Lovato OBD II ayarı için yardımlarınızı bekliyorum

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Cem tarafından 5 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    kafana ne yatıyorsa onu yap takılı kalma

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    yanlış anlamazsın umarım ama birkaç şey yazmak istiyorum:

ben o gittiğin bayilerde, kalibrasyon yapan adamların, ne işe yaradığını bilmeyi bıraktım ismini dahi duymadığı ekipmanı, arabalara takıp yolda LPG ayarı yapıyorum, bırak rölantide 6 ms süreleri, rölantide 4-5 ms olsa bile üst devirlerde yetersiz kalıyor. gözümle çok defa gördüm.

mesele hiç bir zaman nozzle çapı olmadı zaten, mesele enjeksiyon süresidir. enjeksiyon süresini rölantide 3.5 ms çekersen (ki rölantide 3.5 ms olmasının hiç bir zararı yok, elektronik enjeksiyonlu bir araca asla fazla yakıt yaktıramazsın çok saçmalamadığın sürece) ancak o zaman yüksek devirlerde dahi tam gaz da aracın LPG de performanslı olacaktır.

usta 2.5 nozzle ı 2000 cc ve üstüne takıyoruz demiş

yani 2000 cc 4 silindire ve 2400 4 silindire aynı nozzle mı takıyor? veya 2000 cc 6 silindir motora sadece 2000 cc diye 2.5 mu takıyor? ezbere iş yaptıklarının kanıtı, nozzle çapı tek başına belirlemez, + basınç seviyesi girer işin içine, önemli olan enjeksiyon süreleridir.

gene yanlış anlama, biz forumdaki LPG kullanıcıları olarak piyasadaki LPG servislerinin %99,9 undan gömlek gömlek üstünüz bilgi ve deneyim konusunda.

bu forumda çok sayıda 1.6 motorlu araç sahibi var, nozzle larını 2.5 mm deldiler, basınçlarını uygun değerde ayarlayıp, enjeksiyon sürelerini rölantide 3.5 ms kadar düşürdüler.

yakıtları artmadı! ama aracın LPG performansları arttı, konuları okuyabilirsin, çokça konu var.

bu arada, senin nozzle ın 2 mm bile değil, 2 mm olsa bu basınçla, rölanti LPG ms değeri 4.5-5 arası olmalıydı.

boşa vakit ve nakit kaybediyorsun bilgisiz bayilerle uğraşarak. tercih senin, ama sorunsuz bir arabaya ulaşmak için bize kulak vermende fayda var :)

3. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    doğru söze ne denir.. :)

4. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Valla hocam zaten sizin dediklerinizi yapacağım onda sıkıntı yok bende usta'nın konuşmasından anladım zaten hemen itiraz etti o öyle olmaz rölanti sallantı yapar filan dedi ee lpg basıncıyla oyanayarak dengeleyin filan dedim ama adam bildiğini okuyor sonuçta ikna olmadılar , birde ellerinde 2.4 lük veya 2.5mm lik nozul yokmuş , bende bulamadım piyasada şimdi açıkcası delmekle filan uğraşmak istemiyorum hazır olanları yok mu bu nozzle'ların ? daha öncede sordum ama arada kaynadı herhalde , nozül elimde olsa direk değiştirip kalibrasyon yapacağım zaten sizin yardımlarınızla , ayarın tam olmadığını bende biliyorum , adamlar haritayla ufak oynamalar yaptılar gönderdiler memnun olmadan ayrıldım zaten oradan benim nozuller B tipi 1.8mm sanırım onada tam bakamadı zaten !!!

Şu nozzle'lar lovato'ya olur mu gerçi altaki listede lovato yok ;

http://www.sanalpazar.com/Atiker-Lpg-Enjektor-Nozulu-memesi__isp28515589

Atiker'in 3.0 mm 'ye kadar olanı var lovatoda bulamadım

bu arada donanımhaberede koydum bu resimleri ancak oradaki bir usta sizin obd sistemi aktif görünmüyor dedi ?? nasıl anladı aktif olmadığını kafayı yerim öyle birşey varsa !!!

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Ağustos 2015
  5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864

yukardaki resimde gaz ayarı %2 yazan kutucuk OBD bağlantısının aktif olarak çalıştığını gösteriyor, diğer resimlerde %0 görüp o yorumu yapmış olabilir. zaten esas problem bu değil yani, enjeksiyon süreleri yüksek.

koçtaş, bauhaus gibi yapı marketlerde dahil 2.5 mm matkap ucu bulursunuz, eğer kendiniz delmiyim derseniz, alın matkap ucunu gidin herhangi bir LPG servisine, benim nozzle ları sök, bu matkapla del yerine tak dersiniz, iş bitince 10 tl-20tl bişeyler verin zaten 10 dk lık iş, hemen kalibrasyonunuzu yaparsınız iş biter.

nozzle bulamazsanız bunu uygulayın hemen.

dr.arrican bunu beğendi.
  6. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Hocam yalnız donanımhaberde öyle yazınca usta , aklıma ayara gittiğimde ayar yapan usta geldi ve aynen şöyle demişti şimdi hatırladım ;

Şimdi aracınız aracın kendi beyniyle senkron çalışacak dedi , ulan acaba o da kapalı gördüde o anda açtımı yoksa o ayarı !!! oda olabilir yahu işkillendim bak iyice , yahu birde burası Damla LPG ankara ana merkezi !!! yuh be lanet olsun belki sıradan bir lpg'ciye taktırsam daha iyi olacaktı

7. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Boğaz kelebeği ile ne alakası varmış merak ettim. Subap felan dese hadi neyse diyeceğim. :)

Zaten lpg servislerinin %95 inin yaptığı (istisnalar vardır umarım) otomatik kalibrason yapmak, lpg süresi eşitlemek ve 30-40 lira ayar parası almak. :)

8. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Cem kardeş bizlerde o ustayım diyenlerin elinden neler çektiğimiz için burdayız. Kesinlikle sıkıntın olmasın bozulur falan. Ben ne eziyetler ettim. Dakka da bir nozul değiştirdim. Kendim deldim. Şükür şu an sıkıntı yok. 27 litre lpg ile şehirler arası Kırıkkale-Ankara arası 120 km. civarı uzun yol gerisi hemen hemen şehir içi 303 km. gitti tamamı ile 330 km.den aşağı gitmem. Çok yakar diyenlerede aldırma derim. LPG ustaları genelde dr. arrican'ın dediği gibi benzin ve lpg sürelerini eşitleyip gönderiyorlar. Oysaki yukarıdaki LPG enjeksiyon sürelerini önemsemiyorlar. Yıllarca Lovato yetkili servisi yapan bir arkadaşım bana ne dedi biliyormusun. benzin ile alttaki LPG çizgi olan yeşil süreleri eşitle yukarıdaki LPG enjeksiyon süreleri önemli değil kaç olursa olsun dedi. ve benim süreler 5.00 ms.'nin üzerindeydi. Şuan 2.5mm nozul var kendim deldim. basınç 1.40 araç kendine geldi. Sen uzman arkadaşların sözünü dinle derim.

Cem bunu beğendi.
  9. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Yorumlarınız için teşekkürler , yaw zaten bende anladım bu işten çakmadıklarını ama adamlar iddia edip duruyorlar , işimi halletiremeden geri dönmüş olduk , neyse artık dediğiniz gibi kendim halledicem gelişmeleri buradan paylaşacağım ...

10. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    kıssadan hisse:

aslana sormuşlar neden ensen kalın diye, kendi işimi kendim görürüm de ondan demiş :)

powerkırk3, oktayoo ve Cem bunu beğendi.
  11. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    beyler 2.4 mm lovatonun orjinal nozulünü buldum ondan alacağım direk 2.4 ile 2.5 mm arasında fark yoktur zaten ;) bu arada 2.4mm lik nozulü taktıktan sonra lpg basıncını kaça ayarlamamı önerirsiniz ? sanırım şuanda basınç 1.0 resimlerde ...

Son düzenleme: 12 Mayıs 2015
  12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    ilk önce nozzle takıp, kalibrasyonunu yaparsın.

daha sonra, araç LPG de iken, basıncı yavaş yavaş arttırıp, LPG ms süresini 3.5-3.6 ms civarına gelmesini sağlarsın.

O noktada basınç arttırmayı bırakıp, sıfırdan kalibrasyon yaparsın.

Böylece sistem temelini kurmuş olacaksın.

bu değişiklikleri yapınca, ekran görüntülerini paylaşırsın duruma göre yönlendirmeye devam ederiz.

13. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Basıncıda şuradan arttıracağız değil mi ?

Pressure setting screw yazan yerden ...

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    evet aynen, 6 köşe alyan anahtar ile saatin tersi yönde çevireceksin, bilgisayar bağlı olsun, lpg MS süreleri ve benzin ms süreleri değişecek sen basınç arttırdıkça.

15. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Beyler nozulleri aldım ancak ben o nozulleri takamam , bir ustaya taktırmam lazım , Ankara'da var mı tavsiye edeceğiniz usta

16. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Cem hocam son durum nedir? Forumda göremedim sizi merak ettim. Aynı kitten bende de var. Benim basınçta 1,0 bar olarak ayarlanmış, geçen taktırdığım ustaya başka bir arkadaşın aracı için gittik, onun kini başka usta takmıştı, 1.0 bar olmaz 1,4 bar olmalı deyip diğer ustaya çamur atmıştı ama benimkisini 1,0 bara ayarlamıştı :) Ustaya diyemedim ki benimkisini neden 1,0 bar yaptın o zaman diye, malum kablomuz var ama söyleyemiyoruz kablomuz var diye :) Şu ruhsat işini halledeyim umrumda olmayacak bu lpgci ustalar Allahın izniyle. LPG yedek parçalarını sağolsun forumumuz kurucularıda satıyor hatta ustaların satttığının 3te1 fiyatına :)

17. MrWrong

MrWrong New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar,

Aradığım forumu buldum sanırım. Her aracımda sanayide hiç bi ...ten anlamayan ustalardan bıktığım için çoğu şeyi kendim hallediyorum. Mesela bir önce ki megane 2 aracım kartlı çalışıyordu. Bazen düğmesine basınca çalışmamaya başladı kart okucuyu değiştirtip halledemeyen ustalar yüzünden bıkıp kendim uğraştım kolon kilidine kadar inip kendim halletim sorunu.

Konumuza dönecek olursak

Mercedes C180 Sportcoupe 1.8 kompressor 143 PS 4 silindir aracım var. Üzerinde lovato obd 2 kit + kompressor motor için 240 beygire kadar destekleyen majör beyin dedikleri kit takılı. Aracı aldığımda sistem takılı olduğu için dip detayı bilmiyorum. Montaj 2 sene 11 ay önce yapılmış, Alahtan yapan yer düzgün bir yer. Şimdiye kadar da kullanımda bir sıkımtım olmadı performans ve ekonomisinden gayet memnunum benzinden pek fark hissetmiyorum, tabi ağır testler yapıp karşılaştırmadım.

Fakat geçen hafta şu şekilde bir problemim oldu. Araç kendiliğinden benzine geçmiş. LPG bitti zannettim fakat içeride varmış. Deposunu doldurup düğmesine basmama rağmen lpg'ye hiç geçmedi(alttaki resimdeki gibi). Haftasonu montajı ve bakımları yapılan yere götürdüm ki bu alanda istanbulda tavsiye edilen bir yer, işlerini görece merdiven altı yerlere göre düzgün yaptıklarını düşünüyorum. Lovato obd 2 beyni bilgisayara bağladık yazılım beyinden hiç bir veri alamadı tüm değerler 0 gösteriyor obd kit beyni tepki vermiyordu. Beynin bozulduğunu düşünüp ellerinde ki başka bir beyni bağladılar o sıkıntısız verileri iletti ve araç lpg'ye geçti. Bende kaliteli denilen lovato kit 3 sene olmadan nasıl bozulur diye söylenirken uğraşan eleman benim obd kiti tekrar bağlayıp denemeler yapmaya başladı. Kit'in yazılımını yeniden yüklemeye falan çalıştı işe yaramadı. Ellerinde ki kitin yazılımını kopyalayıp benim kite falan aktardı sonuç vermedi. En son kontağı açıp denemeler yapmaya devam etti ve baya bir denemeden sonra benim kit'ten veriler sıkıntısız gelmeye başladı, düğmesine basınca lpg'ye de sorunsuz geçti. Uğraşan elemanın dediğine göre ellerinde ki lovato obd 2 beyninin yazılım dosyalarını benim kitin üzerine bir kaç kez aktardıktan sonra düzelmiş(bu kısmı biraz yanlış anlamış olabilirim). Gaz ayarlarını yaptırıp ayrıldım, şu an sorun yok. OBD 2 beyninde kilitlenme gibi bir şey oldu diye varsayıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Bilgisayar mühendisi olarak beynin işleyişini pek bilmesemde dosyaları aktardıktan sonra beynin bir şekilde boot olabildiğini varsayıyorum. Endişem bu durumun tekrarlanması olasılığı var mı diye? Birde böyle bir durumda obd 2 kitini bilgisayardaki yazılımına bağlamadım araç kontığını açıp lpg düğmesine vs. basılı tutarak gibi sıfırlama ya da resetleme yöntemleri var mıdır? Belkide pratik bir şekilde kendimde halledebilirdim.

Ayrıca bu konuyu okuyunca bu işe de el atmaya karar verdim. Montajı yapan yer ne kadar düzgün olsada çalışan elemanlar forumdaki gibi teknik detay ve ayarlardan bihaber. Zaten o kadar bilgili ve meraklı olsalar, araştırmalar yapıp kendilerini geliştirseler oralarda o maaşlarda işçi olarak çalışmazlar. Eleman pc'de ayarları yaparken değerlere göz atmıştım. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama benimde gaz ms'si 3.5 üzerinde galiba. Öncelikle bu lovatonun yazılımını ve obd kit'ine bağlanan kabloyu temin etmem gerekiyor galiba. Bunu ucuz yollu temin etmenin bir yolu var mıdır? Yoksa lazım oldukça uğrayabileceğim lovato yazılımı ve aparatı olan bir dükkan mı bulayım? Ekipmanı temin ettikten sonra sizinde yönlendirmelerinizle kalibrasyonları optimum seviyeye getirebilirim diye düşünüyorum. Birde üstte bahsettiğim durumun tekrarlanması ihtimali için sorunu kendim çözmek için yazılıma ve kabloya ihtiyacım olabilir diye düşündüm ne dersiniz?

Fikir, öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Kabloyu alın bakalım duruma.

Diğer konulardaki kullanıcılar gibi sizde programdan ekran goruntulerini paylaşır sabit olabilecek en iyi hale getirmeye çalışırız.

19. MrWrong

MrWrong New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Sanırım ben şu ürünü almalıyım?

http://www.sanalpazar.com/Lpg-c01a-pro-Lovato-Lpg-Ayar-Kablosu-Lpg-Interface__isp16073006

Aşağıda ki linkten gidince de aynı görsele sahip ürün sanalpazarda çıkıyor fakat onda atiker pro yazıyor. Galiba hepsi aynı ürün birden fazla markayı destekliyor?
    http://www.mscsi.net/destek/threads/Ürün-hakkında.10/
    http://www.sanalpazar.com/Lpg-c01a-pro-Atiker-Ayar-Kablosu-Lpg-Interface__isp46362563

Edit şu linki buldum forum üzerinden. Burada lovato için olan ürünün doğrudan linki var. Siparişi geçtim kablo elime geçince programı kurup ekran görüntülerini ileteceğim. O zamana kadar sağlıcakla kalın :)
    http://www.lpgkablo.com/
    http://www.sanalpazar.com/Lpg-c01a-pro-Lovato-Lpg-Ayar-Kablosu-Lpg-Interface__isp16073006

Son düzenleme: 13 Eylül 2015
  20. reşit58

reşit58 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    sa arkadaşlar c obd2 sistemini aracıma taktıralı 2 ay kadar oldu.1 hafta önce araç rampada çekişten düştüğü için ayar yaptırdım.rampada daha da düştü.lpg ayar kablosu aldım ve haritaya baktığımda benzinde benzin süresi 2.40 iken gazda 1,95 idi değerleri -5 oranında düşürdüm.gazda 2,15 gibi oldu çekiş arttı. bi -5 değer daha düşürsem mi acaba bilemiyorum.sistemi fazla bilmediğimden biraz tırsıyorum.

Sayfayı Paylaş