KME LPG AYARI KME DIEGO G3

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve acuuca tarafından 16 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Ben 7-8 litre arası şehir dışı yakınca iyi maşallah diyorum :) Sizin değerleriniz de fena değil . Ama bu değerler yol durumuna trafik durumuna hava sıcaklığına sürüş performansına yakıt kalitesine yani kıl tüy her şeye göre aşağı yukarı çıkabiliyor. 6 yı da gördüğüm oldu bazı zamanlar ( koçççummmm benim diyorum o zaman arabama :) ) . Yani 6-8 arası gezen değerlere normal diyorum .

2. acuuca

acuuca LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    4
    Bi ara 14 litre yaktı birkaç ay ondan sonra bu eski degerlerim bal kaymak geliyor birde kendi ugrasinca insan daha da mutlu oluyor :)

Sizde de varmi bilmiyorum ama benim aracim 90 ile giderken 140 ile gitmis gibi yakiyor, ama 110 120 arasi cok az yakiyor.
    Sizde de var mi bu saçma durum?

(14 litre olayı enjektör arızası nedeniyleymis bu arada.)

3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    O kadar derinlemesine bir analiz yapmış değilim ama bazen çok abandığım halde az yaktığım , kibar kullandığım halde çok yaktığım oldu . Ben bunu direk kalibrasyona bağlamıyorum . Dediğim gibi diğer etkenlerin bence etkisi daha fazla .

4. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Sayın Destek;

KME Diego G3 1.4 versiyonda tank içinde 4 litre kalınca buzzer ile uyarı veriyor ve benzine geçiyor,
    2 litre yada daha az kaldığında buzzer ın uyarı verip benzine geçmesini program ile sağlayabilir miyiz?
    Yapabilirsek nasıl yaparız?

Eminim birçok kullanıcı bunu merak edecektir,

Şimdiden Teşekkürler.

5. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Üstad bunlar çok basit ayarlar . Bize daha zor sorular ile gel :)

acuuca bunu beğendi.
  6. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Emeklemeden koşamiyorum hocam :)
    Bi seferlik yardimci olun artik :D

7. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Yeni yazılıma sahip ecu'ler de:

Eski yazılıma sahip ecu'lerde:

0,6 tavsiye.
    daha düşük değer daha az gaz kalması demek tankta. Fakat sorunlu geçiş yapar.

acuuca bunu beğendi.
  8. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Benim için harika bir bilgi oldu cok Teşekkürler

9. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    acuuca kullanıcı nickli kardeşim..öncelikle lpg ayarı konusunda azmin ve merağın güzel..bende ilk başta sıfır bilgiyle başladım bu ayar işine bu forumda araştırarak şu an hiç bir lpg ustasına muhtaç kalmadan ayarımı yapabiliyorum..bu en son yüklediğin ekran resmindeki ayarına önerilerim şunlar;ilk başta sisteminde vakum bilgisi yok herhangi bir benzin ve lpg haritası oluşturamıyorsun buna rağmen zenginleştirme kısmında her bir değere %5 arttırma vermişsin bu olmaz buradaki zenginleştirme yada azaltma haritası oluşan kme programında lpg ve benzin noktalarını örtüştürmek için kullanılır sen her bir kısma %5 değer verip yakıtı kafana göre arttırıyorsun belki aşırı yakıt gönderiyorsun ve motoru yakında eline alabilirsin..bunun için oraya elleme hepsi sıfır kalsın bu bölümü anlamışsındır umarım..diğer sorunların benzin enjeksiyon süren güzel olmasına rağmen lpg enjeksiyon süren çok yüksek çizgiyi paralel kaydır yani ofset ayarın önerilen değer olmasına rağmen çizgiyi açılı kaydır yani mult ayarın +15 değerinde olduğu için yüksek ideali mult 0(sıfır) ayarı olmalıdır.kısacası şu an aracının uzerindeki nozullar küçük geliyor 0,2 mm daha yükseltmen gerekli..zannedersem 1,8 nozulun var bu 2.0 nozul olmalı..daha sonra otomatik kalibrasyon yap multu 0 yapıp ofset değerinle oynayarak benzin lpg enjeksiyon süreni eşitle ve yukarıdaki zenginleştirme kısmına hiçbir değer vermeden sıfır olarak ayarını yap ekran resmini paylaş yine görüşelim..

acuuca bunu beğendi.
  10. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Hocam ilginiz için teşekkür ederim, Manisa' da bir tane KME sisteme bakan usta(!) var ve enjektör değişimi yaptırdım kablo sıralamasını yanlış takmış, ısı sensörüne uyumsuz olanı takmış ve regülatör 40 derece yukarısını göstermiyordu, araç saçmaladı ve İzmir' deki usta olayı çözünce tövbe ettim usta bozuntularına ve kendim uğraşmak istedim.

Harita dediğiniz gibi oluşmadığı için bilgisayarı yanıma alıp yolda gaz tepkilerine göre zenginleştirme yapmıştım ve şuan motor benzinde çalışır gibi, gerçi biraz arttı yakıt, ancak söylediğiniz gibi Sıfır olarak düzenleyeceğim, korkuttunuz motoru bitirir dediğiniz için. :)

Mult ve Ofset değerlerini dediğiniz gibi düzenleyeceğim, nozul konusuna da el atacağım, otomatik kalibrasyon sonrası dedikleriniz yapıp ekran görüntüsünü burada paylaşacağım, tekrar yardımlarınızı bekliyor olacağım. Bilgi paylaştıkça güzeldir, iyi günler dilerim.

elkmuh bunu beğendi.
  11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Düzeltme:
    mult 0-15 arası normal değer.

12. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Fabrika ayarlarına döndürdüm, Zenginleştirme ayarlarının hepsini Sıfır yaptım, Oto kalibrasyon yaptım, Mult 40' lara çıktı, sıfıra çevirdim rolantide saçmaladı,
    Daha sonra;
    Mult değerini 8' e
    Ofset değerini 1.8' e getirdim,
    Zenginleştirme Sıfır, benzin ve lpg süresi eşitlendi diyebilirim, basınç 1.10 civarı rölantide.

Gidişi düzeldi ciddi anlamda.

Bilgisayarı yolda yanıma aldığımda normal seyir hızında basınç 0.99 seviyesinde, Bu problem teşkil eder mi yoksa normal midir. Gidişinde çekişinde hiç bir problem yok aynı benzin gibi.

13. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Bir sıkıntı olmaz.
    Vadesi yaklaşıyor demektir.

14. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Vadesi yaklaşan nedir açın biraz lütfen korkutuyorsunuz :)

15. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Basınçta oynama regülatörden kaynaklanır.

acuuca bunu beğendi.
  16. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    nozul boyutunla oynamamışsın anlaşılan!..rölantide basınç 1,10 iken seyir halinde 1 bara düşmesi iyi değil rölantide yaptığın otomatik ayarına göre sistem çalıştığı için seyir halinde 1/10 luk basınç kaybın oluşuyor bu da seyir halinde %10 motora az lpg gitmesi demek ve fakir karışım demek bunu gözönünde bulundur..regülatöründe basınç oynaman başlamış bunu düzeltmen için tek yapabileceğin regülatörün alyanla ayarlanan basınç mekanizmasını ufak çevirişlerle rölantide 1,05 bara gelecek gibi ayarla sonra basınç gözlem testine çık gaza bastıkça ve vites arttırdıkça basınç 1 bar ın altına inmiyorsa regülatörü bir müddet daha kurtarmışsın demektir..regülatör basıncını hallettikten sonra lütfen şu nozulları 0,2 mm daha arttırıp rölantide otomatik ayar yap ama motor tam sıcak olmuş olacak ve otomatik ayar yapılırken motor fan açmamış olacak burası önemli fan açan bir motorda lpg ve benzin enjeksiyon süresi hemen değişir ve yanlış sonuç verir eğer ki fan açtırmadan otomatik ayarı yapamıyorsan fan açık değilken ve motor sıcaklığı en üst seviyelerdeyken benzin ve lpg enj.süresini elle eşitle..nozullarını 0,2 mm büyütüp lpg basıncın 1,05 lerde ayar yaptığında tahminim ofsetin 1,6 multun 0 olacak o zaman aracının gidişine çekişine şaşıracaksın..kolay gelsin..

acuuca bunu beğendi.
  17. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4
    Birkaç lpg işi yapıp parça satan yerleri aradım nozul büyütme dediler, ben büyütücem eskiye dönmek istesem AKL marka için sadece 1.8 nozul bulabilir miyim dedim zor dediler o yüzden bi süre ertelemiştim.

Ancak bu akşam eli bu işlere yatkın kuzen ile :)

Nozulla 2.0 yapılacak, ve alyan ile basınç arttıracağım bilgisayar kontrollü olarak (tabi 1.10 - 1.15' i geçmeden)

Sonuçları gece yükleyeceğim.

İlginize teşekkürler Hocam, sonuçlar içinde burada olacağınıza inanıyorum..

18. acuuca

Beğenilen Mesajları:
    4

SONUNDA EŞİTLEDİM :)

Hocam gerçekten dediklerinizden sonra herşey yoluna girdi.. :)

Yaptıklarım;
    - 1.8 olan nozulları 2.0 matkap ucu ile genişlettim,
    - Alyan ile rolantide basıncı 1.15 olacak şekilde ayarladım.
    - Fan sigortasını söküp otomatik kalibrasyon yaptım (Siz yapmayın hararet neredeyse uçuyordu)
    - Konfigürasyon menüsünden Takılmış Enjektör Uçlarını 2.0' a çevirdim.

Sonuçlar;
    Gidişi çekişi bu Mult ve Ofset değerlerine göre harika oldu, Yokuş yukarı (Sabuncubeli) performanı harika.

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Mart 2017
  19. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    konfigürasyon menüsünde gaz geçiş devrini 800 yapmışsın onu 400 yap aksi halde rölantide sürekli benzinden yersin çünkü senin aracının rölanti devri 700 civarı..yavaş yavaş ideal ayara yaklaşıyorsun son ayarında ofset 1,8 mult -17 ayarlamışsın bu mult ayarı eksilerde olması iyi değil..hem basıncın yüksek ben sana 1,05 bar önermiştim sen 1,15 bar ayarlamışsın..öncelikle basıncı 1,05 düşür sonra mult 0(sıfır) olacak şekilde ofsetle oynayarak benzinde benzin ve lpg ye geçince benzin süresini eşitlemeye çalışır..tahminim basınç 1,05 lerde benzin enjeksiyon süren 3,50 lpg enjeksiyon süren 5.0 ms civarı ofset 1,5 ve mult ayarın 0 olacak..kolay gelsin..

20. srkn1978

srkn1978 Member

Beğenilen Mesajları:
    29
    Benim gibi ikinci bir ps-cc1 map sensörü edinebilirsen vakum almayı başarabilirsen ince ayar zor olmuyor.. örnek olarak son ayarımdan iki resim paylasiyorum...aracim 90 beygir 2.0 mm nozul takılı basinc 1.10 bar(resimde basınç ve enj.suresi gorunmuyor kontak açık arac çalışmaz iken programa bağlandım resim aldım o yuzden)...

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş