KME DIEGO LPG AYARI VE ENJEKTÖR SEÇİMİ hyundai accent 1999 1.5 gls

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve srkn1978 tarafından 17 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    hyundai accent 1.5 gls aracıma kalibrasyon yaparken diego g 3 programında lambda sensörünü 0-1 volt seçip aktif ettiğimde sürekli 0.48 volt değer görünüyor gaza bassam da seyir halinde olsam da bu değer değişmiyor acaba lambda sensörü bağlantısımı yapılmamış ya da benim aracımdaki oksijen sensörü zaten 1 tane var o da sizlere ömür mü?oksijen sensörünün bozulmuş olması lpg yakışını arttırır mı?

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Lambda bağlantısı yapılmamıştır.

3. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Neden bağlamıyorlar? Yapan mühendisler boşuna yapmamıştır herhalde. En azından otomatik adaptasyon için gerekli diye düşünüyorum...

4. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Zaman alıyor o yüzden. Kim sensörün bağlanacak kablosunu bulacak?
    Malesef boyle bizde..
    Koskoca Atiker lpg ısı sensörünü neden regülatör üzerine montaj yaptırmış? izahı yok bunun.

mt_44 bunu beğendi.
  5. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Kme de lambda sensörü bağlantısını yapmak istiyorum... Akünün oraya 2 tane lpg ecusundan gelen kabloyu boşta bırakmışlar Biri mor Biri kahve rengi
    Bunlardan hangisi bağlanmalı veya ikisidemi bağlanıyor Bir şeması vs. varmıdır teşekkürler

6. Armağan TUFAN

Armağan TUFAN New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Kme diego kitlerinin hepsinde lambda sensörü bağlantısı var mı ?

7. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    diego g3 kme sıralı sistem ayarında mantığını öğrenmek istediğim bazı sorularım olacak?!!!şimdi kendi aracıma kalibrasyonumdan örnek veriyorum aracım 90 beygir basınç 1 bar nozul 2 mm benzin enjeksiyon sürem 3,80 ms lpg enjeksiyon süresi 4,40 ms gibi ideal aralıkta oluyor bu tamam mult 0 değerinde benzin enjeksiyon sürelerini eşitliyorum ofset 1,1 üzerine çıkamıyorum..ofset 1,1 ayarı yeterlimi? değil,referans değer olan 2 ye çok uzak üst devirlerde gaz pedalına bastıkça enejktörler kararlı çalışamayacak ve tamamen açık kalacak yakıtım artacak zaten bu ayarda artıyor!..ama ofset 1,1 mult 0 ayarında dip gazda lpg enjeksiyon süresi 15 ms geçmiyor..diğer kalibrasyonuma geçiyorum;basınç 1 bar nozul değiştirdim 1,8 mm taktım benzin enjeksiyon sürem 3,80 lpg enjeksiyon sürem 5,40 ms'ye uzadı..mult 0 ayarında kalibrasyonda ofset 1,7 ayarladım valtek enjektörün kararlılığı açısından iyi bir değer ama dip gaz yapınca bu sefer lpg enjeksiyon sürem 19 ms oldu ama yakıtım daha güzel..bu bilgilere göre mantıken lpg enjeksiyon süresi benzin enjeksiyon süresinden uzaklaştıkça ofset değeri yükselmesi gerek ama denemelerimde gördüm ki 2 mm lik nozul takılı iken basıncı 0,90 bara düşürünce lpg enjeksiyon süresi 5,40 oluyor tamam ama ofset te 1,3 ün üzerine çıkmıyor ama 1,8 mm lik nozul varken lpg enjeksiyon süresi yine 5,40 ms idi ofset ayarı 1,7 oluyordu sonuçta 1,8 mm yada 2 mm olsun basınç oynamalarımla 2 farklı nozulda da aynı lpg enjeksiyon süresini ayarlıyorum ama ofset değeri niye aynı olmuyor?bunun mantığını anlayamadım...

8. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Program ana klasöründe montaj şeması var. Renk Menekşe.

mt_44 bunu beğendi.
  9. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Bağlantı kablosu var ama bağlanmışına denk gelmedik şimdiye kadar.

mt_44 bunu beğendi.
  10. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Lambda kablosu tek kablo olarakmı bağlanıyor. Sadece menekşe olan kablo oksijen sensörünün sinyal ucuna bağlanacak sanırım düzeltin lütfen...

Örneğin oksijen sensöründe 4 kablo var 2 tanesi ısıtıcının + ve - ucları
    Diğer iki uc biri sensöre gelen 12 volt diğeri sinyal ucu
    Yani lpg ecusundaki lambda kablosu menekşe Bende mora yakın tonda sadece bu kablo sinyal ucuna bağlanacak sanırım

11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Doğru. Tek kablo bağlayacaksınız.
    Not: bu bağlantının aracınızın çalışma ya da yakıt düzeltmesine etkisi olmayacak.
    Sadece kullanıcıyı bilgilendirme amaçlıdır.

mt_44 bunu beğendi.
  12. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    uzun süredir aracı benzinde kullanıyorum obd den baktığım uzun dönem yakıt kesme %0,8 gösteriyor. Bu durumda benzinde yakıt yetiştiremeyip zengine almayamı çalışıyor veya yakıt fazla geliyorda zengindemi çalışıyor demektir ve tavsiyeniz nedir %0,0 olmasını beklemelimiyim yada bu kadarı yeterlimidir teşekkürler.

13. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58

uzun süredir aracı benzinde kullanıyorum obd den baktığım uzun dönem yakıt kesme %0,8 gösteriyor. Bu durumda benzinde yakıt yetiştiremeyip zengine almayamı çalışıyor veya yakıt fazla geliyorda zengindemi çalışıyor demektir ve tavsiyeniz nedir %0,0 olmasını beklemelimiyim yada bu kadarı yeterlimidir teşekkürler.

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Mevcut rail enjektörlerle 0 değerini yakalamaya çalışmak gerçekçi olmaz.
    Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

mt_44 bunu beğendi.
  15. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
  16. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    İyi akşamlar...
    Kme sistemlerde yüksek devirlerde benzin ilavesi seçeneği yok sanırım veya benmi bulamıyorum teşekkürler...

17. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Mevcut değil.

18. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    bugün iki tane ps-cc1 map sensörünü uygun bağlantıyla birleştirdim ve vakum sinyali almayı başardım;
    20160306_162636.jpg werty.jpg
    daha sonra ecu reset yaptım..değerleri tekrar girdim aracımda 2 mm nozul var araç 1,5 motor 90 beygir ofset 1,1 mult 0(sıfır) da enjeksiyon sürelerini eşitledim daha sonra boş bir yolda önce benzinde 2 şer dakika ara ile birinci,ikinci,üçüncü ve 4.viteste 2200-2800 devir aralığında sonrada aynı şeyi lpg ile de yaptım..programa bağlandım haritaya baktığımda yeşil lpg noktalarının kırmızı benzin noktalarına göre çok yukarılarda olduğunu gördüm..daha sonra modelleme kısmında ayarımı şöyle yaptım;
    poln.jpg
    tekrar haritaları temizledim ve aynı boş olan yolda tekrar harita oluşturdum sonrasında oluşan harita böyle oluştu ve son olarak modelleme kısmında tekrar düzenleme yaptım tüm çizgileri sarı noktaların ortasından geçiyor gibi ayarladım..
    bnmh.jpg
    hyuı.jpg
    şimdi ben ilk defa bugün harita oluşturdum ve ince ayar yapmaya çalıştım doğru yapıyor muyum bilmiyorum..sistemde 2 mm nozul var basınç 0,95 bar civarı aracım 90 beygir 1,5 motor ayarımı en alttaki resimdeki gibi yaptım kayıtlayıp çıktım...yorumunuz nedir nozul ve basınç müdahalesi yapmalımıyız? şu an için dizüstü bilgisayarım yok evin önünde masaüstü bilgisayarımla ayar yapmaya çalışıyorum yol ayarı yapamıyorum maalesef..yorumlarınızı bekliyorum..

19. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    öncelikle vakum çok yuksek. Ya kontrolsüz hava girişi var ya da doğru okunmuyor.
    Kontrol edin ondan sonra duruma bakalım.
    Sensörü nereden tedarik ettiniz?

20. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    vakum sinyalinin rölantide böyle yüksek görünmesini polonya forum sitesindede okumuştum muhtemelen böyle 2 tane ps-cc1 sensörü birleştirince bu değerde vakum sinyali oluyor..aracımın vakum hattında sıkıntı olduğunu zannetmiyorum olsaydı rölantide zıplamalar yükselmeler olurdu..eğer ki vakum sinyali yüksekse bile önemli olan belli devir aralığında örneğin 2250-2750 aralığında ecu nun benzin ve lpgnin harita noktalarını kaydetmesi değil miki?bu arada 2. sensörü geçen hafta sizden temin etmiştim ben de ara ara arıza veren sensörü yenilemek istemiştim..

Sayfayı Paylaş