LTFT mi STFT mi ?

Konusu 'LPG-C04L LOVATO LPG AYAR KABLOSU' forumundadır ve Hasan Şahin tarafından 15 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Hasan Şahin

Hasan Şahin LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    26
    Arkadaşlar herkese merhaba,

Aracıma yol ayarı yapmak için bu siteden kablo aldım ve değerli bilgilerinizle birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Sizlerden öğrendiğim yol ayarı yapılırken; LTFT +STFT toplayıp , topun olduğu ilgili kutucuğa yüzde olarak atamak.

Başka bir forumdan bir arkadaşımın izniyle bu yazıyı paylaşıyorum. Bu arkadaşım yol ayarı yaparken sadece LTFT ile ayar yapılmasını söylüyor .

Buyrun aramızdaki konuşma birde siz bakın lütfen;

"stft ve ltft olayını kısaca anlatayım size..

öncelikle hayatımıza lpg kavramı girmeden önce böyle bir derdimiz yoktu.. hatta lpg girdikten sonra ilk 10-15 sene de kimse ltftstft bakmıyordu. neyse konumuza dönersek..
    önce benzinli bir araç için bahsedeceğim. hiç lpg takılmamış sadece benzinli bir araç düşünün.
    bu motor standart koşullara göre tasarlanmıştır. sizin nerede kullanacağınızı bilemezler ki.
    örneğin arabistan veya rusya.. veya erzurum, palandöken veya trabzon sahili... üreticiler bu kavramları bilmediği için bir standarta göre ayar yapıyorlardı..
    önceden böyle kompleks ecu lar gelişmemişti ve renault braodway ler bolu dağında teklemeye başlardı.. erzurumda zor çalışırdı. araba avans ayarı istiyor falan denirdi.. hele hele lpg li araçlar için şehir dışında yazın kışın falan tekrar lpg ayarı yapılırdı..
    devam edelim: gelişen teknoloji ile motorlar bazı sensörlerle donatıldı..
    sırasıyla
    MAF : Mass Aif Flow : hava akış metre
    MAP : Manifold absolute pressure : basınç sensörü
    Lambda sensor : O2 sensor : egsoz gazını tahlil edip kendi kendine elektrik üreten oksijen sensörü
    şimdi bizim ECU: bu sensörlerden bilgi alarak durum değerlendirmesi yapıyor..
    mesela erzurumda hava basıncı 0.8 bar ve istanbulda 1 bar.. ankarada 0.9 bar.
    bu durumda bağıl oksijen de basınça doğru orantılı olarak değişecektir. istanbulda 10 birim eruzumda 8 birim oksijen vardır diyebilirz. e buna binayen motorun da yakıtı değiştirmesi lazım. sabit tutarsa erzurumda %20 zengin karışım olur.. bakın benzinli bi araba için konuşuyoruz.. istanbuldan ankaraya giden bir araç bolu dağını çıkarken 0.8 bar basınça maruz kalıyor ve anlık olarak ayar yapması gerekyior.. yoksa buram buram çiğ benzin kokar arkanızdan =)
    öte yandan unutmayınız ki aracınız 120 hp ise istanbulda 120 hp.. ankarada 112 hp ve erzurumda net 96 hp dir.. basınç herşeydir. basınç yoksa oksijende yoktur. benzin de yakamazsınız..
    tekrar konumuza dönelim... aracınız istanbulda çalışmaya göre tasarlanmışsa tüm parametleri 0-0 olarak çalıştığını varsayalım
    istanbuldan ankaraya yola çıktınız ve sürekli rakım iniyor çıkıyorsunuz.... adapazarı bolu gerede ankara..
    ECU sensörlerden aldığı bilgi doğrultusunda STFT yi değiştiriyor. SADECE STFT .. LTFT sabit...
    STFT : ECU nun benzine anlık, çok kısa süreli müdahalelerini gösterir.. 5 ise %5 aç der.
    LTFT : ECU nun benzine uzun vadede müdahalesini gösterir.. o kondisyonlar kalıcı olursa .. ltft ye kaydeder..
    ikisinin toplamı kadar benzin kısılır veya açılır. ikisinin toplamı.. ve bu asla sıfır olmak zorunda değildir.
    ankarada rakım'dan dolayı -10 olabilir bolu da -20 olabilir...
    mesela istanbuldan 0-0 değerlerle yola çıktınız. ltft hep sıfır olsun..
    adapzarı 500 metre rakım olsun.. ordan geçerken stft -5
    bolu dağı 2000 rakım olsun.. orada -20
    gerede 1500 rakım ise -15
    ve ankara 1000 rakım ise STFT -10 olur..
    siz ankarada yaşamaya başlayınca, ecu diyecek ki. bu adam ankarada yaşıyor belli oldu.. o zaman LTFT yi -10 yapayım.. sabit olarak -10 kalsın artık stft 0 olabilir. yakıt sabit %10 kısılsın.. anlık olarak yine şartlara göre STFT ile müdahale ederim.
    ecu nun bi algoritması var ... örneğin yarım saat stft +5 +10 arasında gidip gelsin.. ecu hemen LTFT yi 0 dan +5e alır.. Stftde bunun üzerin 0 ve +5 arasında gidip gelir. toplamları +5 +10 arası yapar yine.
    LTFT: Long term : uzun dönem fuel trim.
    STFT: Short term : kısa vade fuel trim.
    ve ecu tüm bu düzeltmeleri mükemmel karışımı yaratmak için yapar.. böyle olduğu için aracınız hep 14e1 hava yakıt oranını sağlayabilir.
    STFT ve LTFT olmasaydı benzinli aracınız zengin / fakir karrışıma düşerdi..
    bu değerler değiştikce, düzelttiğini gösterir.. bir hatayı göstermez.. düzeltme yapıldğını ve herşeyin mükemmel olduğunu gösterir.. hâla sadece benzinli bir araç için konuşuyoruz.. hatta LTFT 30 a gelirse motor arıza lambası yakar ve der ki, kardeş everest tepesinde mi yaşıyorsun sen.. ben artık o kadar kıstım ki araba düzgün çalışmamaya başladı.. aşağı in.. veya bir yerlerde bir sorun var..
    mesela erzurumdaki skyactiv mazdası olan arkadaşımızın start stop u çalışmıyor.. 1800 metreden yukarıda yaşadığı için. ve ltftdeğeri -15 mi öyle birşey. oksijen /basınç az olduğu için yakıtın da az olması gerekiyor.. gerçekten de aracı 12 saniyede ancak 100 e çıkabiliyor.. 2015 mazda 6 2.0 165 hp..
    gelelim lpg mevzusuna..
    istanbulda çalışan sorunsuz bir araca lpg taktınız ve bir harita programladınız..
    egsozdan çıkan gazda yanmamış lpg varsa, çiğ gaz varsa motor hemen stft ile -3 /-5 müdahale eder. bir süre sonra bunu ltft ye kaydeder. burada işte lpg sistemleri 2 ye ayrılıyor.. bir tarafta bu değeri görüp de gaz ayarını kısması gereken obd li sistemler.. diğer tarafta standart sistemler.. obd li sistem gazı kıssa ve herşeyi mükemmel yapsa.. ltft -5 de kayıtlı olduğu için stft +5 olur ve bir süre sonra ltft 0 olarak kalır.
    siz kullanıcıların burada bakması gereken LONG TERM yani ltft dir. uzun dönem boyunca kısılıp açılan yakıtın ortalması.. -20 ise , demekki aracınızın yakıtı bir süredir %20 fazla ve motor bir süredir %20 kısıyor. ya erzurumda veya daha yüksek bir yerdesiniz .. yada enteresan bir şekilde yakıt fazla geliyor.. (motor benzin veya lpg geldiğin bilmiyor.. çıkan gazdaki oksijene bakarak tahlil yapıyor)
    stft ye hiç bakmayın. o anlık değişir. hızlanmak istediğinizde +10 bile olabilir

normal şartlar altında benzinli bir araç için konuşuyorum

aracınız asla zengin veya fakir olmaz.. asla..

oksijen sensörü çalıştığı sürece hep kendi ayarlar..

LTFT +5 olunca aracınız zengin değildir.. benzini %5 açmak gerekiyordur.. ve o2 sensörü %5 açmıştır... benzin enjektörüne bi sinyal gönderir o da %5 açar

ve bu sayede zengin fakir olmaz.. mükemmel olur..

mesela erzuruma gittiniz o2 sensörü olmasa %20 zengin olması gerekir.. ama o2 sensörü anlık olarak kısıyor benzini... . %20 kısar -20 ltft olur ve yine mükemmel yanma olur..

yani biz lpg takılmamış benzinli araçları da gözlemliyoruz ltft +5 oluyor -10 oluyor değişiyor..

ama bu araç sorunlu demek değil aksine mükemmel demek..

_____

* burdan sonrasından %100 emin değilim %90 eminim diyelim..

gelelim lpg li araçlara BRC ve PRINS gibi markalar benzin enjektörüne gelen bu sinyalleri taklit ederek kendileri de lpg enjektörünü ve lpg miktarını açıp kısıyorlar.. hiç yol ayarı da istemiyorlar.. şehire ve iklime göre de ayar istemiyorlar

ama 2. kalite markalar atiker Milano romano lovato falan belli bir ayar yapıyorsunz. ona göre sabit davranıyorlar.. erzurumda da istanbulda da yazın da kışında aynı ayara göre çalışıyor.. bazen lamba yakıyor. bazen fakir bazen zengin oluyorlar

bunu görüp LOVATO LANDİRENZO gibi markalar OBD kitleri geliştirdiler.. hesapta kendi ayarını kendi yapacak.. yani asla hata olmaması lazım.. LTFT ye bakıp kendi ayarını yapcak..

lakin bence sizin kitin obd si çalışmıyor.. yada hiçbirinde çalışmıyor.. yalan yere obd var diyorlar.

2 sene oldu nerdeyse arkadaşa brc taktırdık.. benzinli mazda 3 2. nesil otomatik.

otomatik ayarını yaptılar park halinde gaz vererek..

2 senedir en ufak şikayeti yok..

benimde keza öyle.. hassas ayar bile yapamıyorum map sensörüm yok.. lamba 1 kere yansa kendimi keserim. saçma sapan bi ayarla kullanıyorum.. sürekli km/h+ üstü uzun yol yapıyorum. hiç hata bile vermiyor...

ayarınızı sadece LTFT ye göre yapın.. aynı şehirdeyseniz sorun olmaz.. sürekli rakım ve şehir değiştiriyorsanız lpg kitinizin de kendini ayarlaması lazım. ama sizinki ayarlamıyor... "

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar Teşekkürler

2. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Sadece ltft ye göre ayar yapamazsınız. Stftlerin ortalaması ltftdir. Her ms ve devir aralığı için ayrı ayrı ayar yapılır yani stftye göre ayar yapılır, -ki biz buna ince ayar / yol ayarı diyoruz.

Sadece ltftye göre ayar yaparsanız arıza lambanız çok yüksek ihtimalle yine yanacaktır.

3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Arkadaş brc kullanıcısı ve bu anlattıklarını kendi aracında tecrübe etmemiş hatta ayara bile gitmiyor. Bu sebeple ltf göre ayar yapın diye yazmış.
    Sedece ltf ye gore ayar yaparsaniz ayarı birkaç kez tekrarlamanız gerekir.
    Ama ltf+sft gore ayar tek sefer olur.
    Benim aracımda da brc var map sensörünü de taktım stf+ltf de sıfara ayarlıyorum. Ama anladımki brc nin iyi olmasının asıl sebebi enjektorlerinin 2msn de çalışabiliyor olması arabanın enjektorlerinden daha hızlı. Enjektörleri sayesinde birçok hatanın önüne geçebiliyor. Yoksa yazılımda öle büyültülecek kadar hüner yok.

Cliosymbol bunu beğendi.
  4. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Ve hatta ben ltf yi %6.7 olacak şekilde ayarlıyorum ve yol bilgisayarı net olarak lpg yakıtımı gösteriyor
    Örnek yol bilgisayarı ortalama 9.2 gösteriyor tam 100 km de lpg alıyorum 9.1 9.2 veya 9.3 litre lpg alıyor

Cliosymbol bunu beğendi.
  5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Aslında durum şu şekilde, aracın benzinde çalışırken ki LTFT sine STFT sine bakıp, LPG yi bu LTFT ve STFT sine uygun olarak ayarlamak lazım. Burada genel olarak SIFIRA yaklaştırmaya çalışıyoruz çünkü LPG montajcılarına pek güvenemiyoruz artı birde arabanın durumu hakkında pekde bilgi verilmiyor kullanıcı tarafından. Bilinçli kullanıcı aracının bakımını yapmıştır diye düşünüyoruz.
    Aracınızı uzun süre aynı yerde ve aynı şartlarda kullandıysanız benzinde bile stft farklı bir yakıt yada hava filtrelerinde sıkıntı falan yoksa yada başka bir mekanik arıza STFT öyle 2 haneli rakamlarda oynamaz. LTFT yi çünkü olması gereken yere çekmiş olmalı. Sonuç olarak LTFT ye göre ayar yapılır ama STFT öyle saçma sapan değerler vermiyor ise.

Daha önceden paylaştığım videolar vardı, ingilizce ama anlatımı çok sade olduğu için LTFT STFT hakkında bilgi verir.

6. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    BRC nin enjektörler tabii ki çok iyi, katılıyorum ama yazılım olarak da mutlaka bir artısı vardır bence. Ne bileyim oto kalibrasyonu daha iyi yapıyordur vs.

Brc de sıcaklık ve basınç ayarı yapıyor musunuz, yoksa onlar yazılıma gömülü halde mi geliyor? (nanofastte bunları yapınca enjeksiyon süreleri çok değişiyor da). Ben en son 5bin km önce sadece oto kalibrasyon yaptırdım, şimdilik arıza lambası yok, sft +-5 civarı geziyor.

7. zcustun

zcustun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    38
    Bende de prins var. Ama ltft 18-20 arası takılıyo. 1. kalite ama neden böyle olduğu hakkında bi fikriniz var mı? Ayarlayamıyo bende ya. Çözemediler.

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Brc seq 24 my10 da su sıcaklık sensörü yok ama lpg ısı sensörünü referans alıp ayarlanan geçiş ısısında motorun her 1 dk da 5 derece ısınacağını hesap ederek lpg ge geçiyor.
    Ve basınç dengeleme ayarı yok.
    Kalibrasyon yapmadan önce lpg enjektörlerinin ne kadar tölaransla kalibrasyon yapacağını belirlenebiliyor ilk ayarı %5

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ayarlanamıyor diye birşey olamaz aracınız %20 fakir çalıştıgından ltft 20 de. aracınızın lamda sensöründen eminseniz ustanızı değiştirin merkezine mail atın.

10. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    Maalesef ki ustayı geçtim.yetkililer bu durumu çözemedi. Kit uymadı diye düşünüyorum o zaman

11. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    araba ne?

12. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    arkadaşın iddialarında şöyle bir mantık hatası var sanırım.

ltft nasıl oluşur? stft düzenlemelerinin oluşturduğu bilgiyle. yani siz belirli bir kilometre yapıp bir yakıt karışım haritası oluşturursunuz bu stft değeriyle. bunun adı da olur ltft. bizim burda yapmaya çalıştığımız ince ayardan benim anladığım şudur: araç belirli devirlerde ne kadar yakıt eklemesi yada azaltmasına ihtiyaç duyuyor. bunu belirleyip ona göre çarpanı arttırmak yada azaltmak. bu da dolayısıyla en uygun anda yakıta müdahale ederek en sorunsuz yakıt karışımını kullanmak demek.

arkadaşın dediği gibi bakarsak olaya bu durumda ltft değeri kadar tüm haritada yüzdelik düzeltme ile işlemin bitmesi lazım. ama öyle olmuyor gördüğüm kadarıyla.

13. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ltft kadar düzeltme ile olur aslında ama stft değerleri normale dönüp ufak düzeltmeler yapıyor ise. Normalde tek yakıt kullansak ltft değerleri oturur, atıyorum ayarsız bir LPG kitimiz var 3000 devir 5 ms de ltft -16 larda stft artı eksi %2 3 düzeltmeler yapıyor burada direk o kısımda %16 azaltma yapılabilir ama biz ne yapıyoruz benzinde kullanıyoruz bu sefer benzinde bu 3000 devir 5ms de - %16 yüksek stft değerleri ile %20 25 gibi aşağıya çekmeye çalışıyor ltft yi ve diyelim ki% 0 ltft yaptı hop lpg ye alıyoruz stft ler bu sefer -20 -25% değerler yazıyor. Böyle oynaşıp dururken arıza lambası yakıyor, Google yazıyor aratıyoruz hop bizim forumu buluyor yetti gari deyip bi kablo alıyoruz. Hemen sağını solunu kurcuklarken mevcut harita sıfırlanıyor ayarları bozuyoruz. Sonra işin içinden çıkamayıp konu açıp soruyoruz,herşey allak bullak iken bizlerde direk hemen olsun deyip şöyle şöyle yap diyoruz kısa yoldan hemen olsun diye. Zaten ortada bu aşamaya gelene kadar allak bullak olmuş bir sistem oluyor:) sonrada işte heryerden bilgiler akmaya başlıyor yok öyle değil şöyle böyle değil şöyle derken .omal deseler.omalacak halde olduğumuzdan mıncıklayıp duruyoruz sağı solu. Sabırlı olmak lazım, öncelikle arabayı tanımak lazım, arabanın bakımlarını LPG sisteminin bakımlarını bilmek arabayı benzinde tanımak lazım sonra ki aşama ayar işi bana göre.
    Yukarıda yazmıştım, LPG sistemini de benzindeki değerlere uygun ayarlamak lazım diye. Araba bir kere benzin de sağlıklı mı değil mi bir sıkıntı varmı bilmek lazım. Araba ltft si olmuş -%10 peki neden olmuş bir yerinde bir sıkıntı mı var? Hava filtresi iyi mi bujileri iyi mi bir sürü sensörü var iyi mi egzos iyimi katalizör iyi mi? Bir sürü sensör var arabalarda dış basıncı da ölçüyor iç basıncı da giren havayı da giren havanın ısısını da. Benim araba böyle olacak atıyorum -10% ltft yazacak benzinde dağ başında olacağım gider başka araba bulurum yada sıfır mağazada araba bulurum ltft sine bakarım. Burada oksijen yüzde kaç düşmüş falan diye düşünmem. Neyse diyelim ki ha tamam burası yüksek dağ başı benim arabam da diğer sıfırı gibi aynı tepkiyi veriyor o zaman LPG mi ona göre ayarlarım. Çünkü LPG yi sıfır ltft ye göre ayarlar isem yukarıdaki gibi tepki olur. Birinin sıfır yaptığını diğeri bozar. Hemde geçişler de sarsıntı olur. Birde bu olay rolantide ise o zaman araba çalışırken sıkıntı yapar.:p

cavit yordam, Hsn63, par67 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  14. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    civic

15. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    Kablonuz varsa map görüntulerini vs paylaşin. Ustalar el atsın

16. zcustun

Beğenilen Mesajları:
    38
    kitin yazılımı lisanslı benim.o sebeple hiçbir şey yapamıyoruz ama kit sökülecek benim uymadı diye

Sayfayı Paylaş