LANDI RENZO EVO LPG AYARI

Konusu 'LANDI RENZO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve merzel tarafından 18 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. merzel

merzel New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, 2014 model 1.6 115hp astra sahibiyim. Aracımda landirenzo evo lpg kiti mevcut. Yüksek devirlerde araç giderken ara sıra ani fren yapmış gibi oluyordu sonra devam ediyordu. Ancak bı fren hissi çok kısa. 1sn fren sıkıp bırakmış gibi. Bıgün usta tekrardan ayar yaptı. Ayarlar normal mi? Anlayan arkadaşlar yorumlayabilir mi?

Moderatör tarafından son düzenleme: 20 Şubat 2017
  2. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    yorumlanacak bir durum gözkmüyor bu fotoda iken benzinde iken de foto lazım bu ayarı yapan kasap heralde :) bir lpg kablosu alıp kendiniz ugraşın

3. merzel

merzel New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ayar konusunda gerçekten hiçbir bilgim yok. lpgyi salı günü taktırdım. landirenzo evo kit. 2.2 nozul kullandılar. ayarlar nasıl olması lazım. kasap deyince bu ayarlar ile kullanırsan ne gibi zararları var? düzeltilmesi gereken yerler neresi?

4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Rolantide değerler normal. Fakat yuksek devirde zengin karışım var.

5. merzel

merzel New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Sayın destek, ayar konusunda dediğim gibi bilgim yok. Ustaya yüksek devirlerde zengin karışım yaptığını nasıl izah edilebilirim? Bunu nasıl düzeltebiliriz? Bir de zengin karışımın zararı nedir?

6. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Hocam ustalara laf anlatmak zor :) onlar benden dahamı iyi blecek vsvsvs gibi cevaplar alabilirsin ustadan Zengin karışım oldugunu tabiki bu değeler olmadan izah edilecek bişey deyil Zengin karışım ve fakir karışım aracı zarar veren durumlar fakir karışım oldugunda motorun ömrünü kısaltmış olursun zenginde ise motoru boğar ama tam olarak zengin karışımın zararlarını bilmiyorum araç yakamadıgı gazı çig atacaktır yakamadıgı için tam yanma gerçekleşmez çekiş farkı vsvs olur fazla yakar aracınız

7. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Yüksek devirde ki tıkanmanın olası nedeni bu zengin karışım.
    Çok yakma dışında bilinen yan etkileri yok fakat araç kimliğini kaybeder:)

8. merzel

merzel New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Zengin karışıma düştüğü nereden anlaşılıyor? Parametrelerden mi yoksa alttaki enjeksiyon değerleri ve basınç değerleri mi? Sonuçta böyle devam ederse zarar görecek olan benim aracım. Dinlemek zorunda. Normal ayarlarına döndürmek için neleri değiştirmek gerekiyor. Lpg takılalı bir hafta oldu. 43lük simit tank var araçta. Litresi 2,84 den 35 litre gaz aldı toplamda 100tlye doldu depo. İzmir şehiriçinde 303 km gitti. Kmde 33 kuruş yaktı. Bana çok gibi geldi. Aracın yol bilgisayarı bu 303 kmde 9.3lt benzin tüketimi gösteriyordu. İlk depoda çokta tasarruf ettiğimi söyleyemem. Landirenzo taktırdım daha önceki aracımda atiker gold vardı ondan daha memnundum. Bakalım inşallah değerler daha da düşer.

9. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Benzin enjeksiyon süresine bakıyoruz hocam .

benzin enjeksiyon süresi düşerse yakıt fazla, çünkü süre azaldı bu ne demek yakıt fazla geliyor kıs demek, tam tersi de tersi.
    ara. yükte iken yolda gidiyorsunuz xxx devir Benzinde 5 ms lpg ye aldın aynı noktada yani harita ekranında topun olduğu hücre aynı yerde iken lpg de benzin enjeksiyon süren 4 oldu yani daha az süre yakıt verdi bu da ne demek ti yakıtı kıs demekti. Ne yapacaz o hücrede 150 ise 140 yapacaz atıyorum. Baktık benzin enjeksiyon süresi BES 6 oldu demek ki fazla kısmışız deyip bu sefer 140 ı 145 yapacaz. Mantık bu olsun fakir mi zengin mi sonraki öğrenme süreci :)şuna dikkat edeceksin BES yani benzin enjeksiyon süresi kontrol edilecek lpg enjeksiyon süresi ile işimiz yok.

umarım anlarsınız

10. merzel

merzel New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    beyin hata verdi :D benim için anlaması zor şeyler :D İzmir bornovada ikamet ediyorum. Lpg ayarını hakkıyla yapabilecek biri var mı acaba izmirde?

11. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    anlatmakda zor hocam belki kolaydır ben anlatmamışımdır :D şimdi birkez daha anlatmaya calışacam

-Öncelikle mesela araç rolantide benzinde 3.5 ms değerinde aracı gaza atıyorsunuz ve gene benzin ms sine bakıyorsunuz ms değeri gaza atınca 3.0 ms mesela bu demek oluyorki gaz fazla kıs haritata topun oldugu kısımdan hemen 100 ise 90 a cekiyorsunuz 3.0 olan ms yi 3.5 ms ye çekiyorsunuz
    -Yada şöyle ise rolantide benzinde 3.5 ms benzin süresi Aracı gaza atıyorsunuz benzin ms 4.0 ms ne demek oluyor gaz az yükselt 100 ise 110 yapıyoruz 3.5 e düşürmeye calısıyoruz

Sonuç olarak gaz ms süresine bakmıyoruz ayar yaparken benzin süresi.. İlk benzinde bakıyorsunuz ms ye sonra gaza atıp gene benzin ms sine bakıyorsunuz
    Temel mantık bu hocam Videolar vardı bir hocamın attıgı onları bulup ekleyecegim

karaefe bunu beğendi.
  12. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Lpg kitini tercih ederken hata yapmışsınız.
    Lpg kiti seçerken bulundugunuz yerde bir veya iki kişiye mahkum olmayacağınız lpg kitlerini tercih etmeniz her zaman yararınıza olacaktır.
    Marka adı yazamıyoruz fakat anlayan anladı.

13. tr74ercan

tr74ercan LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    landirenzodan memnun olmayanlardan biri de benim.landirenzoyu secmeme sebep ise opel araçlarını garantiden cıkarmadan landirenzoyu kabul etmesiydi.opel hata yapmış benim de yapmam bence normal.opel lpgdeki sıcaktan dolayı sorun yaşayan bi arac diye landirenzoyu secmesinin bi sebebi var sanmıştım.

landirenzonun üstüne atiker takmaya 1500 tl istediler.sizden aldığım bu enjektörün ne oldugunu usta anlamadı ama atiker enjektöre de 400 tl istemişti
    https://www.lpgkablo.com/atiker-lpg...yatina-ucretsiz-kargo.aspx?pageID=18&PID=5297
    şimdi bu enjektör takılı ama programdan hangi enjektörü secmem gerek.secenekler bunlar AEB**LOVATO J**LOVATO K*

ben bu landirenzoyu değişmeye parcaları alsam takacak birini bulurum diye düsünüyorum.bu durumda hangi parcaları almam lazım.arac fiat stilo mw 1600 cc 16v 103 bg ama 2,2 mm nozul da ufak geldi bence.bu göz önüne alınarak atiker süper regulatorü parca listesine ekleyerek ( yada bu regülatör uygun olur mu ) bi liste yapabilir misiniz.lpg de önemli olan sanırım regülatör ve enjektörler.montaj kısmında dikkat edilecekleri de eklerseniz cok iyi olur

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Lovato j uygun seçebilirsiniz.
    Ecu, düğme, map sensörü. Map sensörü bosch ise tesisattada revisyon gerekli.
    Super regülatöre gerek yok.

15. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Şunu ben bir toparlayım , anlatımın karışık olmuş.
    Benzin enjeksiyon süresi gaz enjeksiyon süresinden yüksekse araç lpg de zengin karışımda çalışıyordur.
    Benzin enjeksiyon süresi gaz enjeksiyon süresinden düşükse araç lpg de fakir karışımda çalışıyordur.
    Yani bu noktada kantarın topuzu her zaman benzin enjeksiyon süresidir.

Çok da canınızı sıkmayın . Eğer programın kullanımına ait kullanım yönergeleri elinizde yoksa onları bulmaya çalışın . Genelde yazılım içinde pdf olarak bulunur . Oradan detaylara ulaşabilirsiniz . Bazı lpg kitlerinde rolanti ve yük için iki ayrı kalibrasyon bulunuyor . Bazılarında ise burhan üstadın anlattığı gibi yük durumunda çarpanlarla oynanarak terazi dengeye getirilmeye çalışılıyor . Yaparsınız ALLAH ın izniyle . Ne dangalaklar yapıyor ya da yaptığını sanıyor diyeceğim ayıp olacak ( Sözüm meclisten dışarı )

16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam yazdıklarınızı şu şekilde ifade etsek:

Benzin enjeksiyon süresi lpg ye geçildiğinde artıyorsa lpg fakir dir o sebeple benzin süresi uzar çünkü benzin ecusu aracın benzinde mi lpg de mi çalıştığını bilmez yakıtı dengelemek için benzin süresini arttırır.

Bu durumun tersinde benzin enjeksiyon süresi lpg ye geçildiğinde azalırsa lpg zengindir yine benzin ecusu fazla gelen yakıttan dolayı benzin enjeksiyon süresini kısaltır.

Daha faydalı olacaktır.

Cliosymbol, burhan59 ve elkmuh bunu beğendi.
  17. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Benim aracımda da landirenzo Evo mevcut. Benimkinde de gaza yüklendiğimde 2400 2900 devirde tekleme yapıyordu. 3 aydan beri 8 defa LPG ayarına gittim daha sonra enjektörleri 2.2 likle değiştirdiler yeni ayar yapamadılar sonra Işıkkent'te Olgun LPG nin ana bayisine gittim. 2 gün önce landirenzo programın yeni versiyonu geldiğini ve yükledikleri söylediler. henüz aracımla uzun yol ve detaylı deneme fırsatım olmadı. Ancak şu an sıkıntı yok ekrandaki fotoğraflarını görüntüsünü almak benim aklıma gelmemişti ancak bir daha LPG için gidersem ekran görüntülerini alacağım.

18. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Landirenzo evoda obd uyumu var mı?

19. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Hocam yeni konu açmadan arkadaşın Astra sinde olan sorunun çok benzer bir sorun olduğu için yazmıştım. ancak herhangi bir yorum yapmamışsınız. yaparsanız sevinirim.

20. Balkes

Balkes New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Arkadaşlar konuyu yeni konu açmadan devam ettiriyorum. Olgun LPG gittim. landirenzo için yeni program versiyonu gelmiş o yüklendi. aracın yüklenme esnasındaki tekleme sorunu Benim bitti. ancak Sabahları soğuk motordayken araçta benzinden gaza geçene kadar ki o ilk hareketlerde pedala bastığım zaman yeterli tepki vermiyor. aynı şekilde Geçen gün aracı çalıştırmaya çalıştırdığımda çok fazla sarsıntılı çalıştı. aynı sarsıntılı çalışmaya servis enjektörleri değiştirdiği zaman sistemde gaz yokken gaz pedalına basın dediği zaman da yapmıştı. Bu soğuk motorda benzindeyken gaz yememe olayının sebebi ile ilgili bilgi verir misiniz

Sayfayı Paylaş