Hazır Map Haritası

Konusu 'LPG-C04L LOVATO LPG AYAR KABLOSU' forumundadır ve asilyan06 tarafından 22 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. asilyan06

asilyan06 New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Sayın ustam map haritası denen şey benzin enjektörlerin hangi yükte nekadar benzin püskürtmesi gerektiği gösteren harita degilmi? LPG haritasıda bunun kopyalanması ile oluşmuyormu? şimdi gelelim asıl sorumuza yıllardır bu işle uğraşıyorsunuz her motor kodu için ideal map haritası oluştursanız isteyenede bu şekilde verseniz olmazmı tabi şunuda eklemek istiyorum motor kodları aynı olsa bile yer zaman mekân dan dolayı haritada farklılık olacağını biliyorum ve devam ediyorum LPG ayarı yapılacak aracın orjinal benzin map ayarlarını görmemiz mümkün değilmi yazılım denen şey ayar yaparken benzin map haritasının birebir kopyasını mı kopyalıyor yoksa üreticinin belirlemiş olduğu yüzdelik bir değeri üzerine
    ekleyerek mı kopyalıyor gelelim son soruma benim aracım 1.6 bgu motor seat altea yani wvnin akl motoru ve LPG sistemi Lovato bu araç için elinizde daha önce başka bir araç için yapmış olduğunuz kayitli bir LPG ayarı varmıdır varsa benimle paylaşabilirmisiniz saygılar iyi çalışmalar

2. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
  3. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Bir eklemede ben yapayım...
    Örneğin lpg kalibrasyonu yapılınca lpg ecusu aracın kendi ecusundan haritayı kopyalayıp kendi haritasını oluşturuyor
    Bunun için aracın belli bir süre benzinde çalışması gerekiyor ve bu ne kadar uzun olursa o kadar iyi yani en iyi kalibrasyon aracın ilk lpg montajı yapılacağı zaman olur çünkü araba yıllardır benzinde kullanılmıştır ama lpg montajı yapıldığı zaman akünün sökülmesi yıllardır oturmuş olan aracın LTF sinin sınırlanmasına neden olmaktadır Bu nedenle montaj sonrası yapılan kalibrasyon pek sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.
    Yapılması gereken montaj sırasında bir şekilde araç ecusunun sifirlanmamsini veya mevcut oluşmuş olan haritayı kopyalamak tabi nasıl yapılır hakkında bir bilgim yok...
    Veya montajdan sonra lpg devre dışı bırakılıp yine belli bir süre benzinde kullanmak ondan sonra lpg kalibrasyonu yaptırmaK

4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Lpg yazılımları her devirde isabetli kalibre yapamadığından biz uğraşıyoruz bu işlerle.
    Aracın mevcut map haritası ile lpg yazılımı ve ecuSunun bir alakası mevcut değil.
    Ortalama bir değer ve onun üzerinde değişiklik yapılıyor.

5. Fatih özçelik

Fatih özçelik Lpg-c04L Lovato kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    2
    Astra j 14t otomatik a14net motor kodu afr ve yol ayari yapilmis lpg haritasi elimde mevcut istiyene yollayabilirim..lovato c odb2 kit..

6. Attila

Attila LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    92
    Ben alabilirim.

7. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967
    Bu harita başka araçta işe yaramaz:)

Eğer fabrika çıkışı sıfır bir araca lpg sistemi takılırsa nozzle ve lpg basınçları birebir aynıysa( ki nozzla dediğimiz parçanın cnc de delinmesi gerekir kalibreli olması için matkapla olmaz ) ve tüm bağlantı montaj birebir aynıysa( hortum uzunlukları vs vs) aynı haritayı birden çok araca yükleyebilirsiniz.

Ancak belli bir km yol yapmış araçta en basit örnek oksijen sensörü diğer sensörler zamanla toleransları değişir, aynı araç aynı motorda bile farklılıklar olur.

Son olarak maddenin gaz haliyle çalışıyoruz, sıvı biraz daha kolay ama gaz aynı değil. Bir nozzledan belli bir basınçta geçecdk gaz miktarı ufak farklılıklarda bile değişir. Örneğin 2 mm nozzle deldiniz. Orjinal ölçüsü 2,05 mm diğer nozzle 2,02 aradaki fark bile miktarı değiştirir.

Gibi gibi :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Attila ve powerkırk3 bunu beğendi.
  8. Attila

Beğenilen Mesajları:
    92
    Fatif bey dosya yi paylasirmisiniz referans icin kullanmak istiyorum teşekkürler

9. Attila

Beğenilen Mesajları:
    92
    Haklisiniz hocam ama denemeden bilinmez herkes boyle diyor ama atikerin kendi programi icinde hazir dosyalar var arabalar icin yuklediginde ortalama olarak oturuyor (ayni nozul capi olmak sartiyla)bence ayni nozup capi varsa az bir farkla olur diye düşünüyorum tabi benim dusudüşü

10. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Krallllll

powerkırk3 bunu beğendi.
  11. symbol

Beğenilen Mesajları:
    967
    Tabi deneyebilirsiniz :) oturma şansı var ancak sadece referans olabilir. Yukarıda saydığım sebepler işin teknik backgroundu. Programın içindeki logic çok basit. Hazır dosya işi ustaya ayar işini bırakmamak için :) düşğnğn öyle ustalar varki hazır map yğkledinmi ustadan daha iyi iş çıkabiliyor :)

powerkırk3 bunu beğendi.
  12. Aceryeni

Aceryeni LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    148
    Afr ayarlı haritayı burda paylasirsaniz cok iyi olur. Üst devirlerde ki farkı görür bizim araçlarda da o değerlere bir şey ederiz

13. symbol

Beğenilen Mesajları:
    967
    İyi bir ayar yapıp 8-10 ms satırını aşağıya doğru kopyalayın afr siz en iyi yöntem

powerkırk3 ve Attila bunu beğendi.
  14. Attila

Beğenilen Mesajları:
    92
    Turbolu araclarda o tam oturmuyor bilgi

powerkırk3 bunu beğendi.
  15. symbol

Beğenilen Mesajları:
    967
    Doğru turbo klasmsnına atlayamadığım içşn bilemiyorum

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. Aceryeni

Aceryeni LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    148
    Open loop a girmeden de benim araç 10 12 ms kullanıyor .(genelde yokus cikarken )O şekilde kopyala yapıştır yapınca benim araçta düzeltme 0 dan uzaklaştı . (Corsa 1.4 otomatik )

Son düzenleme: 20 Eylül 2018

Sayfayı Paylaş