Gaz Sıcaklığı

Konusu 'ZAVOLI ALISEI LPG AYARI VE ZAVOLI ANLATIMLARI' forumundadır ve dr.arrican tarafından 21 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    short term fuel trim ve long term fuel trim değeri var torque da

STFT1 ve LTFT1 onların değerlerini paylaşırmısınız?

hem benzinde, hem LPG de çalışırken ayrı ayrı olsun..

2. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Torque da bulamadım ben ama laptopta scanmaster programı ile gördüğüm sft değeri yukarıda paylaştığım değer. Yarın bilgisayarın ekran görüntülerini koyarım hem benzin hem lpg için.

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    add display , sonra listeden aşağıdaki ikisini seçin..

Fuel trim bank1 short term
    Fuel trim bank1 long term

dr.arrican bunu beğendi.
  4. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    o halde çok az zengin karışım var.

5. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132

benzin ve lpg de biraz kayıt yaptım. araç park halinde.

6. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    video gizlidir dedi ben izleyemedim :)

7. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Düzelttim ustam :)

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Selam,

Bu tarz bir ekran görüntü videosu sizin ayar konusunda çok işinize yarayacak. Şöyleki: imleçin tabloda bulunduğu noktada bir çarpan var ve bu çarpan sonucu bir SFT % değeri oluşuyor. Amaç bu SFT yi sıfırlamak. Bu durumda siz yolda bi 15 -20 dk gezinip, gaza farklı açılarda basıp, farklı motor devirlerine dolaşıp, bütün tabloda imleçi dolaştırır, aynı zamanda SFT % değişimini kayıt altına alırsınız.

Daha sonra tabloda, SFT % değeri kadar değişiklik yaparsanız (pozitif SFT de çarpan artacak, negatif SFT de çarpan azalacak), SFT yi sıfırlayarak ideal ayarı yapmış olursunuz.

Videoya gelirsek, araba yürümediğinden motorda yük oluşmuyor, tablonun sadece üst kısmında dolanıyoruz.

Yola çıkın, gaza farklı açılarda basın, örneğin önce %25 açıda, sonra %50 açıda, sonra %75 açıda basın. Ekranda tabloda gezinsin imleç, bi taraftanda SFT değerleri kaydolsun, daha sonrada düzeltmeyi yapın.

Ama önce o çarpanların, sadece kalibrasyon sonucu tablonun alt satırlarında 100 değerine ulaşması gerekiyor. Dymco sarıları takınca, sıfırdan kalibrasyon yapın ve çarpanlara bakın, tablo alt satırları sıfırdan yüksek ise, regülatör üzerinden vidayı çevirerek basıncı 0,1 bar arttırın ve tekrar kalibrasyon yapın, süre 100 üstünde ise, tekrar 0,1 bar arttırın.. Bu döngüyü, çarpanlar 100 olana kadar yapacaksınız.

Daha sonrada SFT değerlerini yukarıda yazdığım şekilde, kontrol edip düzelteceksiniz, bu şekilde ayarınız oldukça iyi hale gelecek.

dr.arrican bunu beğendi.
  9. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Tavsiyeleriniz benim için çok kıymetli, dediklerinizi aynen uygulayacağım. ( en azından becerebilirsem uygulamaya çalışacağım :) )

10. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    • Bu gün benzinde (yaklaşık 4 5 gündür aracı sadece benzinde kullanıyorum) 40 50 km yol gittim. Stft değeri sürekli değişiyor. -10 ile +10 arasında oynuyor ama çoğunlukla -5 +5 arasında geziyor. Rölantide ise çoğu zaman 0 ile -10 arasında oynuyor. Eve döndükten sonra kutup başını çıkarıp ekuyu resetledim. Sonrasında yaptığım kontrolde rölantide Stft yine -3 -5 civarlarında idi. Bu değerler normal mi? Problem varsa eğer kaynağı ne olabilir?

11. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    There are two types of fuel trim values shown:

Short Term Fuel Trim (STFT) is what the engine computer is doing to the fuel mixture right now.

This value changes rapidly and can bounce around quite a bit depending on engine load, speed, temperature and other operating conditions).
    Values normally range from negative 10 percent to positive 10 percent, though the readings may jump as much as 25 percent or more in either direction.

Long Term Fuel Trim (LTFT) is a longer term average of what the engine computer has been doing to balance the fuel mixture over a predetermined interval of time.
    This value is a more accurate indicator of how the fuel mixture is being corrected to compensate for changes in the air/fuel ratio that are occurring inside the engine.

Böyle bir yazı buldum. Elimden geldiğince (biraz da googledan yardım alarak) çeviriyorum.

Gösterilen iki türlü fuel trim değeri vardır:

Kısa Dönem Yakıt Kesme(Düzeltme) (STFT):
    Ekü' nün anlık olarak yaptığı yakıt karışımıdır. Bu değer motor yükü, hız, sıcaklık ve diğer koşullara bağlı olarak biraz değişir.
    Normal değer aralığı artı ve eksi yüzde 10 arasında değişmektedir. Gerçi okunan değerler her iki yönde yüzde 25 ve daha fazla oranda atlayabilir.

Uzun Dönem Yakıt Kesme (LTFT):
    Ekü'nün önceden belirlenmiş bir zaman aralığı boyunca yaptığı yakıt karışımı dengelemesinin uzun dönemli ortalamasıdır.
    Bu değer, motorun içinde meydana gelen hava/yakıt oranındaki değişiklikleri dengelemek için hava yakıt karışımının nasıl düzeltildiğinin daha doğru bir göstergesidir.

12. mustafa2007

mustafa2007 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba
    ben gaz sıcaklığı ile geçici olarak farklı bir şey yaptım zararı varmı acaba paylaşmak istiyorum.
    Arızalı lpg regülatörünü değiştirirken ustam yeni regülatör üzerinde gaz ısı sensör yeri olmadığı için eski gaz ısı sensörünü
    su ısı sensörüne paralel bağladı. Yani sensörün metal kısmını ayırıp kablo uçlarını su ısı sensörü kablosunun kablolarını
    bir yerden soyarak oralardan paralel bağladı.Dolayısıyla ecuye su sıcaklığı verisi gitti.Buraya kadar tamam.
    Bende program üzerinden gaz ısı sensörünü farklı bir sensör seçince aralarında 30-35 değerlik bir fark çıktı.
    su ısı sensörü:85
    gaz ısı sensörü:55
    Şimdi bu işlemin bir zararı varmıdır.

13. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    oldukça normal, aracın oksijen sensörü bu sapmaları algılayıp benzin enjeksiyon süresinde gerekli düzeltmeleri yapıyor

LFT değerleri +/- %5 içindeyse sorun yoktur

14. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Bu günkü kontrolümde lft değeri -10 idi. Hala benzinde kullanıyorum.

15. fatihurhan

fatihurhan Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhaba sistem lovato obd2 gaz sicakligi 70 80 derecelere kadar cikiyor sensorlerde sorun yok lpg ve regulator sicaklik sensorleri dogru noktalara bagli ve hatasiz calisiyor.
    Yalniz lpg filtresi regulator cikisina cok yakin 10 cm kadar ve gaz sicakligida filtre icinden olculuyor sebep regulatore yakin olmasi olabilirmi

16. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba, evet ne kadar yakınsa o kadar sıcaklık yüksek olur.

Sayfayı Paylaş