İlk 5-6 km LPG'de zengin karışım

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Burak tarafından 25 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Merhabalar,
    VW Bora BFQ motor aracımda şöyle birşey farkettim;
    Araç ilk çalıştığında LPG'ye geçtikten sonra zengin karışım yapıyor, daha doğrusu lambda değeri(STFT) -20% gösteriyor. Araç epey ısınınca 5-6 km şehiriçi yol yapınca kendiliğinden olması gereken düzeye iniyor. bu 5-6 km boyunca aracı benzine aldığımda lambda değerinde sorun yok, %2 ile -2% arasında değişiyor. Fakat lpg'ye alınca direk eksi değer gösteriyor, -20 ile -15 arasında geziyor.
    Bu durum neden oluyor sizce? Araç epey ısındıktan sonra lambda değerleri gayet normal görünüyor.
    Acaba bujilerden olabilir mi? Aracımda DENSO IRIDIUM TT (IK20TT) bujiler takılı. Bu bujiler lpg bujisi olarak geçiyor. Acaba bu bujiler araç tam ısınmayınca düzgün ateşleme yapmıyor olabilir mi? Ama işin ilginci benzinde sıkıntı yok.

Bu arada 3 km sonra aracın göstergesi 90'a çakılıyor, yani araç aslında yeterince ısınmış oluyor. bu şekilde 3-4 km daha gittikten sonra ancak LPG'de lambda değeri normale dönüyor.

aracımca OMVL lpg kiti mevcut. enjektörler yeni, regülatör yeni.

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Lpg ye geçtiğiniz de lpg gaz derecesi kaç oluyor? Lpg kitinizde gaz sıcaklığına göre ve regülatör sıcaklığına göre düzeltme kısmı varsa oradan ayar yapabilirsiniz.

Bu arada Burak hocam, araştırmacı ve bilgili mesajlarınız çok güzel, çok doğru yoldasınız araştırmaya devam. Maşallah,

Burak bunu beğendi.
  3. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Normaldir. Lpg ve Regulator ısınana kadar değerler sapıtır sorun değildir.
    İşte obd burada devreye girer ve Kısa süreli ayarsız lığı da düzenler mükemmele ulaşır yakıt dozajı

4. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Teşekkür ederim hocam araştırıp öğrenmeye çalışıyoruz. Her zaman her yerde işi bilen usta bulmak zor.

Aracımda lpg ısı sensörü bozuldu, daha doğrusu regülatör değişmiştim üzerindeki kısa sürede bozuldu. Normalden daha yüksek okuyor ecu. Öyle olunca ben de aracın kendi soğutma suyu derecesine bakarak lpg geçiş ısısını 50ye çektim. Yani 32-33 dereceye denk geliyor. Yenisini gönderecekler, değişecem.
    Ama lpgye geçiş ısısı çok önemli değil bence. Çünkü sorun aracın hareret göstergesi 90 a çakıldığında bile devam ediyor. 90a çakılıp 3-4 km daha gittikten sonra değerler normale dönüyor.

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hımm şimdi olay farklılaştı. harita Map ayarı kötü desek araç sıcakken de soğukken de o devir ve yüklerde aynı stft ltft değerlerini vermesi lazımdı. ama dediğinize göre sadece benzinden lpg ye geçişte yapıyor. peki bunu hep soğuk motorda mı denediniz yani yüksek sıcaklıkta bile benzinden lpg ye geçince durum ne? eğer durum aynı ise yani her benzinden lpg ye geçişte uzunca süre yüksek eksi yönde stft görüyorsanız acaba araç lpg ye geçince benzin enjektörleri işeme mi yapıyor ki diye düşünürüm. fazla yakıt geliyor ki kısıyor araç ecusu

6. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    benzin enjektörü işeme yapsa, benzinde de sıkıntılı çalışmaz mı araç. benzinde iken ltft stft değerleri çok güzel.
    Sorunu tekrar anlatayım;
    aracı sabah veya akşam ilk kez çalıştırıyorum, yani araç 8-10 saattir yatıyor oluyor. Benzinde çalışıyor araç, herşey güzel. bir süre sonra lpg'ye geçiyor, lpg'ye geçmesi ile beraber STFT değeri -20 ile -25 gösteriyor. aracın ısınmasını bekliyorum değişmiyor. Bu sürede benzine alıyorum, stft düzeliyor, +2 ile -2 arasında değişiyor. tekrar lpg'ye alıyorum yine -20, -25 gösteriyor. benzine alıyorum düzeliyor, lpg'de sıkıntı.
    bu durum taki araç 6-7 km şehiriçi yol yaptıktan sonra düzeliyor. Bu sürede aracın hararet göstergesi çoktan 90'a çakılı hale gelmiş oluyor.
    Düzelince zaten, sonrasında hiç yapmıyor. stft değerleri normal seviyelere iniyor.

7. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Enjektör sıkıntı olabilir diyeceğim ama kısa sürede düzeliyor bence çok sorun değil. İlk geçişte bir müddet zengine düşer

8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam, anlatmak istediğimi anlatamadım herhalde. lpg miktarını Map teki değerler ayarlar sizde araç her benzinden lpg ye geçişte sıcak yada soğuk motorda iken bu eksi yüksek stft değerleri gösteriyor ise benzin geliyordur motora. belli bir süre de hattaki benzin bitince normale dönüyordur.

Stft üzerinden yorum yapmak yanlış olur bu durumlarda ltft ne durumda bakmak lazım. stft ltft ye göre değişir. siz benzinde kullanırken araç ltft si atıyorum 2 iken stft 2 ise ltft +ltft x%2 düzeltme yapar toplamda. siz lpg ye alınca bu eksi 20 25 stft ltft yi -20 seviyelerine getirir ve bundan sonra da siz stft yi ufak değerlerde görürsünüz.

9. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    hocam, ltft değerini hesaba katmıyorum, sadece stft değerine bakıyorum, yani anlık değer. LTFT'de anormal bir değişim olmuyor. STFT değişiyor.
    Dediğinizi anladım, fakat motor sıcakken bunu yapmıyor, dediğiniz işeme olsa, motor sıcakken de benzinde bir süre sürüp lpg'ye alınca aynı durum olması gerekir, ama o durumda öyle birşey yok.
    Ama tekrar kontrol edeceğim.

10. bbygt

bbygt Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    programdan gaz sıcaklık sensörünün direnç değerini yanlış seçmiş olabilirsiniz.

11. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    programda gaz sıcaklık sensörü seçimi yok malesef. Sensörün yanlış okuması durumunu OMVL yurtdışı merkeze yazdım, 4,7 KOhm olması gerekiyor sensörün direnci ölçün dediler. Ben ölçtüm 2,6KOhm çıktı. Ankara OMVL distribütöründen yeni sensör gönderecekler. Umarım sıcaklık sensöründen kaynaklanıyordur bu sorun.

12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Sıcaklık sensorunun direnci sicakliga Gore değişir. :)

Size tablo göndermeleri gerekirdi, kaç derecede kaç ohm değer olması gerektiğine Gore kontrol yapmaliydiniz.

emrahdt ve x-calibur bunu beğendi.
  13. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    araç soğukken ben ölçümü yaptım. 2.6 kOhm çıktı. Yeni sensör gönderdiler. Henüz elime ulaşmadı, pazartesi ulaşır sanırım gelince takacağım.

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Anlatamadım sanırım, olctugunuz sıcaklıkta ornegin 10 derecede olması gereken değeri biliyor musunuz?

Ntc sensorler sıcaklık arttıkça direnci düşer, 130-140 derecede sıfır ohm a yaklaşır genelde.

Olctugunuz sıcaklıktaki omaj değerini bilmelisiniz ki sensor bozuk yorumu yapabilesiniz

15. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Dediğinizi anladım, fakat elimde sıcaklığa bağlı direnç değeri yok. ben araç soğukken gece ölçtüm. hava sıcaklığı 10-15 derece civaındaydı, aracı da 4-5 saat önce stop etmiştim.
    4.7kOhm için 25 derecedeki sıcaklık için direnç değeri deniliyor. Bundan dolayı benim ölçümümde sıkıntı yoktur diye düşünüyorum, çok çok 0.5 KOhm az-çok ölçerdim. 2.6 kOhm ile arasındaki fark epey fazla.
    Yeni sensörü deneyeyim. tekrar yazacağım.

16. volkan

volkan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    27
    Senin sıkıntını şöle çözebilirsin eğer sapıtma varsa değerlerde. Motordaki su sıcaklık sensörünü değiştir.değerleri doğru göndermediği zaman ecuya stft sapıtır.motor sıcak soğuk farketmez sapıtma için.

17. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Dediğinizde haklısınız fakat su sıcaklık sensörü bozuk olsa benzinde de aynı durum olur. benim sorunum sadece araç lpg'ye ilk geçtikten sonra oluyor. benzine alınca bir sıkıntı olmuyor. benzinde stft değerleri gayet normal.

18. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    yeni sensörü taktım, sıcaklık ölçümü düzeldi. tekrar kalibrasyon yaptım, motorun çalışması sanki daha bir iyi oldu.
    lakin araç soğukken ilk çalışmadan sonra lpg'ye geçince yine zengin karışım gösteriyor. Bu sefer -20'leri görmüyorum ama -12 stft değeri görüyorum.
    zengin karışım olunca araç sürekli benzin ms değerini düşürüyor. Rölantide vagcom'dan bakıyorum, araç benzin ms süresi 2.07 ms'e düşüyor. Zaten sanırım bu benzin enjektörünün minimum açılma süresi.
    Benim LPG enjektörünün minimum açılma süresi 2.8ms. bu durumda map'deki 1000 devir 2ms değer karşılığı 140 civarı olması lazım. Bende 120 civarı.
    2,07 x %120 = 2,5ms yapar, yani lpg enjektörünün minimum açılma süresinin de altına inmiş oluyor. bu durumda 2.8ms lpg püskürtecektir ve biraz zengin olacaktır.
    Büyük ihtimalle araç tam olarak ısınmadığı için lpg daha yoğun geliyor, daha da zengin karışım olmuş oluyor.

Basınc 1.09 idi. basıncı 1.02 bar'a düşürüp tekrar kalibrasyon yaptım. ince ayar yapamadım, sadece otomatik kalibrasyon yapıp bıraktım.
    Bu şekilde tekrar bir bakayım, araç soğukken nasıl bir stft ölçeceğim.

emrahdt bunu beğendi.
  19. Burak

Beğenilen Mesajları:
    244
    Stft yine -20 -25 gösterdi.
    vagcom ile soğutma suyu sıcaklığına baktım. hareret göstergesi 90'a çakılınca, vagcom'da değer 70 derece gösteriyordu. Sanırım ısı sensöründe bir sıkıntı var. Ondan kaynaklı mı yapıyor diye düşünüyorum. Ama işin ilginci benzinde hiç bir sıkıntı yok. LPG sistemi ile ilgili bir sıkıntı var gibi.
    Neyse, bir de aracın kendi hareret müşürünü yani ısı sensörünü değiştireyim.

20. volkan

volkan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    27
    Demiştim ben sana benzinde belli etmiyor kendini sıcaklık sensörü lambada yakmaz tesadüfe bulursun

Sayfayı Paylaş