Map Sensörü Arıza Belirtisi

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve mehmethayri tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. mehmethayri

mehmethayri LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba, forum aracılığıyla 2014 Temmuz ayında Stefanelli lpg kitim için kablo almıştım. Kalibrasyon ve ayar konusunda bu zamana kadar hiç problem yaşamadım ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ancak LPG sistemiyle ilgili birkaç sorum olacak.

Aracımın map sensörü daha önce regülatörün yanına konulmuştu, ancak sıcaklık nedeniyle map sensörü elektrik kablusunun yüzeyinin erimiş olduğunu farkettim ve siyah bantla sararak orada en uygun kısım olan akünün üzerine sabitledim.
    Bu arada map sensörü bozulmuş olabilir diye fişini çıkarıp aracı çalıştırdım ancak LPG ye geçmedi ve fişini geri taktım.

Aracımda sürekli rölanti düzensizliği var. Sanki manifolda bir yerden hava girişi oluyormuş gibi ve ara ara araç kendine gaz veriyor. Ancak manifoldla bağlantısı olan tüm hortumları yeniledim ve hava kaçağı olup olmadığını kontrol ettim ve bu hortumlarda kaçak yok (map sensörü manifold bağlantısı dahil.) Boğaz kelebeği temizliği de yaptırdım.

Bunun üzerine 1. resimdeki manifold map sensörü hava hortumu bağlantısını kapattım aracı bu şekilde 3 gündür kullanıyorum. Ancak aracın çalışması ve kullanımı ile ilgili hiçbir değişiklik olmadı hatta rölantisi biraz dahi düzeldi diyebilirim.

Ayrıca hortumu kapatmadan yaklaşık 1 ay önce önce map sensörünü resetleyip tekrar tekrar kalibrasyon yapmıştım ve map sensörü değerleri sıfır (0) olarak çıkıyor.
    Sizce bu map sensörü arızalı mıdır? veya map sensörü arıza belirtileri nedir?

Aracım 1,2 motor
    Montaj tarihi 2007
    Kitim Stefanelli
    Montaj km 39000 şimdiki km 90000

Saygılar.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    öncelikle aynı sorunun benzinde olup, olmadığına bakmalısınız. Eğer benzinde sıkıntı yok ise regülatör basıncı ve enjektörler kontrol edilmelidir.
    Map sensörü sadece basıncı ölçer. Aktif bir eleman değildir. Pasif bir elemandır.

3. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    peki arkadaşlar map sensörü ses yaparmı uğultu şeklinde belli devirlerde gaza yüklenince...

4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    map sensörü aktif bir eleman değil. Basit bir devre ve manifold basıncı ve gaz basıncını ölçer.
    Ses yapacak her hangi bir devre,sistem mevcut değil.

mt_44 bunu beğendi.
  5. rıza

rıza New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba , benim araçımdada seyir halindeyken klima açıkken debriyaja ve fren baınca araç stop ediyor sorunu bir türlü çözemediler enjektörler değişti ateşleme bobini değişti ama çözülmüyor bu sorunu sadece lpg deyken yapıyor benzinde böyle bi sorun kesinlikle yapmıyor. lütfen yardımcı olun sorun nedir acaba

6. karapardus

karapardus LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    14
    map ve diğer (benzin ve LPG de çalışırken) fotoğraflarını paylaşırsanız belki bir çözüm bulunabilir

Sayfayı Paylaş