LPG AYAR KABLOMU ALDIM

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve tunci tarafından 11 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Merhabalar, aracım 1998 model, 2.0 131 hp gücünde, otomatik, akl lpg kitlidir. Buradaki herkes gibi arabama titizlendiğim için kendi ayarlarımı kendim yapmak adına kablomu aldım, bir de elm327 almıştım ama versiyon farkından çalışmadı iade edip yenisini sipariş ettim o da bir kaç güne gelir.
    İlk ayara başlamadan izlemem gereken yol nedir? Aracıma geçen hafta bakım yaptırdım ve 250 km dir benzinle kullanıyorum, elm327 ile bazı değerlere bakıp sonra mı ayar yapacağız yoksa şu halde ayara başlamalı mıyız. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hayırlı olsun güle güle kullanın, forumumuza hoş geldiniz.

Öncelikle AKL kitinin dokümanları , yazılım kullanma kılavuzu vb videoları falan varsa iyice öğrenmeye çalışın. Ön hazırlığınızı yapın. Daha sonra LPG bağlantısı yapınca ya tüm ayarların yazılımdan YEDEĞİNİ alın yapamazsanız, her ekranın fotoğrafını çekin, yanlış bir durumda en azından eski ayarlarınıza dönersiniz. Çünkü bazen nere de ne seçiliydi gibi sorunlar oluyor. Ayrıca size nacizane tavsiyem, LPG den önce arabanızın BENZİNDEYKEN huyunu suyunu iyice öğrenin, değerlerine bakın, LTFT -STFT leri nasıl, hata kodu veriyor mu, vb gibi ELM cihazı ile bakabileceğiniz her şeyi mutlaka BENZİN deyken bir öğrenin. daha sonra LPG işine ayar işine girin.

3. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Teşekkür ederim. Stop etme ve rolanti dalgalanması sorunum vardı, serviste bilgisayara bağlayınca zengin karışım çıkmıştı. Bilgisayarda bir haritaya bakmışlardı oksijen sensörü testi için, benzinde grafik çizgisi bir aşağı bir yukarı inip çıkıyordu lpg de ise düz çizgi şeklinde ilerliyordu, buna bakarak oksijen sensörü sağlam ama zengin karışım var denilmişti.
    O zaman ben önce elm327 cihazımı bekleyip değerlere baktıktan sonra lpg ayarına geçeyim, bu esnada ayar nasıl yapılır öğrenmeye çalışayım.

4. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    aynen yöneticimiz güzel açıklamış. Elm cihazı gelince en iyi oradan anlaşılır zengin mi fakir mi? Yine forumda konu var. Obd olmayan lpg sistemlerinde ltft stft ayarına bakarak yol ayarı yapma diye oradan da bakarak yol ayarına çıkarsınız ve olayı çözersiniz inşallah. Bu arada aracınız kaç km dir lpg li düzenli bakımlar yapıldı mı? Ecu güncellemesi yapıldı mı? Daha önce bir sorun yaşadınız mı. Bunları da yazarsanız yönetici arkadaşlar daha kolay ve hızlı yardımcı olabilirler

x-calibur bunu beğendi.
  5. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    İyi temennileriniz için teşekkür ederim. Araç henüz 113 bin km de, 25 bin km oldu lpg takılalı ve bakımlarını aksatmadım. Ateşleme ve yakıt sistemi düzgün, katalizör yerine katalitik konvertör görünümlü susturucu takılı, geçtiğimiz sert soğuklarda sıkıntı yaşattı ilk defa.

Genellikle tek marşta çalıştı ama lpg ye geçmeden bile stop etti, rolanti devir dalgalanması yaptı, stop ettikten sonra da 4-5 marşta çalıştı. Aküde sıkıntı yoktu, enjektörlerimiz sağlam, yağ su eksiltmemiz yok ama motor ısındıktan sonra çok sağlıklı çalışıyor sesini bile duyamıyorum.

Genellikle sabah ilk çalıştırmada ve akşam işten eve dönerken ilk çalıştırmada yaptı, son iki üç gün arabayı benzinde stop ettim %80 düzeldi. Ben de benzin deposunu doldurup 250 km dir gaza hiç almadan biniyorum ve sorunum düzeldi, sanırım lpg ile alakalı bi sorun.

Egr valfini iptal etmeyi düşünüyorum, ecu güncellemesi derken arabanın kendi ecusu mu yoksa lpg ecusu mu? Gerçi her ikisiyle de ilgili işlem yapılmadı, ben ayar yapmayı ve elm327 bağlantı bilgilerini okumayı bilmiyorum desem yeridir. Soracağım sorular için göstereceğiniz sabır için şimdiden teşekkür ederim.

x-calibur bunu beğendi.
  6. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Egr valfini söktürmeyin.
    İptal edilen katalitik konvertör motorun mevcut çalışma basıncını düşürür.
    Bu işlem güç kaybınada neden olur.
    Sizin sorununuzun nedeni olabilir mi bilemiyoruz fakat üzerinde yoğunlaşılması gereken bir konu oldugunu düşünüyoruz.

7. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Katalitik konvertör işlevini yitirdiği için yerine susturuculu taklidi takılmıştı, içi boşaltılmadı ama basıncı etkileyebilecek bir durum olmasında hak veriyorum. Egr valfini de motorun rahatlaması adına iptal ediyorlar sadece temizliğini yapayım öyleyse.

Sayın destek, arabayı benzinde kullanmaya başlayalı 10 gün kadar oldu havaların ısınmasıyla da stop etme ve rölanti dalgalanmasını yaşamıyorum artık. Ancak benzindeyken gaz pedalı hassasiyeti çok az miktar azaldı, benim asıl amacım lpg ayarını teknik ve bilinçli olarak kendim yapabilmek. Öğrendiğimiz ya da dikkate almaya değer ayrıntıları lpg servisinde anlatamayıp otomatik ayara razı olmaktan kurtulmak istiyorum :)

8. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    şu bir gerçektir ki benzinde rahat çalışmayan bir aracı lpg adam etmeniz imkansızdir. Siz aracın yakıt/güç dengesini bozacak sensör iptalleri vs yapmışsınız. Bu sensörleri düzeltmeden lpg de randıman almanız dediğim gibi bence çok zor

9. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Sanırım yanlış anladınız. Araç orjinalliğini koruyor, ateşleme sistemi orjinal parçalarıyla yenilendi, egr valfi iptal edip memnun olanlar var ben de düşünüyordum ama Desteğ'in uyarısıyla vazgeçtim. Orjinal olmayan tek parça katalitik konvertör. Elm327 gelsin verileri okuyup bakalım en iyisi, kıymetli yardımlarınıza ihtiyacım olacak.

10. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Tanım Değer Birimler Min Ortalama Max
    03 - Yakıt Sistem Durumu
    Yakıt Sistemi 1 Açık döngü sürüşü- 1,00 3,48 4,00
    04 - Hesaplanan Yük Değeri 27 % 11,76 44,31 85,10
    05 - Motor Soğutucu suyu Sıcaklığı 84°C 78,00 81,73 84,00
    06 - Kısa dönem Yakıt Kesme Sıra 1 -0,8% -3,91 0,78 7,03
    07 - Uzun Dönem Yakıt Kesme Sıra 1 -3,1% -5,47 -1,93 1,56
    0C - Motor Devri 711Rpm 679,00 1356,60 2881,50
    0D - Araç Hızı 0km/s 0,00 27,30 70,00
    0E - Ateşleme Zamanı Avansı Silindir #1 23° 0,00 23,25 44,00
    0F - Emiş Hava Sıcaklığı 29°C 24,00 26,60 29,00
    10 - Hava Akış Oranı 1,98g/s 1,74 9,14 41,58
    11 - Mutlak Boğaz Kelebek Pozisyonu 17,6% 17,65 23,23 45,50
    Oksijen Sensörü Çıkış Voltajı 0,815V 0,00 0,44 0,91
    Kısa dönem Yakıt Kesme 0,0% -7,81 0,62 9,37

Merhabalar, bugün elm327 cihazım geldi hemen deneme yaptım. Neyi kaydedeceğimi bilmediğimden bir kaç menüden okuma yaptırıp rapor aldım ve yukarıdaki gibi bir tablo çıktı. Bu tablo işimizi görür mü?

11. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
  12. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Merhabalar tekrar, ben girişimde bulunmak için paylaştığım tabloyu yorumlamınızı bekliyorum acaba tablo doğru mu yoksa farklı bir kayıt mı yapmalıyım?

13. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    bu değerlerin bir değeri yok. Android telefonunuza torque Pro yükleyin. Daha sonra ltft stft maf devir hız kaydı yapın yolda giderken

14. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Anladım teşekkürler. Rolantide mi yoksa seyir halindeyken mi yapmalıyım. Bir de ne kadar süre kayıt yapayım, hangi hız ve devir aralığında? Sanırım sadece benzindeyken kayıt yapıcam.

15. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Yolda tüm devir ve yüklerde aralıklarında kaydedin dosya olarak

16. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Dediğiniz "ltft stft maf devir hız kaydı" nı ekrandaki şu dört bölmede seçip yapıcam değil mi? Emin olmak için soruyorum.

http://hizliresim.com/GoqB0r][​IMG]

17. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Bakacağını değerler kısa dönem yakıt kesme % ve uzun dönem yakıt kesme %

Birde LPG ayar programındaki ekranları paylasirsaniz nasıl değişiklik yapmak gerekecegine dair yonlendirelim.

Aracinizda elm327 çalışması nimet. Yakıt düzeltme yuzdelerine gore ayar yapmak kolay ve sonuçları daha iyi

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  18. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Tamam dediğiniz gibi yapıcam. Lpgde değerleri okumadan önce benzindeki "kısa dönem yakıt kesme % ve uzun dönem yakıt kesme%" değerlerini kaydedeyim çünki, 350 km dir benzinle kullanıyorum. Lpg değerlerini rölantide mi yoksa yine yolda mı okutayım? Sanırım
    kısa dönem yakıt kesme % ve uzun dönem yakıt kesme % yi lpg için de seyir halinde farklı yük ve devirlerde kaydetmem lazım.

Bir de bugün nozula baktım üzerinde 1.8 yazıyordu, işlem görmemiş büyültme-küçültmr yapılmamış. Nozul ve basınç ayarını alacağım verilerden sonra değerlendiricez sanırım. Elm327 cihazı 2.1 versiyon olunca çalışmadı, 1.5 versiyonunu edindim.

19. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Rolanti ve seyir halinde değerlere bakacaksınız. Benzin değerleri ile işimiz yok. Biz lpg ile çalışırken ltft stft değerine bakacağız.

20. tunci

tunci New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Anladım. Lpg ayarı için fırsat buldukça paylaşımları ve örnekleri okuyup anlamaya çalışıyorum. Anlamakta zorlanıyorum açıkcası, sorularım size basit gelebilir kusuruma bakmayın lütfen.
    Mantığını anladım ltft stft değerine bakıp map haritasında azaltma çoğaltma yapıp, ltft stft farkını sıfırlamaya çalışıcaz. Bunu yaparken mekanik ve montaj sorunlarını gidermiş olduğumuzu varsayıp, basıncı, benzin enjeksiyon süresinin hem lpg de hem benzinde eşit olmasını kontrol edicez. Ben bir yandan da harita ve grafik okumayı öğrenmeye çalışıyorum, hoşgörünüz için şimdiden teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş