Hyundai Accent Era 1.4 LPG Kit Önerisi

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG TAVSİYE MARKAYA GÖRE' forumundadır ve Emirhancakir tarafından 21 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. Emirhancakir

Emirhancakir LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    Arkadaşlar merhaba. Aracım Accent Era. 100bin km de. Egsoz emisyon pulu almak için İstanbul Esenyalı köprüsü üzerinde bulunan Gülkan LPG ye gitmiştim. Dükkan sahibi takalım aracına LPG dedi ısrarla. Benim LPG ye karşı bir sorunum yok insanlar gibi. Tek dez avantajı kapalı otopark'a girememek. Dizel ve Benzinli araçlarla bu sorunu yaşamıyoruz

Şimdi aracıma sizce hangi kiti taktırmalıyım? Ekomomi olsun performans olsun arızasızlık olsum sorun yaşamak istemiyorum. BRC nin kitlerinde virüs varmış sanırım, kimse kendisi ayar yapamıyormuş.

BRC ile Atiker arasında tüketim farkı oluyor mu mesela? Atiker ve Lovato arasında fark var mı? Bana bunlar hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Arabaya zararı bakımından bir fark oluyor mu? Atiker'in ilk tercih etme sebeplerimden birisi direk LPG de çalıştırabilme özelliği Düğmeye basılı tutarak. Diğerlerinde ya yokmuş ya da 3 defa mı ne yapılıyormuş sadece. Motor sıcakken boşuna benzin ile marşa basmak istemiyorum.

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Yoksa son çare aracımı satıcam artık, benzine para yetiştiremiyorum çok gezdiğim için. 1 buçuk ayda 5 bin km yol yaptım İstanbul Ş.içi.

2. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Bu arada araç 1.4 97hp DOHC 16V G4EE kodlu motor

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Sn.Emirhan Bey,

Hyundai forumlarında yada google da aracınızın motorunun LPG performansı nasıl? Hiç araştırdınız mı? Bazı LPG cilere kalırsa parayı verene kadar herşey takılır, arıza çıktı mı arıza bizden değil deyip başınızın çaresine bakmanızı söylerler. Bizler de bu yüzden bu forumdayız zaten :) Başımızın çaresine bakabilmek için.

BRC kitinin bildiğim kadarıyla ayarlama sistemi kamuya açık değil, LOVATO ATİKER vb firmalar şimdilik ayar yapmamıza izin veriyor sistemleri. Aracınız 100bin km dir, sizdemiydi? Bakımları nasıl? Sensörleri filtreleri bakımları nasıl? En az kaç yıl daha bu araca bineceksiniz?

4. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Izmirdeyim hic bir kapali otoparka aracimda lpg var diye alinmamazlik yapilmadi kimse bakmiyor avmler ve ücretli otoparklar dahil.
    Atiker diger sistemlere göre ( en iyi ayarla diyebilirim yaklasik 8 aydir kablom var ve ayarla haşır neşirim ) %20 fazla yakiyor. Ama en rahat mudahale edebilecegin sistemler atikerde bence. Birde 2 ohm enjektör ve obd destekli bir kit kullanirsan memnun kalabileceğini düşünüyorum.
    Brc nin ekonomisi daha iyi diyebilirim izlenimlerime göre ama müdahale yetkin yok ne mekanik nede program konusunda. Buda ekonomik olmasinin önüne geciyor servise her gittiginde para maalesef.
    Atikerde motor sıcakken lpgde çalış diye bir komut var zaten onu işaretledin mi dügmeye basmana gerek kalmiyor hatta yaz boyunca benim gün içinde ilk marşlarim bile lpgde başladı geçis derecem 30 du.
    Diger arkadaslarda yorum yapacaktır. Aracına en iyi referans olan sistemi taktırmanı öneririm.

Emirhancakir bunu beğendi.
  5. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ben de en iyi referansı arıyorum o yüzden. Verdiğin gerekli bilgi için çok teşekkür ederim. Maalesef buralarda kontrol ediyorlar LPG yi :( Atikerin diğerlerine göre fazla LPG yakmasının sebebi ne peki bilinir mi? Hangi model kitini taktırmalıyım? Taksiler neden hep BRC mesela bir tane başka marka LPG yok. Takside çalıştım. 1.4 Accent Blue 110 TL LPG ile (2.90 TL litresi) 480 km yol yapıyordum yoğun trafikte ve agresif 3 bin devir ve üzeri kullanım da ki bütün taksiler bu şekilde kullanıyor yol açıldığı anda durağa yolcu almaya yetişmek için. Çok ekonomikti açıkcası o kullanıma ve LPG fiyatına göre. Era lar bu kadar az yakıyor mu bir kere yoksa Blue lar mı bu kadar az yakıyor?

Atiker lpg li Elantram vardı, o hep benzin ile çalışıyordu. Öyle bir seçenek yoktu. Kablom duruyor hala ama ayar yapmasını öğrenememiştim açıkcası. Sadece benzin ile çalışıp 3 sn sonra LPG ye geçiyordu o seçeneği vardı ve günlük 10 lira benzin harcıyordu o şekilde. Boşuna sarfiyat bu benim için.

Bana kit konusunda herkesin bilgi ve tecrübesi lazım. Ne taktırmam gerektiği konusunda, yapılabilecek müdaheleler, atiker şu yönden yakıtı fazla yaksa da daha ekonomik mesela gibisinden bilgiler lazım. Teşekkürler ilgilenen herkese.

6. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Merhaba. Aracım aldığımda 98 bin km de idi. Aracın önce ki sahibi ilk sahibi. Bütün bakımlarını zamanında yapmış, HAL işletme sahibi birisi. Çok temiz kullanmış aracı. Her bakım da MOTUL marka yağ kullanmış. Km nin hepsi uzun yolda yapılmış. Şehiriçi çok azmış. Ataşehir Halden Antalya da bulunan HAL ine gidip gelmiş sürekli.

Sensörleri nasıl bilmiyorum, ancak çok yakıyor kısa mesafede bu gerçek. 70km hızı geçmez isem şehiriçi E5 de 0.31kuruş benzin tüketimi mevcut. Ara sıra durkalk lı hali ile. Çok dur kalk olursa artıyor 0.45 kuruşa kadar çıkıyor hatta geçebiliyor. 12-13 litre tüketim var çok dur kalklı olunca.

7. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Taksiler brc çünkü gercekten az yakiyor. Çünkü ticari amaçla kullanildigi için en ufak bir şeyde servise goturuyorlar. Mal sahibi paraya acimiyor. Sen 3 defa servise gittin mi vah vah demeye baslarsın.Biz önunden gecmemeye özen gösteriyoruz.
    Atikerin çok yakmasinin sebebini diger sistemlere göre enjektör regulatör kalitesine bagliyorum. Yerli mali olupta ithal bir ürün gibi performans sergileyen bir ürün görmedim ben henüz ülkemizde maalesef yaşım 30.
    Araç 2 yıldır bende lpgciye 1 kere gittim. Kablom olmadigi icin. Enjektör regulatör filtreler hepsini kendim sıfırlayıp ayar yaptim. Atikerin güzelligi burda. 250 regulatör 200 enjektör 50 filtre ayar dediler. Kendim bu siteden ve parcacilardan alarak hepsini 200 liraya mal ettim. Ekonomi burda devreye giriyor.:D

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Evet, Atikerin ekonomisi burda devreye giriyor ancak BRC nin yaptırdığı tasarrufu bu şekilde Atiker amorti edebiliyor mu acaba ben de bunu merak ediyorum. Elantram Atikerdi ve enjektörlerini kendim değiştirmiştim :) Lovato da kalite olarak Atiker ile aynı mı ya da diğer markalar? Romano, Landi Renzo, Zavoli, AKL, Stefanalli vs..?

9. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
  10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    12-13 lt benzin tüketen bir araç LPG de 14-16 lt LPG tüketir. LPG birim fiyatı ucuz olduğu için karlı oluyor. çok kullanacaksanız bu aracı LPG düşünebilirsiniz, ama yakın zamanda satarım diyorsanız bence yeni bir araç alıp onda LPG düşünün. Şimdi nerden baksanız en cuz kite 2000-2500 TL masrafı oluyor herhalde toplamda

Cliosymbol, Emirhancakir ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Aynı araçtan arkadaşlarımda var 3 tane. 0.22 kuruş tüketiyor şehiriçi trafikte. Kısa mesafe de kullanmamdan dolayı işe gidip gelirken o yüzden o kadar yüksek tükettiğini düşünüyorum. Aracıma 2 sene kadar binerim diye düşünüyorum. Senelik 20.000 km yaparım en az tahmini. Eğer sensörler ya da ateşleme ile ilgili sıkıntı olsa arıza ışığı yanardı. OBD Elm 327 ile telefondan baktığımda aracımın hiç arıza kaydı yok.

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    ELM cihazınız varsa bakabiliyorsanız Yakıt düzeltme LTFT STFT değerlerine de bakın, motor hakkında baya bir bilgi verir size.
    22 kuruş lpg yi kaçtan aldığına bağlı,LPG TL/lt 2,70 den hesap edersek 8-9 lt LPG tüketimi demek oda 7-8 lt Benzin tüketimi demek zaten siz o kadar ,31 kuruş benzin tüketiyorsunuz. Hocam kimsenin şu kadar yakıyor bu kadar yakıyor dediğine bakmayın, dandik gazcılardan ucuza gaz alıp kullanıyorsa kuruş hesabı uygun geliyor, önemli olan kaç lt yaktığı.

13. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Değerli cevabınız için teşekkürler hocam. Aracımı almadan önce arkadaşların kendilerinin araçlarını ben de kullanım. LPG yi 2.70-2.85 den alıyoruz. Benim aracım da mı sorun var acaba trafikte çok yakıyor da düz yolda normal yakıyor anlamış değilim. Arabayı o kadar sakin kullanırım ki cidden şaşırırsınız. Ekonomi için değil, kullanışım o şekilde. Arabayı kaldırırken gaz verdiğimi dahi duymazsınız. Ona rağmen trafikte çok yakıyor.

LTFT-STFT Değerlerini ne yaptıysam okuyamadım Torque Pro dan. Yani onların seçenekleri çıkmıyor programda. Acaba araba mı desteklemiyor? Ama OBD li araç yani desteklememe şansı yok sanırım 2008 Model araç sonuçta.

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ekteki dosya belki işinize yarar torque pro plugin.

Ekli Dosyalar:

15. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    çok teşekkürler. Akşam ilk işim denemek olacak. Burdan aracın enjeksiyon süreleri, lambda değerleri, vs.. hepsini görebilecek miyiz? Gördük diyelim olması gerekenin normalde kaç olduğunu bilebilir ve bir sorun var ise neden kaynaklandığını tespit edebilir miyiz? Sanırım sorun çıkarsa LPG taktırmadan önce bu sorunları benzinde halletmemiz gerekecek hocam doğru mudur?

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bilmiyorum hocam ne faydası olacak, hyundai aracım olmadı ama şimdi aklıma geldi Eniştemde Hyundai Matrix var ve ben onun aracında Torque pro ile bağlanınca ltft stft değerlerini okuyabilmiştim eklenti falan olmadan. Siz aracınızda hangi değerlerin okunduğunu gösterge ekle kısmında açılan sayfada Yeşil olarak görünen değerleri okuyabilirsiniz. Bazı değerleri yorumlamasını az çok biliyorum, forumda bilen arkadaşlarda var maşallah. LPG ye geçmeden en azından aracın verilerini bilirseniz LPG takıldıktan sonra sıkıntı oluştuğunda en azından LPG den mi yoksa öncesinde o şekildemi diye bilip kafanız rahat olur

17. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864

Atiker çok yakar brc az yakar diye birşey yok.

Enjeksiyonlu araçta hava yakıt karışımı değeri sabittir.

Normal kalibrasyon ayarı ile yakıtta aynı sonuca ulaşılır.

18. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    atiker giriş seviyesi safefast atik fast vs olabilir 1300 1400 liralık kitler. yine akl de olur. atiker ve akl bakın. bütçeyi biraz daha artırıp obd li atiker ya da akl

19. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Aynı araç aynı hızla uzun yolda atiker fast sistem 8.5 lt stefanelli sistem 6.0 lt yakıyor ikimizde ayarı kendimiz yapıyoruz ltf %+4 benzin lpg çizgilerim üst üste. Lpg enj. Sürem 4.5 ms 1.10 bar. basınç sıcaklik ve basınç düzeltmeler tamam. Bilmedigimiz şunu yapınca stefanelli ile aynı yakar diyebileceginiz bir tüyo var mı üstad. ???

20. Emirhancakir

Beğenilen Mesajları:
    6
    Atiker Gold mu Grand mı taktırmalıyım sizce @maycicek hocam? Madem yakıt farkı olmuyor hiç birinde ayarlar doğru olunca.

Sayfayı Paylaş