LPG'Lİ ARAÇTA BENZİNDE TEKLEME (LPG kaynaklı olabilir mi?)

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve dyt.syt.yvz tarafından 7 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. dyt.syt.yvz

dyt.syt.yvz LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    Wonderfull !

Gözlerime inanamadım :)

elkmuh bunu beğendi.
  2. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    su dakika rektefiyeci 150-200 liradan asagi almaz herhalde. +bu islem ucreti zaten neredeyse sifir kapak fiyatini bulacaktir. (bir ihtimal araç 100k ustu degilse). e zaten sifiri kadar iyi olur olmaz bilmiyorum. e bu işlem nerede kim tarafından yapılıyor?

o değil de, car sos'de 1936 model bir mg'yi restore ediyorlardı.

bu islem bana onu çagristirdi. aracin silindir kapagi bildiginiz motora kaynamis ve tabii ki yok, bulunamiyor. izlerseniz, bir ustaya goturuldu, duzelmeyebilir de denildi, ama adam sonunda bildiginiz yaptı.

boyle bir araciniz varsa bu islem olabilir. bu uc bir ornek. konuya donersek oncelikle insallah problem cikmaz, cikarsa da orijinal sifira yonelmek daha makul bence. yine de arac sahibi bilir tabii ki. hayirlisi diyeyim...

3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Zamanında kapak tamirine 300 lira verdim ciğerime oturdum ama orjinali 1000-1500 lira arası gidiyormuş , ona da ayrıca subap alıştırması falan yapılacak , gene rektifiyecinin kucağına . Çin malı olanlar 500-750 lira arası bulunabiliyor ama tavsiye etmiyorlar . Çıkma bulsan onu da gidip arayıp bulmak , kontrol ettirmek lazım , küçük şehirde bulman çok zor , büyük şehirden kargo ile istesen adam parasını vermeden göndermez , sorunlu çıksa parayı iade edermi bilinmez , her tarafından sıkıntı .

4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Sadece taşlama işi varsa freze ve subap alıştırması üstadın dediği gibi 100-200 arası çıkar herhalde.

5. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    taslama vs. 100'e cikarsa supermis.

dedigim gibi benim de kspak anim var. bende 8-10 ay once conta diye girip catlak kapakla karsilastim. arac lada vega.

bakindik, çin 450-500, orijinal avtovaz 850 civarina bulundu. takildi. sadece rektefiye işi 150 tl tuttu sifir kapak diye. eskisi olsaydi 250 tl idi.

kisacasi sadece rektefiye isi tutar 200-250 lira su tarihte...

6. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Bulunduğum ilçede sorunun kaynağını bulamadık maalesef :(

Benzinde rolanti sorunu devam ediyor genellikle dengesizlik var bazen normal çalışıyor. Benzinde çekiş düşüklüğü yaşıyorum. LPG de benzine göre daha iyi gidiyor şuan. P0170 yakıt ayar hatası veriyor benzinde. Benzin filtresi değişti benzin enjektörleri sağlam dedi usta ama cihazı olmadığı için test edemedi. Enjektörde tıkanıklık olsa LPG de de sıkıntı çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Geriye benzin pompası ve ECU kalıyor. Kelebeği de temizledik ama adaptasyonu yapılmadı. Usta en son ECU nun kafası karışmış olabilir yakıtı ayarlayamıyor olabilir dedi. Pompa, enjektör veya ECU nun yakıtı ayarlayamaması üzerinde duruyorum şuan. Hava kaçağı vs olmadığını söyledi usta olsa bulurdu diye düşünüyorum. ECU ya reset atmayı da denedim ama kutup başı sökülerek sıfırlanmıyor saatlerce akü sökük kaldı sıfırlanmadı. Nereden biliyorsun derseniz sıfırlansa teyp kod isterdi. :)

Bazen ayağımı gazdan çekince özellikle 1. ve 2. viteste vuruntu oluyor (3-4-5 de fazla hissedilmiyor) ama şiddeti her zaman aynı olmuyor. LPG de de oluyor bu durum ama daha hafif çoğu zaman hissedilmeyecek kadar az. Vuruntuyu azaltmak için gaza dokunduğumda aniden hızlanmaya başlıyor araç. Bi dengesizlik olduğu kesin çünkü daha önce 2-3 farklı araç kullandım böyle olmuyordu. Ufaktan servis yolu görünüyor ancak orada profesyonel cihaz destekli deneme yanılma yöntemi ile parça değiştirerek arızayı tespit edebilirler sanıyorum. Bakalım ne kadar fatura çıkaracaklar... En pis yanı da en yakın servisin 500 küsür km uzakta olması...

7. drfatih

drfatih Guest

buji, buji kablosu, ateşleme bobini kontrolu yada değişimi yaptınızmı?

8. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Bujiler yakın zamanda orijinali ile değişmişti. Buji kablosu yok 4 tane ateşleme bobini var ama rolanti sorunu ve çekiş düşüklüğünün benzinde olup LPG de olmaması bu seçeneği saf dışı bırakıyor diye düşünüyorum.

9. carrew14

carrew14 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    7
    hocam boğaz kelebeği konum sensörüne baktırın bu sensör zamanla işlevini yitiriyor.hatta zamanlan kılcal çatlak yapıp yakıt oranı yükselme araçta istop olayları bile başlıyo.

dyt.syt.yvz bunu beğendi.
  10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    ariza isigi yaniyorsa 1.5 versiyon bir obd 2 cihazi alin.

11. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    OBD cihazı kullanıyorum zaten :)

12. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Bu önerinizi dikkate alıcam teşekkür ederim şuan MAF (Debimetre - Akışmetre - Hava Akış Sensörü) sensörüne yoğunlaştım çünkü sensörün fişini çekince dengesizlik düzeliyor sonrasında daha hafif dengesizlik yapıyor takınca daha belirgin oluyor rolantide alıp verme. Kazalı bir araçtan çıkma sensör buldum gelsin bi deneyeceğim bakalım düzelecek mi. LPG de dengesizlik kayboluyor bogaz kelebeği konum sensöründen olsa LPG de devam etmesi gerekmez mi ?

13. carrew14

carrew14 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    7
    hocam elektronik arabalarda arıza bulmak gerçekten çok zor aynı sorunları arabayı ilk aldığımda bendede butip sorunlar vardı gazcılara gidip gelmekten bıktım araçta stop olayı beni deli ediyodu rolenti motorunu değiştirdim boğaz kelebeği konum sensörüne orjinaline serviste 650 tl istediler kalsın dedim konum sensörünü kıl testereyle ikiye ayırdım baktımki sensörün ayakları laçka olmuş içini temizleyip platin ayaklarını büzdürüp iki parçayı birleştirip sunfix hamurla barçayı yapıştırıp boğaz kelebeğine montajladım ve araçtaki rolenti dengesizliği stop olayları hepsi düzeldi ama araçtaki düşük devirlerdeki sizinki gibi düşük devirlerdeki benzindeki ve lpg deki teklemeyi gideremedin azda olsa devam ediyo masraf etmekten bıktım kısacası motor üst kapak contasını açtırdım üst contada çürüme varmıştı değiştirtim ama eskisine nazaran biraz daha iyi çokta takmıyorum artık ama aklımdayken söyliyim gene motorun sente ayarınada bi baktırın belki bir diş kayıklık olabilir.

elkmuh bunu beğendi.
  14. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    maf soketini cikardiginizda tam tersine motor dengesiz calisir, hatta stop bile edebilir. sizde dediginiz gibiyse muhtemelen maf arizali, ecu kendi dengeliyor. oncelikle size daha once dedigim gibi bir obd 2 cihazi edinin. hatayi okuyun, ona gore bakarsiniz. ama motorun hava problemleri genellikle maf'tan kaynaklaniyor.

15. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Sente ayarında sıkıntı yok ustayla birlikte değiştirdik trigeri daha yakın zamanda. Şuan mapı değiştiricem düşük bi ihtimalde olsa benzin pompası basıncına baktırıcam olmadı TPS sensörü. Dahada olmadı ECU :(

16. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Benimki zaten dengesiz çıkarınca topluyor ama uzun sürmüyor yeniden bozuyor rolantiyi. Takınca daha kötü bozuluyor. Temizleyip takınca azalıyor sorun ama yeniden başlaması uzun sürmüyor. LPG de rolanti düzgün ama. OBD ile hata kodlarını okuduğumda p0170 yakıt ayar hatası kodu alıyorum.

Yakıt Ayar Arızası (Bank 1 )

içeri giren hava miktar arızası - yakıt basınçı arızası - pompa - enjektör - depo hava alma valfi

17. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    torque veya baska bir uygulama ile hatayi sildiniz mi? sildikten sonra isigi ne kadar surede yakiyor? %90 hava akismetre yani maf problemli. Çin'den 1/3 kadar ucuza getirirsiniz ancak bozuk çikma ihtimali de 1/3 oraninda :) Getirttigim 3. maf duzgun calismisti, ki arada isik takiyor. Deneme imkaniniz varsa baska bir aractan sokup montajlayin deneyin satin almadan once.

Maf'ı temizlemek maalesef sonuc vermez.

18. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Kazalı araçtan çıkma buldum 50 liraya. Bozuk çıksarsa değiştiririm elimde bi kaç araç daha araç var üstünden söker veririm dedi. Fiyat uygun olunca denemek için sipariş verdim. :)

19. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    Sorun çözüldü mü?

20. dyt.syt.yvz

Beğenilen Mesajları:
    6
    Emme minafoldunda patlak,çatlak vs var sanırım. Manifold sökülüp bakılacak...

Sayfayı Paylaş