LOVATO SIRALI LPG DEVİR BİLGİSİ NEREDEN ALINMALI? TAKOGRAF ÇIKIŞI, BOBİN,KRANK MİLİ VS

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Ercüment Bosut tarafından 13 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Herkese merhaba;
    Lovato easy c obd 2 sistem için motor devir bilgisini almak üzere en doğru yöntem ne olabilir?
    Örneğin benim araçta doğrudan obd porttan alıyor ama, acaba krank mili sensörü ya da bobinden almak daha iyi olabilir mi?

2. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Bu hafta open loop için wide band afr ayarları yapılacak ve sistemi kuran kasap ustaların hatalarını gidererek tam tekmil hazırlamak istiyorum.
    Adamlar onca tembih ettiğim halde manifold vakumunu kelebeğin arkasındaki ortak noktadan değil, gidip 4 nolu silindirden almışlar. Enjektör hortumlarının kimi 30 cm, kimi 20 cm ve hepsini düzelttim bir bu kafama takıldı.

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hiç gerek yok hocam bu şekilde kalsın. Diğer türlü sorunlar yaşanıyor.

4. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Yanıt için teşekkürler;
    Hani arada kaybolan birkaç ms süreden dolayı sinyali direkt kaynağından almak daha doğru kalibrasyon avantajı sağlayabilir diye düşünmüştüm. Malum, kesinliğe en yakın ayarlar yine en tasarruflu ve performanslı kullanımı sağlar ya... Yok artık sineğin yağını çıkarıyor diye düşünülmesini de istemem ancak, en ideal ve mükemmele yakın olanı arıyorum diyelim.

x-calibur bunu beğendi.
  5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Doğru diyorsunuz ama inanın yok bobinim yandı yok bilmem ne sensörüm gitti falan şeylerinden sonra iyi ki diyorum böyle bir atraksiyon olmamış benim arabada.
    Zaten maşallah iyi bir ayarla sineğin yağına gerek kalmıyor.

Omer303 bunu beğendi.
  6. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    obd den devir bilgisi alan kit duymadım. enjektör hızından alır devir bilgisini ecu.

x-calibur bunu beğendi.
  7. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Yani benim görebildiğim kadarıyla Lovato OBD 2 ECU devir bilgisini benzin ECU sundan OBD vasıtasıyla alıyor. Belki gözümden kaçan bir şeyler vardır.

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Selam hocam wideband ayarını kim yapacak?

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    OBD bağlantısı yapılsada yapılmasada devir bilgisini alıyor. Arkadaşımızın dediği gibi muhtemelen.

10. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    İzmir'den Özdin isimli bir mühendis arkadaşımız tesadüf etti... Bu ayar işini sürekli yapıyormuş ve bu hafta benim Fiesta 1.4 98 HP aracı da ayarlayacağız.

11. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Bu arada, buradan aldığım ayar kablosuyla hem kabloyu deneme, hem de yaptığım hortum tadilatlarından sonra ayarlara bakma amacıyla bir göz attım. Rölanti ltft-stft +-2 cıvarında ve benzin enjektör süreleri hem gaz hem de benzinde hep 2.80 fakat gaz süreleri 5,20 cıvarı... Bunu biraz daha düşürebilmek için regülatörün 1 bar olan basıncını 1.1 yapayım mı diyorum ancak, benzin enjektör sürelerinin her iki durumda da eşit çalışıyor oluşu nedeniyle durumun sağlıklı olduğuna hükmederek vaz geçiyorum.

12. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Biraz önce regülatör basıncını 1 den 1.07 ye çıkardım. Gaz enjeksiyonu 5.20 lerden 4.90 lara geldi... Benzin enjeksiyonları da 2.80 den 2.60 lara... Rölantide haritaya küçük bir müdahale ile ltft-stft yine +-2 cıvarında. Sanırım yol ayarına çıkılmadan tam emin olmak zor.

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Benzin süresi gazda değişmiyecek sekilde haritayı ayarlamalısınız

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Yapılan işleme göre görünen oynamalar gayet doğal zaten
    Üstündeki nozül üstünde ne yazıyor muhtemelen B dir. C nozül yada D nozül takabilirsiniz. Dikkat edilecek husus sıcak motorda kesinlikle LPG enjeksiyon süresi rolantide ltft stft ayarından sonra 4.5 ms altına düşmeyecek

Omer303 bunu beğendi.
  15. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Evet, Lovato'nun bu kitteki enjektörleri 4,5 altına düşülmeyecek ancak benimkiler 5.20 cıvarında olduğu için 5 in altına çekmek üzere regülatör basıncını biraz yükseltmek üzere biraz da deneme mahiyetinde kabaca ayar yaptım. Çünkü kanaatimce rölantide 5.20 olan gaz süreleri 4-6000 gibi üst devirlerde çok uzun sürelerle çalışması gerekeceğinden belki de yetersiz kalıp yakıt fakire düşebilirdi.
    Tabii bu defa daha önce gaz ve benzinde 2.80 çalışan benzin enjeksiyon süreleri 2.60 lara düştü ki, bu da zengin karışıma delalet ama, ltft-stft +-2 olacak şekilde ayarlayınca sıkıntı olmaz sanıyorum.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Basınçla oynamayın fazla, regülatörü elinize alabilirsiniz. Nozüller kaçlık söylemediniz. Nozül çapları ile uğraşabilirsiniz. Tabii orjinal nozül almanız daha uygun olur.

17. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Aslında gayetle haklısınız ancak, nozullar bu setteki K tipi enjektörler için standart B sanıyorum çünkü takılırken görmedim ve yerleri de biçimsiz olduğundan üzerini okumak mümkün değil. Lovato ayar programında tam uygun olarak göründüklerini söyleyebilirim. Diğer yandan tabii ki nozullar bir üste büyütülebilir ancak, hemen bir fikir edinmek adına önce regülatörden biraz oynama yaparak gözlemlemek istemiştim.

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Lovato kp enjektör nozül seçim dosyası. Aracınız valvematik valvetronic multiair değil ise buna uyulabilir ama yinede mininum 4.5 ms zorunluluğu var. Basınç 1 barda olacak bu tabloda.

B nozül alıp ihtiyaca göre maalesef matkapla deliyorlar.:mad:

Ekli Dosyalar:

19. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Siz yazınca anımsadım şimdi, montaja bırakmadan önce ustaya sorduğumda b nozul olabilir demişti ve ben de internetten bulduğum bu tabloya göre c olması gerektiğinde ısrar etmiştim ama, Lovato ayar programında nozul ölçüsü tam görünmesine rağmen adamların yaptığı hiç bir şeye güvenmediğim için gaz süresini de biraz yüksek görünce 5ms nin altına çekmek üzere biraz deneme yaptım. Bu defa yukarıda dediğim gibi önceden gaz ve benzinde eşit olan benzin enjektör süreleri de düştü. Bu da sonradan en azından araç ekranında yakıt sarfiyat değerlerini yanlış gösterip, belki başka ön görülemeyen sorunlara da neden olabilir. En iyisi yine regülatörü 1 bar ve benzin enjektör süresini gazda ve benzinde eşitleyecek şekilde ayarlayıp öyle gideyim wide band afr ayarına.

20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam o basınç arttırınca sürenin düşmesi normal,haritada ki katsayılar ile oynayınca yine eşitlenir merak etmeyin. Ama daha uygun bir nozül C yada D ile 1 bar basınç daha ideal olur. 4.6 4.7 LPG ms süreleri iyi olur daha aşağılara inilmesin sıcak motorda oturmuş rolantide

Sayfayı Paylaş