değişiklik yapmayın, önce 1.4 bar yapın kalibrasyon sonrası değeri görün, sonra kademe kademe arttırırsınız.

Sonrada aldığınız OBD cihazının programını açın, programda canlı veriler bölümü vardır. Orda LFT - Long term fuel trim ve SFT - short term fuel trim değerleri vardır. Bu bölümü inceleyin, araç çalışıyorken, rölantideyken, LPG de değerler nedir, benzinde değerler nedir biraz inceleyin. Ekran görüntüsü paylaşın, güncel duruma göre yönlendirelim sizi.

14. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Tamamdır. Enjektörler konusunda destek ile iletişime geçtim. Enjektörlerimin düzgün çalıştığından emin değilim. Dymco sarı etiket olanlardan sipariş vereceğim. Onlar geldikten sonra bu dediklerinizi deneyeceğim.

15. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    sarı enjektörlerden alıyorsanız, ilk önce takıp basıncı değiştirmeden bir kalibrasyon yapın. Onların kapasitesi büyük olduğundan basıncı yükseltmenize gerek olmayabilir.

dr.arrican bunu beğendi.
  16. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Henüz almadım ama bu gün yarın sipariş veririm. Dymco sarı (3mm nozul) olanlardan almak istiyorum.

17. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
  18. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Bu değerler anormal değil mi? Araç benzinde ve rolantide calisirken aldigim ekran goruntusu.[​IMG]

19. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    sayın dr. arrican lpg ayarınız ideal durumda lpg gaz geçiş ayarınızı 35 derece 10sn gecikmeye ayarlayınız ve geçiş esnaasında üst üste bindirme ayarı var ise o ayarıda lpg enjektörü ile manifolt arası hortum uzunluğuna göre ayarlayınız haritadan rölanti kısmınıda %5 artırıp birde öyle deneyiniz.

20. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Ayar için enjektörlerimi bekliyorum. Sft değeri kafamı karıştırdı. -5 ile -10 arasında geziyor.

Sayfayı Paylaş