LPG'Lİ ARAÇTA BENZİNDE TEKLEME (LPG kaynaklı olabilir mi?)

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve dyt.syt.yvz tarafından 7 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. dyt.syt.yvz

dyt.syt.yvz LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    Cümleten Selamlar... Forumunuzu çok başarılı buldum, çok beğendim. Bir çok konuda araç sahiplerine yol gösterici oluyor öncelikle bunun için tebrik ve teşekkür ederim.

Aracımda (Proton Gen-2 Sedan) OMVL marka sıralı sistem takılı. 2 ay önce lpg de tekleme sorunum vardı benzinde sorunsuz çalışıyordu araç lpg enjektörü sökülüp temizlendikten sonra lpg de ki sorunum çözüldü lakin şuan daha büyük bir sorunum var. Motor sıcakken ilk çalıştırmada benzinde rolanti dengesizliği var araç düzgün çalışmıyor. Araç soğukken özellikle sabahları rolanti 1100-1200 civarlarında iken dengesizlik yok gibi ya da hissedilmiyor ama motor sıcakken rolanti 900 lerde iken dengesizlik başlıyor. Araç LPG ye geçince sorunlar kayboluyor. Biliyorum bunun bir çok sebebi olabilir. Bujiler değişti bobinler kontrol edildi düzelmedi. Bogaz kelebeği temizlendi ECU sıfırlandı düzelmedi. Benzin katkısı kullandım yine düzelmedi. Acaba emme manifolduna benzindeyken LPG sızıyor olabilir mi ? Bu sızıntıyı nasıl kontrol edebilirim ? Enjektörü temizlerken bozdukta sızdırmaya mı başladı ki ? LPG enjektörü temizlenmeden önce 1 hafta aracı benzinde kullanmıştım tekleme rolanti dengesizliği vs olmadı. Elektronik gaz kelebeğinde sorun olsa LPG de de sıkıntı olması gerekmez mi ? Gereksiz yere parça değiştirip masraf yapmak istemiyorum. Umarım yardımcı olabilirsiniz...

Not: Araç benzinde iken p0170 hata kodunu veriyor. Bazen p0171 sistem zayıf hata kodunu da alıyorum.

p0170 hata kodunun karşılığında ise: İçeri giren hava, yakıt basıncı, pompa, enjektör, hava alma valfi nde sorun olabileceğini söylüyor.

2. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Aleykümselam sizin sorun yeterli basınçta benzin gelmemesinden olabilir naçizane görüşüm benzin filtresi çok doludur veya pompa yeterli basınçla çalışmıyor olabilir benzin deposu her daim çeyrek üstü yakıt olsun yoksa yakıt pompası sorun yaratır kolay gelsin

dyt.syt.yvz bunu beğendi.
  3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Rölanti dengesizliklerinin kahir çoğunluğu kaçak hava girişinden kaynaklanır . Bu noktada bir sürü bakılması gereken nokta var . Emme manifoltu , emme manifolt contası , kelebek boğazı , kelebek boğazı contası , rölanti valfi , rölanti valfi contası vs . Bulmak zordur . Eleminasyon usulü bu noktaları tek tek gözden ve elden geçirmelisiniz.

osman oğuz ve dyt.syt.yvz bunu beğendi.
  4. osman oğuz

osman oğuz LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    Lpg de sorun yoksa benzin pompasına bakılabilir. Pompaya bağlanan soketler de önemli bence. Bir soket arızasından pompayı değiştirmeyin sonra.

5. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    A.S. hocam,

LPG enjektörleriniz ya kaçırıyordur. Ya da enjektörler ile manifold arasındaki hortumlarında sorun olabilir.
    Öyle ki benzinde fakir karışımın sebebi ya motorun bir yerlerden hava almasıdır, ya da benzin enjektörlerinde,benzin pompasında veya bu ikisi arasındaki yolda bir tıkanıklıktan kaynaklıdır. MAF sensörünün yanlış değer okuması da başka bir ihtimaldir.

Bana lpg enjektörleriniz ile manifold bağlantısı arasında bir sorun varmış gibi geldi. Bir kontrol edin derim.

6. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Aracı ustama bıraktım benzin filtresinden başlayarak muhtemel arıza yapabilecek enjektör, pompa, hava kaçağı, lpg sızıntısı, bogaz kelebeği vs hepsini tek tek muayene edecek umarım fazla uğraştırmadan arızayı buluruz. Gelişmeleri sizinle paylaşacağım. Konu ile ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. :)

Bayram bunu beğendi.
  7. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    rolanti valfinden baslayin...

8. Ozan34

Ozan34 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    S.A.
    dyt.syt.yvz arkadaşımızın yaşadığı sorunların bir benzerini de ben yaşamaktayım. Şöyleki Pejo 407 2.0 motor otomatik vites 172 bin km de bir aracım var. Bende göstermedik usta kalmadı. Aracın gidişinde cekişinde herhangi bir sıkıntı yok gazda ve benzinde, fakat sık trafikte dur ve kalk yapınca aracı tam durdurunca rolanti düşüp araç stop ediyor. P0170 hatasını bende alıyorum. Bogaz kelebegi, ateşleme bobini, buji, benzin pompa ve filtesi hepsi değiştirilip denendi. Arac sogukken bir sorun yok, motor ısınınca yapıyor. Son gösterdigim usta subaplara bakılması gerekir diyor. Bende kesin mi bu arıza dedim, bakmadan cvp veremeyez diyor. Denemek içinde 2500 tl tutar diyor. Subaplar olsa herzaman stop ediyor olması gerekmez mi yoksa ben mi yanılıyorum. Çünkü bazen hiç stop etmiyor. Bu sorun benzinde kullandıgım zaman meydana geliyor. LPG de ise rolanti düşüyor fakat stop etmiyor yada cok nadiren ediyor. Buradaki uzman arkadaşların bana fikir verebilecegini düşünüyorum. Formdaki bir cok konuyu nerdeyse okudum. Hata bazı arıza tespitleride yaptım mesela regulator arıza tespti gibi. Regulator hava valfi çıkarınca arac LPG de çalışıyor, formdaki bilgilere dayanarak çalışmamısı gerekti gözlemlenmesi gerekir.

Görüşleriniz için teşekkür ederim.

9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    sizin sorununuz da %99.9 lpg kitinden kaynakli. motor isininca regulator icindeki benzeri kaucuk vb. gibi yavsayan (ben boyle tabir kullaniyorum) parcalardan kaynakli lsorunlar cikiyor bence. kiti degistirseniz daha ucuza ma olur da oncelikli regulatore yogunlasin diyorum. kolay gelsin...

10. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Sonucu paylaşın lütfen tecrübe olur

11. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Motor kapağında yoğurtlama vardı su eksiltiyordu araç silindir contasında sızıntı olduğunu düşünerek contayı değiştirmek için kapağı açtık subaplarda yanma ve deformasyon olduğu ortaya çıktı açmışken yeni çelik subap takımı ve subap keçeleri takalım dedik. Subap erimesinden dolayı da yukarıda bahsettiğimiz bazı problemler olabiliyormuş araştırdığım kadarıyla. Subap takımı bugün gelecek bakalım tecrübelerimi ilerleyen günlerde paylaşacağım. :)

powerkırk3 bunu beğendi.
  12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Yoğurtlama tabirini de ilk defa duyuyorum ; herhalde bu noktada yağ ve su birbirine karışığ emülsüyon oluşmuş . Ama bunun için daha önceden aracın yağ ve su kontrolünü yapsanız ikisinde de bozulma gözükmesi lazımdı . Hiç bakmadınız mı ? Peki subaplar önceden çelik değil alaşım mıydı ?

13. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Hocam yağ karterinde bozulma yoktu çubuğu çektiğimde yağ normaldi içindeki yağı da yeni değiştirmiştim içindeki yağ özelliğini yitirmiştir diye ama bu yoğurtlama gitmedi yağı değiştirdikten sonra. Yağa su karışması ve kapakta o şekilde birikmesi kafamı kurcaladı contada yanıkta çıkmadı ama gözle görülmeyen bi yerden su girişi olmuş diye tahmin ediyorum artık conta mı eskidi bilemiyorum kapak kontrol için rektefiyeciye gönderildi yeni conta ve rektefiye edilmiş şekilde takacağız yerine. Su eksiltmesi LPG beynine giren hortumlardan olduğunu tespit ettik ama motor yağına nasıl su karışmış contadan ve kapaktan başka bişey gelmiyor aklıma. Kapakta çürük falanda yok tertemiz çıktı motor sadece subaplarda aşınma ve yanma var dedi o da LPG kullanımından sanırım artık benden önceki sahibi LPG de yüksek devir mi çevirdi bilmiyorum. Subap takımına gelince orijinali de çelik diye biliyorum ama aşındırmayı nasıl başarmışlar cidden merak ediyorum.

14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
  15. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Kapak contasını orjinal haricinde kullanmayın.

16. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    gecmis olsun. insallah kapakta catlak cikmaz. bende cikmisti oradan kotu anisi var... :rolleyes::rolleyes:

17. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    kapak derken kulbutor kapagi mi silindir kapagi mi?

18. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Silindir kapağı hocam. Kapak temiz çıktı gözle görünen bir şey yok ama yinede rektefiyeci kontrol edecek gerekirse taşlanacak.

19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    anladim. gozle onemli degil. isitip kor halinde gozleyecek. kilcal ya da gozle gorulmeyen catlaklara bakacak. ins cikmaz.

20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Çıksada çok sorun değil , kılcal çatlakları dahi adam ediyorlar türlü yöntemlerle , hele subap yuvaları tarumar olmuş bir kapağa yeni bir yöntemle metal enjekte edilip sonra freze ile düzeltilmesi ile ilgili bir video youtube de var . Hayran kaldım .

Sayfayı Paylaş