Hangi Programı Kullanmalıyım-Lovato EXR direkt enjeksiyon OBD

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Hasan Şahin tarafından 9 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. tuner

tuner LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    12
    Alınganlık göstermenizi istemezdim hocam. Mazda gibi yeni nesil araçlarının ve özellikle motorlarının her milimetresinde detaylı mühendislik eforu harcanmış bir aracı harcamışsınız. Şahsen genel olarak LPG'den yana olmuşumdur, yalnız bunun için de amacıma uygun tercih yapmışımdır.

Mazda forumundaki konunuzu da gördüm. O araca, o LPG kitiyle sorunsuz binemezsiniz. Hatta önümüzdeki 10 sene içinde üretilecek olan herhangi bir LPG dönüşüm kitiyle de sorunsuz binmeniz pek mümkün değil. O kiti söktürüp, araca benzinle binmeniz veya illa LPG kullanacaksanız LPG'ye uyumlu çok noktadan manifold enjeksiyonlu bir araca geçmeniz uygun olur. LPG'cilerin pazarlamalarına inanıp, maalesef mühendislik açısından sorunlu bir işe girişmişsiniz. Lovato EXR veya Atiker Atikfast DI gibi sistemler evlerden ırak, uydurma çözümler.

Hasan Şahin bunu beğendi.
  2. Hasan Şahin

Hasan Şahin LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    26
    Açıkçası şu an için bir sorun yok biniyorum , çıkar mı bilemem tabi ama benzinde ki sarfiyatına göre gerçekten fark var. %50 e yakın tasarrufum var. Zaman ne gösterir bilmiyorum en fazla çıkacak sorun sübap yakması değil mi ? Yaptırırız olur biter. Gidişi çekişi vs sıkıntı yok şükür, ben ayar yapayım istedim ki uzun süre sübap yakma ile uğraşmayayım ama dün ayar yapmaya çalıştım çokta olmadı açıkçası bakalım haftaya yaptıktan sonra bir video daha paylaşırım.

leoncu ve x-calibur bunu beğendi.
  3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ne kadar iyi ayar olursa o kadar uzun süreli kullanırsınız hocam. Ayar denemelerinizi bizler ile paylaşırsanız elimizden geleni yaparız Allah'ın izniyle. Sonuç olarak benzin dede yansa LPG dede yansa sensörler gerekli uyarıları veriyor. Uyarıları dikkate almak lazım.

4. tuner

Beğenilen Mesajları:
    12
    Subap yakma basit bir problem hocam. Sizin motorunuzda benzin enjektörleri ve pistonlar da risk altında. Motorunuzun mekanik bozulmalara karşı toleransları da düşük. Mazda, Skyactiv'de ciddi bir mühendislik çalışması sergiledi. Benzine ait değerler ve benzin enjektörü çıkışına göre ince ince optimize edilmiş motorunuzda LPG için pay yok.

%50 tasarruf şu an için mümkün değil. Ankara için konuşacak olursam(LPG'nin en ucuz olduğu yerlerden biri) şu gün itibarıyla elle tutulur istasyonlarda LPG fiyatı 2.84 TL cicarında, en ucuzlarda ise 2,69 TL. En ucuzu baz almıyorum, çünkü aracı tutuklaştırıyor ve LPG enjektörlerini hassas-kaliteli enjektörlerse onları da bozuyor. 95 oktan benzin ise 5,32TL.

7 litre benzin yakan araç, LPG'de ortalama 0,7 litre benzin(motor ısınma payı) + 6,3*1,2 litre LPG yakar hale geliyor. Yani benzinde tüketim 37,24 kr/km ise LPG'de ise tüketim 25,19 kr/km olmuş oluyor. Kaldı ki bu hesap bile yanlış aslında. LPG'de kalorifer musluk iptali yapıldığı için motor geç ısınıyor, artan araç ağırlığı dolayısıyla tüketim bir miktar daha yükseliyor falan filan. Fazladan LPG bakımlarını, LPG ayarı için kat edilen yolları vs'yi de hesaba katarsanız benzin 37 kr iken LPG 27 kuruş olmuş oluyor. Tasarruf çok zorlasan %30.

Sizin arabanızda sistem doğası gereği araç seyir halinde iken de benzin püskürtmesi olduğundan, 37 kr vs 30 kuruş tüketim farkı oluşur. (Tasarruf %19) Daha uzun yolda şehirler arasında LPG'nin 2,84 değil, yer yer 3,20'leri bulduğundan da bahsetmedim veya benzin kullanırken dahil olunabilen %10 puanlı kredi kartı kampanyalarından. LPG'yi sever ve kullanırım. Ancak tablo bu.

Muhtemelen benzinli kullandığınız dönemde devamlı kısa mesafe kullanıyordunuz, LPG'ye geçince aldığınız yollar uzadı. Aracın benzin sarfiyatını da net olarak ölçemediğinizden %50 tasarufluymuş gibi geliyor size.

Hasan Şahin, Hsn63 ve x-calibur bunu beğendi.
  5. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    fiyat baz alındıgında yuzde 50 zor gibi hocam :) yalnız benzinden daha uygun olacagıda aşikar.güzel bir ayarla lamba yakmadıgı surece zannetmıyorumkı sıboptur yatak pıstondur arıza versın.ben lpg den dolayı sıbop yakan opel 1,4 t leri bılıyorum yakmayanıda biliyorum.mesele düzgün montaj guzel kalıbrasyon.

Hasan Şahin ve x-calibur bunu beğendi.
  6. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Olan olmuş, arkadaşımız LPG sistemini monte ettirmiş bu zamandan sonra moral bozmamak lazım. Daha iyi nasıl yapılabilire bakmak lazım. Sonuçta 6000 km dir arkadaşımız bu aracını kullanıyor. Elbette hesabını kitabını yapmıştır sizin yaptığınız gibi.

tuner ve leoncu bunu beğendi.
  7. tuner

Beğenilen Mesajları:
    12
    Tabi ki hocam benim temennim de arkadaşın aracını daha iyi koşullarda kullanabilmesi yönünde :) Aslında biraz da genele dönük olarak yazıyorum. Olur da Skyactiv motor kullanıcısı biri ciddi bir araştırma yapacak olursa, belki benim yazılarımı da görür farklı bir açıdan olaya bakma şansı bulur. Eldeki veriler eksik olunca hesap kitap da yanlış olabiliyor.

Hsn63 ve x-calibur bunu beğendi.
  8. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    O motor için ozel program olmalı bence. Kisa vadede çok sorun olmaz herhalde. Uzun vade de neler olacağını hep birlikte görürüz

Son düzenleme: 15 Ekim 2017
  9. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26

:d Bu nası bir hesaptır yav :D :D deposunu benim doldurduğum aracı benden iyi tanıyorsunuz demek ki :D

Bu arada hesabınızda yanlışlık var :D tasarruf hiç yok hatta LPG'de benzinden daha fazla yakıyor :D LPG'de benzinden çok yakıyor :D

KM'de 3 lira yakıyor lpg de :D benzindede 0.30 kuruş yakıyor :D

Şaka bir yana; 32 LT ile 501 km yol yapıyorum.

Bu arada benzin istasyonunuz mu var ?

10. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ayar yapmaya bir türlü başlayamadım çünkü elimde 3 farklı harita var bunlardan hangisi üzerinde ayar yapsam daha mantıklıdır ?

Bu video daki aracın orjinal haritası, araca lpg takıldığında yüklenilen Lovato merkezden gelen harita. Sizce bu harita üzerinde mi ayar yapayım ? İlk montaj sonrası bu harita ile 1500 km kullandım performasn felaket düşüktü ve fakir karışım hatası vermişti .

11. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    buda diğer harita bir bakarmısınız hangisinde ayar yapayım ?

12. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    buda 3.harita

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    1.harita daha iyi gibi geldi ama çok devirli kullanmamışsınız o video da

14. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    Aracın orjinal haritası o . O harita yüklüyken sanki arabanın arkasına römork bağlanmış gibi hantallaşıyor. Siz OK derseniz o haritayı yükleyip ayara başlayayım?

15. MURAT YILDIZ

MURAT YILDIZ LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    125
    1. harita orjinal harita ise onun üstünden ufak tefek değişiklikler yaparak doğruyu bulmak gerekir. Yalnız özellikle dikkatimi birşey çekti. Basıncın bu kadar çok dalgalanması normal mi? Rölanti civarında 1,1 bar olan basınç birden 1,8 bara fırlıyor. Sonra tekrar 1 lere düşüyor, tekrar fırlıyor. Bu kadar basıncın değişken olmasını ilk kez görüyorum. Aşırı dalgalanma var. Bir de araç 1,5 motor ama sıkıştırma sebebiyle alınan güç artmış. Benim fikrim bu araca 2.5 veya 2.6 nozzle kullanılması gerekir.

16. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    Bugün biraz ayar yapmayı denedim ama bir bakın , biraz daha detaylı uğraşmam lazım sanırım;

17. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Eskisine nazaran çok çok iyi değil mi?:) aynen bu şekilde devam edin 1500 devir kolonunda 119 lu yerlede arttırma gerekiyor bu şekilde videolar ile çok düzgün ayar yapacaksınız.

18. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26
    Sağolun üstadım kesinlikle daha iyi :D önceden + - 15 20 25 de gezen değerleri olabildiğince ayarlamaya çalıştım :D işin mantığını anladım sayenizde teşekkürler :D Birde şu tereddütlerim olmasa :D bakıyorum anlık veri :D diyorum biraz daha mavi top dursun derken :D hoppa top başka yere gidiyo :D yavaş yavaş olacak sanırım :D bu haftayı sırf ayara ayırdım bakalım ne olacak :D

Son düzenleme: 17 Ekim 2017
    x-calibur bunu beğendi.
  19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hep beraber öğreniyoruz hocam, sonuçta arabalar bizim, onlar sadece satıcı maalesef.
    Yavaş yavaş nerede nasıl karar vereceğinizi anlayacaksınız hocam, sonuçta LPG ci doğmadık hiçbirimiz:)

Hasan Şahin ve powerkırk3 bunu beğendi.
  20. Hasan Şahin

Beğenilen Mesajları:
    26

buda bugünün ayarı :D yorumlarınızı bekliyorum.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş