Lovato OBD II ayarı için yardımlarınızı bekliyorum

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Cem tarafından 5 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Aracımda Lovato OBD2 sistem takılı bundan 3-4 ay önce lpg'ciye gittiğimde hem yazılımı güncelledi hemde otomatik kalibrasyon yaptı ancak ilk ayar sanki daha iyiydi zira bu yaptığı 2. ayardan sonra motor arıza ışığı yanmaya başladı ve yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketiminin arttığını farkettim , aracımda zengin-fakir karışımı ve enjektör süreleri ile ilgili ayar sıkıntısı var , ben bunu kendim düzeltebilirmiyim , tam olarak ne yapmalıyım ?

biraz önce değerleri alıp kaydettim resimlere bakarak yorum yapabilirmisiniz gaz ms değerleri yüksek geldi bana , zaten arıza ışığıda yanık halde biniyorum şuanda ...

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    merhaba, düzeltebiliriz.

ustanız bilgi eksiğinden dolayı, en klasik hatayı yapıp, küçük nozzle kullanmış.

kendince yakıt ekonomisine fayda edeceğini düşünmüştür mutlaka.

hedefimiz rölantide iken LPG enjeksiyon süresini 3.5 ms civarına çekmek, sizde 6,5 ms, olması gerekenden ne kadar uzakta olduğunuzu anlamışsınızdır.

motor hacmini ve silindir sayısını söylerseniz, uygun nozzle ölçüsü ile başlar, daha sonra basınç ayarı yaparız.

süreleri düşürdükten sonra, tam gaz performansını arttırmak için tabloda manuel bir müdahale yaparak ayarı bitiririz, OBD özellikli kit olduğu için , 1 kere kurguyu ve ayarı düzgün yaparsak sıkıntısız kullanırsınız bundan sonra.

mahirK bunu beğendi.
  3. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    İlginiz için teşekkür ederim , araç skoda octavia 4 silindir 1,6 sr 102bg hitler motor yani ... önerilerinizi can kulağıyla dinliyorum hocam

4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    enjektör üstündeki sarı nozzle ların sökülüp, 2,5 mm matkap ile delinmesi gereklidir.

bunu yaptıktan sonra da, sıfırdan bir kalibrasyon yapın, ve de F4 harita menüsünün görüntüsünü tekrar paylaşın.

OBD bağlantısı, sakin sürüş ile ilgili düzenlemeleri yapacak bizim çok birşey yapmamıza gerek olmaz, biz tam gazda performansa yönelik tabloda manuel değişiklik yapıp ayarı bitiririz.

işlemleri yaptıktan sonra devam ederiz.

Selamlar.

mahirK bunu beğendi.
  5. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3

2.5mm çok olmaz mı hocam ?1.6 motorlar için araştırmalarımda 2.0 mm 'nin önerildiğini okudum siz daha iyi bilirsiniz ama ? birde ben direk yeni nozzle almak isterim şimdi delmekle filan uğraşmayayım diye .. Nereden alabilirim bu nozzle'ları ? ve bu nozzle'larında tipleri varmış sanırım yine okuduğum kadarıyla C tipi nozzle'lar öneriliyor , bu farkedermi siz ne dersiniz ?

6. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Arkadaşlar birşey sormak istiyorum. Bu ELM cihazı bluetoothlu olan Aracım 2004 corolla torque programı ile birlikte kullanmak istiyorum. Acaba aracıma uygunmudur. Kullanabilirmiyim. Teşekkürler.

7. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Bu konu ile ne alakası var hocam başka bir konu açıp oradan sorunuz sorunuzu

8. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    1,6 motor 103 hp fiat maria nozzle 2.7 mm basınç 1.40
    2.5 de denk gelmeye bilir

9. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Arkadaş konu kirliliği olmasın diye konu açmadım. Açtığın konu saten obd II diye açılmış. ne fark var.

10. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3

Sen ELm cihazını sormuşsun kendi konunuzu açıp orada danışın lütfen , burada benim aracımın gaz ayarları ile ilgili yardım alıyorum

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    tartışmaya gerek yok, herkese elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz forum ahalisi olarak.

Cem Bey,

Önemli olan enjeksiyon süresidir, süreyi indirin de nasıl iniyorsa insin :) 2 hafta önce aynı motorlu a3 lü arkadaş geldi, 2 mm nozzle, uğraştık ayarda sorun çıktı, 2.5 mm deldim kendim. Ayarı yapıp mutlu mesut gitti. 2.5 mm ve 1 bar basınç başlangıç denemesi olarak iyi.

ilk önce onu yapın, süre düşmezse basıncıda açıcaz biraz belki.

Necmi Bey,

%99 çalışır, çok yüksek paralar değil, sahibinden.com da 30-40 tl den satılmakta. alın deneyin çalışmazsa hediye edersiniz birine :)

EGR, dr.arrican ve Necmi Işıklı bunu beğendi.
  12. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3

Tamam hocam sizde yok mu 2.5mm lik nozül direk delmeyle filan uğraşmadan alıp taksam ? ya da online olarak nereden temin edebilirim ?

13. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    hıımm sınır ihlali yani. Oysaki bu zamana kadar o kadar çeşitli konularda sizin gibi birbirine ikazda bulunan
    Hocam haklısın Tartışma değil, arkadaş beni bende onu tanımam sonuçda hepimiz bir bilgi almak veya vermek üzere burdayız birşeyler öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyoruz. ELM cihazını aldım PS ışığı ile airbek ışığını yaktı satıcı ile görüştüm arızalı olabilir dedi. halledeceğiz Cem kardeş hocamın dediği gibi direk olarak nozulları büyüt 2.5mm matkap ucu al yavaş yavaş kendin rahatlıkla küçük şarjlı tornavida ile bile delebilirsin. Kolay gelsin.

14. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Tamam teşekkürler

15. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Hocam selam bu enjeksiyon süresini harita ile oynayarak yada basınçla oynayarak küçültme imkanımız yok mu ? zira bakıyorumda 1.6 araçlar için 2.0mm öneriliyor

16. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Cem kardeş aracım 1.6 16 v 110 corolla otomatik basınç 1.45 civarında nozullar 2.5 mm nozul büyüterek enjeksiyon sürelerini programdan takip ederek düşürebilirsin. ama önce uygun nozulları bul. Benim aracımda 1.8 mm. nozul vardı. Hafif ramda aşağı dahi kalkarken ilk kalkış esnasında kararsızlık vardı. şu an için yok. enjeksiyon sürelerim ise motor ısındıktan sonra. 3.6.3.7 civarlarında daha fazla uğraşmadım. Gaz yemesi falan gayet iyi şu an için. Tecrübeli arkadaşların tavsiyesini uygula ve direk olarak nozullarını büyüt. Olmazsa sonrasında basınç oynaması yaparsın. Kolay gelsin.

17. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Tamamdır , yarın nozulleri büyütüp kalibrasyon yapacağım , , ancak bazı yorumlarda da nozul büyütünce yakıtın arttığından bahsediliyor bu doğru mu ?

18. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hayır doğru değil doğru kalibrasyon ve ayarla yakıt artmaz aracınız lpg de daha sağlıklı çalışır.

EGR, Cem, mahirK ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    nozzle büyüyünce süreler düşüyor, yakıt aynı kalıyor.

sürelerin yüksek olması, devir yükselince yetersiz yakıt demek olur.

bu nedenle süreleri düşürüyoruz.

powerkırk3, EGR ve Cem bunu beğendi.
  20. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Yaw Arkadaşlar bugün 2 lovato bayiine gittim birisi ana bayi damla lpg.. diğeride şaşmaz sanayiide tavsiye üzerine gittiğim bir başka usta ikiside "abi büyük nozzle takarsan devir saatin çok oynar sallanır durur dedi . ayrıca uzun vadede boğaz kelebeğine zarar veriyor dedi ve araç fazla yakar dedi ... kafam karıştı o kadar emin konuştular ki bende birşey diyemedim , gittiğimde ayar çekti usta haritayla oynadı birde yeni bir yazılım attım dedi bu yeni yazılım artık kesinlikle yakmaz dedi ışığı tam olarak senkron çalışacak beyinle dedi ... benzin ms süreleri gazda da benzinde de aynı ama lpg süresi 6.30 filan , filtre değişti 40 lira bayıldık , artık filtre değiştiği için mi yoksa bu yeni ayardan mıdır nedir , araba şimdi daha iyi gaz yiyor ve daha istekli gidiyor 4000 devirden sonra bağırma vardı oda daha azaldı ... hayır şimdi netteki araştırmalarımda da hangi motor için hangi nozzle takılacağı açıkca belirtilmiş 1.6 motor için 1.8 ya da 2.0mm diyor.. usta da biz 2.5mm nozülleri 2000 cc ve daha yüksek motorlara takıyoruz abi dedi hiç gerek yok dedi .. şimdi braz biniyim bakalım ne olacak durum vaziyet ona göre hareket edeceğim ...

Son düzenleme: 9 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş