LÜTFEN BANA AÇIKLAYIN YOKSA KAFAYI YİYECEĞİM..

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve Ylmzgnc tarafından 19 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    yani lpg programında idle zamanı 1.34 iken araç daha düzgün çalışıyordu . ama LTF -32 STF de +10 gibi değerler gösteriyordu. şimdi idle zamanını düşürdüm yakıt fazla düşüncesiyle ltf ve stf böyle değerler vermeye başladı

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Hocam normalde yani lpg olmayan sistemlerde benzin de iken ( hava emiş ve eksoz sisteminde yanma sisteminde sıkıntı yoksa) araç ecusu bu ltft stft ile aracın yakıt miktarında düzenleme yapar. Ve bu düzgün sistemlerde en fazla %10 artı eksi gibi olur ve toplamları da 0 sıfır olacak şekilde olur. Siz aracı hiç lpg ile kullanmayıp,hatta mümkünse lpg sistemini tamamen vanasından kapatıp aracınızı kullanın ve bu değerleri kontrol edin.
    Şu anda olan olay araç benzinde iken de lpg de ikende araç ecusunda kalan öğrenilen ltft değerine göre yani rölantide -%32 yakıt kesmeye göre çalışıyor. Siz lpg süresini bu zaten azaltılmış olan benzin süresine göre ayarlıyorsunuz. Durum böyle olunca gerçek bir ayarlama olamıyor. Ya aracı benzinde kullanıp değerlerin normale dönmesini bekleyeceksiniz yada aküden yada başka bir şekilde araç ecusunda kaydedilmiş ltft leri sileceksiniz.

3. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Teşekkürler hocam bi yolunu bulurum artık yapacak bir şey yok yanı. Ltf değerlerini dusurmek gerek onun da bi yolunu buluruz bir şekilde sağolun

4. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Araç benzinle çalışan bir araç yani iki yakıt bilmiyor. Tek yakıt var onun kafasında ve siz lpg dede kullansanız benzinde de kullansanız aynı yakıt düzeltmesini yapıyor. Yanlız arada fark var benzine müdahale edemiyoruz biz sadece lpg ye yani lpg yakıtının miktarına müdahale edebiliyoruz bu lpg programı ile. Şimdi durum böyle olunca,atıyorum ayarsız bir lpg miktarı ile siz kullandınız aracınızı araba ecusu dediki bu yakıt bu devir ve yükte %30 azaltılacak bu şekilde araç ecusunda bir sürü ltft değeri var çeşitli devir ve yükler için araba her o devir ve yüke geldiğinde önceden öğrendiği düzeltmeyi yapıyor. Şimdi dediğim gibi bozuk lpg ayarı ile aracın beyninde veriler oluştu siz sıkıldınız lpg den benzin kullanayım dediniz. Bu sefer araç benzine de adapte olamıyor. Stft ler yani hızlı yakıt düzeltmeler başlıyor yüksek yüksek değerler vermeye bozuk olanı düzeltmek için. İşte sizin ilk önceliğiniz aracın beynindeki ltft leri düzeltmek bunun da iki yolu var aracı benzinde kullanmak yada ecudaki bilgileri silmek.
    Durum böyle olunca araç benzinde çalışırken benzine de lpg ye de aynı yakıt düzeltmesini uyguladığından siz aslında düzeltilmemiş sisteme göre ayar yapıyorsunuz. Aslında belki benzin ms atıyorum 3 ms normali ama siz onu 2.5 ms görüyorsunuz düzeltmeden dolayı sonra bu 2.5 ms e göre lpg programında ayar çekmeye çalışıp lpg ms düzenliyorsunuz ve yoğunlukla da lpg kullandığınız için bu sorunları yaşıyorsunuz.

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Size tavsiyem aracın lpg sini kapatıp benzinde kullanın ve değerlerinizi kontrol edin. Bu şekilde araçta bir anormallik varmı tespit edebilirsiniz.

6. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Paylastiginiz ekran goruntuleri sıfır kalibrasyon yaptığınız durum mu?

Değilse sıfırdan kalibrasyon yapın, hiç bir ayara dokunmadan LPG programından görüntüleri paylaşın lütfen. Hiç birseye müdahale etmemiz önemli uzaktan anlamamız için.

Stefanelli programı ile deneyimim olmadı ama sifirlarin olduğu tablo ile ince ayar yapma imkanı olacaktır.

O tabloya değer girme imkanı var mı acaba? Mouse ile her hangi bir kutucuğu seçip, enter tuşuna bastiginizda yeni menü açılıyor mu?

Lft ve sft görülen araçta benzinde kullanma ihtiyacı yok, lft + sft toplamı sıfır olacak şekilde ayar yaparsanız, kullandıkça lft sıfıra doğru yaklaşır.

7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Bu kadar bozukluk varsa bence benzinde de kontrol etmesi lazım. Benzinde durum normal ise arabada sıkıntı yoktur. Sıkıntılı bir arabada lpg ayarı yapmak sıkıntının üstünü örtmektir bana göre. Ve 10 kuruşa hallolabilecek arızalı bir arabayı 100 kuruşa da tamir etmekle sonuçlanabilir.

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Önceki mesajlarda benzinde ki goruntu vardı diye hatırlıyorum. Çok anormal gorunmemisti değerler.

9. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Kutucuklara değer girilmiyor hocam

10. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Hocam yanı aracı benzinde kullan diyorsunuz onda. Sonra bakalım ayarlar nasıl diye düşünüyorum denetim o şekilde bakalım hayırlısı sıkıldım artık bu lph işinden ama yapacak bir şey yok

11. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Hocalarim birde arabanin yol bilgisayarında diyelim 10 litre yaktigimi gosteriyo bu değer Lpg de nedir acaba ne kadar fazla olur yüzde kaç yada tam mi tutması gerekiyor

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    %20 civarı fazlası olur

Ylmzgnc bunu beğendi.
  13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Ben bu şekilde düşünüyorum hocam, lpgnin sağlıklı çalışması için arabanın sisteminde sorun olmaması lazım. Atıyorum arabanın hava alma sisteminde sıkıntı var ve bu yüzden değerleri bozuk ise siz lpg yakıt miktarını manuel ayarlayabilir sıkıntıyı görmezden gelebilirsiniz. Ama işte bu sadece gittiği yere kadar gider. İnşallah sıkıntı yoktur ama kontrol etmekte fayda var.

Ylmzgnc bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş