KME DIEGO LPG AYARI VE ENJEKTÖR SEÇİMİ hyundai accent 1999 1.5 gls

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve srkn1978 tarafından 17 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Ciddimisiniz bu süper işte tamda böyle bir şey istiyordum aracımı benzinde kullanmak lpg yi sadece benzin tüketimini düşürmek için kullanmak istiyordum yani benzini ekonomik kullanmak
    Şimdi %50 seçinde hem benzin enjektörleri hemde lpg enjektörleri çalışacak tabi bu arada enjeksiyon süreleri kısa olacağı için lpg basıncını en düşük seviyede yani 1 bar gibi nozullarıda 1.5 gibi kullanmak gerekli ancak benzin enjeksiyon süreleri kısalacak rölantide 3 milisaniye olan benzin enjeksiyon süreleri ortalama 1.5 milisaniyeye inecek bu kadar kısa sürelerde çalışabilirlermi
    Teşekkürler

Son düzenleme: 29 Haziran 2016
  2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Milisanıyelerin nasıl hareket edeceği konusunda fikrim yok.
    Denemenız gerekıyor.

mt_44 bunu beğendi.
  3. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    iyi günler
    Aracım 2004 model 80 bin km de hyundai getz 1.3 otomatik
    araçta 3 4 kişi varken gazda da benzinde de aracım 120 km hızı geçmiyor....rampalarda bayılıyor....patinaj yapmıyor.... sanki arabada 1 ton yük varmış gibi....arkadan bi kuvvet çekiyormuş gibi....gitmiyor...boştayken gaza bastığımda 6000 devire kadar hiç zorlanmadan çıkıyor... rampalarda şahin doğan beni geçiyor.... Yüksek devirle örneğin 2. vitesle 5500 devirle 80 km hız ile girdiğim rampada 500 metre gitmeden hemen devir kaybediyor ve hızım 40 a kadar düşüyor devirde 3000 civarı sakin ssakin çıkıyor ne kadar gaza bassamda fayda etmiyor...
    Cevaplarsanız memnun olurum teşekkürler...

4. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Sorun benzinde de varsa hava filtresi değişimi varsa hava akış metre temizliği boğaz kelebeği temizliği öncelikle şart. Daha sonra benzin enjektörleri ilk bakılacak yerler. Bunlar da kar etmiyorsa yetkili servise götürüp bir Çek AP yaptırın

mt_44 bunu beğendi.
  5. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Aynı sorun benzinde yok ise, mult değerini 10-20 arasına gelecek şekilde ayarlayıp deneme yapın. Ofseti düşük tutmanız gerekir mult'un yükselmesi için.

6. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Aynı sorun Benzindede var

7. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Zengin karışım veya fakir karımdan dolayı arıza ışığı hemen yanıyor Peki arıza ışığı yanmadığı sürece tam yapılmayan ayardan dolayı çekiş kaybı yaşanabilirmi
    Bildiğim kadarıyla arıza ışığının yanması için sft ve lft nin -%25 veya +%25 olması gerekiyor yani sınır bu Bunların dışına çıkıldığında arıza ışığı yakar bu değerler içinde kaldığı sürece aracın ecusu karışımı dengede tutmak için benzin sürelerini kısıyor veya açıyor böyle oluncada arıza ışığı yanmadığı sürece aracın çekişinde bir değişiklik olmaz... Sadece benzinde kullanmak istediğimizde bozulan sft ve lft değerlerinden dolayı bir süre dengesiz çalışmalar görülebilir diye düşünüyorum
    Yanılıyormuyum...

Son düzenleme: 3 Temmuz 2016
  8. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
  9. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Biraz açıklarmısınız...

Bende durum hiç değişmiyor sadece yol bilgisayarı hesaplamaları değişiyor %10 zengin olduğu zaman yol bilgisayarı 6.5 litre gösteriyor üstüne 1.5 litre koyduğum zaman 8 litre lpg yakmış oluyor %10 fakir yayaptığım zaman yol bilgisayarı 9.5 litre gösteriyor 1.5 litre çıkarıyorum 8 litre lpg yakmış oluyor %0 olduğu zaman 7.5 litre gösteriyor yarım litre kadar ekliyorum ve yine 8 litre lpg yakıyor yani ne çekişte nede tüketimde hiçbir fark olmuyor 2006 yılından beri haftada 2 kezayar yaparım araçlarıma

Benim aracım için en ideal ayar ltf %+4 olduğu zaman yol bilgisayarı 8.2 gösteriyorsa 8.2 litre lpg yakmış oluyor ve benim en çok hoşuma gidende bu Pompaya yanaşınca örnek 38tl alacağını biliyorum ve paramı hazırlıyorum 37.5 tl olunca şamandıra tarrrrrrrrrrrr etmeye başlıyor ve 38 de dur diyorum :):):):)

10. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Arıza ışığı olup ve doğru çalışan araçlarda
    Arıza ışığı yanmadan yapılan ayarlarla az yaktı veya çok yaktı çekiş düştü veya çekiş yükseldi diyen varmı...?

Bunu ancak arıza ışığı yanan ve bu şekilde ayar yapılanlar fark eder

11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    İdeal ayar ile bozuk ayar (çok bozuk olmamak kaydıyla) arasında yakıt ekonomisi açısından fark %3 geçmez.
    Bizim derdimiz ekonomi yapalım derken araçlardan bıkmamak. aracın lpg li olduğunu unutturmak.
    Bir diğer deyişle lpg ayarında ki bozukluk %10 altında olduğu sürece kolay kolay arıza ışığı yanmaz. (bazı markalarda bu oran düşebilir, Honda gibi)

powerkırk3 ve mt_44 bunu beğendi.
  12. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    ideal ayar nedir?benzin haritasınla lpg haritasının örtüştüğü ayardır sanırsam..accent aracımda oksijen sensörünü orjinaliyle değiştirdim..eski sensör faal iken oluşturduğum benzin haritasınla lpg haritamı örtüştürmek için 2 mm nozul 1,10 bar basınçta 4 ms ila 10 ms arasına %12 arttırım yaparak haritayı örtüştürüyordum.oksijen sensörünü yeniledikten sonra aynı nozul aynı basınç ve aynı alana %5 arttırım yaptığımda haritalar örtüşüyor..şunu diyebilirmiyiz?aracımızın oksijen sensörü eskidikçe oluşan benzin haritası zamanla daha zengine kaçıyor biz de zengine kaçan bu benzine yetişmek için lpg miktarını ecu desteğiyle noktasal olarak arttırıyoruz.bence bu sayede lpg yi zenginleştirerek daha fazla tüketim yapıyoruz..ideal lpg ayarı ve tüketimi için çok eskiyen artık güçlü sinyal üretemeyen oksijen sensörlerini yenilemekte fayda var diye düşünüyorum...
    https://www.ngk.de/tr/ayrintilariyl...shis/bozuk-bir-lambda-sensoeruenuen-etkileri/ burada az çok anlatılmış...

Son düzenleme: 9 Temmuz 2016
  13. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Arıza ışığı yakacak kadar fakir ayarlanınca aracın çekişi daha güzel oluyor nedeni nedir acaba bir zararı olurmu teşekkürler...

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    O şekilde ayarladığınızda gaz pedalı 1 cm gibi bir şey olur.
    Sonrasında motor sağır olur. sonuna kadar bassanızda aynı kalır.
    Araç son hıza çıkamaz vs.

mt_44 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş