LPG AYARINDA AFR 15.5 OLMALI MI? NASIL HESAPLANIYOR?

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve kara65 tarafından 25 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. kara65

kara65 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    43
    Merhaba elm327 cihazi ve torque programına ile araç ecusunden Ltf stf değerlerini görüyordum. google playden Knock Dedector uygulamasini indirerek eklenti olarak torque programına ekledim ancak ne olduysa bundan sonra oldu
    Knock Dedector yuklemeden önce aracimda AFR değeri 14,7 iken programı yükledikten sonra AFR değeri 15,1 oldu ve tekrar eski haline donduremedim
    - AFR değerinin 15,1 olması iyi mi oldu kötümu bilemedim sizlerin yorumunu alabilirmiyim bu durumda aracima zararı olurmu, olursa 14,7 olan eski haline nasıl döndürebilirim

Screenshot_2016-09-25-16-41-06.png Screenshot_2016-09-25-16-44-50.png

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Burada gördüğünüz değerler aracınızı etkilemez ki. Sadece yazılımsal olarak program bozulmuştur. Verileri sıfırlayıp eski haline getirebilirsiniz. Android kullanıyorsanız Ayarlar -uygulamalar programı bulup verileri sıfırla deyin

3. kara65

Beğenilen Mesajları:
    43
    Torque ve knock detector propramini telefondaki tüm kalintilarini silip tamamen uygulamalarimdan kaldırıp geri yukledim yine değişiklik olmadı üstelik Aracı etkiliyor malesef aracın çekişi değişti ilkgun Ltf değeri rölantide %10a kadar çıkmıştı bugün baktım yine eski değerlere yakın değerler olmuş ama aracı kesinlikle etkiliyor

4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Knock dedektör ile afr arasında sıfır bağlantı var.
    Yorumsuz.

5. kara65

Beğenilen Mesajları:
    43
    torque programı knock Dedector eklentisini yukledim sonra torque programınin içinden knock detectoru açıp programı baslatinca (tam gaz yapınca) afr aynı anda 15,5 oldu

Programı yüklemeden önceki afr değeri 14.7 idi. Eskiden alınmış ekran görüntüsünü aşağıda ekledim
    Screenshot_2016-09-11-23-16-58.png

6. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Araba profil ayarlarından lpg seçtiniz mi yakıt türünü?

7. kara65

Beğenilen Mesajları:
    43
    hayır ben oyle bir işlem yapmadım, nerden yapılıyor o işlem bilgi verirmisiniz belki program kendi değiştirmiştir ben nerden yapılıyorsa eski haline getireyim, torque de öyle bir ayar görmedim

8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Araç profilini oluştururken yakıt türü seçilen yer var lpg cng benzin etanol vb gibi oradan bakabilirsiniz. Lpg de afr 15.5 benzinde 14.7 dir

9. kara65

Beğenilen Mesajları:
    43
    Teşekkür ederim Aynen dediğiniz gibiymis yakıt turu lpg olarak seciliymis benzin olarak değiştirdim eski haline döndü afr

Ama işin ilginç yani burdan yapılan değişiklik direk aracı etkiliyor bundan eminim artık.
    Yakıt turu lpg seçili afr 15.5 iken araba devirsizken klima açık halde dip gaz yaptığımda motordan patlama sesi geldi her denememde ama şimdi yakıt turunu tekrar benzin yapınca yani afr 14,7 olunca bu patlama sesi artık gelmiyor

Bu duruma yorumlarinizi merak ettim acaba yakıt turunu lpg olarak seçip ona goremi lpg programından ince ayar yapılması gerekir yorumunuz nedir acaba @x-calibur @Destek @maycicek

10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam bana tevafuk olmuş gibi geldi, çünkü daha önce dediğim gibi bu yazılım ile araçta ecuya müdahale edilmiyor. Bu 15.5 yada 14.7 görünmesi için yakıt türünü seçmek sadece görsel amaçlı. Formülasyonla alakalı bu torque programında. Normal de benzinde afr 14.7 lpg de 15.5 olduğundan adamlar ekranda o şekilde görünsün diye yaptılar. Lambda değeri ile o sayıları çarpıp gösteriyor tamamen görsellik. Sizin oradan seçmenizle alakalı bir durum yok yani. Benim aracım Toyota, Toyota da anca hata kodu siliniyor bu programla

maycicek bunu beğendi.
  11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu arada kullandığınız elm cihazı versiyonu ne? Sizin lpg kiti obd li bir kitti herhalde yanlış hatırlamıyorsam. Bu bazı elm cihazları obd li kitlerin obd bağlantısını etkiliyor. Bu yüzden aracınızda değişim hissetmişsinizdir. Elm cihazını söküp tekrar arabayı çalıştırın eski iyi haline döner muhtemelen

12. kara65

Beğenilen Mesajları:
    43
    Elm versiyonu 2.1 hocam, diger araçlarda yakıt turunu lpg olarak seçmenin etkisi olmayabilir ama benim araçta kesinlikle etkisi var ona eminim defalarca elm yi araca bağladım sorun olmadi ne zamanki afr değeri değişti o zaman arabada gariplikler başladı.

Akşam üzeri siz yakıt turunu değiştirin dedikten sonra özellikle denedim obd cihazını hiç çıkarmadan sadece yakıt durumunu değiştirince afr 15.5 olunca arabam farkli tepkiler veriyor, afr 14,7 olunca farkli tepkiler veriyor

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Eğer donanım versiyonu 2.1 ise dikkatli olun derim. Bende kullandım bu 2.1 elmden ve lpg kitimin yazılımı ile bağlanınca gördüm ki obd bağlantısı sağlanamıyor. Lpg kiti obd bağlantısı yaptıktan sonra sıkıntı yok takıp kullanmakta ama elm açıksa sonradan araba çalıştırırsam lpg kiti bağlanamıyordu.

14. kara65

Beğenilen Mesajları:
    43
    Peki sizin araçta afr her durumda sabitmi yoksa degisiyormu
    benimkinde normal kullanımda afr 14,7 sabit, dip gaz yapıp open loop durumuna geçtiğinde 12.2 ye kadar düşüyor hem benzin hem lpgde

15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ben afr ye pek bakmıyorum hocam, dediğim gibi orası torque da biraz hesaplama işi, yani sensör değeri değil gerçek anlamda. Stft ltft değerlerime bakıyorum çünkü o gerçek anlamda aynı sonuçları veriyor. Hem lpg kitinden baktım hemde aracın orjinal kablolu programından baktım. Sizde gerçek anlamda 14.7 yi gösteriyorsa zaten benzin afr değeri gösteriyor ama sonuçta fark etmez, çok iyi mükemmeli yakalamış bir motorunuz var derim. Open loopta zaten bu hesaplama işi boşa çıktığından sizin tam gazda hafızada kalan ltft ye göre hesap yapıp görsel olarak gösteriyor gerçek manada değil. Torque ya pek güvenmeyin bazı sensör dışı hesaplamalarında.

16. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    x-calibur üstadın dediği gibi torque afr yi doğru ölçmüyor sadece hesaplıyor değerler yanıltıcı. afr egzoz çıkışına takılan bir cihaz ile ancak ölçülebilir fiyatı da 500tl den fazla diye biliyorum

17. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    OBD'li LPG sistemlerde torque (elm) cihaz takıldığında lpg'de yakıt düzeltmelerini yapmıyor. Yani elm cihazı bağlandığında LPG ecüsü düzeltmeleri yapmıyor. Bilginize.

18. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63

19. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    V2. 1 elm takarsınız okumuyor. V1.5 elm cayır cayır hem kendi okuyor hem lpg ecusu okuyor.

20. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Kullanmış olduğum elm versiyonu 1.8.
    1.5 de kullandım elm cihazını taktığımda bilgisayarın okuduğu ltf-stef değerleri ile sağ köşedeği yakıt düzeltme duruyor. Çıkarttığımda ise tekrar başlıyor.

Sayfayı Paylaş